Má smysl si „přidat“ céčko?

Uživatelský avatar
vovec
Příspěvky: 109

Příspěvek#31 » čtv 29. srp 2013, 11:13

E-Ryc: Nevím asi jsem se špatně vyjádřil.

Myslel jsem to tak, že tzv. "loveckou zbraň", což je tedy povětšinou zbraň kat. C, může nabýt, držet (a skrytě nosit) držitel ZP A, B, C, E. S touto zbraní může pak nakládat jako s jakoukoli zbraní kategorie C, loveckou či nikoli, dle mého soudu je tím pádem pojem "lovecká zbraň" dle zákona vlastně nicneříkající pojem.

Každopádně lovit (s jakoukoli) zbraní může jen držitel ZP C, stejně jako ji nosit viditelně na veřejnosti (za určitých podmínek).

Co jsem si ale nebyl jistý je to skryté nošení zbraně kat. C na ZP E, nicméně jak jsem dohledal dle 119/2002 Sb. §28 je to možné. Tady bych se ještě zeptal, jak se do ZP dopisuje ta větička o nošení zbraně kat. B, něco podobného pro zbraně kat. C asi není, že? Tam je to předpokládám automaticky povoleno.



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#32 » čtv 29. srp 2013, 11:36

Hmm, tohle by chtelo nejakeho myslivce :)

Zakon rika: "Lovecká zbraň - střelná zbraň, určená k lovu...", predpokladam, ze to urceni urcuje vyrobce, ale jestli mi neco brani takovou zbran koupit na asfaltove holuby, cili sport... Spis bych rekl, ze ne.

Lovit jakoukoliv zbrani nemuzes (myslim, ze u nas treba nemuzes kratkou), to zas resi myslivci, ne zakon o zbranich.

Ad noseni C, spis autor zakona nepredpokladal, ze by nekdo nosil dlouhou zbran skryte...



hamon
Příspěvky: 27

Příspěvek#33 » čtv 29. srp 2013, 12:00

Musíš to odcitovat celé - "Lovecká zbraň - střelná zbraň, určená k lovu zvěře odstřelem podle zákona o myslivosti". § 45 zákona o myslivosti ti určuje, která zbraň je povolena k lovu - http://www.cmmj.cz/Kultura/Smernice/Zak ... vosti.aspx.
§ 45

(1) Lov zvěře smí být prováděn jen způsobem odpovídajícím zásadám mysliveckým, zásadám ochrany přírody a zásadám ochrany zvířat proti týrání. Zakazuje se

i) střílet zvěř jinou zbraní než loveckou (dlouhou palnou zbraní kulovou, brokovou nebo kombinovanou, určenou k loveckým účelům),

j) střílet zvěř zakázanými zbraněmi, jejich doplňky a střelivem,^24)

k) střílet zvěř srnčí jinou zbraní než kulovnicí s nábojem s energií ve 100 m nižší než 1000 J (joulů) a ostatní zvěř spárkatou nižší než 1500 J; to neplatí při lovu selete a lončáka prasete divokého, které lze při nadháňce, naháňce nebo nátlačce střílet i brokovnicí s jednotnou střelou,

l) střílet zvěř z poloautomatických nebo automatických zbraní se zásobníkem schopným pojmout více než 2 náboje,



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#34 » čtv 29. srp 2013, 12:11

hamon: jenze (pokud jsem neco neprehledl) tak to nic neresi, jen ze se tam se zakazuje lov "...jinou zbrani nez loveckou ... - urcenou k loveckym ucelum". Cili porad nevime, kdo urci, ze BUM-1 je sportovni a BAC-2 lovecka. A porad si myslim, ze zalezi, co napise vyrobce na krabici...



hamon
Příspěvky: 27

Příspěvek#35 » čtv 29. srp 2013, 12:16

E-Ryc píše:Hmm, tohle by chtelo nejakeho myslivce :)
Ad noseni C, spis autor zakona nepredpokladal, ze by nekdo nosil dlouhou zbran skryte...


Mimochodem, kategorie C nejsou jen dlouhe ybrane, ale i viceranne perkusaky nebo silnejsi plynovky.



hamon
Příspěvky: 27

Příspěvek#36 » čtv 29. srp 2013, 12:19

E-Ryc: to jsem nechtel rozporovat, jen jde o to, ze ne kazda zbran muze byt pouzita jako lovecka, i kdyby to vyrobce tvrdil. To, co je mozne pouzit v Indii, to nemusi platit u nas.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#37 » čtv 29. srp 2013, 13:55

Steiner píše:sided: na D nemůžeš nabývat vlastnictví žádné zbraně ani střeliva


Aha, jistě, úlet. :oops:

Cili porad nevime, kdo urci, ze BUM-1 je sportovni a BAC-2 lovecka. A porad si myslim, ze zalezi, co napise vyrobce na krabici...

Ale víme :) o příspěvek výše máš vyjmenováno čím lovit nelze, vším ostatním tedy lovit lze a jsou to z litery zákona lovecké zbraně.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#38 » čtv 29. srp 2013, 23:10

S tou loveckou zbraní je to opačně: abys mohl lovit, musíš mít zbroják kat. C a také lovecký lístek (+ povolenku k lovu). Na zbroják kat. C lze nabývat lovecké zbraně (vymezuje zákon o myslivosti - i když blbě*) a žádné jiné. Naproti tomu dovoluje nosit lovecké zbraně v honitbě (viz odkaz ZZS na zákon o myslivosti).
Na zbroják kat. B lze nabývat jakékoliv sportovní zbraně, tzn. také ty samé co lovecké - dokonce pokud někdo chce pouze soutěžit v loveckých disciplínách (a nechodit lovit), stačí mu B a nepotřebuje C. Pak je ovšem nesmí nosit v honitbě, použít k lovu apod.

sided: "máš vyjmenováno čím lovit nelze, vším ostatním tedy lovit lze " - to není přesné, naopak máš vyjmenováno, čím lovit lze - "dlouhou palnou zbraní kulovou, brokovou nebo kombinovanou, určenou** k loveckým účelům" - a všechno ostatní je zakázáno.

* V § 45, odst. 1, písm k) zákona 449/2001 Sb. (zákon o myslivosti) je zjevný překlep (písmeno s místo náležitého a - jsou vedle sebe na klávesnici), čímž vznikl kolosální nesmysl.

** Lidi, neblbněte - samozřejmě si to určí každý sám a je omezen jenom tím, že to musí být zbraň z některé z uvedených 3 množin a on sám musí mít ZP sk. C a lovecký lístek.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#39 » pát 30. srp 2013, 09:26

Lidičky, teď jsem si uvědomil jeden úžasný gól:
Revolver s 12" hlavní je dle aktuální zákonné definice dlouhá, kulová, opakovací zbraň. Tudíž je jednak kategorie C, ale především vyhovuje podmínkám zákona o myslivosti!



Biermann
Příspěvky: 121

Příspěvek#40 » pát 30. srp 2013, 18:11

Od kdy je 12" revolver dlouhá zbraň? Krátká zbraň je taková, která má hlaveň kratší než 300 mm nebo celkovou délku kratší než 600 mm. Takže pokud ten revolver nebude mít ještě hodně dlouhý válec a rukojeť (dalších 300 mm), tak to bude pořád krátká zbraň.



Behemot
Příspěvky: 86
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#41 » pát 30. srp 2013, 21:39

E-Ryc píše:To je hezke do okamziku, nez soused za tvym plotem zridi skladku chemickeho odpadu/prasecak/pestirnu na ebolu..., proste neco co te zasadnim zpusobem obtezuje nebo ohrozuje. Ale vzdyt je to jeho pozemek, ne?

To je samozřejmě nebetyčná hloupost, protože ať si na svém pozemku dělá cokoli, pokud to mne tím přímo poškozuje (smrad, nebezpečný odpad, biologické zbraně), mám morální odůvodnění mu to (pokud jiné metody selžou) odzřídit. Což celkem jistě posvětí i nezávislý soud.

Nicméně, jistě, režim nás všechny ochrání od prasečáků, skládek apod. na sousedních pozemcích…eh, nebo že by né :idea:



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#42 » sob 31. srp 2013, 07:55

Biermann: máš pravdu :oops:



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#43 » ned 1. zář 2013, 18:14

Behemot: aha, jasne, takze zadna "svoboda", soused je povinnen respektovat nejake tve "moralni naroky"? A cim se vlastne lisi tvuj "moralni narok posveceny nezavislym soudem" oproti zakonum, ktere zakazuji nektere cinnosti na "tvem" pozemku?



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#44 » ned 1. zář 2013, 22:15

Behemote, vše bylo pro tebe odpovězeno, již v první odpovědi !
Pro tebe nemá Céčko vůbec žádnou výhodu ani význam, pokud ho bez zkoušek z myslivosti chceš opravdu vlastnit, tak to za pětikilo kup.
Omlovám se ale další diskuze v tomto vlákně je naprosto zbytečná, promiň !



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#45 » pon 2. zář 2013, 07:30

Bohuliby: Mozna se pletu, ale ty prece bez "zkousek z myslivosti" vubec C mit nemuzes, lovecky listek je pozadovan:

§ 17 (3) Jde-li o žádost o vydání zbrojního průkazu skupiny C, je žadatel povinen také předložit platný lovecký lístek.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Patton a 9 hostů