Nákupní povolení



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#2956 » pát 28. led 2022, 19:30

Pro vlastní ujasnění, pokud jsem tedy zákon a místní poznámky správně skloubil:

V běžné situaci, kdy si někdo pořizuje novou zbraň kat. B a požádá o povolení vlastnit, držet a nosit dostane dvě povolení: vlastnit a držet jedno, a nosit druhé.

Obchodník použije povolení vlastnit pro ohlášení převodu. Po registraci pak Policie ke zbraní přiřadí i bianco vystavené povolení nosit (nebo se to stane automaticky už převodem vlastnictví?). Technicky vzato si dovedu představit, že bianco povolení nosit je možné přiřadit automaticky jen zbrani/osobě, ke které bylo předtím přiřazeno stejné povolení vlastnit/držet (podle stejného jednacího čísla lze tato dvě povolení spárovat).

Platí tedy, že nový vlastník má na tuto zbraň obě povolení někde zapsaná. Když ho pak kontroluje Policie, tak buď podle zbrojáku, nebo podle čísla zbraně, dovede dohledat, že má povolení tuhle zbraň nosit. Což ze zbrojáku samotného vidět není, a ani být nemůže.
Pokud by nesl sousedovu zbraň, tak byť by měl zbroják i PZ, tak by se povolení nenašlo a měl by přestupek.

V případě, že stejnou zbraň chce držet/nosit více lidí, musí každý jednotlivě požádat o povolení sám. Pak se nějakým způsobem vydané povolení přiřadí konkrétní zbrani/osobě. Podobně, předpokládám, že kdybych žádal dodatečně o povolení nosit k nějaké své zbrani, musel bych přesně určit o kterou zbraň se jedná.

U kat. C, která je na ohlášení, tedy nevyžaduje povolení, je možné nosit cizí zbraň, a stačí mít průkaz zbraně.



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#2957 » pát 28. led 2022, 20:52

Máš to skoro přesně. Akorát nejde o "povolení vlastnit", ale "povolení k nabytí vlastnictví".
Můžeš žádat o všechno, nebo jenom držení a nošení (vlastník je někdo jiný), případně jenom držení. Z povahy věci asi nejde nežádat o držení.
Povolení se vydá jenom jedno, v rozsahu podle žádosti.
Povolení k nabytí vlastnictví je jednorázové, platí rok a nabytím vlastnictví je využito a nadále neexistuje.
Povolení držet a nosit platí až dokud neskončí z nějakého zákonného důvodu.
Tož tak.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#2958 » pon 14. úno 2022, 16:34

Zdravím, snad mě neukamenujete, hledat jsem zkoušel a nenašel :-)

Dodělávám si ZP, po všech možných úvahách i pročítaní tady na fóru vím, že ideální zbraň neexistuje. Za nejlepší řešení považuji koupit si hračku na střelnici a pak něco na nošení.

Otázka tedy je: bude nějaký problém, když si bezprostředně po vyřízení prvního nákupka hned zažádám o druhé? Žádat o povolení na 2 zbraně naráz předpokládám nejde. Nebo je nákupní povolení spíš formalita??

Dejme stranou, jestli to pro mě má smysl, střelbě se chci věnovat intenzivně a jsem připravený do toho investovat.

Děkuji moc, jestli to tu někde je, omlouvám se znovu, ale neobjevil jsem to :-)



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#2959 » pon 14. úno 2022, 16:40

Množství nákupních povolení není nijak limitováno. Ale zatím jsem o víc než 4 najednou nežádal.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#2960 » pon 14. úno 2022, 16:42

Děkuju moc, takže když budu žádat přes datovku, tak pošlu 2 samostatné žádosti? Samozřejmě to neznamená, že si pak hned poběžím koupit 2 zbraně, ale je fajn mít to připravený :-)



bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#2961 » pon 14. úno 2022, 16:53

Já posílám jednu žádost jednou zprávou. Jestli to je potřeba nevím, beru žádost = podání = zpráva datovkou. Třeba by šlo tři PDFka v jedné.

Můžeš jich asi poslat kolik chceš. Nemyslím, že mají možnost ti to odmítnout, ale já postupuju zdravím rozumem a ohleduplně s tím, že vyřizování někomu zabere čas (tzn. nezaspamuju je 100kou žádostí, které na nic nepotřebuju, posílal jsem max 2 nebo 3 najednou)

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#2962 » pon 14. úno 2022, 20:17

Chteji jednu zadost v jedne datove zprave



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#2963 » pon 14. úno 2022, 20:41

Já posílám všechny (stejné) žádosti v jedné datovce. Asi záleží tedy na OSZBM. Moje (Praha Sdružení) s tím problém nemá a vždy mi dojde odpovídající počet povolení.



JirkaCV
Příspěvky: 1465

Příspěvek#2964 » pon 14. úno 2022, 20:50

Princip DS je stejný, jako princip papírové obálky. Do ní taky můžu vložit žádostí, kolik se do ní vejde. Obálka není důležitá, číslo jednací dostane ta žádost.
Samozřejmě, pokud úřad "poprosí", abych dával jednu žádost do jedné obálky, protože se jim to snadněji třídí, vyhovím.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#2965 » úte 15. úno 2022, 01:22

Volali mi z Pribrami abych priste poslal zadosti jednotlive, nemam problem vyhovet, je to gratis tak jako tak

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#2966 » úte 15. úno 2022, 09:11

Já to poslal, 4 žádosti, v jedné zprávě a Liberec nic nenamítal.

Vzhledem k tomu, že umí zavolat, když je něco špatně, tak si myslím, že by dali vědět, že to chtějí jinak.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#2967 » úte 1. bře 2022, 15:41

Ahoj. Včera ráno jsem si podal žádost o NP, a bývá zvykem, že ho odpoledne už mají hotové. Ale zatím nic, už je to den a půl, nikdo nevolá, nepíše... Máte taky takovou paranoiu jako já, že vývoj situace na Ukrajině může způsobit, že to někdo potají zatrhnul a už máme utrum, jenom o tom ještě nevíme?

Uživatelský avatar
lebi
Příspěvky: 60

Příspěvek#2968 » úte 1. bře 2022, 17:27

Nemyslim si. Vcera jsem poslal jednu zadost o NP nekdy k veceru a dnes okolo obeda nakupko prislo do datovky.



JirkaCV
Příspěvky: 1465

Příspěvek#2969 » úte 1. bře 2022, 19:34

Ústí na Labem, ráno podáno, odpoledne ten den vyřízeno.
Brno, ráno podáno, odpoledne za týden vyřízeno.
Je to o lidech a o situaci (nejspíš ne na Ukrajině).
Možná teď se na ně valí žádosti licencí.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#2970 » čtv 3. bře 2022, 10:33

Tak beru zpět, planý poplach a zbytečná paranoia. Dnes mi volali, že NP je k vyzvednutí. Místo několika hodin to trvalo 3 dny, ale vzhledem k tomu, že tam v pondělí byla fronta i na schodišti, to prostě patří ke zvýšenému zájmu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů