Nákupní povolení

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4576

Příspěvek#1126 » stř 6. dub 2016, 08:57

Rex : Jsem hodně rád za to, že u nás je vystavení NP až na výjimky povinné. Také to mohlo být úplně jinak.



hennes64
Příspěvky: 13

Příspěvek#1127 » stř 6. dub 2016, 12:52

Dnes jsem i byl na Policii P4 pro ZP a zároveň jsem odevzdal NP s kolkem 200kč a mám si přijít za týden.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#1128 » stř 6. dub 2016, 13:10

TL;DR: o ZP a NP lze žádat najednou a policie vás s takovou žádostí nesmí odmítnout. Pokud to udělá, stěžujte si - vyhrajete. Pokud vám žádost o NP vezmou a pak na truc rozhodnou negativně, odvolejte se - vyhrajete. Pokud nechcete stát frontu u přepážky, pošlete jim žádost poštou, datovkou, nebo mailem (s uznávaným el. podpisem), musí to přijmout. Pokud by se cukali, můžete zkusit workaround - poslat žádost na jiné místní oddělení: mají povinnost si to předat. Lhůty nejsou stanoveny a Policie by všechno měla vyřizovat "bez zbytečných průtahů" a aby vás "co možná nejméně zatěžovali". Pokud policista nějakou lhůtu řekne, chtějte to po něm na papíře, včetně zdůvodnění.

Na začátek si dovolím reakci na všechny komentáře typu "buďme rádi", "zaplať pánbůh aspoň za to", apod. Uvědomte si, že jste v právu a na všechny tyhle věci máte nárok. Nárok. Platíte to z vašich daní, z vaší práce. Jste de-facto nadřízení státní správy a státní správa je tu pro vás, ne naopak.

Zákon č. 500/2004 Sb., Správní řád píše:§ 4
(1) Veřejná správa je službou veřejnosti. Každý, kdo plní úkoly vyplývající z působnosti správního orgánu, má povinnost se k dotčeným osobám chovat zdvořile a podle možností jim vycházet vstříc.


Žádost o NP (správně "podání žádosti o povolení vlastnit, držet a nosit zbraň kategorie B podle § 12, odst. 3 Zákona o zbraních", dále podání) jest úkonem vůči Správnímu orgánu (zde PČR), kterému se obecně říká "podání" podle § 37 Správního řádu (zákon č. 500/2004 Sb., dále SŘ)

Podání lze učinit prakticky libovolně (ústně, mailem, dopisem, datovkou, faxem, telegrafem..., viz § 37, odst. 4 SŘ) a dokonce ho lze učinit kdekoliv - třeba na stavebním úřadě (§ 12 SŘ).

Pokud je podání formálně v pořádku a má všechny potřebné náležitosti (obvykle stanovené konkrétními zákony - třeba náležitosti podání žádosti o vydání ZP jsou dvě přílohy - doklad o ZOZ a zdravotní způsobilost - a zaplacení správního poplatku, u NP je to pouze zaplacení poplatku), musí jej Správní orgán přijmout a v přiměřené lhůtě bez zbytečných průtahů vydat usnesení o rozhodnutí (§ 6, odst. 1 SŘ) nebo usnesení o zastavení řízení (§ 66, odst 1. SŘ). Klíčové zde je, že SŘ musí v každém případě vydat nějaké usnesení, tj. závazný kus papíru, aby žadatel měl "něco v ruce". To například vylučuje možnost orgánů podání prostě odmítnout. Policista vás nemůže s žádostí o NP jen tak vyfakovat, musí vydat písemné usnesení a musí vám ho dát. Proti rozhodnutí a usnesení se lze odvolat (§ 81, odst. 1 SŘ, resp. § 76, odst 5. SŘ) a když vám orgán žádné usnesení nedá, můžete podat stížnost na nesprávný úřední postup. Ke lhůtám se ještě vrátím.

Pokud podání formálně v pořádku není, má Správní orgán (Policie) povinnost pomoci žadateli s opravou, nebo ho k opravě vyzvat (s tím, že mu musí jasně vysvětlit, to je špatně a jak tom má opravit, § 37, odst 3 SŘ).

Odbočím teď ke zbrojním průkazům. Žádost o vydání zbrojního průkazu je také podání a řídí se úplně stejnými pravidly. Vydání ZP je nárokové, tj. již v okamžiku (formálně správného) podání vzniká žadateli nárok na vydání ZP, o kterém musí orgán v přiměřené lhůtě bez zbytečných průtahů rozhodnout. V okamžiku podání už tedy orgán ví, že někdy v (přiměřeně blízké) budoucnosti budete mít Zbrojní průkaz.

Kde je problém? Když chcete podat žádost o NP společně se ZP. Některá místní oddělení PČR vám (v rozporu se zásadou předvídatelnosti rozhodnutí správního orgánu podle § 2, odst. 4. SŘ) odmítne s nějakým odůvodněním (a obvykle v rozporu s výše zmíněným) takovou žádost vůbec přijmout s odkazem na § 12, odst 3c). ZoZ ("k žádosti o NP je nutné přiložit číslo ZP"). Zcela však při tom ignorují odst. 7. stejného paragrafu, který říká, že rozhodnutí o vydání ZP a NP lze vydat společně. Z toho jasně plyne, že musí být možné podat žádost o NP před vydáním ZP. Tato možnost skutečně existuje a je ukotvená nepřímo v § 6, odst. 2. SŘ: "... Lze-li však potřebné údaje získat z úřední evidence, kterou správní orgán sám vede, a pokud o to dotčená osoba požádá, je [správní orgán] povinen jejich obstarání zajistit. ...". PČR vede evidenci ZP, ze které lze údaje o ZP zjistit. Také vede evidenci o tom, kdo o ZP žádá a jak jsem psal výše, v okamžiku podání žádosti o ZP už orgán ví, že žadatel ZP dostane.

Bez § 12, odst. 7 ZoZ by to bylo jasný - nemáš ZP, nedostaneš NP. Ale on tam ten odstavec 7 je a říká, že je to možné. Jedná se o princip lex specialis, upravující nějakou konkrétní věc či situaci, která je obecně upravená jinak a podle právní teorie i ustálené praxe má ustanovení lex specialis přednost před ustanovením obecným, včetně všech potřebných úprav, které jsou implikovány. V tomto případě je implikována možnost dát podání osobou, která ještě není držitelem ZP, ale v době vydání rozhodnutí již držitelem ZP bude a o které to správní orgán dokonce předem ví a zná číslo předmětného zbrojního průkazu - může si jej tedy (a na žádost osoby musí) podle SŘ ze své evidence na žádost o NP doplnit.

Moje rada? Když vás policajt s žádostí o NP vyfakuje, trvejte na tom, že o tom chcete nějaký papír se zdůvodněním. Pokud vám žádný papír nedá, okamžitě mu sdělte, že podáváte stížnost na nesprávný úřední postup. Stížnost můžete podat ústně do protokolu a policajt ji s vámi musí sepsat. Pokud vám nějakej papír dá, odvolejte se - na tom papíru bude napsáno jak se máte odvolat (§ 68, odst. 5. SŘ).

Nenechte si kálet na hlavu. I když to jsou policajti, jsou tu furt oni pro vás, ne vy pro ně. Je to stejné, jako to, co se ve vedlejších vláknech řeší o komisařích, co vyhazujou za doplňující otázky a doktorech, co "preventivně" posílají na psychotesty všechny žadatele - obojí je protiprávní a proti obojímu je nutné se bránit.

-m.

PS. Lhůty. Hledal jsem, hledal, ale nikde jsem žádný závazný lhůty nenašel. Ani pro vydání ZP, ani NP. Jestli jsem něco přehlíd, opravte mě prosím. Jestli ne, tak pro ZP i NP platí lhůty podle Správního řádu, tedy především § 6, odst 1: "Správní orgán vyřizuje věci bez zbytečných průtahů..." a odst. 2: "Správní orgán postupuje tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady, a dotčené osoby co možná nejméně zatěžuje...". Z toho mi plyne, že pokud vám někdy nějakej policajt bude tvrdit, že má na vyřízení 30 (nebo nedejbože dokonce 60) dní a bude všechny úkony činit na konci této lhůty, lze se důvodně domnívat, že jedná v rozporu s ustanovením § 6, odst 1 a je tedy na místě podávat další stížnosti, konkrétně podle § 80 (ochrana před nečinností SO). Tady se ale pohybuju na neprozkoumanym území a zas tolik o tom nevim, takže se neodvážim dělat nějaký důslednější závěry. Nicméně stojím si za tím, že "důsledné" dodržování dlouhých lhůt ze strany některých místních odborů Policie je protizákonné. Radím, abyste v případě, že vám policista suše oznámí, že "to bude za měsíc", aby vám to řádně zdůvodnil - jak na tu lhůtu přišel a proč to nejde dřív. Konkrétně co přesně budou těch 30 dní dělat a proč to nepovažujou za zbytečné průtahy. Pokud totiž policista lhůtu stanoví, musí to udělat nějakým usnesením (protože ta lhůta zákonem stanovená není), usnesení musí být zdůvodněné, atd., atd., to už jsme probírali.

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#1129 » stř 6. dub 2016, 17:44

Já jsem před lety v Plzni čekal na vydání ZP a přímo na zbraních mi doporučili, abych si našel svoje první železo a pak že mi na něj vystaví na počkání NP. Nějaký čas jsem hledal a měl jsem v kufru pouze prázdné blankety. Šediváky a oranžádu. Vyzvedl jsem si potom ZP i NP na konkrétní zbraň najednou a šel jsem si rovnou pro kvér. Za mě palec nahoru.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#1130 » stř 6. dub 2016, 17:44

Zase se zacyklujete do 10X probrané debaty. Některá oddělení to berou současně a některá ne. Někde udělají nákupku na počkání a jinde si počkáš minimálně dva týdny. Je tady toho 75 stránek a pro někoho je to stále nové a zajímavá informace :roll:



jaro.63
Příspěvky: 73

Příspěvek#1131 » stř 6. dub 2016, 19:54

Dnes jsem si podal žádost na PČR Klatovy o ZP , mám si zavolat za měsíc (nedavají vědět). Paní na zbrojákách mi řekla ať si sebou vezmu vyplněnou žádost o povolení k držení,nošení a kolek za 200. Slyšel jsem, že někomu škrtli nošení, :!: dotyčný si toho nevšiml a byl "nahraný". To nošení se někde vyznačuje, na ZP nebo PZ? Jak si to mám pohlídat? :?: Moje první pistole bude CZ 75 D COMPACT. Dík za rady.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#1132 » stř 6. dub 2016, 20:39

Nošení se už nikam nezapisuje. V PZ máš zapsanou kategorii zbraně (B) a ZP máš skupinu (E). Ta kombinace sama o sobě je povolením zbraň nosit. Důležité je, abys do žádosti o nákupku napsal důvod: Ochrana zdraví, života nebo majetku.



tazi
Příspěvky: 142

Příspěvek#1133 » stř 6. dub 2016, 21:04

A to jsi vyčetl kde, že kombinace skupiny ZP a skupiny zbraně je povolení?
Probíralo se to tady už stokrát.
Pokud máš E, tak můžeš požádat o povolení nabýt do vlastnictví, držet a nosit. Pokud neškrtneš nošení a uvedeš zákonem daný důvod, tak máš povoleno zbraň, kterou na toto NP koupíš nosit. Jinou ne.



tazi
Příspěvky: 142

Příspěvek#1134 » stř 6. dub 2016, 21:08

jaro.63
Příslušník ti nemá do žádosti co škrtat. On má převzít žádost a buďto ti vydá povolení nebo teoreticky nevydá.
Ty až si budeš přebírat rozhodnutí, tak si zkontroluj, že tam máš nošení uvedeno. Toť vše.



Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#1135 » stř 6. dub 2016, 21:31

To v podstatě píšu, zbytečně slovíčkaříš. V ZP ani PZ se o žádném nošení nic neuvádí, takže důležité je aby do žádosti o nákupku uvedl to co píšu nahoře, a musí automaticky dostat povolení nosit (§ 12 odst. 6).A to je napsaný v rozhodnutí (nákupce). Tudíž zkontrolovatelný před nákupem zbraně. Dál už se to nikam neuvádí.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#1136 » čtv 7. dub 2016, 00:17

Mikky: dobry vycuc ze zakona, dik ;) malo takovych ...



hennes64
Příspěvky: 13

Příspěvek#1137 » čtv 7. dub 2016, 12:09

hennes64 píše:
Dnes jsem i byl na Policii P4 pro ZP a zároveň jsem odevzdal NP s kolkem 200kč a mám si přijít za týden.

dodatek

Byl jsem pro hotový ZP.



tazi
Příspěvky: 142

Příspěvek#1138 » čtv 7. dub 2016, 20:24

Pablo.gs píše:To v podstatě píšu, zbytečně slovíčkaříš.


Slovíčkařím, ale neber to osobně.
Jen je dobře, aby ani budoucí držitelé ZP nefixovali něco špatně. Dřív jsem mnohokrát vysvětloval, že zmínka o povolení nosit B zbraň v ZP neznamená nosit jakoukoli zbraň, ale jen a pouze tu, která byla pořízena a registrovaná na základě NP, kde bylo povoleno nošení.



tazi
Příspěvky: 142

Příspěvek#1139 » čtv 7. dub 2016, 20:45

Jasný, rozumíme si ;)
Ono ani když se nošení psalo do ZP, tak pčr by to museli ověřovat v registru.
A to je právě důvod, proč se divím, že si někdo nechá sebrat svůj výtisk rozhodnutí nebo si do něj nechá dávat neúřední razítka.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#1140 » pát 8. dub 2016, 13:58

OT smazaný

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: fifal, Honzik, sandmancze a 46 hostů