Nákupní povolení



Zajic
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » pon 20. čer 2011, 15:58

Dobrý den, udělal jsem zkoušky z odborné způsobilosti o vydání ZP - skupina E (ochrana zdraví, života a majetku) a mám k tomu pár dotazů, na kterém jsem zde nenašel odpověd a nebo jsem neprohlížel úplně vše. Proto se omlouvám, pokud to tu už někde je, ale byl bych rád, kdyby mě to tady někdo jednoduše vysvětlil, jak se věci mají.

1. Chci si pořídit zbraň kategorie B a chci ji i nosit u sebe. Na stránkách jsem se tady dočetl, že abych byl oprávněn tuto zbraň nosit, potřebuji k tomu mít na zadní straně ZP "Oprávněn nosit zbraň kategorie: B", což je možné až po prvním kladně vyřízeném povolení k nošení zbraně kat. B. Tak mě zajímá, jestli je možné si při podání žádosti o vydání ZP zažádat i o toto oprávnění? A případně na jakém formuláři? Je běžný takový postup nebo to je jen na domluvě s policisty a ti můžou nebo nemusí vyhovět?

2. Jaký je postup k získání první zbraně příp. další zbraně? Mám jít do obchodu se zbraněmi, vybrat si zbraň, zjistit si od prodejce údaje o zbrani (druh, vzor, výrobní číslo...), tyto údaje mám pak napsat do žádosti o povolení k nabytí vlastnictví, držení, nošení zbraně, a po vydání povolení od Policie si jít zbraň k prodejci zakoupit a následně přijít zaregistrovat na Policii? Jaký je správný postup?

Prosím o vysvětlení nějak selským rozumem.
Předem moc děkuji.

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » pon 20. čer 2011, 16:05

ad1. ano zažádat rovnou o oboje tzn ZP i nákupní povolení

ad2 ideal je napsat pouze pistole nebo revolver s tím, že další údaje zatím nevím (někde chtějí všechno, někde stačí toto, někde chtějí alespoň ráži)

jinak zde na foru již témata zabývající se touto tématikou jsou

Uživatelský avatar
Maňas
Příspěvky: 46

Příspěvek#3 » pon 20. čer 2011, 16:08

Zalezi na policii, nekde to jde, nekde ne. Ja si podal se zadosti o vystaveni ZP zaroven i formular - zadost o povoleni k nabyti vlastnictvi drzeni a noseni, na jehoz zaklade ti daj nakupni povoleni... A hned v mem prvnim ZP mam zapsano ono opravneni k noseni. Ovsem obcas se najde oddeleni, kde tohle neumozni. Stejne tak nekteremu utvaru staci do toho formulare k nabyti... zapsat pouze typ zbrane (pistole samonabijeci, revolver...) a nekde toho chteji vice... Takze jednoznacna odpoved neexistuje a musis se jich zeptat.



Zajic
Příspěvky: 3

Příspěvek#4 » sob 25. čer 2011, 12:36

Ok, děkuju za vysvětlení. Ještě bych měl dotaz ohledně vyplnění žádosti o povolení v části údaje o zbrani. Rád bych si pořídil CZ75, bude u mě převládat spíše časté nošení než střelnice, mám tedy zvolit verzi s vypouštěním kohoutku nebo naopak s klasickou mechanickou pojistkou? řekněme že bych si chtěl pořídit tuto http://www.czub.cz/cz/catalog/79-pistol ... 75_BD.aspx , pak ten formulář vyplním takto?

Údaje o zbrani:
Druh: pistole samonabíjecí
Značka výrobce: CZ
Vzor [model]: CZ 75 BD
Ráže: 9 mm

Je to tak OK? Nejsem si jistý s tou značkou výrobce a vzorem...

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#5 » sob 25. čer 2011, 12:50

na žádost stačí napsat "pistole samonabíjecí" a když si budeš jistý, tak ráži. ale ani to nemusí být.
a potom se ti nestane, že když se rozmyslíš, že chceš něco jiného, tak si budeš muset dávat novou žádost.
ze zákona vyplňuješ jen ty údaje, které znáš => tedy víš, že chceš pistoli. ostatní v době podání žádosti nevíš jistě, tedy nevyplňuješ.
a máš rok na to si koupit pistoli.
když to vyplníš tak, jak jsi to napsal a náhodou natrefíš na výhodnou koupi něčeho jiného, budeš si dávat novou žádost.

něco jiného je potom u "šediváků" na přihlášení, tak už musíš vyplnit vše.



Vashan
Příspěvky: 28

Příspěvek#6 » pát 9. pro 2011, 01:23

Jdu příští týden pro první zbraň a chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně následného vyplnění "šediváku":
1)Poslední řádka "Údaje o ověření zbraně:", co sem vyplňuji?
2) Na vzoru zde na stránkách je na druhé straně uvedeno "Doklad o převodu vlastnictví ke zbrani - doplňku zbraně" - je tedy nutno přikládat kopii kupní smlouvy či jiný doklad? Měl jsem zato, že nikoliv....
Díky za rady.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#7 » pát 9. pro 2011, 07:53

1) nic se tam nevyplnuje
2) nic nedokládáš, do tvý kupní smlouvy nikomu nic není. Pokud si oní PČR řekne tak odpovíš že písemnou smlouvu nemáš.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#8 » pát 9. pro 2011, 09:12

no, ono je to jak kde. u nás tu smlouvu chtějí vidět. i když vím, že zatím (myslím že pokud projde změna, tak je to tam zakotveno a navíc ty nebudeš mít v ruce nic mimo smlouvy - nákupku dáváš prodávajícímu) na to nemají nárok. vzhledem k tomu, že jsou u nás jinak velmi vstřícní, tak jim kopii dávám - většinou jen první stranu, kde jsou nacionále a ne cena. je to na druhou stranu maličkost, pro kterou se mi nestojí za to hádat. vždycky si ale do nich "rýpnu" že to nemá opru v zákoně. ale nehrotím to. na oplátku bývá vše téměř vždy na počkání ;)
takže nemám důvod se zbytečně dohadovat kvůli hloupostem. proto jsem dělal smlouvu i s člověkem, se kterým bych ji normálně nedělal.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3752

Příspěvek#9 » pát 9. pro 2011, 09:35

protože je kupní smluva platná i v ústní formě, tak jim o ní můžeš tak maximálně vyprávět :) ale pokud by fungovala registrace na počkání tak bych možná taky slevil....

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pát 9. pro 2011, 12:40

Mně to bylo vysvětleno tak, že mají nařízení vyžadovat kupní smlouvu (či obdobný doklad) při první registraci zbraně v ČR, aby byl záznam, kudy se k nám dostala. Tedy by se to mělo týkat ve většině případů jen nových zbraní z obchodu (pak si mojí účtenku kopírovali). Při koupi "z druhé ruky" to nikdy nevyžadovali.

Nakolik je to smysluplné neumím posoudit, nevím jak přesně ty databáze policie a prodejců fungují a zda spolupracují.



zaba
Příspěvky: 10

Příspěvek#11 » pát 9. pro 2011, 14:56

Missak napsal: ...- nákupku dáváš prodávajícímu)....
A od kdy? Nákupka je moje a vždy mi zůstala...
Nákupku pouze ukazuju nebo se mýlím?

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » pát 9. pro 2011, 15:08

Nákupku vyžadují vrátit některé policejní oddělení po nákupu. Prodávajícímu maximálně kopii (už proto, že dokud nemáte průkaz zbraně, tak je nákupka jediný doklad prokazující vaše oprávnění k držení neregistrované zbraně kat. B).

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#13 » pát 9. pro 2011, 15:37

Doložení původu zbraně je údajně povinnou náležitostí vyplněného formuláře. Stejně jako tam musíš uvést jméno prodávajícího nebo třeba výrobce zbraně, tak na druhé straně šediváku musí být "doklad o převodu...".
U ústní formy kupní smlouvy bych si pod takovým dokladem představil například své čestné prohlášení, že jsem zbraň nabyl na základě kupní smlouvy uzavřené ústně (a jednou jsem takto jednu ČZ-50 za asi 1200,- korun skutečně koupil a přihlásil).

Čistě prakticky: nějaký doklad chcou, asi na něj mají nárok, je to kurva takový problém nějaký doklad jim vyrobit? Stejně je maximálně rozumné uzavírat kupní smlouvu písemně, tak proč jim kopii s případným skrytím citlivých údajů nevěnovat? Myslím, že tady není účelné prudit, nebo to někdo ošetří v zákoně důkladněji a bude to stejný ojeb jak na katastru, kam musíš dávat celou kupní smlouvu včetně částek a třeba čísel účtů, a může si to tam číst a kopírovat každý úředník :roll:

Nákupka je úřední dokument, který vystavuje PČR kupujícímu, patří jen kupujícímu a nikomu jinému; PČR má pro svou potřebu stejnopis.
Ale hlavně, držitel ZP je oprávněn držet/nosit zbraně, na které mu bylo vydáno povolení, nikoliv zbraně, které si nakoupil, na které mu byl vydán průkaz zbraně atd., takže toto povolení je současně jediným dokladem osvědčujícím oprávnění zbraň vlastnit, držet a nosit, už proto bych originál nikdy nedal z ruky.

Kopii je vhodné dát prodávajícímu, resp. z ní učinit přílohu kupní smlouvy, aby bylo každému na první pohled jasné, že kupující i prodávající jednali v té nejlepčí víře.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#14 » pát 9. pro 2011, 16:08

zaba píše:Missak napsal: ...- nákupku dáváš prodávajícímu)....
A od kdy? Nákupka je moje a vždy mi zůstala...
Nákupku pouze ukazuju nebo se mýlím?


v nynějším stavu se nemýlíš, ale psal jsem "...pokud projdou změny...", o čemž je více zde:
Vládní návrh novely



zaba
Příspěvky: 10

Příspěvek#15 » pát 9. pro 2011, 19:34

Ok, jsem to přehlédl.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ondrush a 5 hostů