Nákupní povolení

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#1786 » úte 21. bře 2017, 14:42

to mikky: to je vše pěkné slovíčkaření, je tam může a tak mohou a když se jim nechce, tak má cenu se právě na tomto odboru Policie začít hádat a uvést se hned jako konfliktní člověk??? Já vše řeším spíše v legraci a po dobrém a dámy na mém oddělení Policie byly velmi milé a příjemné, tak nebyl problém. Když by mi řekly, že mám přijít znovu, tak bych to nehrotil, asi k tomu mají důvod nebo se spletly ve výkladu a já je nebudu školit.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1787 » úte 21. bře 2017, 14:48

A není takhle náhodou žádost o NP bez čísla ZP neúplná? Mám takové tušení že neúplnou žádost přijmout nemusí a ve chvíli podání ten údaj podle toho paragrafu ještě doplnit nemohou. Takže technicky vzato ji odmítnout můžou aniž by ten paragraf porušili. To že se jim prd stane, když aplikují common sense a vezmou ji s tím, že to tam doplní hned jak bude číslo ZP k dispozici, to je druhá věc. ¨

Mě to za to nestojí, než abych ztrácel hodinu dohadováním, to radši tu hodinu obětuju na druhou cestu pro nákupko. Času to bude stát stejně a nenarušuje to dobré vztahy s místním oddělením PČR. Tolik zbraní nekupuju, abych se nemohl smířit s tím, že tam občas musím dvakrát.

Nemluvě o tom, že když se člověk nehádá a je milej na všechny strany, tak i kakabus za přepážkou se občas projeví jako ochotnej člověk, co udělá víc než mu povinnost ukládá.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#1788 » úte 21. bře 2017, 14:54

paza: není to slovíčkaření, je to realita. Význam slova "může" jsem psal dřív a zbytek je v zákoně buď přímo explicitně napsanej, nebo z něj logicky vyplývá.

jhora: máš to popsaný hned v několika bezprostředně předcházejících příspěvcích. Není nutný se s kýmkoliv jakkoliv hádat a celá operace se i v případě silných obstrukcí ze strany orgánu dá vyřešit u okýnka v řádu jednotek vteřin.

Je smutný, že si lidi radši nechají od orgánů kálet na hlavu, chodí tam v předklonu a žmoulaj čapku, místo aby se jen slušně, ale důsledně dožadovali toho, na co mají právo. O vyvolávání konfliktů tady nikdo nic netvrdí. Věřte tomu, že kdyby byla situace obráceně, orgány by vás popotahovaly velice důsledně bez ohledu na to, jak slušně byste s nimi jednali.



haito
Příspěvky: 112

Příspěvek#1789 » úte 21. bře 2017, 15:07

Jak to tady čtu tak chvála za přístup v Přerově. NP na pockani. PZ taktéž. Zatím jsem nemusel řešit nic se lhůtami a co organ smí a nebo ne. Asi je už předešlí žadatelé vycvičili. :mrgreen:

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#1790 » úte 21. bře 2017, 15:28

to mikky: tak mě nikdo na hlavu nekálí a nekálel, já jsem v tomto směru nekonfliktní typ a celý svůj dlouhý život s tím procházím, na rozdíl od kverulantů, kteří tvrdě vymáhají svá práva a dělají si nepřátele, poměrně velice úspěšně, v pohodě a s homorem :D Chápu, že každý někdy nemá svůj den a nechová se vstřícně a i třeba zneužije své pravomoci, ale dohadováním a vyhrocováním situace to v té chvíli stejně nezměním a jemu to nakonec třeba dojde, jak se choval, a může to naopak být pro něj i poučné napříště.
Ale to jsme v tomto vlákně asi už silně OT...



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#1791 » úte 21. bře 2017, 15:29

Objevují se tu dvě možnosti výsledku žádostí o současné vydaní ZP a NP:

1. U nás na oddělení to nejde, žádost o NP nepřijmou, byl jsem SLOVNĚ odmítnut.

2. U nás na oddělení to jde v pohodě, příjmou žádost o ZP a NP současně.

By mě zajímalo, jaký by byl nakonec skutečný poměr výsledků, kdyby se to změnilo na:

1. U nás na oddělení to nejde, žádost o NP sice přijmou, ale PÍSEMNĚ se zdůvodněním potom zamítnou.

2. U nás na oddělení to jde v pohodě, příjmou žádost o ZP a NP současně.

jhora píše:Mě to za to nestojí, než abych ztrácel hodinu dohadováním, to radši tu hodinu obětuju na druhou cestu pro nákupko.


Já se nedohadoval hodinu, ale pět minut, ale ikdyby to byla ta hodina, tak je to pro mě podstatně méně než druhá cesta a vystání nové fronty. A to mám oddělení v mém městě, co lidi, co to mají dál?



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#1792 » úte 21. bře 2017, 15:38

Lidi, co to mají dál, by to hlavně měli řešit dálkově, tj. Datovou schránkou, E-mailem (s kvalifikovaným el. podpisem) nebo poštou. V takovém případě navíc jako bonus orgán nebude mít možnost podání "ústně odmítnout" a bude muset postupovat v souladu se správním řádem, což imho nemůže vést k jinému výsledku, než že vydá rozhodnutí NP a ZP současně, protože podle mě by to nebyli schopni odmítnout s takovým zdůvodněním, který by přežilo odvolání.

Dálkové podání funguje samořejmě i pro samotné NP. Tady je to pak už všude stejný a je jedno, jestli jsou to policajti a NP, katastr a návrh na vklad, nebo cokoliv jinýho.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1793 » úte 21. bře 2017, 15:44

mikky: Já to samozřejmě četl. A moje zkušenosti jsou očividně jiné než tvoje - pokaždé když na nějakém úřadě stojím trochu delší frontu, tak aspoň jeden člověk přede mnou zkouší něco takového vymoct. Někdy se to dotyčnému povede, jindy kapituluje, ale NIKDY to není v řádu vteřin, je to v rozsahu 5-30 minut a párkrát jsem kvůli někomu takovému čekal skoro hodinu.

Jedna věc je že na to máme právo, druhá věc je, jestli mi externality stojí za to, si ho vymoct. Vždyť když to vezmu do důsledku, tak se orgán může bránit samotným paragrafem 6 úplně stejnými argumenty - že mu vzniknou zbytečné náklady a již přetížené úředníky nadměrně zatíží. Stojí mi to za právnickou debatu, na kterou nejsem odborně vybaven, pokud tomu nevěnuju čas na přípravu? Nestojí. Kálí mi na hlavu? Nekálí, protože:

1) nedělají to naschvál (aspoň u nás ne)
2) považuji to za jejich přání, necítím se do toho nucen a jsem nakloněn vyhovět - já je nebudu nutit do něčeho, co nechtějí dělat, i když bych mohl, to se prostě v dlouhém období nevyplatí. Ne proto, že bych se bál nějaké úřednické msty, ale proto, že dřív nebo později budu chtít něco, co dělat nemusí - a pak budou dobré vztahy rozhodující.

A tenhle přístup se mi vyplatil tolikrát, že se ho budu držet i nadále. Dobré vztahy s lidmi mají větší cenu než výhra v debatě o tom, na co mám nárok.

S tím dálkovým podáním pro lidi, co to mají daleko a jejich oddělení funguje obzvlášť nepružně, samozřejmě souhlasím, to je ideální způsob. Abych ujasnil kontext svého postoje - popisuji situaci, kdy pro mě jedna návštěva představuje v součtu max 50minut, když to trvá fakt dlouho (včetně cesty tam a zpět - bydlím celkem blízko). A to tam byl nával a přišel jsem celkem pozdě.

EDIT: Tou hodinu na dohadování myslím i to, že když se o to chci hádat, tak si musím taky načíst zákony, a to mi sežere aspoň půl hodiny.



Ješťer
Příspěvky: 14

Příspěvek#1794 » stř 22. bře 2017, 23:57

Chystám se příští měsíc dělat zkoužku na ZP sk. A,B,E . Je mi ale 62let. Může být problém, v případě že zkoušku úspěšně složím, s nákupním povolením na pistoli ohledně věku? Když mi doktor potvrdí zdravotní způsobilost.
Děkuji za odpověď.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#1795 » čtv 23. bře 2017, 00:47

Ne, věk nehraje roli. Doktor si tam může navymejšlet nějaký podmínky a výjimky, ale to je tak všechno. Policajti sami o sobě se můžou v tomhle směru řídit jen lékařským posudkem a zákonem, ne "mozkovým myšlením".



mar00
Příspěvky: 101

Příspěvek#1796 » pát 24. bře 2017, 15:11

jhora:

Ono to má ještě jiný aspekt - "vzdělávání" úředníků. Alespoň u některých z nich trvání na podání žádosti povede k tomu, že příště už to nebudou odmítat a budou vědět, že to jde. Stejně tak na fórech se objeví informace, že to jde. Takže jeden člověk to částečně může vyhádat i pro budoucí žadatele ve stejném postavení.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1797 » pát 24. bře 2017, 15:37

mar00: Řešili jsme to s mikkym v soukromé zprávě, ale uvedu i sem - záleží jakou formou se člověk práv dožaduje. Pokud se začnu vyptávat "já jsem četl že to je takhle, ale vy říkáte že ne, jak to v tom zákoně teda je?" - tak není neobvyklý výsledek, že to úředník začne sám zjišťovat, protože ho fakt zajímá kdo má teda pravdu. A to je přesně to, kdy se nesnažím se to vydupat, ale dopadá to přesto často v můj prospěch, mikky by byl tvrdší a trval by na tom, na co má právo. Jinými slovy, ani jedna z variant nevylučuje dosáhnout toho, co píšeš a oba máme vyzkoušeno, že to funguje, když člověk správně formuluje svůj "dotaz" :)

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#1798 » pon 27. bře 2017, 10:25

jhora píše:A není takhle náhodou žádost o NP bez čísla ZP neúplná? Mám takové tušení že neúplnou žádost přijmout nemusí a ve chvíli podání ten údaj podle toho paragrafu ještě doplnit nemohou. Takže technicky vzato ji odmítnout můžou aniž by ten paragraf porušili. To že se jim prd stane, když aplikují common sense a vezmou ji s tím, že to tam doplní hned jak bude číslo ZP k dispozici, to je druhá věc. ¨

Mě to za to nestojí, než abych ztrácel hodinu dohadováním, to radši tu hodinu obětuju na druhou cestu pro nákupko. Času to bude stát stejně a nenarušuje to dobré vztahy s místním oddělením PČR. Tolik zbraní nekupuju, abych se nemohl smířit s tím, že tam občas musím dvakrát.

Nemluvě o tom, že když se člověk nehádá a je milej na všechny strany, tak i kakabus za přepážkou se občas projeví jako ochotnej člověk, co udělá víc než mu povinnost ukládá.

Přijmout to musí. To že tam není vyplněné číslo není podstatné. Běží zárověn úkon o vydání ZP. Mohli by to písemně zamítnout, ale do toho se nikomu nebude chtít, protože dotyčný by se odvolal a navíc kdyby se mu móc chtělo, tak je budue následně popotahovat za jemu vzniklé náklady. To, že se někde někomu nechce není důvod. Přijmout musí každou žádost a jestliže ji kladně nevyřídí, tak to taky musí písemně odůvodnit. Budování dobrých vztahů na oddělení, kde se jim nechce ani tohle mi připadá zbytečný, protože ty neudělají navíc nikomu nic.
Smiřovat se s že občas někam musím víckrát je chyba. Navíc si přečti čekací doby v Praze a asi bys rychle změnil názor, až bys musel obětovat 2 dny dovolené.
Nemusíš se vůbec s nikým hádat, stačí jen slušně říct, co chci, proč to chci a odkázat na zákon. A v případě, že dotyčný trvá na svém tvrzení, že to nelze, chtít to od něj písemně.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#1799 » pon 27. bře 2017, 10:50

Jen pro pořádek - já měl v Karlíně tři nákupka na počkání do druhého dne po vydání ZP (tj. Střední Čechy de fakto) a dopředu jsem věděl, že se tam na ně nečeká, takže mi nestálo za to si vynucovat souběžné vyřízení, i když na to mám právo. Kdyby to bylo místo kde se dělají naschvály a všechno jim trvá, tak bych měl mnohem míň benevolentní přístup.

Jinak v podstatě popisuješ to, o čem jsme s mikkym debatili soukromě. Nechci znova rozbouřit debatu, která je už trochu na hraně původního smyslu tématu.Shrnu to tedy tak, že to co píšeš je pravda - pokud se chováš slušně a civilizovaně, tak od slušných policajtů dostaneš co chceš a nikdo se neurazí.

Já jsem ještě o něco měkčí, přijde mi to praktičtější. To neznamená že bych si nechal kálet na hlavu, jen si můžu dovolit občas na něčem netrvat - a to hlavně proto, že moje místní oddělení funguje dobře a nedělají tam naschvály. Jen prostě nestíhají, tak se snaží uvolnit si ruce. To dokážu pochopit, tak jsem na ně hodnej, když to jde -a oni zase občas udělají na počkání něco, co by mohli dělat 30 dní, takže to nakonec považuju za dobrý obchod a budování přátelských vztahů :)



Moldar
Příspěvky: 10

Příspěvek#1800 » čtv 6. dub 2017, 14:16

Ja mam za sebou temer cely proces od zkouzky na ZP az po nakup zbrane a vydani prukazu. Vse reseno v praze na pankraci. Fronty uz se ted zmensily ale ty lhuty jsou desny. Nejvic me ted rozsekalo ze mam prijit pro prukaz zbrane az za tri tydny. Omg co tam jako vyvadej, vzdyt tohle je po tom vsem uz jen formalita. Zalamonovat papir s opsanymi udaji. Je mi z toho smutno, po dvou mesicich litani sem a tam a skoro 5 000 za kolky a jedno skoleni mam nakoupeno at ted na ni musim doma tri tydny jen koukat, max namazat preventivne?? A dalsi ulet - proc se ty doklady proboha delaj tak obri kdyz obcanka a ridicak uz sesmikli? Se mi to ani nevejde do penezenky a snadnejs to tak clovek ztrati nebo zapomene.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Filipes77 a 19 hostů

cron