Nutná obrana, krajní nouze...



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#661 » úte 25. črc 2017, 20:44

Ad 1. dát peníze, pokud to pomůže odvést jeho pozornost, zlepší to třeba tvou pozici při sebeobraně.
Ad 2. pokud někdo při pohrůžce zbraní nezanechá svého jednání, tak nezbude než střílet. Třeba i pro výstrahu. Při přímém útoku pak do útočníka.
Každopádně pak hned volat policii.
Tak to mám v hlavě srovnané já.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#662 » úte 25. črc 2017, 21:36

SJirka píše:Ahoj, poradtě mi prosím. Jsem malé štíhlé postavy a když na mě nastoupí dvoumetrové, stokilové hovado byť s holýma rukama, nemám téměř šanci se ubránit.
1. Když mě někdo přepadne, je lepší mu dát peníze a telefon, nebo se pokusit bránit střelnou zbraní? Přijde mi že při pokusu o loupežné přepadení mi po zastřelení lupiče NO neprojde.
2. Včera u Mělníka znásilnil Rumun mladou holku za bílého dne. Myslím že kdybych byl svědek, že při hrozbě namířenou zbraní se z 90% sebere a uteče....ale....Co když se i přes to proti mě rozeběhne a já vystřelím? Pokusil se znásilnit ženskou, může jí klidně potom i zabít a následně se rozeběhne proti mě...Tam už by NO prošla ne?
Díky za reakce.

Pro nutnou obranu je podstatná přiměřenost způsobu útoku. Pokud bude útok vedený s takovou razancí, že bude schopný v tobě vzbudit obavu o zdraví nebo život, pak je střelba přiměřená. Razance nemusí být jen fyzická, může být i verbální, jestliže bude pachatel evidentně schopný výhrůžky bezprostředně splnit.

Ad 1. - myslím, že "peníze nebo život" není samo o sobě dostatečně razantní. Bude-li to podpořeno nožem, už bych viděl větší pravděpodobnost, že bude použití zbraně posouzeno jako jednání v NO. Nicméně bych se nedivil uvalení vazby a z toho plynoucím důsledkům.

Ad 2. - první útok je na tu holku. V okamžiku, kdy ji nechá být, útok skončil a střelba není jednáním v NO. Jestliže se ale rozeběhne proti tobě, jde o nový útok a zde můžeš, za předpokladu přiměřenosti způsobu útoku, zbraň použít.

EDIT: Osobně si myslím, že v tomto případě by šlo úspěšně se hájit přímo hrozícím útokem - pachatel věděl, že jsi svědek zvlášť závažného zločinu, že máš zbraň a přesto od útoku neupustil. KONEC EDITACE

Druhou situaci rozděluju úmyslně, protože kdyby ses do takové situace dostal a při výslechu uvedl, že jsi ho zastřelil, protože znásilnil holku, ale on byl v té době už deset metrů od ní, máš zaděláno na průšvih, minimálně než se to vysvětlí.

PS: Nejsem právník ani soudce, je to pouze můj názor.



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#663 » úte 25. črc 2017, 23:59

Jaká přiměřenost? NO je o nepřiměřenosti, která může být. Dokonce zjevně nepřiměřená, špatná je akorát zcela zjevně.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#664 » stř 26. črc 2017, 06:03

Jeden člověk, malé štíhlé postavy, se po varování a po neúspěšné obraně slzákem bránil střelbou proti 100-kilovému protivníku. Pokračování příběhu si najděte pod heslem "Střelba v Krušných horách..."

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#665 » stř 26. črc 2017, 06:17

cipis píše:Jaká přiměřenost? NO je o nepřiměřenosti, která může být. Dokonce zjevně nepřiměřená, špatná je akorát zcela zjevně.

A v čem je problém? Co píšu jinak?



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#666 » stř 26. črc 2017, 06:36

Tohle jsou složité situace. Asi jediné zlaté pravidlo - když přeci jen dojde na střelbu, tak hned sehnat právníka s nikým nemluvit a i s policií mluvit jen přes něj, ani slovo dokud nedorazí.



JoeBiden
Příspěvky: 80

Příspěvek#667 » stř 26. črc 2017, 07:07

Houšteckému uškodilo jeho chování ve škole a snad i způsob vyjadřování. To, že mu to hovado Ferenc odepřelo právo na spravedlivý proces je ale nepopiratelné. A tom to celé je. Řešit technikality je nesmysl, zvláště v zemi, kde na proběhlém ději nezáleží. ČR (EU) není právní stát.



SJirka
Příspěvky: 97

Příspěvek#668 » stř 26. črc 2017, 07:59

Díky za reakce. Samozřejmě vím, že výstřel je až ta poslední možnost a musí být útok proti mě aktivní, nestřelím stojícího člověka, který mi jen vyhrožuje. NO také víceméně chápu, u mě je ale veliký problém v tom, že já se beze zbraně nemám téměř šanci ubránit, avšak při použití zbraně proti holým rukám útočníka mám zaděláno na veliký problém. Obávám se, že by soud nebral ohled na to, že je útočník dvakrát větší než já, prostě nepřiměřená obrana a konec. Co je ale v mé přiměřená obrana už mi žádný soudce neřekne.



JoeBiden
Příspěvky: 80

Příspěvek#669 » stř 26. črc 2017, 08:54

Já jsem taky poměrně dost malý. Řeším to více pepřáky, s tím, že je i pěnový a mají velký rozptyl + zakryjí výhled. 60, 40 ml... jeden menší asi nestačí. A kubotany, taktická pera, nože. Vše, dost pro různé pozice a strany těla. Všechno to ale oproti palné velmi trpí na tasení - mimo jiné. Houštecký měl problém v tom, že jeho pepřák byl malý - a byla to nepoužitelná tekutá střela.

Sousloví obrana palnou proti neozbrojenému je hrubý nesmysl. Protože po zakleknutí jsou ozbrojení oba. Proti psychotickýcm a psychopatickým lidem u moci ale nic kromě revoluce nepomůže.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#670 » stř 26. črc 2017, 09:38

Pokud vím tak nějaký taxikář se bránil střelnou zbraní proti napadení rukama a uznali mu NO (byl v autě s vypnutým motorem a protivník byl větší a blokoval dveře). Takže bude záležet na soudu a právníkovi. Myslím že k soudu by to asi šlo tak jako tak, ale dobrý právník by to zvládnout mohl.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#671 » stř 26. črc 2017, 09:45

Chlapi a dámy, jak máte zajisteny kontakt na pravnika pro pripad rychleho telefonu po NO nebo KN? Mate pojisteni, ve kterem ta asistence je, neco od DAS nebo primo smlouvu s pravnikem ci pravnickou firmou pusobici ruzne po CR?

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#672 » stř 26. črc 2017, 09:50

Vzpomeňte na speciál Střelecké revue Braňte se, je tam popsána i NO palnou zbraní proti neozbrojenému útočníkovi. Nemám ho teď u sebe, ale za pročtení stojí celý (i kvůli tomu, jak se naprosto jasná obranná situace může zvrtnout).

Ještě je tu jedna varianta - dát peněženku, počkat, až pachatel udělá pár kroků pryč, zavolat na Policii a navigovat ji, kam jde. Předpokládá to nenechat si sebrat mobil (třeba "čekám na transplantaci, mobil fakt potřebuju a stejně za něj nedostaneš ani ň"). A když se pachatel otočí a bude si to chtít vyřídit, už máš nepřímé svědky na drátě a posilu na cestě.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#673 » stř 26. črc 2017, 11:05


Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#674 » stř 26. črc 2017, 11:29

Lynx píše:Vzpomeňte na speciál Střelecké revue Braňte se, je tam popsána i NO palnou zbraní proti neozbrojenému útočníkovi. Nemám ho teď u sebe, ale za pročtení stojí celý (i kvůli tomu, jak se naprosto jasná obranná situace může zvrtnout).

Ještě je tu jedna varianta - dát peněženku, počkat, až pachatel udělá pár kroků pryč, zavolat na Policii a navigovat ji, kam jde. Předpokládá to nenechat si sebrat mobil (třeba "čekám na transplantaci, mobil fakt potřebuju a stejně za něj nedostaneš ani ň"). A když se pachatel otočí a bude si to chtít vyřídit, už máš nepřímé svědky na drátě a posilu na cestě.


Ono v "rizikových oblastech a hodinách" vůbec není od věci nosit peněženky dvě, jednu fejkovou, tenkou sportovní s pár kovákama, s účtenkama, prošlou karou z Makra, starou kartou z banky, nejléne s papírkem velkým nápisem PIN: 4343, max se stovkou, dvěma....a tu v "jako v defenzívě" okamžitě vydat, už jenom pro získání času. Zase tak moc místo to nezabere, ve srovnání s pistolí, náhradními zásobníky, mobilem, Spyderkem, teleskopem, Leathermanem, CATem, nebo co to všichni nosí 8-)

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#675 » stř 26. črc 2017, 11:36

Lynx:
... A když se pachatel otočí a bude si to chtít vyřídit, už máš nepřímé svědky na drátě a posilu na cestě ...

Sice to zní logicky, ale posouzením soudem bych si vůbec nebyl jistý. Zvlášť když by tě pravděpodobně i policie na telefonu upozornila, že ho sledovat z potenciálně kontaktní vzdálenosti nemáš.

EDIT: Petzold, jo ta fejková kešeňa není špatný nápad ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů