Nutná obrana, krajní nouze...



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#466 » úte 19. črc 2016, 20:12

Nemam v tom nejak praxi, ale v pripade takovychto utoku, pokud nejsou primo na nosice, je prece dost casu vsechno rozmyslet a zvolit vhodnou taktiku. Pokud nepomuze samotne vytazeni kveru, nestaci treba par zasahu do nohy nebo ruky aby to utocnika zklidnilo? To by nemuselo mit pro obrance az tak zavazne dusledky... Na ucinnejsi zasah je u postreleneho utocnika zase vic casu.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#467 » úte 19. črc 2016, 20:17

zedik píše:...myslím tím dovětek v článku ,že policisté jsou prošetřováni jestli bylo bezpodmínečně nutné střílet..
co na tohle říct no ..zřejmě mu měli bez ohledu na sekeru a ctyři težce raněné zkusit domluvit. a v tomhle vidím zásadní problém....


Tohle mi přijde v pořádku. Nechci, aby tu policista (resp. kdekoli kdokoli) mohl podle libosti střílet a ostatní museli držet hubu a krok. Jen ať se to pěkně prošetří, ať se ukáže, že zasáhli adekvátně. Nadával bych, až kdyby to dopadlo jejich odsouzením.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#468 » úte 19. črc 2016, 20:38

JardaB píše:Nemam v tom nejak praxi, ale v pripade takovychto utoku, pokud nejsou primo na nosice, je prece dost casu vsechno rozmyslet a zvolit vhodnou taktiku. Pokud nepomuze samotne vytazeni kveru, nestaci treba par zasahu do nohy nebo ruky aby to utocnika zklidnilo? To by nemuselo mit pro obrance az tak zavazne dusledky... Na ucinnejsi zasah je u postreleneho utocnika zase vic casu.


Odpovim otazkou - v pripade prave provadeneho utoku sekerou, kdy je vsude stres, krik, pohyb... Mysleni v delce 3 sekundy = 3 rany sekerou, kazda muze byt smrtelna... Co chces rozmyslet? Chces trefovat smerem dolu nohu, ktera se rychle hybe, snadno mine a pravdepodobne se to odrazi mezi lidi?
V tu chvili mas tak akorat cas kouknout, co je za magorem (coz je samo sobe nadlidsky ukol) a trefit ho do hrudniku (pokud mozno tak, aby prustrel netrefil nikoho dalsiho). A pak musis doufat, zes trefil dobre... A kdyz ne, tak podruhy, potreti, poctvrty... Dokud mu nedojde, ze ma padnout.

Clovek trefeny na srdce ma minimalne 10 sekund plnohodnotnyho zivota pred sebou, clovek trefeny na plice 30 sekund... Kolik ma asi clovek, kterymu prostrelis nohu? (pokud netrefis treba kloub).

Doporucuju kurzy obranne strelby a nejake seminare na tema NO.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#469 » úte 19. črc 2016, 20:45

cmk píše:V tu chvili mas tak akorat cas kouknout, co je za magorem (coz je samo sobe nadlidsky ukol)

To je sakra pravda, člověk se soustředí na cíl, ale co je za ním... Dá se to nějak simulovat? Něco jako objeví se terč a současně za ním pozadí s figurou nebo naopak volným prostorem. Existuje nějaký takový trenink?



zedik
Příspěvky: 121

Příspěvek#470 » úte 19. črc 2016, 20:49

SansLogique píše:zedik - mám kolegu v SRN, dneska jsem s ním mluvil, taky o tom Afghánským sekerníkovi a oni tam prej v médiích hlavně řeší, že ho měli pacifikovat pepřákem a ne ho odprásknout. Těm už není pomoci.
Jinak si to každej musí rozhodnout sám, já tě úplně chápu a rozhodně nerozporuju morální stanoviska všech pomahačů, akorát je třeba mít na paměti, že každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán.


však právě,systém by měl být nastaven aby se bál pachatel.při takhle závažném činu kdyby ho zneškodnil civil tak by měl dostat metál a ne se ještě bát,že zásahem kterým třeba někomu zachránil život si zničí ten svůj



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#471 » úte 19. črc 2016, 20:57

Treba se k tomu stavu casem dopracujeme.



Paulus
Příspěvky: 96

Příspěvek#472 » úte 19. črc 2016, 21:22

Koukám, že diskuze je opět výžívná, kdyby to někdo četl, tak na kurzy nechoďte. Styl Emerickejch tvrdejch hochů, učí to cvoci a beztak jen na efekt a realita je jiná. Pro Vás trénovali, taková situace se natrénovat nedá. Jinak znalost paragrafů z lajckého pohledu k níčemu. Stačí vyjít ze selského rozumu pokud to jinak prostě nejde a nedá se nic jiného dělat jednám. Toť vše. JInak poselství mého přístěvku bylo, zbytečně koflitgy nezačínat a snažit se je vyřešit klidnou formou i za cenu vykydání sraček na vlastní hlavu. Pochopili jen někteří...



zedik
Příspěvky: 121

Příspěvek#473 » úte 19. črc 2016, 21:29

Paulus : ...poselství mého přístěvku bylo, zbytečně koflitgy nezačínat a snažit se je vyřešit klidnou formou i za cenu vykydání sraček na vlastní hlavu.

v tomhle samozřejmě souhlas, ale zmiňované případy z francie a německa do tohodle určitě nespadají..alespoň mě nenapadá jak by je bylo možné vyřešit klidnou formou. a myslím ,že CMK to shrnul vcelku dobře a souhlasím spiše s ním

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#474 » stř 20. črc 2016, 06:04

Asi nelze stavět do jedné roviny případy vyhroceného náboženského fanatismu a sousedské neshody, které se vyhrotí.

Jinak, k tomu Speciálu "Braňte se!" Je to jiný formát, než běžná Střelecká revue, rozměr je 160 * 230 mm. V Liberci ji nakonec měli v OD "My Liberec", dříve TESCO.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#475 » stř 20. črc 2016, 10:04

Hlavne nejsme ve sporu v predchazeni konfliktu... Jasne, ze konflikty nevyvolavam, dokonce jim predchazim... Ale tady uz se bavime o chvili, kdy "konflikt realne je".
Ani nejsme ve sporu o "znalosti zakona" - ano, staci relativne jednoducha poucka: "strili se, kdyz jde o kejhak".

Co nesouhlasim, ze nema smysl chodit na kurzy... Ma... Protoze dobre kurzy alespon naznaci a predaji teoreticky podklad co a jak trenovat, co a jak vnimat... Ano, realne zvladnout ulekovou reakci, vyhodnotit situaci a adekvatne reagovat neni o kurzu (opakuji, ten k tomu jen doda 'podklady"), ale o dlouhodobem treninku.
Volovinu, ze to uci "cvoci" kmentovat nebudu... Ty, ktere doporucuji ja, jsou vsechno lidi z praxe.



honza.pps
Příspěvky: 138

Příspěvek#476 » sob 23. črc 2016, 23:23

K nošení střelné zbraně mám své pravidlo: nikdy nenosim jen ji. Jako primární zbraň, kterou mám u sebe VŽDY (kromě zemí s debilními zákony zakazující je), mám teleskop.
Nechci se totiž dostat do situací, které zmiňujete, jako žádost o peněženku, nadávky, strkání apod. a být na vážkách zda odevzdáním, pěstmi, útěkem nebo kvérem. Teleskop mi poskytuje určitý rozptyl síly a maximální síly. A neumím si představit útok, který bych vyhodnotil jako nebezpečný, ale zároveň málo nebezpečný, aby NO obuškem byla zcela zjevně nepřiměřená. Jako útok neberu fakáče z okýnka.
A pokud bude ve hře kudla, sekera, střelná zbraň, tak pistole jako krajní varianta.



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#477 » ned 24. črc 2016, 04:27

Mám to podobně, nosím vždy ještě sprej, ze stejných důvodů.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#478 » ned 24. črc 2016, 07:38

A co kdyz zadatel o penezenku po vytazeni teleskopu vytahne pistoli? Neni na tahani vlastni pistole pozde?



honza.pps
Příspěvky: 138

Příspěvek#479 » ned 24. črc 2016, 10:37

To je blbý no. Samozřejmě nad tím taky přemýšlím. Ale jestliže mám otevřený teleskop v ruce v pohotovosti a on začne něco tahat, tak ho tím teleskopem nejspíš přes tu hnátu přetáhnu dřív, než vytasí nůž nebo pistoli.
Jde o to, že když si hromotluk řekne o peněženku a začne vychylovat a já vytáhnu pistoli, jsou v zásadě tři možnosti. 1. Lekne se a vypadne 2. bude pokračovat v útočení beze zbraně 3. vytáhne taky zbraň
Bod 1 a 3 mám vyřešený.
Co s tím bodem 2? Pistole mi v ruce bude spíš překážet a hrozí, že o ni při potyčce přijdu. A střílet? To je velké riziko zvlášť před svědky.
Určitě se najde nějaký "zelený", který bude svědčit, jak se běloch hádal s cigánem na ulici a pak vytáhl zbraň a chudáka chudého sociála smahnul. Přijde mi to jako obrovské riziko.
Ale sám nevím, co z toho je horší.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#480 » ned 24. črc 2016, 10:54

jaká je u nás pravděpodobnost, že žadatel o peněženku vytáhne pistoli a ještě k tomu až potom, co požádal o peněženku a nebylo mu vyhověno? Já osobně to odhaduju na stejný procento, jako že vám na hlavu spadne Boeing 747.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 hostů