Nutná obrana, krajní nouze...



Stewie
Příspěvky: 326

Příspěvek#556 » stř 26. říj 2016, 06:45

Tak v tomto si stojím tady za posledníma příspěvkama. Jako sorry, ale i těch pár stovek nebo tisícovek co u sebe nosím pro mě nejsou jen tak něco na zahození. Tak ku*va, já ráno vstávám každý den a dupu do práce abych těch pár stovek nebo tisícovek měl a nějaký zm*d si je odemě veme na ulici? Ne díky. Jsem přesvědčený o tom, že jen vytažení nože proti němu, nebo v případě, že by on sám nůž měl tak zrovna pistole jako odstrašení bude bohatě stačit. Peníze, karty, občanku, řidičák....atd na potkání nerozdávám.
Se vším ostatním souhlasím (jirka87).



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#557 » stř 26. říj 2016, 07:03

No taky nosim teleskop jako mezistupen mezi holyma rukama a pistoli. Protoze pistole je fakt az krajni moznost a to si tu asi uvedomuji vsichni.
Nicmene, nastesti jsem se za svych 40 let nesetkal s nekym kdo by si rek o penezenku a zbyvajicich par situaci se vyresilo rucne. Ale tak uplne dobrovolne bych ji taky asi nedal.

Mate nekdo nejakou realnou zkusenost?

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#558 » stř 26. říj 2016, 07:09

kk : Mám, ale spíše hecovali, prachy nechtěli. Nadávali do mužského pohlavního orgánu, k tomu řvali Baník íčo a zaslechl jsem ještě "zbijem toho ču" (vůbec jsme se neznali, prostě jsme se míjei na ulici). Vyřešil to vytažený teleskop. Použít jsem ho nemusel. Tím to skončilo. Ale jednou jsme se střetli s mým dlouholetým romským sokem a skončilo to vytažením boxerů na obou stranách. On byl vždycky silnější. Tak jsem mu vysvětlil, že jestli do sebe půjdem, dopadnem oba dost blbě, pochopil a vysral se na to :-D

Stewie a kluci : jo...jako já ty peníze taky netlačím z místa,kde sedím, ale prostě mi nestojí za to, vytahovat bublifuk kvůli 2 ...no...potomkům Věry Bílé, když chtějí prachy. Právo je zvláště v případě těchto lidí dvousečné. Nikdo tam nebyl, ale u soudu je najednou 20 svědků z jejich strany (5 jich to vidělo z okna, 5 z auta a dalších 10 z horkovzdušného balónu..že jo..). To není o strachu, ale o tom, že vím, že cesta menšího odporu je jim tu hotovost dát. Karty zablokuješ do 3minut, občanku taky. Průser je ZP a PZ. To asi nerozvíjejme tady tuhle debatu.

No a pak jsou takoví ti hospodští vandráci co přebrali. Dvěma kamarádům (a s těma by jste nechtěli jít do křížku..to fakt ne) se stalo to, že vylezli z putyky a venku viděli jednoho potomka oné zpěvačky (přeneseně řečeno). Jenže vzadu za stromem neviděni neslyšeni stáli další 3. No i tak se neposrali (křičelo se bílá špíno apod...) a došlo na bitku. Jenže kde se vzal, tu se vzal teleskop a svištěl si opakovaně vzduchem nemalou razancí přímo na hlavy obou kamarádů. Mě by to zabilo. Jednomu to zlomilo nadvakrát ruku (jak si kryl hlavu), druhému to udělalo takovou podlitinu a pošození tkáně pravé paže, že mu to doktoři rozháněli půl roku. Nepál bych vám tu modřinku vidět. Dost humus. Půlku ruky měl 3 měsíce úplně černou.

Jak to dopadlo ? Onen útočník nastoupil před 2 měsíci nástup trestu na 5let natvrdo. Ale táhlo se to beze srandy 2 roky.

Ano, tam už bych to vytáhl a jsem si vědom, že bych i musel střílet minimálně varovnej. Protože dotyčný by se přece "plynovkou" odradit nenechal. Ale taky za tebou hospoda, před tebou 15m panelák...střílej tam...

Pryč jsou doby, kdy se mě výše uvedená skupina zeptala na cigáro, já jsem řekl, že nekouřím, s nadávkama odcházeli a v tom jsem si zapálil :-D To už mi nějak nestojí za to.

JENŽE. Když jdeš na pivo...netaháš pistoli.

P.S : Nevím kde bydlíte, ale já bych tady mohl pořádat Mistr Romale Olympia...Nevím co žerou a co dělají, ale co kus, to Arnold.



Stewie
Příspěvky: 326

Příspěvek#559 » stř 26. říj 2016, 07:20

To je to...oni jen žerou a nic nedělají. A když jo, tak jen tu posilovnu a bitky. Ale to sem asi nepatří. Máme je všichni stejně rádi.
/OT

Uživatelský avatar
Werewolf
Příspěvky: 171

Příspěvek#560 » ned 30. říj 2016, 09:33

Já to teď nemůžu najít, ale někde jsem četl, mám ten pocit, že při loupeži již nesmím po zloději střílet, když s lupem utíká. Že se již akt pominul a jedná se v ten moment o pomstu...
Na druhou stranu pořád trvá jednání proti zákonem chráněném zájmu, ne? Jak je to tedy?

Uživatelský avatar
j.v.
Příspěvky: 160

Příspěvek#561 » ned 30. říj 2016, 09:40

Pokud je na útěku a už nikoho přímo neohrožuje na životě, nestřílet.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#562 » ned 30. říj 2016, 10:13

Komentář k trestnímu zákoníku, část z asi 10 stran k NO:

Ukončení útoku není totožné s dokonáním činu (tj. s naplněním všech znaků skutkové podstaty trestného činu, pokud jde o trestný čin). Proto lze použít nutné obrany i vůči pachateli krádeže, který odnáší ukradené věci, neboť útok na majetkové zájmy trvá, i když je trestný čin dokonán a útočník odchází. Koncový moment nutné obrany je tedy tam, kde pomíjí nebezpečí pro napadené zájmy anebo tyto zájmy jsou již definitivně porušeny a nehrozí nebezpečí dalších škod. Proti útoku, který je již dokončen, není nutná obrana již přípustná (např. když útočník ukončil fyzické napadení, kterým úmyslně způsobil ublížení na zdraví, odchází a v tom okamžiku po něm poškozený hodí kamenem, nelze takové jednání považovat za nutnou obranu). Nemůže už jít o případ nutné obrany, jakmile se pachatel dopustí činu, když útok na něho byl již skončen (srov. R 77/1952). Na druhé straně však není třeba čekat, až útočník udeří první . Iniciativa, vedoucí ke vzájemnému střetnutí, ale musí vycházet pouze od útočníka. Touto iniciativou je právě určováno, kdo je útočníkem a kdo obráncem. Další průběh střetnutí, pokud byly zachovány meze nutné obrany, na tom nic nemění.



beda
Příspěvky: 236

Příspěvek#563 » ned 30. říj 2016, 11:33

jen aby si komentář přečetl i soudce.
a i kdyby ho četl, aby neusoudil, že život 8x soudně trestaného mladíka má větší cenu než to co chtěl ukrást.

Uživatelský avatar
DAveDOG
Příspěvky: 189

Příspěvek#564 » ned 30. říj 2016, 12:38

Werewolf píše:Já to teď nemůžu najít, ale někde jsem četl, mám ten pocit, že při loupeži již nesmím po zloději střílet, když s lupem utíká. Že se již akt pominul a jedná se v ten moment o pomstu...
Na druhou stranu pořád trvá jednání proti zákonem chráněném zájmu, ne? Jak je to tedy?



Zeptej se pana Bašty z Ivančic. Ten Ti o tom řekne svoje.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#565 » ned 30. říj 2016, 13:20

P.V. píše:Komentář k trestnímu zákoníku, část z asi 10 stran k NO:

Ukončení útoku není totožné s dokonáním činu (tj. s naplněním všech znaků skutkové podstaty trestného činu, pokud jde o trestný čin). Proto lze použít nutné obrany i vůči pachateli krádeže, který odnáší ukradené věci, neboť útok na majetkové zájmy trvá, i když je trestný čin dokonán a útočník odchází. Koncový moment nutné obrany je tedy tam, kde pomíjí nebezpečí pro napadené zájmy anebo tyto zájmy jsou již definitivně porušeny a nehrozí nebezpečí dalších škod. Proti útoku, který je již dokončen, není nutná obrana již přípustná (např. když útočník ukončil fyzické napadení, kterým úmyslně způsobil ublížení na zdraví, odchází a v tom okamžiku po něm poškozený hodí kamenem, nelze takové jednání považovat za nutnou obranu). Nemůže už jít o případ nutné obrany, jakmile se pachatel dopustí činu, když útok na něho byl již skončen (srov. R 77/1952). Na druhé straně však není třeba čekat, až útočník udeří první . Iniciativa, vedoucí ke vzájemnému střetnutí, ale musí vycházet pouze od útočníka. Touto iniciativou je právě určováno, kdo je útočníkem a kdo obráncem. Další průběh střetnutí, pokud byly zachovány meze nutné obrany, na tom nic nemění.

To je sice moc hezké a kéž by to tak fungovalo. Bohužel 99 soudců ze 100 ti řekne, že tvůj pc, tv a úspory nemají větší hodnotu než život zloděje a NO neuznají.



honza.pps
Příspěvky: 138

Příspěvek#566 » ned 30. říj 2016, 14:51

Dle zákona můžeš bránit i majetek, ale jde o to, že obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Pokud někdo odnáší ukradené věci v hodnotě pár desítek tisíc, a jinak mě neohrožuje, pochybuji, že soudce uzná přiměřenost obrany. V takovém případě bych se na to buď vyprd, nebo bych se zloděje snažil dohnat (se zbraní připravenou k tasení) a takzvaně jej zadržet při páchání trestného činu. Buď zdrhne, nechá se zadržet a nebo začne útočit a tak je NO opět přípustná.
Obecně palná zbraň vs. zloděj, který neohrožuje mne nebo jinou osobu (pokud ano, je to loupež), ale krade můj majetek, osobně bych primárně nepálil.

http://www.euro.cz/byznys/rozdil-mezi-kradezi-a-loupezi-881281



rcc
Příspěvky: 205

Příspěvek#567 » ned 30. říj 2016, 22:29

Také je dobré si uvědomit, že zasažením protivníka způsobíme zranění případně smrt. Tudíž s velkou pravděpodobností začneme ve vazbě s obviněním z TČ. NO se řeší až následně a táhne se to měsíce. Majetek za to asi nestojí, že? A osmnáctkrát soudně trestaný má stále dost práv, bohužel... Útok na zdraví či život je asi něco jiného, tam už se vyplatí být souzen dvanácti, než nesen šesti.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#568 » pon 31. říj 2016, 07:37

jirka87 píše: ...
Ano, tam už bych to vytáhl a jsem si vědom, že bych i musel střílet minimálně varovnej. Protože dotyčný by se přece "plynovkou" odradit nenechal. Ale taky za tebou hospoda, před tebou 15m panelák...střílej tam...

Pryč jsou doby, kdy se mě výše uvedená skupina zeptala na cigáro, já jsem řekl, že nekouřím, s nadávkama odcházeli a v tom jsem si zapálil :-D To už mi nějak nestojí za to.

JENŽE. Když jdeš na pivo...netaháš pistoli.

P.S : Nevím kde bydlíte, ale já bych tady mohl pořádat Mistr Romale Olympia...Nevím co žerou a co dělají, ale co kus, to Arnold. ...


atd. ... :D cituji celý tvůj příspěvek výše, ale byl dlouhý, tak jsem to tu dal mezi 3 tečky ...

Takové situace už stojí dost za prd. Pokud se na tebe řítí 3 nepřizpůsobiví z křoví a jeden má teleskop, tak toho s teleskopem automaticky zastřelit, nebo jestli máš nervy ze železa, dát jim tu první pod nohy. Potom ale už nemusíš mít na druhou ránu čas. Ono když ten kvér nevytáhneš, tak tě zbijou, prohledají a stejně ti ho seberou. Nejlepší bude asi se do takové situace nedostat, ale to se lehko řekne.
Moje studenstká léta už jsou pryč. Tzv. chlastat už nechodím. Když se s kámošema 1x za měsíc napiju, tak to realizujeme u někoho doma, ono potom i to pití vyjde na míň. Když jdu ven, tak opravdu jen pokecat na "pivo" (tj. max. 2 kousky) a v takovém případě - sorry - si zbraň beru. A čistě z etického hlediska to nevidím, že bych něco porušoval - pod vlivem nejsem.



honza.pps
Příspěvky: 138

Příspěvek#569 » pon 31. říj 2016, 08:09

honzek86 píše: ...
... Když jdu ven, tak opravdu jen pokecat na "pivo" (tj. max. 2 kousky) a v takovém případě - sorry - si zbraň beru. A čistě z etického hlediska to nevidím, že bych něco porušoval - pod vlivem nejsem.


Souhlas. Najde se tu spousta lidí, kteří nás teď odsoudí, to je jasný. Tohle je ale každého věc stejně jako to, jestli na devadesátce jedeš devadesát (jezdím 110 :D ). Když jdu se ženou na oběd a dám si po jedno pivo, necítím se, že něco porušuju. Fakticky ano, ale prakticky ne. A mé svědomí se s tím vyrovná. Je to menší risk, než chodit po městě "bez" kvůli jednomu pivu.

Uživatelský avatar
DAveDOG
Příspěvky: 189

Příspěvek#570 » pon 31. říj 2016, 08:14

Děláte všem střelcům krásnou vizitku když se veřejně přiznáte že porušujete zákony.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 hostů