Nutná obrana, krajní nouze...

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#1006 » úte 9. črc 2019, 08:54

Můžeš bránit majetek se zbraní v ruce.
Pokud ji použiješ jako hrozbu (odkryješ) popř. vystřelíš prokazatelně do vzduchu bez toho, abys namířil na kohokoliv .... a toto pomůže a lumpové zanechají svého jednání, je to OK. Ideálně mít kamerový záznam.
Nezapomeň ihned zavolat na 158 a oznámit použití zbraně + vysvětlení toho, co se stalo.

Je skoro nesmysl se někoho pokoušet zadržet. Tady hrozí, že situace bude eskalovat.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#1007 » úte 9. črc 2019, 09:06

"Pokud" záznam, natož "pokud" dobrý soudce se nedá zajistit dopředu, takže jak píšeš bych ochranu majetku zbraní jako beztrestnou bohužel vyloučil.
Smysl a ochranu v zákoně to má jen při ohrožení vlastního zdraví, nebo života útočníkem ... a pak nastupuje Travoltova věta ze Zeleného pekla: " ... záleží, jak se ta historka podá ..." 8-)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#1008 » úte 9. črc 2019, 10:48

Můj názor, který jsem převzal od někoho chytrejsiho, je, že:
1. Střelit prchajiciho zloděje... Nedělat
2. Varovný výstřel... Klidně udělat
3. Střelit ho když zrovna krade... Nedělat (bohužel jeho život má u soudu vyšší hodnotu než jakýkoliv majetek)
3. Při kradeni v nemovitosti nebo movité věci, provést varovný výstřel do dané věci (např auta)a tím aby upustil jednání ... Klidně udělat
4. Bránit krádeži vlastním tělem nebo lépe bránit odchodu pachatele s věcí a pachatel na moji tělesnou schránku začne útočit (i když může odejít jinudy bez věci, např postavit se před kradene auto a lump mě chce prejet) ... Nutná obrana zrovna při tom jeho utoceni, lze střílet přesně dle pravidla NO



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#1009 » úte 9. črc 2019, 20:31

Diky za nazory. Dost se o tom polemizuje jinde tak zas neco dalsiho. A od problemu je tady PCR, tak na ne spoleham kdyz je radnice co resi "prestupky" uplacena..PCR a pravnik to jisti :)

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#1010 » stř 10. črc 2019, 09:36

Co jsem psal, tak jsou názory a zkušenosti právníka, který se touto problematikou zabývá a které jsem si takto převzal

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#1011 » stř 10. črc 2019, 10:18

Osobně si myslím, že pokud se jedná o situaci, kterou lze očekávat, tak bych instaloval kamerový systém a zbraní útok na majetek neřešil.

Pokud je záznam pro Policii, tak právně není problém, ale na FB bych to nedával.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#1012 » stř 10. črc 2019, 14:02

K tým kamerám... nápad je to dobrý, ale "právne není problém" úplne neplatí. Aj na vlastnej záhrade to môžete mať až keď splníte nejaké zákonné podmienky, je to určite minimálne niekde nahlásiť že tento systém máte a musíte vyvesiť cedulku. A možno ešte niečo, nie som v tom úplne doma. A mimo domova už fakt netuším - viem, že ako dôkaz nechcú uznávať ani dashcams z áut, je tam nejaká ochrana súkromia ako faktor... Píšem len aby ste si na to dali pozor ak sa pre niečo takéto rozhodnete, je v tom trochu viac ako výlet do Tesca a hľadať vŕtačku.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#1013 » stř 10. črc 2019, 14:17

Pokud ten systém použiješ pouze na to, aby jsi pak záběry předal Policii a nesnímáš vnější prostory, tak by jsi neměl mít problém.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#1014 » stř 10. črc 2019, 14:18

Pokud kamera zabírá jen soukromý pozemek majitele, tak se hlásit nemusí.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#1015 » čtv 18. črc 2019, 12:29

Třináct bodnutí do krku. Podle soudu přiměřená obrana
https://www.novinky.cz/krimi/510790-tri ... brana.html



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#1016 » čtv 18. črc 2019, 12:38

genu: no konečně. Tak snad by se ani neptali, proč někdo vystřelil v sebeobraně 4x, když by možná stačilo jen jednou (a než bych to zjistil, jsem mrtvý). Asi tady konečně soudce uvažoval s použitím selského rozumu.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#1017 » čtv 18. črc 2019, 13:28

Mi je teda záhadou, jak mohla ženská sama úplně znehybnit chlapa a ještě k tomu ho 13x bodnout do krku.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1018 » čtv 18. črc 2019, 21:34

Stresové hormony v některých případech vybudí tělo k fungování v jiném módu. Je to něco jako turbo s nitrem dohromady. Na časově značně omezenou dobu je pak člověk schopen dosáhnout až neuvěřitelných výkonů a to jak silových tak rychlostních.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#1019 » pát 19. črc 2019, 08:21

To je pravda, u hasičů se kdysi povídala historka, jak přijeli k požáru a paní v panice a stresu vystěhovala z domu sama dubovou skříň, kterou potom muselo odsouvat 6 chlapů. Asi nikdo ještě nezná všechny možnosti a schopnosti lidského těla. A možná by stálo za to, vědecky víc prozkoumat lidské reakce ve stresu, kdy se musí bránit (o život). Možná by potom bylo míň zavřených lidí za nepřiměřenou obranu.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#1020 » pát 19. črc 2019, 09:21

Stresové hormony zřejmě dokáží dost, ale že by ze stresu někomu narostla třetí ruka jsem ještě neslyšel.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů

cron