Nutná obrana, krajní nouze...

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#901 » čtv 14. čer 2018, 18:27

Chce to holt kameru do auta...



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#902 » čtv 21. čer 2018, 11:44

Pokud by mi nestál v cestě tak bych prostě odjel. Jednak bych měl pokoj a druhak bych ho pěkně nasral, protože tenhle typ pitomců má rád konfrontaci. Kdybych odjet nemohl tak bych zbraň stejně netahal, kašlu na rozbitý auto, to už by se fakt musel probourat v podstatě dovnitř a pochybuji, že by se mu to podařilo bez toho, že by mi uvolnil cestu a já mohl odjet, zavolat policajty a pojišťovnu. Zbabělost? Jo - bojím se papírování. Takovej debil mě fakt nemůže rozhodit. Myslím, že lepší než tahat kvér je vytáhnout mobil a začít natáčet s úsměvem na rtech. Nehrozí průser, akorát s GDPR. :-)

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#903 » čtv 21. čer 2018, 12:50

Jo pokud nejde odjet a máš u sebe kvér, tak natáčet + volat benga je nejlepší řešení. Akorát to natáčeného může přimět k ještě ostřejší reakci, kdy už se použití zbraně třeba nepůjde vyhnout.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#904 » čtv 21. čer 2018, 14:21

Radši bych v tomto případě volal 158. Protože - vytáhnu zbraň a on na to - a teď co? Zastřelíš mne?
Když vystřelím, tak mi našijou to, že možná způsobená škoda na autě skateboarďákem není srovnatelná se zraněním střelnou zbraní. Asi by se to dalo uhájit, ale když si představím to papírování okolo a miliony svědeckých výpovědí, výdaje za advokáta...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#905 » čtv 21. čer 2018, 14:41

Kdyby jsi ho prostě přejel, tak to na trest vyjde o dost levněji než neuznaná nutná obrana.

Ale houkat někomu za zády je debilovina, protože se lekne, spadne a ty ho přejedeš. Taky nemám rád, když jedu na kole a někdo mi za zády začne houkat.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#906 » čtv 21. čer 2018, 17:19

Jj. Za neukaznenymi cyklousi netroubit. Jakkoliv by si to zasloužili. Se leknou a spadnou a nestihnete se vyhnout, když troubite blízko. Pouzijte jiné vycineni.



jkprg
Příspěvky: 27

Příspěvek#907 » čtv 16. srp 2018, 09:06

Ahoi, zajímalo by mne jak byste reagovali v následující situaci, kterou jsem zažil:

Jel jsem poloprázdnou tramvají (někdo stál, ale pár míst k sezení bylo volných) v Praze po Letné a u Sparty nastoupil chlapík tak 35-40 let a mírně se potácel. Cestou k sedadlu míjel skupinku asiatů a jednoho kluka chytil do kravaty a v potácivém stavu si s ním šel sednou. Chvilku jsem sledoval co se bude dít dál, ale on ho jen držel v kravatě a seděl. Asiat celou dobu křičel něco jako "Please no". Asi tak za 15-30 sekund, když se na situaci nic neměnilo tak jsem k nim přistoupil a tu kravatu jsem uvolnil (ani to nedalo práci). Asiat se vrátil ke své skupince já na své místo a chlápek seděl dál a nic neříkal a jen se kolébal.

Na Letenském náměstí jsem si všiml, že chlápek vystupuje z tramvaje. Pár lidí přistoupilo, někdo vystoupil, řidič zavřel dveře a jak tak koukám z okna, tak vidím toho chlápka, jak stojí na zastávce asi tak 2 metry od tramvaje, má natažené ruce a v nich pistoli namířenou do oken naší tramvaje. Musel jsem udělat tak 2-3 kroky stranou jestli se mi to nezdá (ta situace mi přišla absurdní) a nahlas pro sebe, abych se ujitil, jsem řekl "Ten chlap má snad pistoli". V tu chvíli se lidé ohlédli a hned na to se sedící sklopili dopředu a stojící si lehli na podlahu. Žádná panika, žádné výkřiky. Ležel jsem na podlaze (shodou okolnosti na těch Asiatech, protože jinde už nebylo místo) a v duchu si jen říkal ať ten řidič konečně jede (byly jsme v 2. voze). Po chvíli se tramvaj dala do pohybu a po pár metrech se všichni narovnali nebo vstali, začali se oprašovat a jelo se dál, jako bys se nic nestalo. Výstřel naštěstí nevyšel.

Na další zastávce Kamenická jsem vystoupil a zašel na místní oddělení PČR, které je shodou okolností hned za rohem. Po cca 10 minutách mě naložili do auta a objížděli jsme okolí, jestli ho nezahlédnu, ale to štěstí jsme neměli. Pak už jsme jen sepsali oznámení.

V té době jsem ZP neměl, nicméně zajímalo by mne, co byste dělali, pokud byste měli v takové situaci zbraň měli. Mě to přijde, že to riziko (střelba skrz okno nikoli kolmo + lidi na zastávce,..) pro ostatní cestují je tak velké, že použití zbraně vylučuje a v podstatě není možnost se bránit.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#908 » čtv 16. srp 2018, 09:32

Řekl bych, že jedinou správnou reakcí byla ta přirozená - zmizet z jeho zorného úhlu (skrčit se, lehnout) a doufat, že nemá ostrou kterou zmáčkne. Maximálně připravit k ruce svoje železo pro nejhorší případ.
V případě střelby si nedokážu moc představit správnou reakci - jak ve zmatku vyhodnotit nebezpečí (je to plynovka, nebo fakt ostrá). Pochybuju, že by člověk byl schopen prohledával během rachotu stěnu, jestli to dělá díry (na skle by to asi bylo vidět rychle). A následně reagovat střelbou? Jak? Aby to mělo smysl, tak bych se musel demaskovat abych viděl kam střílet, přičemž na sebe pravděpodobně hned stáhnu pozornost střelce.

Tohle nemá snadný řešení - už jen kvůli tomu, že není kam zmizet. Tramvaj má dveře jen na stranu, kde je útočník, takže pěkná past. Asi bych reagoval podle toho co by nastalo - pokud by tramvaj zůslala při střelbě stát, tak počkal na pauzu ve střelbě a zkusil získat přehled o pozici střelce a zkusil ho eliminovat (pokud bych v tý době nebyl už děravej, nebo posranej a paralyzovanej strachem). Pokud by řidič zareagoval a rozjel tramvaj, tak zůstal ležet a doufal že nás dostane mimo dostřel dostatečně rychle.

Blbě se to řeší jako teoretická úloha z pohodlí domova, natož v situaci kdy máš na řešení vteřiny - radči ani nemyslet.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#909 » čtv 16. srp 2018, 09:53

Některé tramvaje mají dveře na obě strany... :angel:

Ale jinak bych řekl, že bych situaci řešil stejně - zmizel z úhlu kam míří a snažil se krýt, případně jen připravit do ruky kvér...



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#910 » čtv 16. srp 2018, 10:07

V této konkrétní situaci došlo k chybě už na začátku. Útočník měl být specifikován už když držel Asiata v kravatě. Podle slov aktéra by asi nedalo příliš práce vzít ho do kravaty taky, plesknout s ním o zem a tam s ním vydržet do příjezdu policie kterou by zavolal někdo z ostatních cestujících. Ono pomoci někomu, odvrátit útok a pak si jít v klidu sednout a útočníka nechat v klidu sedět pár metrů ode mne je imho naprostá šílenost.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#911 » čtv 16. srp 2018, 10:56

Podle mne správná reakce a vyhodnocení situace. Asi jen - zavolat policii dřív, z mobilu, než tam jít potom pěšky. Pacifikace pachatele přímo na místě by se mohla zvrhnout v jeho použití zbraně proti mně. A střílet po něm nebo za ním vystoupit ven z tramvaje by bylo riskantní - mohlo by to vést ke střelbě, mohlo by to eskalovat situaci (a potom je těžší uhájit NO) atd.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#912 » čtv 16. srp 2018, 10:59

blacknocturno: šílenost je nechat si ho sednout za záda, mít ho na očích a mít vědomí, že je skulenej tak že "moc práce nedá" ... od takovýchto týpků bych čekal spíš nůž nebo boxera než plnohodnotnej kvér.
Dopadl bych stejně jako autor ...



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#913 » čtv 16. srp 2018, 11:13

Jenže v dnešní době musíš čekat od kohokoli cokoli. Pokud už bych se rozhodl v takové situaci někomu pomáhat tak bych se to snažil dotáhnout až do konce. Mimochodem chvat ''kravata'' patří imho k nejnebezpečnějším protože při něm dochází k přímému ohrožení života oběti ať už udušením nebo velice snadnému přechodu ke zlomení vazu. Sedět a mít útočníka ''na očích'' také není řešení kdyby se náhle zvednul s nožem, boxerem, pistolí v ruce a zaútočil na tebe nebo na kohokoli z přítomných tak co pak?! Z mého pohledu je lepší využít moment překvapení a když už budu někoho ''zachraňovat'' a budu u útočníka na kontaktní vzdálenost tak bych se ho snažil zneškodnit tak jak jsem psal výše.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#914 » čtv 16. srp 2018, 11:17

A já bych se snažil zůstat mimo kontaktní vzdálenost, protože se neumím rvát, takže abych měl čas vyhodnotit situaci, zda je lepší utéct, nebo to vytáhnout a střílet...



scink
Příspěvky: 167

Příspěvek#915 » čtv 16. srp 2018, 11:21

Za mě 158 na drátě... v dané situací pokud to není nikdo blízký mě nic lepšího nenapadá. Hmaty a chvaty neovládám, peprak v této situaci použít nelze, tasit je blbost....

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů