Dovoz zbraně z německa koupena přes www.egun.de



lukas590
Příspěvky: 1

Příspěvek#1 » pon 23. pro 2013, 11:20

Chtěl bych vás poprosit jestli by mi někdo poradil kdo sám už nějakým způsobem zakoupil zbraň v německu přes www.egun.de. Jaké papíry přesně musím vyřídit, co musím němci zaslat a jakou přepravní služnou mi to má ten němec zaslat do čr. prosím pisněte mi na email: lukas590@post.cz nebo prozvoňte na tel 608 711 734 nemám s tím žadnou zkušenost a děálm to poprvé tak chci ať to vše v pořádku proběhne.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » pon 23. pro 2013, 11:36

Je to celé o komunikaci s prodávajícím. Domluvit se jestli pošle do zahraničí. Pokud ano a zbraň koupíš tak Ti pošle číslo zbraně a na policii si vyřídíš papíry pro dovoz zbraně. Kopii pošleš prodávajícímu (obykle stačí mailem) a ten pošle zbraň. Většinou přes DHL, vůči německé legislativě je to v pořádku a tobě to může být jedno, dokud zbraň nepřevezmeš tak ji má na triku prodávající a nebo přepravka. No a pak ji normálně přihlásíš, případně doděláš zkušebnu podle toho co dovezeš a co s tím dál zamýšlíš.



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#3 » pon 23. pro 2013, 12:40

Ty papíry se nazývají "Zbrojní průvodní list". Za vystavení zaplatíš 500 Kč + neodpadá povinnost mít nákupní povolení. A jelikož ZPL máme prý jen my a slováci, tak ještě automaticky dostaneš 2 výtisky nazvané "Předběžný souhlas s dovozem zbraní nebo střeliva do ČR (Prior consent with import of weapons or ammunition to the CR), ty jsou v češtině a zároveň v angličtině. A na základě tohoto předběžnýho souhlasu nakoupíš v zahraničí.
Pro vystavení těchto dokumentů musíš znát veškerý údaje o zbrani (tak jak jsou uvedeny v průkazu zbraně) a také údaje o prodávajícím.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#4 » sob 7. čer 2014, 19:03

Ahoj... kapku to tu oživím... Taky uvažuji o koupi v DE. S ohhledem na cenu poštovného si to chci ale nechat poslat na německou adresu, kterou mám k dispozici. Dodavatel komunikuje bezproblému anglicky, což je pro mě v písemné podobě poněkud výhodnější. Nebo bych to možná zvládl i osobně. Z dosud zde napsaného tedy snad správně chápu, že s nmeckými ouřady by si to vyřídil prodejce? Mě by tedy stačilo to vyřídit tady?

P.S. Tuzemský prodejce mě fakt už značně se.e... Jestli se podaří můj zájem zrealizovat, pak bych napsal konkrétněji co a jak...



Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#5 » úte 24. lis 2020, 21:56

Vážení kolegové,
vím, že je to na netu asi stokrát možná i tisíckrát diskutované téma, ale přeci jen, je již rok 2020 a nic aktuálního a uceleného jsem k tématu nenašel. Nehledě na to, že spousta návodů není úplně košer. Rád bych si na egun.de koupil zbraň. Jedná se o pušku samonabíjecí (u nás kategorie B). Napíši zde, co jsem zatím zjistil a rád bych, kdyby mne duše zasvěcená doplnila popř opravila.

1) Informovat a domluvit si s prodejcem prodej zbraně do ČR (a další podmínky včetně dopravy a zaplacení)
2) Zjistit potřebné info o zbrani (druh, značka výrobce, výrobní číslo, atd.)
3) Zajít na příslušné oddělení PČR a zažádat si o ZPL (zbrojní průvodní list) vč. předběžného souhlasu s dovozem zbraně (EU formulář) a NP (nákupní povolení). Nejtěžší část k vyplnění ZPL je jak přepravit zbraň viz níže..
4) předběžný souhlas s dovozem zbarně odeslat prodejci (dojčákovi), ten by měl na základě toho zbraň odhlásit a vystavit povolení k vývozu
5) zpravidla dojčák chce poslat zbarň kurýrem který má potřebnou licenci na přepravu zbraně -- celkové náklady z německé strany jsou cca 150 Eur. Jenže: v tomto bodě je jediná legální cesta - domluvit se s kurýrem na osobním předání na hranicích. Protože:
1) německý kurýr má licenci zpravidla jen pro Německo (a stejně poštu na hranicích předává smluvnímu partnerovi z ČR)
2) Pokud by kurýr předal zbraň někomu jinému např. běžná kurýrní služba nebo Česká pošta tak další doručení po ČR je již nelegální (nemají potřebnou licenci).
6) Dojet si pro zbraň osobně je největší hloupost protože i když máte ZP, souhlas s dovozem i vývozem zbraně, tak nemáte německý ZP a tudíž se tam se zbraní nesmíte pohybovat. Jednalo by se určitě o přestupek. Mimochodem vám nepomůže ani evropský ZP. protože povoluje jen zbraně uvedené v tomto průkazu a navíc zpravidla vyžadují pozvání od střeleckého klubu či myslieckého sdružení. Zkrátka, pokud nemáte patřičnou ZL, tak jste jako fyzická osoba bez německého ZP v mámě.
7) pak nějak nechápu bod, kdy se ještě má nahlásit přeprava zbraně, která je vidět v centrálním registru zbraní a mimo jiné i tím si naši cajti budou prověřovat jak se sem zbraň dostala.
8) Po úspěšném převezení zbraně, nechat do 10ti dnů zaregostrovat (přes šediváka) na příslušném oddělení PČR
9) Poslední a asi nejdůležitější bod je, že se navíc nemsí jednat o vojenský materiál. Řeší to mj. zákon 38/1994 Sb. a vyhláška z roku 2012 (už nevím přesně která). Se zbraněma jako útočné pušky atd. vyrobené po roce 1938 je velký problém a nepomůže ani to, že zbraně již nejsou samočinné a mají civilní tormentační zkoušky C. I. P. - pak jste jako fyzická osoba opět v mámě.

Budu rád za jakékoliv připomínky a doplnění popř upřesnění, díky.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#6 » stř 25. lis 2020, 10:20

Myslím, že jsi to shrnul docela dobře, až na ty kurýry. Nemám s nimi osobně přeshraniční zkušenost, ale myslím, že legalita jejich jednání není Tvůj problém. Pokud nějaký kurýr překročí při vykonávání svého zaměstnání zákon, když právě přepravuje Tvůj balík s puškou, tak je to stále jeho překročení zákona, nikoliv Tvoje. I proto jsou informace o kurýrovi (osoba nebo firma), o datu převozu a o hraničním přechodu součástí žádosti o ZPL.



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#7 » stř 25. lis 2020, 12:32

Už jsem delší dobu z oboru, ale nějak mi tam chybí úřední povolení Licenční správy MPO k přepravě z jiného členského státu EU podle zák. č. 228/2005 Sb.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#8 » stř 25. lis 2020, 13:11

A není to v případě konečného uživatele neobchodní dovoz, který nepodléhá povolení?



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#9 » stř 25. lis 2020, 14:30

Sjednat si dovoz zbraně např. s waffenversand24.de - a pak čekat. Mě to vezli skoro 3 měsíce, během kterých se mnou vůbec nekomunikovali. Ale dovezli, nechali v práci na recepci - byl jsem zrovna na obědě a zmizeli. Ani jsem je neviděl. :)

Nákupní povolení předchází Předběžnému souhlasu. Chtít pokud možno detailní info a fotky o ověřovacích značkách.

Už je to dost let, na další podrobnosti už si moc nepamatuji.



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#10 » stř 25. lis 2020, 15:58

Piggy píše:A není to v případě konečného uživatele neobchodní dovoz, který nepodléhá povolení?

Onen "neobchodní dovoz" se právě novelou změnil někdy od 2016...dnes je neobchodním dovozem pouze zásilka fyzická osoba-fyzická osob. Zásilka právnická osoba-fyzická osoba (v česku) je obchodním dovozem. Ale to s tím nesouvisí, tj. otázka dovozu ze 3. zemí. Zák. 228/2005 Sb. právě řeší "dovoz" ze zemí EU. Z celního hlediska je tam matoucí ten "dovoz", to mám nějak za ty léta zafixováno ze 3. zemí a ne z EU, ale právě že se to týká EU. Povolení jde udělat datovkou a je to za 500,- kč poplatek, jestli se něco nezměnilo (přece jenom jsem už skoro 2 roky mimo), formulář je na Licenční správě ke stažení. Někdy loni jsem to tady na fóru řešil a byl tady někdo kdo to absolvoval. Na druhou stranu, kontrolovat by to měla Celní správa a ta bude těžko zjišťovat, že si někdo "dovezl" zbraň z Německa. Na druhou stranu, kdyby na to přišli tak jsou to pro ně easy many a rychlá čárka pro policejní orgán - dovoz zbraně bez úředního povolení.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#11 » stř 25. lis 2020, 17:52

Pavel V.: Teď jsem trochu zmatený. Znamená to, že i soukromá osoba od roku 2016 na koupi a dovoz zbraně z Německa (potažmo z každé jiné EU země) potřebuje kromě ZPL také povolení z Min.zahr.obchodu, i když si zbraň pořizuje výhradně pro osobní potřebu a nikoliv pro další obchodování?
Jedná se o tenhle zákon?
https://www.mpo.cz/assets/cz/zahranicni-obchod/licencni-sprava/dovoz-vyvoz-a-preprava-zbrani-a-streliva-nevojenskeho-charakteru/2017/7/Pracovni-verze-uplneho-zneni-zakona-c--228_2005-Sb-.pdf



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#12 » stř 25. lis 2020, 18:42

Já si myslím, že povolení potřeba je. Jak je uvedeno v § 1 zákona, zákon zavádí kontrolu obchodu s výrobky, u kterých je z důvodu bezpečnosti jejich držení v ČR omezeno. A ten zákon neřeší, zda je to velkoobchod nebo maloobchod :-). Prostě kontroluje jakýkoliv obchod s těmito výrobky. A vzhledem k tomu, že v rámci EU na hranicích členských států nejsou policisti ani celníci, tak je to postavené na povolení přepravy z jiného členského státu. Jenom si myslím, že se o této povinnosti moc neví... Resp. ví o tom celníci, kteří to řeší při dovozech ze třetích zemí, protože je aplikace při vyclívání nepustí bez té licence MPO...ale ze zemí EU se nic nevyclívá, takže nic....ale :evil: kdoví co se může přihodit....



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#13 » stř 25. lis 2020, 18:54

Chápu, ale pod obchodem bych rozuměl další obchodování na straně soukromé osoby, což potvrzuje i text na žádosti (kterou jsem si stáhnul), kde je výslovně uvedeno v závěrečném prohlášení:
Prohlašuji, že informace v žádosti.. ..a stanovené výrobky budou prodávány pouze k povolenému účelu.

Kromě toho je v žádosti vyžadováno vyplnit políčka typu "identifikační číslo organizace", což soukromá osoba nedá.
No nic, napsal jsem e-mail vedoucímu oddělení a čekám na odpověď.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#14 » čtv 10. pro 2020, 14:57

Žel zatím nikdo z Ministerstva obchodu na můj e-mail nereagoval. Nicméně po letmém pročtení příslušných zákonů se domnívám, že na situaci, kdy si v jiném státě EU pro osobní potřebu zakoupím zbraň či jiný předmět, jehož držení se v České republice omezuje z bezpečnostních důvodů zvláštními právními předpisy, lze uplatnit §1,čl.4 zákona 228, kde se říká
(4) Přeprava a dovoz stanovených výrobků, které mají neobchodní charakter podle přímo použitelného předpisu Evropské unie, kterým se provádí celní kodex Unie, nepodléhá povolení.

Předpisy Evropské unie, kterými se provádí celní kodex Unie, jsou podle zákona 228
- nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013
- nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2015/2447

Drobnou chybičkou je, že tyto předpisy EU žádnou explicitní definicí toho, co by mohl být výrobek neobchodního charakteru nenabízejí. Světlo do problému vnáší teprve nařízení komise v přenesené pravomoci (EU) č. 2015/2446, které doplňuje výše uvedené nařízení 952/2013. Tam se v hlavě I, kap. 1, čl.1, odst.21 definuje zboží neobchodní povahy jako
a) zboží obsažené v zásilkách zasílaných mezi soukromými osobami, které
i) mají příležitostnou povahu,
ii) obsahují výhradně zboží k osobnímu použití příjemců nebo členů jejich rodiny, přičemž toto zboží nesmí povahou ani množstvím svědčit o obchodním záměru, a
iii) jsou zasílány, aniž by příjemce odesílateli cokoli platil;

b) zboží, které se nachází v osobních zavazadlech cestujících, jestliže
i) má příležitostnou povahu a
ii) je tvořeno výhradně zbožím k osobnímu použití cestujících nebo členů jejich rodiny nebo zbožím určeným jako dárky; povaha ani množství tohoto zboží nesmí naznačovat, že je toto zboží dováženo či vyváženo z obchodních důvodů;

Další související definici jsem nalezl v nařízení 2015/2447, kde se v hlavě I, kap.1,článek 122, odst.2 stanoví:
2. Za neobchodní dovoz se považuje příležitostný dovoz, který se týká výlučně produktů pro osobní použití příjemců nebo cestujících nebo jejich rodin, je-li z povahy a množství těchto produktů zřejmé, že neslouží žádnému obchodnímu účelu.
Celková hodnota těchto produktů navíc nesmí převýšit 500 EUR v případě drobných zásilek nebo 1 200 EUR v případě produktů, které jsou součástí osobních zavazadel cestujících.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud si v jiném státě EU pro vlastní potřebu pořídím předmět (jehož držení se v České republice omezuje z bezpečnostních důvodů zvláštními právními předpisy) a osobně jej doprovázím přes hranici, tak se na mne zvláštní povolení ze strany Ministerstva obchodu nevztahuje. Věřím, že totéž platí pro zásilku do ceny EUR 500,-.

Podle informace, kterou mi nedávno sdělil jeden prodejce zbraní z Bavorska, tak vývozní povolení pro tam zakoupenou zbraň, které tamní úřady vystavují, opravňují kupujícího občana ČR k transportu nejkratší cestou na hranici, aniž by tento občan musel mít příslušnou německou kvalifikaci pro nakládání a manipulaci se zbraněmi. Ještě jsem tuhle informaci neověřil, ale pracuje se na tom.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#15 » čtv 10. pro 2020, 15:46

Pro případné masochisty a fanoušky EU doplňuji linky k předchozímu příspěvku:

Zákon č. 228/2005 Sb.: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-228#f2931190
NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 952/2013: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=celex:32013R0952
PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2015/2447: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A32015R2447
NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) 2015/2446: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A32015R2446

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů