Oprávnění nošení zbraně kategorie B



yperit
Příspěvky: 7

Příspěvek#46 » pát 5. dub 2013, 17:05

Ahoj, ještě nemam ani zbroják, zrovna se rozhoduju, že si dojdu na místní oddělení, pro přihlášku ke zkoušce a pro papír na posudek o zdavotní způsobilosti.

Na co si tedy pořizovat skupinu E, když se dá získat povolení na nošení ke skup. B, a to by mi stačilo i na obranu.
Je tu strašně moc otázek i odpovědí tak jsem s toho trochu zmatenej.

Sice zatim předbíhám, ale rád bych v tom měl jasno.

Dík za radu s pozdravem yp



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#47 » pát 5. dub 2013, 17:12

Kde je psáno, že ke sk. ZP B se dá získat nošení? Koukni do zákona.. Myslím, že se ZP sk. B nosit nelze. Je to v článko o oprávněních držitelů ZP.

par. 28
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn

a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,

(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn

a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,

Všimni si těch drobných, ale podstatných rozdílů.



yperit
Příspěvky: 7

Příspěvek#48 » pát 5. dub 2013, 17:19

Dík za rychlou odpověď.
Mam v tom zmatek.



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#49 » pát 5. dub 2013, 17:31

yperit:
Radeji si zakon procti, jen trenink otazek ti projit testy pomuze, ale jak jsem ti psal na jinem foru (a nejen ja), tohle neprecuravej a radej to udelej poradne.



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#50 » pát 5. dub 2013, 17:51

Se skupinou B ti nošení zbraně povolí, do ZP i napíšou. Ale to jsou podmínky nutné, nikoliv dostačující. Takže nic z toho ti nadává možnost mít nabitou na veřejnosti, pokud nehrozí bezprostřední nebezpečí.



yperit
Příspěvky: 7

Příspěvek#51 » sob 6. dub 2013, 15:01

To jsem se chtěl dozvědět. Dík.



sršeň
Příspěvky: 21

Příspěvek#52 » ned 7. dub 2013, 08:49

domnívám se že trošku pletete :) zbraň skupiny B a skupinu zbrojního průkazu skupiny B ,na zbrojní průkaz skupiny B my nikdy nenapíšou ,,nošení" zbraně " a zbraň kategorie B (pokud mám skupinu zbrojního průkazu E) mohu nosit nabitou i na veřejnosti (mimo místa kde je to zakázáno,soudy,banky,veřejná shromáždění)
co se týká zbraně na střelnici,tak tam můžeš mít zbraň viditelně v pouzdře a nabité zásobníky mimo zbraň,pokud nemáš pouzdro na zbraň,tak musíš mít (nechci psát ,,musíš nosit v kufříku" :D ,bylo by to zavádějící) v kufříku nebo v jiném obalu,nabíjet zbraň můžeš pouze na střeleckém stavu,při závodech pouze na povel.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#53 » ned 7. dub 2013, 09:31

Nevím, proč by na sk. B nemohli dát razítko "Oprávněn nosit zbraň kat. B", když zákon jasně o nošení sk. B píše v par. 28 odst. 2. Tedy obecně, v rámci zákona, nikoli na veřejnosti. V té větě v ZP to veřejnosti není žádná zmínka. To určuje sk. ZP, která je jasně vyznačena na přední straně ZP. Na základě tohoto ustanovení by se klidně držitel sk. B o tento zápis mohl dožadovat. To, že na střelnici je zpravidla zbraň v jiném režimu než nošení ještě neznamená, že tomu tak je vždy.



sršeň
Příspěvky: 21

Příspěvek#54 » ned 7. dub 2013, 11:10

je pravda že jsem zbrojní průkaz dělal asi před 13 lety, ale domnívám se že je pořád rozdíl mezi nošením a držením zbraně a pokud budu mít zbrojní průkaz pouze skupiny B (sportovní) tak můžu jakoukoliv zbraň pouze držet,né nosit.ještě se na to podívám,nerad by jsem někoho uváděl v omyl :)



Alcatraz
Příspěvky: 405

Příspěvek#55 » ned 7. dub 2013, 11:38

nošení ti musí povolit a napsat, protože:
§ 12
(5) Příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B, pokud má k tomu žadatel řádný důvod. Za řádný důvod se považuje

a) provozování muzejnictví nebo sběratelské činnosti,

b) uskutečňování sportovní, lovecké, kulturní nebo jiné zájmové činnosti nebo příprava na povolání,

c) provozování koncesovaných živností v oboru zbraní a střeliva,

d) zajišťování ostrahy majetku a osob,

e) zabezpečování úkolů podle zvláštního právního předpisu,10) nebo

f) ochrana života, zdraví nebo majetku.

(6) Příslušný útvar policie vydá povolení k nošení zbraně kategorie B, uvádí-li žadatel důvod uvedený v odstavci 5 písm. b), c), d), e) nebo f).

(8) Oprávnění nosit zbraň kategorie B se zaznamenává do zbrojního průkazu.

a důvod registrace není ve skutečnosti důležitý. Zákon se o nich dále nezmiňuje, nic jimi nepodmiňuje a na nic je nenavazuje.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#56 » ned 7. dub 2013, 11:48

Sršni, par. 28 odst. 2 zákona hovoří jasně o nošení a to pro sk. ZP B. Tedy je možno tu větu o nošení na ZP sk. B mít a vyžadovat. A jak píše Alcatraz, par. 12 odst. 6 zákona to říká rovněž zcela jasně (konkrétně písm. b) "uskutečňování sportovní... činnosti...")



sršeň
Příspěvky: 21

Příspěvek#57 » ned 7. dub 2013, 12:15

jo,díval jsem se na to do zákona ,ale pořád my to přijde jen taková teoretická možnost :),hlavně jsem myslel aby si to někdo nepletl a pouze se ZP sk.B nenosil zbraň na veřejnosti,byť skrytě,když se podíváš zpátky tak si to dost lidí (včetně mne :) )plete :)



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#58 » ned 7. dub 2013, 12:24

Teoretická, jasně stanovená zákonem, tudíž reálně vymahatelná. Zákony jen málokdy dávaj logiku. Ale dají se reálně využit... ;-)



sršeň
Příspěvky: 21

Příspěvek#59 » ned 7. dub 2013, 12:36

jo,zákony :) ,slušný lidi to plete,a podvodníci je zneužívají :)

Náš svatostánek :)

http://streleckyklubtelc.netstranky.cz/



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#60 » ned 7. dub 2013, 12:41

Vše, co je v rámci zákona není zneužitím. Zneužitím je až obcházení zákona. Pokud zákon o něčem píše, že na to účastník řízení má právo, je právem účastníka, nikoli zneužitím. ;-) Znalost zákona rovněž není zneužitím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů