Bezúhonnost



jezisek
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » čtv 21. led 2010, 13:43

Dobrý den ,
měl bych na Vás dotaz jako na zkušené majitele ZP.
Chtěl bych si pořídit ZP skupiny B,E ale nejsem si jist zda splňuji podmínky bezúhonnosti.V roce 8/1998 my byl udělen trest za úmyslný trestný čin převyšujiící 2 roky,v roce 2007 my byl trest zahlazen.

Dle §22 se nejedná o písm.A,B ale o písm.c neboli jiný úmyslný trestný čin.

Podle mě již uplynula doba dle §22/písm.C odst.1 tj.alespoň 10 let ,jestliže byl uložen trest odnětí svobody převyšující 2 roky

Nejsem si pouze jistý od jaké doby se 10ti-letá lhůta počítá
§22 zmiňuje dva pojmy a to právní moc rozsudku-splňuji
a ukončení výkonu trestu-byl jsem propuštěn 1/2001

myslím si to správně?

P.S.Vím že jsem patřil do skupiny lidí kteří stojí na okraji společnosti a pro ty je zbraň natož ZP nemyslitelná věc i tak s tím budu žít do konce života.
Ale každý by měl dostat i druhou šanci.
P.S.Doufám že jsem uživatele tohoto fora neurazil.



memphisto
Příspěvky: 143
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » čtv 21. led 2010, 15:00

Podle mě je to takhle: Od propuštění 1/2001 ti běží těch 10 let, takže nejdříve 1/2011 si budeš moci udělat ZP. Ta doba by se měla počítat od ukončení trestu (propuštění), takže by to mělo být, jak píši výše. Co znamená pojem "trest byl zahlazen"? V zákonech si nelibuju, ale takhle nějak by to mělo být. Nejlepší řešení ale bude, pokud se ozve nějaký znalec zákonů a nebo se přeptat přímo na příslušném útvaru policie

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#3 » čtv 21. led 2010, 18:10

Nedávno jsem na toto odpovídal u kolegů, takže s dovolením zkopíruji:

(1) Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem


c) uvedeným v písmenu a) nebo b) nebo jiným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen,

1. neuplynulo alespoň 10 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody převyšující 2 roky,
2. neuplynulo alespoň 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody, nebo
3. neuplynuly alespoň 3 roky, jestliže bylo upuštěno od potrestání, podmíněně upuštěno od potrestání s dohledem, upuštěno od uložení trestního opatření mladistvému anebo podmíněně upuštěno od uložení trestního opatření mladistvému nebo byla sice vyslovena vina, ale nebyl uložen trest v trestním řízení, v němž došlo k pokračování trestního stíhání na žádost obviněného anebo obžalovaného 11e), nebo nebylo uloženo trestní opatření poté, co bylo odstoupeno od trestního stíhání mladistvého podle zvláštního právního předpisu 11f),


Takže u vás je to 10 let od propuštění z výkonu trestu. Bezúhonný tedy pro účely Zákona budete od února 2011.
Pokud si ty informace chcete ověřit, spíše než na PČR doporučuji se zeptat na Ministerstvu vnitra.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » čtv 21. led 2010, 20:23

Přesně tak, počítá se 10 let od ukončení výkonu trestu odnětí svobody.
Nicméně zkoušku odborné způsobilosti je možné vykonat už dříve (osvědčení pak platí jeden rok), ovšem ZP pak může být vydán až po uplynutí oné doby.



icks
Příspěvky: 30

Příspěvek#5 » ned 24. led 2010, 18:34

To já bych ZP takovému člověku již nedal. Podle mne nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti.
Což je ovšem na posouzení úřadů, já to vidím takto no.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#6 » ned 24. led 2010, 18:50

nojo, jenže zákon to vidí trošku jinak. A věř tomu že udělat renonc je hrozně snadný :|



icks
Příspěvky: 30

Příspěvek#7 » pon 25. led 2010, 08:25

Udělat jednu chybu a stát na okraji společnosti, jsou podle mne 2 rozdílné situace. To on toho bude mít chlapec asi i trochu víc ;)
Třeba se rozepíše...

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#8 » pon 25. led 2010, 09:43

icks: ve vší úctě, kolego - toto téma není o tom, komu byste vy "dal" či "nedal" ZP. :roll:



memphisto
Příspěvky: 143
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » pon 25. led 2010, 09:54

Přesně tak. Suď lidi až je budeš znát osobně. Ono udělat průser je velice snadné. Pokud si to ale člověk uvědomí a bude se snažit dál vyvarovat nepříjemnostem, tak nevidím důvod proč ZP nedávat.



icks
Příspěvky: 30

Příspěvek#10 » pon 25. led 2010, 10:47

Já jen vycházím z toho, co nám sám autor dotazu zdělil, jinak bych sem vůbec nepsal. Přečti si znova jeho příspěvek. Né že bych chtěl soudit člověka se jedním zkratem, ale on dává jasně najevo, že byl KRIMINÁLNÍM ŽIVLEM. To je skra rozdíl :x



memphisto
Příspěvky: 143
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » pon 25. led 2010, 11:16

Já nikoho neobhajuji a ani nesoudím. Bližší okolnosti neznáme, takže asi tak ;)

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » pon 25. led 2010, 11:19

Napsal, ze patril na okraj spolecnosti. Nesud, nechces-li byt souzen ...

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » pon 25. led 2010, 11:54

Mně právě přijde, že se tazatel kaje a dobře si uvědomuje své chování v minulosti.
A neb neznáme povahu přečinu (např ani to, zda šlo o násilný čin), tak nemá cenu řešit filosofickou rovinu.
Zůstaňme raději u té právní ;)

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#14 » pon 25. led 2010, 12:10

slušný člověk se může sám (jen pro své svědomí) postavit na okraj společnosti už jen tím, že prostě spáchal TČ a byl odsouzen. pro něj už z tohoto faktu vyplývá nějak automaticky, že tam patří i když ho jeho okolí takto nemusí posuzovat (zejména zná-li okolnosti). naopak leckterý recidivista se necítí, že by na okraji společnosti stál. takže bych asi posouzení, zda vydat či nevydat ZP nechal na příslušných orgánech a svoje soudy vynášel až po obeznámení se s okolnostmi. někteří znají případ taxikáře z Olomouce a různé okolnosti a nejasnosti okolo, takže ví, co mám na mysli.



jezisek
Příspěvky: 2

Příspěvek#15 » úte 26. led 2010, 08:14

Jednou jedinkrát jsem šlápnul vedle,spáchal jsem jeden TČ a tím jsem se sám postavil na okraj společnosti.Protože to tak všichni ostatní vidí ,tak jsem se pro jistotu sám oklasifikoval.

Abych pravdu řekl ,tak jsem jen čekal na Vaši reakci a opravdu jste mě nezklamaly,až na pár vyjímek ,to jen pro upřesnění.

Nebyl rozhodně násilný.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů

cron