Kviz: Kolik zbraní může "nosit" myslivec?



Biermann
Příspěvky: 121

Příspěvek#46 » ned 16. bře 2014, 10:46

Mobster: Kombinují, ale ve smyslu sjednocení, nikoliv ve smyslu průniku. Resp. mi zkus vysvětlit, z jakého důvodu si v případě kombinace C + E vyvozuješ, že omezení na 2 zbraně se uplatní, ale omezení na skryté nošení se neuplatní? Vždyť § 28, odst 4, písmeno c) jasně píše "nosit nejvíce 2 zbraně a střelivo do těchto zbraní; zbraně ani střelivo nesmí nosit viditelně." Takže buď seš příznivec průniku a v takovém případě může nosit jen 2 zbraně a zároveň je musí nosit skrytě, což se asi shodneme, že je hloupost. Nebo seš příznivcem sjednocení a v takovém případě díky Cčku může v honitbě nosit neomezený počet a zároveň viditelně. Nicméně si nelze z toho písmene c) vybrat, že omezení na počet se aplikuje, ale omezení na skryté nošení se neaplikuje.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#47 » ned 16. bře 2014, 12:38

Biermann: Omezení na dvě zbraně se uplatní, protože má sk. E, která to takto upravuje. Omezení na skryté nošení se uplatní také, ale pouze na veřejnosti (mimo les). Jelikož po lese těžko bude běhat s brokovnicí pod kamizolou, tak mu C při honu umožní nosit viditelně. Tak si to vykládám já, ale možná se mýlím.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#48 » ned 16. bře 2014, 12:50

Les není veřejné místo? Bezva, tak čistě jako Ečkař můžu běhat po lese se zbraní taky viditelně, vždyť to přeci není na veřejnosti.

Ale zkusme se zaměřit na ten průnik dodržování omezení při spojení skupin, docela dobře to půjde ukázat na tom příkladu se střelivem.

Mám B+E, chci si koupit střelivo do jakékoliv zbraně B nebo C, můžu?

B mi to umožnuje, ale E mi to zakazuje, protože nemám odpovídající PZ ke střelivu, takže si myslíte, že si to střelivo kvůli E koupit nemůžu?



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#49 » ned 16. bře 2014, 13:06

Já bych se podíval spíše na smysl obou skupin (C, E). V honitbě bych to viděl tak, že loveckých zbraní může NOSIT kolik unese a neskrytě, v souladu s Céčkem, kdežto "neloveckých" (obecně asi krátkých, tedy spíše vysloveně obranných) dvě a skrytě, v souladu s Éčkem. Navzájem se to nevylučuje, ono se to doplňuje. Navíc k NO/KN lze použít jakoukoli zbraň, tedy je vcelku fuk, jestli "loveckou", nebo "obrannou". K lovu samozřejmě zbraň v souladu se zákonem o myslivosti (nebo jak se to jmenuje.

Toť můj soukromý, laický pohled na věc.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#50 » ned 16. bře 2014, 13:19

Pořád se tady řeší, že možná může myslivec nosit hafo loveckých zbraní, nekrytě, když je ve svém revíru, na který má patřičnou povolenku, ale v praxi je to přeci totální nesmysll. Když jdu na posed, mám jednu kombinovanou loveckou zbraň a to kulobrok. Na lišku brok a na větší vzdálenost + na černou zvěř kuli a na zbrani optiku. Nedovedu si představit, že bych měl táhnout divočáka z rokle cca 500 m k místu, kde ho naložím a odvezu s několika dlouhými !
Co trochu selského rozumu ještě před výkladem zákona, jsem myslivec, sorry.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#51 » ned 16. bře 2014, 13:28

HonzaLBC: Nauč se číst až do konce a zkus nevytrhávat věci z kontextu. Nikde jsem nenapsal, že les není místo veřejné (pokud není soukromý) a ani jsem nepsal, že E Ti umožňuje nosit v lese viditelně. ;)



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#52 » ned 16. bře 2014, 13:59

Argumentoval jsi, že ze dvou omezení pro E (dvě zbraně + skryté nošení) si vybereš jen jedno, protože skryté nošení platí pouze na veřejnosti mimo les. Takže když se shodnem na tom, že les je také veřejné místo, tak by zase mělo platit oboje omezení pro E (dvě zbraně + skryté nošení), takže se tím dostaneme zpátky k otázce Biermanna: Z jakého důvodu si v případě kombinace C + E vyvozuješ, že omezení na 2 zbraně se uplatní, ale omezení na skryté nošení se neuplatní?

Mobster píše:Biermann: Omezení na dvě zbraně se uplatní, protože má sk. E, která to takto upravuje. Omezení na skryté nošení se uplatní také, ale pouze na veřejnosti (mimo les).

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#53 » ned 16. bře 2014, 14:32

Tak ještě jednou vysvětlím, jak jsem to myslel.

Jen E = na veřejnosti smíš nosit pouze dvě stříkačky a pouze skrytě

Jen C = na veřejnosti nesmíš nosit vůbec s výjimkou honitby, kde smíš nosit viditelně

E + C = jen dvě zbraně (omezení kvůli E) a pouze skrytě, jestliže nejsme v lese a neprovozujeme müslivost :) (v tom případě viditelně, !!!ale furt jen ty dvě zbraně, protože máme tu proklatou skupinu E, která nám víc než dvě zbraně neumožňuje!!!)

Nehádám se, že to tak opravdu je, je to jen můj (možná mylný) výklad. Nicméně Bohuliby má samozřejmě pravdu. Dá se to vyřešit kulobrokovou kombinací.



Biermann
Příspěvky: 121

Příspěvek#54 » ned 16. bře 2014, 14:53

Bohuliby: To je jasný, že sebou nikdo nebude tahat 5 kvérů po lese. Ono už je to spíš taková debata, jestli by mohl kdyby chtěl :)

Mobster: Já pořád nerozumím tvé logice (a nemyslím to zle). V té kombinaci E + C říkáš, že proklatá skupina E tě omezuje v tom, že můžeš nosit jen 2 zbraně. Pokud ale uznáváš toto omezení, tak přece musíš uznat i to omezení na skryté nošení, které je v úplně stejném písmenu zákona. A tam není žádný odkaz na to, že by to neplatilo na myslivce při výkonu mysliveckého práva. Čili buď na myslivce C + E v honitbě platí omezení 2 zbraně a skrytě nebo neplatí ani jedno. Ale asi se neshodneme a třeba zas tobě přijde špatná logika mě a HonzyLBC.

Jinak ve vyjímečných případech by se u myslivce asi dalo diskutovat i o tom, jestli náhodou nemá zbraně jen v režimu držení, ale tam by se asi narazilo na problém, že honitba většinou nebude jasně ohraničena (pokud to nebude např. v rámci nějaké lesní školky).



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#55 » ned 16. bře 2014, 15:00

Mobster píše:E + C = jen dvě zbraně (omezení kvůli E) a pouze skrytě, jestliže nejsme v lese a neprovozujeme müslivost :) (v tom případě viditelně, !!!ale furt jen ty dvě zbraně, protože máme tu proklatou skupinu E, která nám víc než dvě zbraně neumožňuje!!!)


Ale ta proklatá skupina E kromě nošení víc než dvou zbraní taky neumožňuje nosit viditelně, takže i když C umožnuje v honitbě nosit viditelně, tak smůla, kvůli E se musí nosit skrytě.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#56 » ned 16. bře 2014, 15:41

HonzaLBC a Biermann: Tak nevím. Domníval jsem se, že nějaký právní předpis myslivcům umožňuje nosit viditelně při honu, když se to tak běžně dělá. Možná máte pravdu vy. Nevím.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#57 » ned 16. bře 2014, 16:09

Jasně, ten právní předpis je zákon o zbraních a umožnuje myslivcům nosit viditelně a neomezený počet zbraní při honu, ale objevil se tu názor, že když má myslivec současně i E, tak to E způsobuje omezení a tím pádem myslivcům znemožnuje nosit viditelně a neomezený počet zbraní při honu.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#58 » sob 26. dub 2014, 17:29

Citace Mobster:..."Nikde jsem nenapsal, že les není místo veřejné (pokud není soukromý) a ani jsem nepsal, že E Ti umožňuje nosit v lese viditelně..."

Otázka do pléna: jak je definována honitba, jak je definován a případně vyznačen či ohraničen les veřejný/soukromý. Jak obyčejný člověk na procházce s dětmi pozná, že je v soukromém lese, jak pozná, že myslivec v zelené kamizolce smí mít viditelně dlouhou zbraň či ne? Nebo se předpokládá automaticky, že myslivec se zbraní viditelně nošenou je věc normální a není to nic proti ničemu? (Nic proti myslivcům...)



honza.lesomil
Příspěvky: 46

Příspěvek#59 » ned 27. dub 2014, 08:10

Jamiro :)
někdy staší přečíst si zákony o kterých se zde píše.... Například ve výkladu pojmů v Zákonu o myslivosti je uvedeno:
i) honitbou soubor souvislých honebních pozemků jednoho nebo více vlastníků vymezený v rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti, v němž lze provádět právo myslivosti podle tohoto zákona,

K otázce viditelného nošení zbraně myslivcem v jeho honitbě si dovolím úvahu o praktičnosti a použitelnosti zbraně "držené" v obalu při setkání s liškou, či divočákem.... V zákoně o zbraních se přece hovoří o tom, že držitelé ZP skupin B,C, mohou zbraně držet, popřípadě nosit..... to je dále rozvedeno, že lze držet popřípadě nosit jen na střelnici, nebo ma místech kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu ..... Tímto předpisem pak je pro myslivce zákon o myslivosti. Myslivec tedy ve své honitbě může loveckou zbraň "nosit" a rovněž z ní i střílet právě proto, že se jedná o výkon práva myslivosti. Lov se zbraní "drženou" tedy v "obalu" bude zřejmě v rozporu s "duchem zákona" :) ;)



honza.lesomil
Příspěvky: 46

Příspěvek#60 » ned 27. dub 2014, 08:33

Jamiro :)
k závěrečné části Tvého dotazu Ti odpovím, že se to pozná snadno. Stačí se opět seznámit se zákonem o zbraních.....
Držitel zbrojního průkazu skupiny C je povinen přepravovat drženou zbraň na místo, kde je oprávněn ji nosit, pouze ve stavu vylučujícím její okamžité použití; používá-li při této přepravě dopravní prostředek veřejné hromadné dopravy, je povinen tuto zbraň přepravovat v uzavřeném obalu. Držitel zbrojního průkazu skupiny B je povinen přepravovat držené zbraně na místa, kde je oprávněn je nosit, pouze ve stavu vylučujícím jejich okamžité použití a v uzavřeném obalu.

To znamená, že myslivec pokud necestuje veřejnou hromadnou přepravou (kde musí mít zbraň mimo jiné i v uzavřeném obalu) , ale jede např na kole, motorce, nebo svým autem, popřípadě jde pěšky... může nést loveckou zbraň viditelně, ovšem za stanovených podmínek, tedy nenabitou, u zlamovací zbraně tedy "zlomenou" a u zbraní např. samonabíjecích, které nejdou "zlomit" musí být otevřený závěr zbraně.......
Je to tedy situace naprosto normální . Těžko požadovat aby dotyčný myslivec nesl transparent s nápisem že postupuje podle zákona.... ;) Samozřejmě, že je třeba brát v úvahu celý text zákona. Tedy to, že takto přepravuje loveckou zbraň na místo, kde je oprávněn ji nosit... (tedy tam ji nabít a dále případně používat...)

Co se týká lesů soukromého majitele, pak záleží jen na něm, zda si tento les nějak označí. (např. cedulkami s nápisem...) Zatím jsem se s tímto značením nesetkal. Zákon o lesích i Zákon na ochranu přírody určuje, jak se má člověk v přírodě (i v lese) chovat. Co smí a naopak co nesmí dělat. Zde není rozdílu mezi lesem státním, obecním či soukromým.... Při dodržení povinností pak je zcela jedno, zda rodinka s dětmi se zrovna nachází v lese soukromém. Jiná situace by nastala, pokud by tato část lesa byla oplocena (např. lesní školka a pod. )
Na katastru nemovitostí je vyznačení pozemků a jejich majitelů jasné. V terénu pak podle geodetických značek. Jediná možnost (pokud to není obecně známé.....) pak je, dohledat si majitele navštěvované části lesa způsobem "nahlížení do katastru nemovitostí"....

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: flowingCZ a 8 hostů