Získání skupiny D.



Fagi72
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » stř 19. úno 2014, 21:27

Ahoj chtěl jsem se zeptat, zda je možnost získat skupinu D, když jsem ještě student a nemám žádnou práci a tudíž závodního lékaře.
Dík moc.



kasrman
Příspěvky: 188

Příspěvek#2 » stř 19. úno 2014, 21:41

pokud ti je 21l tak klidně mužeš.podepíše ti ti to doktor u kterýho máš kartu



Fagi72
Příspěvky: 4

Příspěvek#3 » stř 19. úno 2014, 21:55

Supr díky moc za odpověď

Uživatelský avatar
tslaby
Příspěvky: 567

Příspěvek#4 » stř 19. úno 2014, 22:44

Opravdu to není problém, jsem ten samý případ a D jsem si dělal jen tak pro strýčka příhodu, i když se to může někomu zdát zbytečné. Doktor stačí tvůj obvodní ;-)



klabator
Příspěvky: 54

Příspěvek#5 » pát 13. čer 2014, 08:43

to mě spadl kámen ze srdce.. taky právě budu dělat ZP(i se skupinou D), a jsem taky student, ale nevěděl jsem jak je to s těma doktorama... díky ;)

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#6 » pát 13. čer 2014, 09:22

Podle zákona by to opravdu měl být závodní lékař, ale platí takový úzus, že na tom vlastně zas až tak nesejde. Ale kdyby se někde šprajcli a důsledně trvali na dodržování zákona, tak má žadatel asi smůlu.



Piggy
Příspěvky: 1906

Příspěvek#7 » pát 13. čer 2014, 09:36

Důsledně podle zákona není možné, aby měl skupinu D člověk, který není zaměstnán jako ozbrojenec. :ugeek:



tomashr
Příspěvky: 69

Příspěvek#8 » pát 13. čer 2014, 09:53

Ono je to docela zamotané - v zákoně se sice píše o tom, že by způsobilost pro D měl posuzovat "závodní lékař", jenže na druhé straně nikde není psáno, že by průkaz D mohl dostat člověk až poté, co zaměstnání s ním související získá. V tomhle se podle mě Piggy mýlí - skupina D slouží k tomu, aby mohl dotyčný například nosit zbraně ne na základě vlastního průkazu zbraně, ale pod licencí zaměstnavatele atd. V podmínkách vydání nic o předložení pracovní smlouvy atd není, při důsledném požadavku na toto bychom došli až k absurditám typu, že výpovědí by skupina D zanikla a pro další zaměstnání v oboru by to dělal znova. Vazba na zaměstnání je zde v tom smyslu, že pokud má nějaký člověk hypoteticky jen skupinu D a dá výpověď, tak ve svém "civilním životě" na tuto skupinu žádnou zbraň nemůže držet/nosit ani ji nekoupí atd.

Navíc by při sporu asi došlo i na vazbu na další právní předpisy, kde to je s definicí toho, kdo vlasně může zaměstnavateli dělat prohlídky, taky je to místy docela "zajímavé".

Mám pocit, že jisté ignorování tohoto bodu zákona ze strany PČR je v podstatě dost rozumné rozhodnutí ve snaze vyhnout se sporům, jejichž řešení by asi nebylo zdaleka jednoznačné.



m@rtinp
Příspěvky: 80

Příspěvek#9 » pát 13. čer 2014, 10:01

důsledně podle zákona: D - k výkonu zaměstnání nebo povolání,
ale na druhou stranu Zbrojní průkaz skupiny D lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 18 let, pokud v osnovách školy nebo učiliště je zahrnuta výuka puškařského oboru nebo střeliva.

k výkonu povolání zaměstnání neznamená, že musíš být v době získání ZP zaměstnán v tomto oboru



klabator
Příspěvky: 54

Příspěvek#10 » pát 13. čer 2014, 10:08

Jak ale vidím ty první odpovědi... není to ale problém získat to jako student ne?... nebo s tím někdo měl problémy že mu to nechtěli vydat?



klabator
Příspěvky: 54

Příspěvek#11 » pát 13. čer 2014, 10:11

Když nad tím přemýšlím.. tak třeba i vlastníci střelnic, kteří jsou bráni jako živnostníci (teda aspoň myslím, tímto jsem se moc nezabýval) nemají své "závodní lékaře", ale hádám že chodí klasicky ke svému obvoďákovi u kterého mají kartu, a ten jim dal potvrzení nebo ne?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#12 » pát 13. čer 2014, 10:28

Ono to je ještě trošku jinak. Například na naší klubové střelnici všichni, kteří mají přístup do zabezpečené místnosti se zbraněmi a střelivem, musí mít na vyžádání policie ZP skupiny D. Jsou to například trenéři. Jsou bráni jako zbrojíři. Faktem je, že střelnice je provozována m.j. i komerčně pro veřejnost.

Pracovní poměr tedy není podmínkou.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#13 » pát 13. čer 2014, 10:38

O pracovním poměru k získání skupiny D není v zákoně ani slovo, ale abyste mohli absolvovat prohlídku u podnikového lékaře, musíte tam být zaměstnáni. Teoreticky by taky člověk mohl i na prohlídku ve firmě, kde k výkonu práce ZP nepotřebuje. A ano, domnívám se, že to bylo původně myšleno tak, že sk. D budou mít jen ti, kdo ji potřebují k práci. V praxi to ale chodí tak, že na to policajti kašlou, protože nechtějí zbytečně buzerovat lidi, což je podle mě rozumné. Sám mám skupinu D, i když ji v práci vůbec nepotřebuju. Ale kdo ví? Třeba mi jednou přeskočí a skončím u městských kaubojů. :)



Piggy
Příspěvky: 1906

Příspěvek#14 » pát 13. čer 2014, 12:06

tomashr píše:nikde není psáno, že by průkaz D mohl dostat člověk až poté, co zaměstnání s ním související získá. V tomhle se podle mě Piggy mýlí - skupina D slouží k tomu, aby mohl dotyčný například nosit zbraně ne na základě vlastního průkazu zbraně, ale pod licencí zaměstnavatele atd.
Já se nemýlím (nanejvýš x-krát za 10 let), přece dokud to zaměstnání nezíská, nemá kde sehnat lékařský posudek. :geek:
Na druhé straně "zaměstnání nebo povolání" je mnohem širší pojem než pracovní poměr, takže sem spadají i studenti, živnostníci či zbrojíři střeleckých klubů (tady je to dobře, protože jinak by si museli všichni vyřizovat individuální povolení na všechny Bčkové zbraně.
U studentů a živnostníků samozřejmě existuje ekvivalent "závodního" lékaře, takže i to by nebyl problém.
tomashr píše:Mám pocit, že jisté ignorování tohoto bodu zákona ze strany PČR je v podstatě dost rozumné rozhodnutí ve snaze vyhnout se sporům, jejichž řešení by asi nebylo zdaleka jednoznačné.
To je i můj názor, pumpo. :D
klabator: Ničeho se neboj, normálně se to vydává, to si tu jen tak blbneme nad nešikovně napsaným paragrafem. ;)



klabator
Příspěvky: 54

Příspěvek#15 » pát 13. čer 2014, 16:18

tak dnes odpoledne mě volala paní z PČR ohledně termínu zkoušek... zeptal jsem se jí i na tuto věc.. řekla že to není vůbec žádný problém a nijak se to neřeší.. stačí potvrzení od normálního doktora

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] a 6 hostů