Střelba ze zbraně kategorie D



Standa-O
Příspěvky: 7

Příspěvek#1 » pát 4. črc 2014, 21:39

Je možné, střílet z plynového revolveru, slepými náboji, na vlastním pozemku? (zahrada rodinného domu v odlehlé vesnici vedle lesa).



dave-cz
Příspěvky: 106

Příspěvek#2 » sob 5. črc 2014, 09:47

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-119

§ 15
(3) Střelba ze zbraně uvedené v § 7 písm. c) až g) nebo ze zbraně uvedené v § 7 písm. k) je zakázána na místě, kde by střelbou mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku, není-li na takovém místě určen pro střelbu bezpečný prostor, zajištěn dohled odpovědné osoby nebo není-li takové místo viditelně označeno jako místo, kde probíhá střelba a na kterém je střelba umožněna pouze s vhodnými ochrannými pomůckami.

---

Podle mě na vlastním pozemku lze snadno zařídit, aby střelbou nemohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku. Takže je to možné.



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#3 » sob 5. črc 2014, 12:59

Jak píše dave-cz, na vlastním pozemku můžete - za vhodných opatření - střílet ze zbraní kat. D, typicky např. vzduchovky nebo flobertky. Jen je dobré zvážit i další okolnosti jako hluk a "psychický efekt" na sousedy a s tím související dobré sousedské vztahy. Je na rozhodnutí každého, jestli mu ta chvilka zábavy stojí za to. Když už, tak volit rozumný čas a vyhnout se např. neděli.



Standa-O
Příspěvky: 7

Příspěvek#4 » sob 5. črc 2014, 16:07

Díky za odpovědi. Jen čistě teoreticky, pokud mě soused u toho uvidí se zbraní v ruce, nepozná samozřejmě, že se jedná o zbraň kategorie D, a zavolá příslušníky. Co v takové situaci?

Dle výše zmínéného úryvku soudím, že jsem v právu, a ze strany policie tedy nijak nepostihnutelný.
Je to tak?



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#5 » sob 5. črc 2014, 16:14

Jenom jim raději nechodit otvírat s tou zbraní v ruce ... :-D

A celkově se s nima moc nebavit, někde se tu rozebíralo, co všechno takový rozhovor s policií může způsobit.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#6 » sob 5. črc 2014, 16:22

Jak už je tu napsáno, tak krom ZoZ platí rovněž OZ (Občanský Zákoník). Je teda potřeba mít na paměti ty "sousedské vztahy". Tedy i když neporušíš ustanovení ZoZ, nevím, jak by to bylo ve vztahu k NOZ.



Standa-O
Příspěvky: 7

Příspěvek#7 » ned 6. črc 2014, 13:06

Tak ještě poslední otázka. Co když jsem současně vlastníkem ZB a zbraně kategorie B? Protože potom vzniká problém, že mi soused nemůže prokázat střelbu ze zbraně kategorie B, ale zároveň já nemohu dokázat střelbu ze zbraně kategorie D.



Shras
Příspěvky: 171

Příspěvek#8 » ned 6. črc 2014, 13:34

ja bych rekl ze ty musis vedet jak moc mas vsimave a pratelske sousedy. tedy moje rada zni nestrilet.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#9 » ned 6. črc 2014, 13:41

... nebo souseda přátelsky pozvat, ať si to taky zkusí... :-) Pochopitelně předem...



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#10 » ned 6. črc 2014, 13:48

Standa-O píše:Tak ještě poslední otázka. Co když jsem současně vlastníkem ZB a zbraně kategorie B? Protože potom vzniká problém, že mi soused nemůže prokázat střelbu ze zbraně kategorie B, ale zároveň já nemohu dokázat střelbu ze zbraně kategorie D.

Tak pokud je mi známo, platí v tomto státě presumpce neviny, tedy důkazní břemeno je v tomto případě na sousedovi, ev. policii. I kdyby se od tebe ozývala kanonáda jak za druhý světový, dokud ti policie nedokáže, že děláš něco protizákonného, tak jsi v pohodě. Tedy alespoň před zákonem. Ty sousedské vztahy jsou jiná kapitola.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#11 » ned 6. črc 2014, 13:51

Kromě taxativně vyjmenovaných případů je důkazní břemeno na žalující straně. Takže pokud někdo (soused, PČR) řekne, že jsi střílel z toho a toho, pak to taky musí dokázat. Za nepravdivé oznámení/obvinění je možné žalovat pro pomluvu a případně se domáhat kompenzace.
Pro jistotu zdůrazňuju, že doporučuju držet se zákona a střílet pouze na místech, kde je k tomu člověk oprávněný.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#12 » ned 6. črc 2014, 13:55

Pozor, už jsem to tu psal... I samotný rambajz může být protizákonný... Nepodléháme jedinému zákonu - ZoZ. Jsou tu ještě další, nejblíže asi NOZ a kdo ví, co by se ještě dalo najít. Typicky třeba nějaká vyhláška obce...

Je oznámení o podezření žalovatelné?

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#13 » ned 6. črc 2014, 14:01

S tím hlukem máš určitě pravdu, leckde je v neděli zakázáno i sekání trávy motorovými sekačkami, řezání dříví cirkulárkou atd. Natož takový zbytečný hluk jako střelba.

Žalovat lze cokoli. I to, že tě někdo žaluje :)

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » ned 6. črc 2014, 14:03

Lynx píše:Za nepravdivé oznámení/obvinění je možné žalovat pro pomluvu

Jen technická: soused asi nebude tvrdit, že jsi střílel ze zbraně konkrétní kategorie, n.b. z konkrétní zbraně. Prostě bude tvrdit, že jsi měl "nějakou bouchačku". Pak ani nemusí dojít na zkoumání, zda máš ZP.
Jinak asi žaloba připadá v úvahu jen hypoteticky - spíš o přestupek v oblasti občanského soužití. Pokud jde o pomluvu, §206 sice výslovně nestanoví, že musí jít o vědomě nepravdivé obvinění, ale tak se to většinou soudí.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#15 » ned 6. črc 2014, 14:06

Jo.. to je fakt, že žalovat se dá všechno... Měl jsem na mysli, pochopitelně oprávněně. Myslím, že pokud se neprokáže, že účelem takového oznámení je poškození toho druhého, pak jde jen o oznamovanou činnost a nemá to šanci být úspěšně žalováno. Oproti situaci, kdy by se prokázalo, že oznamovatel takovým oznámením chce druhého poškodit. Tam by to asi šanci mělo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů