Kde nelze nosit zbraň

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 818

Příspěvek#1021 » čtv 22. úno 2024, 14:16

Takže si dáme příklad, vjedu do zákazu protože tam nikdo není a tedy ten zákaz není vymáhán. Během jízdy v zákazu mne někdo uvidí a přijede PČR. Budou mi chtít dát pokutu. Mohu se bránit tím, že jsem tam vjel proto, že tam nikdo zákaz nevymáhal, protože kdyby tam byl, tak bych tam nevjel a tudíž bych se přestupku a pokuty, kterou po mě nyní vymáhají nedopustil.
To je úplně to samé, jako ten zákaz vstupu, bez přímé kontroly s možností následné kontroly a tedy vymáhání zákazu. Tedy dodatečné vymáhání, respektive vymáhání s odstupem.

Možná si jen třeba nerozumíme, a každý máme právo na názor. Nic ve zlém :-) už se motáme v kruhu.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#1022 » čtv 22. úno 2024, 14:32

Motáte. Zákon (či jiný předpis) zákaz stanovuje. Vymáhán je pak zpravidla násilným donucení (čímž si rozumí i pouhá hrozba násilím). To, že v tom zákazu dostaneš pokutu (pod hrozbou násilí odevzdáš peníze) je vymáhání zákazu prostřednictvím trestu. Počítá se s tím, že příště už se budeš bát tam vjet, abys nepřišel o další peníze. To, že tam bude u tý cedule ostentativně stát fízl a tvářit se přísně je taky vymáhání zákazu. Tomu se zase říká prevence.



Piggy
Příspěvky: 1905

Příspěvek#1023 » čtv 22. úno 2024, 15:28

Podle mě vymáhání zákazu vstupu je aktivní bránění ve vstupu.
V tom je mezi námi "neshoda" a podstata sporu.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 818

Příspěvek#1024 » čtv 22. úno 2024, 16:08

Já bych řekl podstata disputace :-D Ano, každý vnímáme jinak jestli je to až aktivní vymáhání nebo ne :-)



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#1025 » pát 23. úno 2024, 00:45

Piggy píše:Nabízím ještě jiný výklad k návštěvním řádům: z definice držení a nošení lze dovodit, že ZP E opravňuje mít u sebe zbraň bez souhlasu vlastníka (tedy i proti nesouhlasu?). Ano, vím že MV má jiný názor.
Podle toho by zákaz platil na zbraň v kufru cestou na střelnici :shock:
Zákaz pro O2 arénu nebo fotbal je v ZoZ.

Nezmiňoval tady někdo, že ZoZ zakazuje nošení zbraně jen na veřejné akce typu demonstrace, nebo jiná shromáždění sloužící k vyjádření svobodného názoru? A že na koncert to je OK? Nebo mi uniklo, cos chtěl vlastně říct?



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#1026 » pát 23. úno 2024, 01:07

Vcelku zbytečně se v tom "nímete" pánové ...
Prostě když někde někdo vyžaduje vstup do svého "podniku" beze zbraně tak tam buď nelezu s kvérem anebo si návštěvu takového podniku odpustím. :)



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1027 » pát 23. úno 2024, 02:39

A teď nám do toho hází vidle Ústava: "Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon." Zákonem se rozumí Zákon o zbraních. To víme. Teď to důležité: Naplnění tohoto ustanovení ústavy je možné jen pokud nás nikdo neomezí na právu držet a nosit zbraň podle zákona (o zbraních). Nějakým návštěvním řádem by se takového omezení dopustil. Jinak řečeno, kde nelze nosit zbraˇby měl taxativně stanovit zákon, nikoli nějaký návštěvní řád. To se týká především míst, kam má veřejnost přístup.

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 284

Příspěvek#1028 » pát 23. úno 2024, 06:32

kiv61 píše:Vcelku zbytečně se v tom "nímete" pánové ...
Prostě když někde někdo vyžaduje vstup do svého "podniku" beze zbraně tak tam buď nelezu s kvérem anebo si návštěvu takového podniku odpustím. :)
.
Ty striktně dodržuješ nálepku s beretou na kde jakých dveřích? Já rozhodně ne, to bych se vůbec nedostal ve své bance k přepážce. Jo podle toho smajlíka to od Tebe beru jako nadsázku.



MojeTikka
Příspěvky: 1616

Příspěvek#1029 » pát 23. úno 2024, 06:52

U te banky to znamena "zakaz prepadeni se zbrani". Dokonce nektere banky zakazuji prepadeni i se psem, nebo zmrzlinou. To je, jako treba ten symbol v autobuse u ridice "neplivat do usi".

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 818

Příspěvek#1030 » pát 23. úno 2024, 07:03

Tak návštěvní řád a nálepka moc oporu v zákoně vůči nošení nemá... U toho PH je situace jiná, to spadá pod Kancelář prezidenta a tento objekt je chráněn útvarem pro ochranu prezidenta České republiky což je specializovaný útvar Policie ČR, a také je chráněn Hradní stráží což je součást ozbrojených sil České republiky, takže tam je souběh legislativních předpisů. Pokud tam tedy tyto složky jsou, považuji to za OVM a tedy platí ten par.29a.

U ostatních návštěvních řádů (které nemám povinnost číst) a nálepek (které nevím co znamenají) se řídím ZoZ ;-)



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1031 » pát 23. úno 2024, 07:10

To, že spadá pod KPR znamená, že to KPR spravuje. Proto janě mluvím o prostorách, kam má veřejnost přístup. Tam předpokládám jiný režim ochrany, než prostory, kam nemá veřejnost přístup. A ještě můžem použít termín "volný přístup". To bychom se mohli bavit o tom, jak moc "volný", žejo. Jsou na Hradě prostě volně přístupné prostory a přesto tam platí Návštěvní řád, ale jsou i jiné veřejně přístupné prostory, které už tak úplně volné nejsou a pak jsou prostory, které nejsou veřejně přístupné prakticky vůbec. Prostě se mi nezdá, že by si kdokoli, včetně státu, mohl libovolně a svévolně omezovat cokoli, natož pokud něco umožňuje v obecné rovině ústava. Už třeba z pohledu rovnosti před zákonem.



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#1032 » pát 23. úno 2024, 08:18

Patton píše:
kiv61 píše:Vcelku zbytečně se v tom "nímete" pánové ...
Prostě když někde někdo vyžaduje vstup do svého "podniku" beze zbraně tak tam buď nelezu s kvérem anebo si návštěvu takového podniku odpustím. :)
.
Ty striktně dodržuješ nálepku s beretou na kde jakých dveřích? Já rozhodně ne, to bych se vůbec nedostal ve své bance k přepážce. Jo podle toho smajlíka to od Tebe beru jako nadsázku.


Jj, nadsázka možná trochu ale "vocáď pocáď " ..

Opravdu, pokud mám u sebe kvér tak prostě do takových zařízení nelezu když mne tam nechtějí. Utratím své peníze a čas jinde.
V obecné rovině - každý soukromý subjekt nechť si svobodně selektuje své "zákazníky" jak uzná za vhodné (jeho boj) stejně jako pak zákazník "hlasuje", opět zcela svobodně, svou šrajtoflí ...



Piggy
Příspěvky: 1905

Příspěvek#1033 » pát 23. úno 2024, 09:08

risa2000 píše:Nezmiňoval tady někdo, že ZoZ zakazuje nošení zbraně jen na veřejné akce typu demonstrace, nebo jiná shromáždění sloužící k vyjádření svobodného názoru? A že na koncert to je OK?
Vedle veřejných shromáždění platí zákaz i pro slavnosti, sportovní podniky a lidovou zábavu.
V konkrétních případech může být aplikace problematická.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 290

Příspěvek#1034 » pát 23. úno 2024, 10:04

Sobiho: to slovo "vynucuje" tam není pro nás. Pro nás platí, že co je zakázáno, to se nesmí. Ale když je to orgánem ještě navíc vynucováno, tak tam orgán má povinnost udělat trezor na odložení. Takže s vynucováním přibyly povinnosti jemu, pro nás se nic nemění.

Ale určitě víš, že máš povinnost uposlechnout výzvy policie. Tu povinnost máme pořád. Ale přesto policie může použít ještě i donucovací prostředky. Donutit, nebo vynutit si něco, to znamená, že to prostě tak bude a ty to uděláš ať chceš nebo ne, po dobrém nebo po zlém.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 818

Příspěvek#1035 » pát 23. úno 2024, 10:20

JJ taky to tak vnímám, uvidíme jak odpoví Hrad, protože já to chápu tak, že tu povinnost mají. Opravdu nezbývá než čekat a pak se o odpověď podělím :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host