Kde nelze nosit zbraň

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#796 » úte 29. kvě 2018, 15:28

A zde jsi měl odpovědět, ne necítím. Neděláte nic proto, aby do budovy nevtrhl ozbrojený blázen, popř. Se jen dostal přes slicnou recepční a poté má neomezené pole působnosti. Výlov rybníka, výtěžnost vysoká (účinnost návštěvy blazna). Co pro to děláte, aby se to nestalo?
Toto se stalo v Charlie hebdo Office attack. Vy schvalujete Charlie hebdo Office attack ?



Vindex
Příspěvky: 68

Příspěvek#797 » úte 29. kvě 2018, 16:48

Zaměstnavatel pořád může říct, že máš převést zbraň do režimu držení pro účely transportu (uzavřená schránka, ne nabití) - zákon pro toto nepožaduje souhlas. Nebo ti dát možnost instalace vlastní schránky. Což je teda nebezpečnější než nošení, neboť vyžaduje manipulaci s nabitou zbraní pro účely vybití, ale budiž.
To je ale alternativa, kterou jim můžeš nabídnout, pokud se s tebou chtějí bavit vůbec. Což spíš vypadá, že nechtějí. Takže bych řekl, že byla vůbec chyba sdělovat, že zbraň nosíš.

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#798 » úte 29. kvě 2018, 17:09

Mám otázku: Co znamená HR? A k problému mohu napsat jen tohle: Mají-li tvoji nadřízení dnes, v době všeobecného nedostatku pracovníků, takovýto arogantní postoj, zkus si představit, jak se ke svým zaměstnancům budou chovat až bude práce méně a budou se snižovat stavy. Je na každém, jak dalece si to kdo nechá líbit. Taky souhlasím s tím, že ta argumentace s případy v Charlie Hebdo a jiných vůbec není od věci.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#799 » úte 29. kvě 2018, 17:19

Human Resources = lidské zdroje = personální oddělení

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#800 » úte 29. kvě 2018, 17:24

Díky za info.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#801 » úte 29. kvě 2018, 19:08

Tak za prve vidim problem v tom ze jsi to s nimi vubec resil. Dalsi vec je ze zminovat dalsi kolegy bych odmitnul a posledni vec asi ta prace musi byt hodne dobra kdyz tam jeste pracujes.
Ten soustruh me pobavil, ja mel ve fabrice normalne zbran na zadech u pasu v takovem tom pouzdru co je jak guma obepnute kolem bricha. A nebyl problem, nicemu to neprekazelo. Proste nebylo to kam dat a courat s epo nocich po tmavych ulickach kdyz jde clovek z odpoledni apod...
Ale hlavne to nikomu nerikam co se tyce zamestnavatelu. Obcas se ty zakazy objevi prave az po tom co se nekdo prorekne ze nosi zbran...

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#802 » úte 29. kvě 2018, 22:03

No a ted teorie z hlediska zákoníku práce:
- může zaměstavatel nařídit nošení dlouhých kalhot (pokud to nezdůvodnuje BOZP např. odletujícími úlomky materiálu ve výrobě)? Pokud ano, na základě čeho dle ZP (§ zák. práce)? Je tady nějaký člověk s nastudovaným zak. práce? Analogicky podle mě musí být palná zbraň, nůž, nůžky, zmrzlina, kolečkové brusle, mobil, apod.

A může cokoliv takového nárokovat dohodou (pracovní smlouva)? Pokud jo, též by mohlo být sjednáno, že tužky mají být srovnané dle velikosti, na záchodě si ho lze držet pouze levou a píše se pouze pravou rukou.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#803 » úte 29. kvě 2018, 22:44

lerion píše:...


Mám angličtinu dost slabou, tak při lehkém zkouknutí a pokusu o přelouskání (nezvládnul jsem přelouskat všechno) jsem si to možná špatně přeložil, ale mám pocit, že se tam zmiňují o tom, že jako zaměstnavatel nemají žádnou povinnost zajistit uložení věcí (zbraně).
Co je zkusit upozornit, že u nás platí naše zákony, třeba paragrafy:

§ 226

Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci obvykle nosí do zaměstnání.

§ 267

(1) Zaměstnavatel je povinen nahradit zaměstnanci škodu na věcech, které se obvykle nosí do práce a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném nebo obvyklém.


A podat jim to tak, že je informuješ o tom, že na základě jejich zákazu mít u sebe na pracovišti zbraň, tuto zbraň odkladáš na místo určené k odložení osobních předmětů (šatní skříňka, šuplík stolu ...) a že podle našich zákonů přechází zodpovědnost za takto uloženou věc na ně, včetně toho, že někdo tu zbraň z takto slabě zabezpečeného uložení ukradne a třeba s ní vystřílí celý podnik(trochu přehnané, ale proč je trochu nepostrašit extrémním příkladem).

Osobní předmět je to proto, že jí máš k osobní ochraně svého života a zdraví (chránit svůj život a zdraví je prý u nás ještě pořád jedno ze základních práv). A protože se zbraní nejsi sám, ale je vás víc, tak se to dá brát tak, že je to i obvyklá věc nošená do práce (nenosí sice všichni, ale nejsi ani jediný).

Pokud by to jako obvyklý předmět neprošlo, tak je tu další paragraf:

§ 268

(2) Škodu na věcech, které zaměstnanec obvykle do práce nenosí a které zaměstnavatel nepřevzal do zvláštní úschovy, je zaměstnavatel zaměstnanci povinen nahradit do částky 10000 Kč. Jestliže se zjistí, že škodu na těchto věcech způsobil jiný zaměstnanec nebo došlo-li ke škodě na věci, kterou zaměstnavatel převzal do zvláštní úschovy, je zaměstnavatel povinen nahradit zaměstnanci škodu v plné výši.


A je pravděpodobné, že zbraň by ukradl jiný zaměstnanec (pokud je to třeba uzavřený podnik), takže celé odpovědnost za škodu jde opět na zaměstnavatele :-)

Než se do mě někdo pustí, tak to odložení zbraně do šatní skříňky jim jenom napsat, ve skutečnosti neodkládat, u nás by samozřejmě tu krádež špatně odnesl i majitel zbraně.



sTeblo
Příspěvky: 31

Příspěvek#804 » stř 30. kvě 2018, 06:05

Nejsem dostatecne znaly zakona, abych tady soudil jestli muzes/nemuzes nosit a jestli zamestnavatel ma/nema pravo zakazovat.
Ale ta reakce tveho nadrizeneho? Omg, takhle se mnou jednat v me praci, tak me tam uz nikdo neuvidi. Primy nadrizeny je tam od toho, aby byl jakymsi filtrem mezi top managementem a podrizenymi. Muze ti, jakymsi zpusobem, zakazat veci (rozhodne ve slusnejsi forme), jelikoz se to po nem vyzaduje "z vrchu". Ale nemuze ti vyhrozovat (tohle z jeho odpovedi citim) a spekulovat o tom, jestli zbran nosis z duvodu bezpecnosti nebo pouze pro to, aby ses dostal rychleji po praci na strelnici.
Jeho reakce me vylozene vytocila



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#805 » stř 30. kvě 2018, 06:19

Panove, obavam se, ze takovehle dohady a ohanenim se zakonem a paragrafy nikam nevede. Jednak si tam udela zle a druhak to nakonec skonci rozvazanim pracovniho pomeru at z te nebo one strany.
Pracovni smlouva je smluvni dokument, a podle meho muze proste zamestnavatel rici, kdyz se ti podminky nelibi, muzes odejit. Vetsi problem bych videl pokud by zamestnavatel trval na vypovedni dobe. Zmena pracovniho radu v tomto smyslu by mel byt dostatecny duvod k moznosti okamziteho ukonceni pracovniho pomeru ze strany zamestnance.
Ale vsichni asi vime jak to v zivote chodi.

Ja zastavam nazor, ze co oci nevidi, to srdce neboli. Ja uz zazil i zakaz deodorantu apod. v jedne fabrice, jen si nevzpomenu jak to bylo zduvodnene.

Tak i tak by mel byt zakaz zbrane na pracovisti nejak rozumne oduvodneny. Zamestnavatel si prece nemuze jen tak neco zakazovat, protoze se spatne vyspal (jo, ja zapomel, v tom bordelu v nasem state muze).



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#806 » stř 30. kvě 2018, 06:26

sTeblo: Tak tak, po takove reakci bych uz hledal jinou praci. Mou manzelku taky vyhodili a ze to byla ciste diskriminace na zaklade pohlavi... druhy den tam v te fabrice nevideli ani me a do 3 dnu jsme oba meli jinou praci, kde si lidi vazi a nadrizeni se chovaji slusne. A dnes jsem vlastne i rad, protoze nova prace je v pohode a nadrizeni se chovaji jako lidi a ne jako uhlavni nepritel.
Proste kdyz je nadrizeny idiot tak to je pak tezke delat takovou praci.
Ale to jsme uz trosku OT. Abych se k tomu vratil, dal spokojene nosim zbran na tele pod oblecenim a nikdo to neresi. Tedy aspon o tom nikdo nevi (doufam).



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#807 » stř 30. kvě 2018, 06:36

Pracuji také v nadnárodní korporaci.
Regulace jsou jednotné pro všechny zaměstnance ve všech státech, kde firma působí. A regulace se bere ta nejpřísnější možná.
Tj. žádné zbraně, nože a ostré nářadí v prostorách a vozech poskytnutých firmou. Pokud to nemá člověk v popisu práce. Nezbývá než nevyčnívat, neptat se a neprozradit se. Prostě zbraně jsou z jiné reality a v práci nejsou... jen o nich o pauzách čistě teoreticky debatujeme,ZP má tak 5-10 % lidí.
HR nekontaktovat ani za nekonečný ammo box.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#808 » stř 30. kvě 2018, 07:44

Já aktuálně pracuju v čistě CZ společnosti a je to poprvé, co nikde nemáme uvedený zákaz nošení zbraní (nejen střelných)... Koukal jsem kvůli tomu i na intranet pro ověření a nenašel jsem to. Každopádně pár kolegů ví , že chodím střílet a mám ZP, ale nikdo neví (také doufám), že nosím. Nemám potřebu to dávat najevo a možná až úzkostlivě si na skryté nošení dávám pozor. Vím, že v firmě je více lidí se ZP, ale jestli nosí jsem si nevšiml a popravdě je mi to jedno.

Mimochodem, třeba v CZUB je také zákaz nošení zbraní a myslím, že včetně nožů a také vás u vchodu odzbrojí, ale jsou na to připraveni a je kam si zbraň bezpečně odložit.



tequilla
Příspěvky: 29

Příspěvek#809 » stř 30. kvě 2018, 07:57

Společným znakem korporátní mluvy je milion napsaných slov, ale úplně o něčem jiném, než na co se člověk zeptá. Společným znakem HR oddělení v korporátu je absolutní neznalost zákonů včetně zákoníku práce, nulové povědomí o procesech náboru zaměstnanců a vrcholný alibismus, kde všechny dotazy přeposílají k vysvětlení jinam (na globál, právní oddělení, mzdové oddělení, dodavatele, nadřízené, atd.). Já bych na to nervy neměl, úplně mi stačí s HR přicházet do styku z druhé strany :). Očekával jsi svým dotazem snad něco jiného? Že se nad tím v HR zamyslí a umožní ti přechod z nošení do režimu držení s tím, že udělí k tomu souhlas a zajistí trezor, který zafinancují např. z cafeterie a také jako benefit zaměstnancům začnou místo lístků do divadla nabízet i střelecké kurzy? Spustil jsi tam bouři ve sklenici vody a kdovíkam to až probublá.
Ale díky, že jsi to popsal, zase si více vážím své práce v malé firmě, kde s tím majitel nemá žádný problém a když se kupovali trezory na dokumenty, tak jsem si vybral takový, který splňuje i certifikaci na zbraně.

Uživatelský avatar
Donato
Příspěvky: 38

Příspěvek#810 » stř 30. kvě 2018, 09:24

To audis: pokud to zaměstnavatel nasadí na BOZP a vyhodnocení rizik, může nařídit téměř všechno co neodporuje legislativě. Kulturu firemního oblékání ( např. dlouhé kalhoty, ponožky v sandálách :lol: :lol: :lol: ) si stanoví vnitřním předpisem, seznámí s tím zaměstnance a jedeme.

Znám firmu, kde nosí snad všichni v kanclu a nikdo s tím nemá problém, je to německá firma. Já jsem vždy pracoval v US korporacích ( kromě podnikání ) a vždycky jsem v dokumentech u nástupu podepisoval, že zbraně jsou zakázány - v rámci pracovního řádu. To je běžná praxe a vzhledem k tomu, že zaměstnavatel nese odpovědnost za to, co se stane na jeho pracovištích, je i logické, že všechno co zaměstnavatel cítí jako nebezpečné tak omezí. V současné firmě mám opravdu nadstandardní a dlouholeté vztahy s HR, ale nikdy bych se nikomu nesvěřoval, že v práci nosím ( už jen z taktického hlediska, když někomu rupne v bedně, a bude to chtít vystřílet, tak na tebe bude připravenej ). Takže jestli mi na to někdy nekdo nedopatřením příjme, porušuju pracovní kázeň, ale s tím rizikem to podstupuju.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 13 hostů