Nákupní povolení pro zbraň kategorie "B"



Kamil Pce
Příspěvky: 13

Příspěvek#31 » čtv 1. črc 2010, 07:12

Prosím o Vaše stanovisko k výkladu zákona 119/2002 Sb (zákon o zbraních).

Na základě vydaného povolení vlastnit, držet a nosit zbraň jsem zakoupil zbraň kat. B, jejíž nabytí jsem řádně oznámil. Čekám na registraci zbraně a vydání průkazu zbraně. Až do vydání průkazu zbraně mi zákon zakazuje (§ 41) zbraň nosit. Brání mi ale v její přepravě v režimu držení (v uzavřeném pouzdře a nenabitou) a střelbě z ní na střelnici, pokud u sebe budu mít na ni vydané povolení a samozřejmě ZP?

Díky, Kamil

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#32 » čtv 1. črc 2010, 08:58

Kamil Pce: ne, zákon vám nebrání v přepravě zbraně na střelnici v režimu držení. Dokonce ani ve střílení na střelnici. Problém může být ve provozním řádu střelnice - některé mají výslovně uvedeno, že střelba je možná jen ze zbraní s platným Průkazem zbraně (a to vy nemáte).



Kamil Pce
Příspěvky: 13

Příspěvek#33 » čtv 1. črc 2010, 09:17

Děkuji, mám stejný názor- na rozdíl od odboru zbraní PČR Pardubice. Požádal jsem mailem o vyjádření MV, uvidíme jestli mi odpoví. Pokud ano, pověsím to sem. Dneska ale na střelnici jdu. ;)
Kamil

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#34 » čtv 1. črc 2010, 12:52

Zatím jsem vždy dostal od MVČR odpověď na mailový dotaz - někdy do týdne, jindy do měsíce, ale odpověděli pokaždé. (protože začínají dovolené, počítal bych spíše s delší lhůtou)



martin.9mm
Příspěvky: 23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#35 » čtv 1. črc 2010, 16:06

Kamil Pce píše:Děkuji, mám stejný názor- na rozdíl od odboru zbraní PČR Pardubice. Požádal jsem mailem o vyjádření MV, uvidíme jestli mi odpoví. Pokud ano, pověsím to sem. Dneska ale na střelnici jdu. ;)
Kamil


Není potřeba žádné vyjádření je to celkem jasné ze zákona:

Povinnosti držitele zbrojního prukazu:
h) mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C
nebo střelivo do této zbraně

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#36 » čtv 1. črc 2010, 17:00

Nemohu mít u sebe vždy průkaz zbraně - právě v těch situacích, kdy zbraň mění majitele, je to nereálné.
Nicméně - pátral jsem po vyjádření MVČR a narazil jsem na toto:

MINISTERSTVO VNITRA ČR
odbor bezpečnostní politiky
oddělení obecní policie, zbraní a dopravního inženýrství
Nad Štolou 3
170 34 Praha 7


Praha 10. června 2008
Počet listů: 2

Pan
xxx

Odpověď na e-mailový dotaz ve věci průkazu zbraně


Dne 4. června 2008 obdržel odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra Váš e-mailový dotaz ohledně průkazu zbraně.

Po nabytí vlastnictví ke zbrani kategorie A, B nebo C má držitel zbrojního průkazu podle ustanovení § 42 odst. 1 povinnost do 10 pracovních dnů ode dne nabytí vlastnictví oznámit nabytí vlastnictví ke zbrani příslušnému útvaru policie, kterým je okresní (městské, obvodní) ředitelství, na předepsaném tiskopise. Na základě tohoto oznámení provádí příslušný útvar policie registraci podle § 42 odst. 2.

Po dobu mezi nabytím vlastnictví zbraně a její registrací ji držitel zbrojního průkazu drží na základě zbrojního průkazu, případně povolení nebo výjimky. Při přemísťování zbraně (např. z obchodu nebo k registraci) postačí v případě kontroly předložit zbrojní průkaz, popřípadě povolení k nabytí vlastnictví, držení a nošení zbraně kategorie B, výjimku v případě zbraně kategorie A a doklad prokazující nabytí vlastnictví.

V souladu s ustanovením § 29 odst. 3 písm. c) nesmí držitel zbrojního průkazu skupiny A až E nosit zbraň kategorie A, B nebo C, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně. Zvlášť je tato povinnost uvedena v ustanovení § 14 zákona o zbraních, kdy držitel zbrojního průkazu může nosit zbraň kategorie C pouze v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojních průkazů až po její registraci.

Pokud jde o střílení ze zbraně, je nutné vycházet z definic pojmů “držení zbraně nebo střeliva“ a “nošení zbraně nebo střeliva“ obsažených v ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) a b) zákona o zbraních. Držením zbraně nebo střeliva se podle bodu 1. rozumí mít zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí. (V bodě 2. je upraveno přemístění zbraně z místa na místo.) Nošením se rozumí mít zbraň nebo střelivo u sebe s výjimkou případů uvedených v písmenu a).

Držení zbraně je tedy nutné chápat pouze jako stav, kdy osoba má zbraň, přechovává ji, ve vymezených prostorech, nepředpokládá se zde další manipulace se zbraní. Z výše uvedeného vyplývá, že střílení ze zbraně je potom nutné považovat za nošení zbraně a ze zbraně, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně, tedy nelze střílet.

V tomto případě je nutné vycházet také ze smyslu zákona, kdy důvodem registrace zbraně je mimo jiné zájem vyloučit z držení a nošení ty zbraně, jejichž technický stav neodpovídá stanoveným požadavkům, a chránit tak jejich držitele. Pokud by byla zbraň použita ke střelbě ještě před její registrací, její technický stav by nebyl znám a nemohla by tak být zajištěna účinná ochrana jejího držitele.

http://www.strelectvi.cz/forum/post111162.html#p111162

Z toho skutečně vyplývá něco jiného, než jsem psal - v tom případě se nehádám a doporučuji držet se vyjádření MVČR, jakožto autority povolanější.



Kamil Pce
Příspěvky: 13

Příspěvek#37 » čtv 1. črc 2010, 17:44

V tom případě jsem se dneska dopustil přestupku. pokud ale (cituji výše uvedené):
"Držení zbraně je tedy nutné chápat pouze jako stav, kdy osoba má zbraň, přechovává ji, ve vymezených prostorech, nepředpokládá se zde další manipulace se zbraní. Z výše uvedeného vyplývá, že střílení ze zbraně je potom nutné považovat za nošení zbraně a ze zbraně, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně, tedy nelze střílet."
pak všichni držitelé ZP bez vyznačeného oprávnění nosit zbraň kat. B nesmí ze zbraní kat.B vůbec střílet.



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#38 » čtv 1. črc 2010, 18:28

Netýká se ti sice nákupního povoleni, ale dám historku z našeho oddělení, kdy jsem registroval brokovou kozlici. Flinta je to dlouhá a na nejake skryvani ne zrovna vhodná. V te dobe jsem na ni ani nemel zadny futral, jen jsem ji mel zabalenou v dece. U nas trva vydani PZ 14 dni (Praha 4). Kdyz jsem se ho ptal co mam rict hlidce pri ev. kontrole, odpovedel lakonicky: "At si sem zavolaji, mi jim to uz vysvetlime". A bylo.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#39 » čtv 1. črc 2010, 21:57

Kamil Pce píše:V tom případě jsem se dneska dopustil přestupku. pokud ale (cituji výše uvedené):
"Držení zbraně je tedy nutné chápat pouze jako stav, kdy osoba má zbraň, přechovává ji, ve vymezených prostorech, nepředpokládá se zde další manipulace se zbraní. Z výše uvedeného vyplývá, že střílení ze zbraně je potom nutné považovat za nošení zbraně a ze zbraně, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně, tedy nelze střílet."
pak všichni držitelé ZP bez vyznačeného oprávnění nosit zbraň kat. B nesmí ze zbraní kat.B vůbec střílet.


Myslim, ze motas dohromady dve odlisne veci:

a) Nebyl-li jeste vydan prukaz zbrane, nesmis ji nosit ani z ni strilet.
b) Nemas-li pravo nosit zapsano v ZP, ale mas na zbran technicak, nesmis ji nosit, ale pouze dzet, coz nevylucuje sportovni (ci rekreacni) strelbu na strelnici.

Aspon tak tomu rozumim a pokud vim, tak tomu vzdy bylo.



Kamil Pce
Příspěvky: 13

Příspěvek#40 » pát 2. črc 2010, 07:09

Nemyslím, že motám dohromady dvě věci, nošení je jen jedno.
Bez průkazu zbraně nesmím nosit, to je jasně dáno zákonem a to nerozporuji. Dokonce jsme se shodli, že držet zbraň bez průkazu zbraně, jen na základě povolení k držení mohu, včetně případů, kdy ji mám u sebe v režimu držení z důvodů přepravy z místa na místo. (a tedy v rozporu s:

Povinnosti držitele zbrojního průkazu:
h) mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně

MVČR ale vydalo prohlášení, že střílení ze zbraně je její nošení a to je podle mě nesmysl.

Podle mě je střílení ze zbraně na střelnici její držení, nikoliv nošení. Definice "Držením zbraně nebo střeliva se podle bodu 1. rozumí mít zbraň nebo střelivo uvnitř..." neříká nic o tom jestli je zbraň nabitá, skrytá, střílející. "Mít zbraň" na místě, kde je střílení povoleno, mi přeci umožňuje z ní střílet.

Pokuty za přestupky jsou dost vysoké, tak pozor aby vás nepokutovali, že si doma čistíte zbraň kategorie B, kterou nemáte právo nosit. Protože podle MVČR: "Držení zbraně je tedy nutné chápat pouze jako stav, kdy osoba má zbraň, přechovává ji, ve vymezených prostorech, nepředpokládá se zde další manipulace se zbraní."

S pozdravem Kamil



Kamil Pce
Příspěvky: 13

Příspěvek#41 » pát 2. črc 2010, 07:34

A ještě by mě zajímalo, jak mám na střelnici střílet (a tedy nosit), a přitom dodržet

28 Oprávnění držitele ZP sk E
c) nosit nejvíce 2 zbraně a střelivo do těchto zbraní; zbraně ani střelivo nesmí nosit viditelně.

Mám střílet skrytě?? :twisted:

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#42 » pát 2. črc 2010, 10:15

Kamil Pce píše:Podle mě je střílení ze zbraně na střelnici její držení, nikoliv nošení. Definice "Držením zbraně nebo střeliva se podle bodu 1. rozumí mít zbraň nebo střelivo uvnitř..."


Ale pak je tam ještě bod 2

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,

2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,


EDIT: Sice je to za učelem přemístění.... Nevím ale někdy mi připadá že zbytečně řešíme věci které si tolik pozornosti nezaslouží. Prostě těch maximálně 10 dní si nevystřelím a nebudu nosit.



Kamil Pce
Příspěvky: 13

Příspěvek#43 » pát 2. črc 2010, 10:43

Jenže bod 1. a 2. u držení zbraně má každý samostatnou platnost. Lze tedy držet zbraň podle bodu 1. nebo podle bodu 2.
Kamil

Uživatelský avatar
rabbit3278
Příspěvky: 258
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#44 » pát 2. črc 2010, 12:37

Kamil Pce píše:A ještě by mě zajímalo, jak mám na střelnici střílet (a tedy nosit), a přitom dodržet

28 Oprávnění držitele ZP sk E
c) nosit nejvíce 2 zbraně a střelivo do těchto zbraní; zbraně ani střelivo nesmí nosit viditelně.

Mám střílet skrytě?? :twisted:



Tady tě opravim v tom, že když jsi na střelnici jsi tam se souhlasem majitele (popř. provozovatele) střelnice a z pohledu zákone se jakákoliv manipulace se zbraní (a to včetně střelby,...) považuje za držení a né nošení, tudíž skrytě střílet nemusíš



Kamil Pce
Příspěvky: 13

Příspěvek#45 » pát 2. črc 2010, 12:54

Ale s tím já souhlasím a mám stejný názor. Jen MVČR si to zřejmě nemyslí.

Znova cituji jejich dopis (od MVČR!!):
"Držení zbraně je tedy nutné chápat pouze jako stav, kdy osoba má zbraň, přechovává ji, ve vymezených prostorech, nepředpokládá se zde další manipulace se zbraní. Z výše uvedeného vyplývá, že střílení ze zbraně je potom nutné považovat za nošení zbraně a ze zbraně, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně, tedy nelze střílet."

Prostě nesmysl.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 99 hostů