Zkouška odborné způsobilosti mimo trvalé bydliště



mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#1 » pon 19. led 2015, 16:46

Ahoj,

podařilo se někdy někomu kladné vyřízení žádosti o konání zkoušky jinde, když dle bydliště máte dělat zkoušku v Hradci Králové? Pokud ano, tak jak?

Trvalé bydliště mám v HK, ale už několik let bydlím a pracuji v Brně. Zatím jsem v žádném nájmu dlouho nevydržel, buď začal pronajímatel zdražovat salámovou metodou nebo se mi párkrát stalo, že náhle potřebovali peníze, tedy prodat byt. Vyběhávat si tak trvalé bydliště, s výhledem, že budu zanedlouho muset to samé řešit znovu, se mi opravdu nechce.

Do Hradce je to poměrně z ruky, tak jsem se nejprve přes email zeptal, že si chci dělat ZP a které z úkonů (žádost o zkoušku, žádost o ZP, nákupní povolení,...) jde dělat na dálku přes email, datovou schránku či klasickou poštu a jak "správně" požádat o konání zkoušky v Brně místo v HK. Na to mi v emailu odepsali, že ǎť jim zavolám, nejlépe ať se zastavím.

Stavil jsem se tedy v Brněnské pobočce, kde mi řekli, že zkoušku v Brně dělat můžu, ale že tu přihlášku musím podat v Hradci. Na dotaz, jestli tam musím osobně, říkali,že ano.

Dnes jsem se tedy vypravil do Hradce. Na netu jsem četl, že někdo chce pro přeložení zkoušky jako zdůvodnění jen "tvrzení", že práci/bydlení má dotyčný tam, co chce dělat zkoušku. Někde chtěli kopii pracovní či nájemní smlouvy. Vzal jsem tedy sebou obojí. Nečekal jsem komplikace, tak jsem si tam na poště rovnou vystál třičtvrtěhodinovou frontu na kolek.

Na pobočce jsem se ale dozvěděl, že to víceméně nejde. Prý je to možné, ale nejde to nárokovat. Posuzuje se to individuálně. Ukázali mi kousek zákona, což jsem viděl už před tím. Pak ještě nějakou vyhlášku / nařízení / prováděcí směrnici, či co to bylo, kde bylo uvedeno, že schválit žádost lze jen za výjimečných případů a pokud není nutné, neměla by se jen tak udělovat. Když jsem řekl, že v Brně jsem se ptal a že s tím žádný problém neměli, tak oni s tím prý také problém nemají a koho jim z Brna pošlou, tak klidně vyzkouší, ale žádost prý neschvalují oni, že to musí poslat výš (bavil jsem se s vedoucím, či velitelem, teď již nevím). Prý se výjimky udělují, když někdo studuje v cizím městě obor, kde se i dělá ZP (hlavně pro myslivce) a pak ještě pro městkou policii.

No vůbec mě nepotěšili, že bych musel do Hradce na zkoušky, nemohl trénovat na střelnici, kde zkoušky budu dělat, a ještě na rozdíl od Brna, kde se dělá zkouška každý týden, tak tady jen jednou za měsíc a nejbližší volný termín až za čtvrt roku.

Nakonec jsem řekl, že tedy přeci jen zkusím, jestli ta žádost projde, takže jsem ji podal (s kopií pracovní smlouvy). Prý to nechají posoudit a do 30 dnů se vyjádří. K dotazům, na vyřizování dalších úkonů na dálku mi bylo řečeno, že neví, že to možná nějak jde, ale že to nikdy nedělali.

Jako na pobočce byli milí a v pohodě, až na to "to neprojde", což mě docela zarazilo.

Vážně je to takový problém? Já měl za to, že když je nějaký rozumný důvod (než jen tamta střelnice se mi líbí víc), tak že to dávají téměř automaticky.

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#2 » pon 19. led 2015, 17:08

Ahoj,
no ono sis v podstatě na všechno odpověděl. A pokud by si se chtěl dovolávat že ti to zamítli a ty máš řádný důvod, budeš muset mít v ruce nejprve to zamítavé stanovisko. Já původně chtěl taky dělat mimo trvalé bydliště, ale nakonec jsem raději dojel. protože by to sice šlo, ale vše trvalo déle než by to vykomunikovali. Navíc když zvážíš že tam pojedeš opravdu hodněkrát, tak zkouška už je vlastně jen jedna cesta navíc. Ostatní úkony stejně jinak než návštěvou většinou nepořešíš.

Podání žádosti ke zkoušce, případně žádost dělat zkoušku jinde = musíš osobně.
Žádost o vydání ZP a předání dokumentů = musíš osobně
Vyzvednutí ZP = musíš osobně
Nákupní povolení = teoreticky lze vyřídit přes datovou schránku, ale jelikož kolky stejně musíš dodat osobně moc si nepomůžeš.
Registrace zbraně = musíš osobně protože vezeš ukázat zbraň
Vyzvednutí PZ = musíš osobně

Takže cesta na zkoušky se v tom poměrně ztratí, já najezdil víc jak 1000 km než jsem to oběhal a to jsem měl ještě kliku že mi nákupky a PZ vystavili na počkání jinak by to bylo víc.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#3 » pon 19. led 2015, 17:20

jde to, mne teda zrovna brno zamitlo zkousku u nich, ze pry jsem mel malo podlozenou svou zadost, takze k te pracovni pridej i najemni smlouvu z brna a pri podani zadosti o ZOZ se s nimi i domluvis



Tyrfing
Příspěvky: 197

Příspěvek#4 » pon 19. led 2015, 17:28

Vse zalezi na benevolenci "prislusneho policejniho utvaru". Me to vsetinsky utvar uplne v klidu prelozil do Prahy, kdyz jsem rekl, ze tam pracuji a "trvale" bydlim, a pritelkyni to jihlavsky utvar do Prahy nehodlal prelozit ani za zlate tele, jelikoz prace v Praze a "trvale" bydleni nebyl duvod, ktery by ji branil vykonat zkousky tam, a blablabla.

Takze vse je to v konecnem dusledku - jako vzdy - o lidech.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#5 » pon 19. led 2015, 17:33

Style píše:Podání žádosti ke zkoušce, případně žádost dělat zkoušku jinde = musíš osobně.
Žádost o vydání ZP a předání dokumentů = musíš osobně
Vyzvednutí ZP = musíš osobně
Nákupní povolení = teoreticky lze vyřídit přes datovou schránku, ale jelikož kolky stejně musíš dodat osobně moc si nepomůžeš.


Minimálně tohle jde vyřídit poštou nebo plnou mocí (ani nemusí být ověřená), místo kolků platba převodem.

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#6 » pon 19. led 2015, 17:39

HonzaLBC: Jseš si jistý že ti opravdu pošlou ZP poštou ? A náhrada kolků převodem s tím si nejsem jistý už vůbec. Máš reálnou zkušenost že ti vzali převod na účet místo kolku ?



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#7 » pon 19. led 2015, 17:51

Náhrada kolků převodem vyzkoušená, při podání datovkou to ani jinak nejde, do datovky se kolky lepí blbě.
Vyzvednutí ZP poštou možná asi ne, ale vyzkoušeno vyzvednutí na plnou moc a potom by to šlo poslat soukromě poštou.

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#8 » pon 19. led 2015, 18:10

Tak to udělalo naše úřednictvo krok k 21. století :) super.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4569

Příspěvek#9 » pon 19. led 2015, 18:39

Jak už tady bylo řečeno,co se týká zkoušek v jiném regionu, je to plně na benevolenci příslušného útvaru PČR (on může ale nic ho k tomu nemůže donutit). Někde je to naprosto bez problémů, jinde to nedovolí ani s jakýmkoliv potvrzením. Co se týká placení je to to samé. Někde prostě chtějí kolek jako takový (tak ho pošlu poštou se žádostí), jinde je to v pohodě cash (převodem mě to ani nenapadlo zkoušet a fakt bych se rád dověděl, kde to takhle berou). Vyzvednutí ZP jde určitě na plnou moc ale poštou ho podle mě a mých zkušeností fakt nepošlou (oni tam nějaký ten podpis na převzetí asi potřebujou).



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#10 » pon 19. led 2015, 18:57

marinakus píše:(převodem mě to ani nenapadlo zkoušet a fakt bych se rád dověděl, kde to takhle berou). Vyzvednutí ZP jde určitě na plnou moc ale poštou ho podle mě a mých zkušeností fakt nepošlou (oni tam nějaký ten podpis na převzetí asi potřebujou).


Převodem berou všude :-) Podpis převzetí by řešil dopis do vlastních rukou s dodejkou, ale ta plná moc a poslat soukromě poštou bude jednodušší.

datové schránky | bankovní účty:

Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy - rkiai5y | 3711-3509881/0710
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje - 2dtai5u | 3711-507432881/0710
Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje - eb8ai73 | 3711-64133881/0710
Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje - 5ixai69 | 3711-8246881/0710
Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje - upshp5u | 3711-31243881/0710
Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje - a64ai6n | 3711-1546881/0710
Krajské ředitelství policie Libereckého kraje - vsmhpv9 | 3711-84548881/0710
Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje - urnai6d | 3711-23235881/710
Krajské ředitelství policie Pardubického kraje - ndihp32 | 3711-11234881/0710
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina - x9nhptc | 3711-27033881/0710
Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraj - jydai6g | 3711-135034881/0710
Krajské ředitelství policie Zlínského kraje - w6thp3w | 3711-28036881/0710
Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje - 6jwhpv6 | 3711-20931881/0710
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje - n5hai7v | 3711-28933881/0710

(»...zvláštní příjmový účet - správní poplatky MV u ČNB předčíslí 3711

zdroj: http://www.policie.cz/clanek/povinne-zv ... 36591.aspx

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4569

Příspěvek#11 » pon 19. led 2015, 19:11

Jen dotaz... co je nutí to poslat na dodejku? Fakt jen zvědavost. Stejně jako proč nechtějí brát hotovost místo kolků - teda někde.



zofli
Příspěvky: 1

Příspěvek#12 » pon 19. led 2015, 19:40

Přidám vlastní zkušenos k diskutovanému.

1) zkoušku jsem dělal jinde než mam trvalé bydliště. Pány na policii jsem poprosil o změnu místa a tím i dřívější termín konání jelikož první volný u nás se kryl se služební cestou - řekli ze to není problém a ze mi zkusí zjistit dřívější termín jinde, pokud nemam problém tam dojet. Pak uz mi jen volal pan z příslušného útvaru kde ze je přesně ta střelnice (podotýkám ze přeřazení bylo v rámci kraje,)

2) přihlášeni ke zkoušce se osobně podávat nemusí, poslal jsem manželku

3) předpokládám ze i zadost o ZP a potřebné dokumenty k tomu by šlo doručit neosobně

4) vydáni ZP a nákupního povoleni (žádost jsem dával společně s žádostí o ZP) prý pouze osobně - je fakt ze jsem podepisovat převzetí a jeste nějaký lejstra

5) dnes jsem byl podat například zadost o NP a nabídli mi vyřízení na počkání.

6) všechny platby hotově bez problému přímo u přepážky (peníze okamžitě smějí za kolek u přítomné pracovnice sdílející kancelář a lípne na žádost)

Jo vše bylo absolvováno na PČR v Jičíně. Pán tam je velice vstřícný a ochotný a to nejenm ten za prepážkou ale i pan vedoucí. Takže jak je napsáno výše, je to o lidech. Bohužel.

Hodně zdaru při vyřizování.


Sent from my iPhone using Tapatalk



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#13 » pon 19. led 2015, 19:52

Ta dodejka byl jenom nápad, jak to řešit s podpisem při převzetí poštou.

K hotovosti:

V souvislosti s ustanovením § 163 odst. 3 písm. c) zákona číslo 280/2009 Sb., daňový řád, zanikla povinnost správce daně a poplatku zajistit prodej kolkových známek. Správcem daně je při plnění úkolů státní správy ve věcech zbraní a střeliva Policie České republiky. Proto od 1. července 2012 nebudou na jednotlivých kontaktních místech oddělení správního řízení Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje prodávány kolkové známky a jednotliví účastníci správního řízení si je musí k zaplacení poplatku opatřit sami před podáním žádosti. Kolkové známky je možné koupit například na pobočkách České pošty.



plk. Mgr. Bc. Ivo Tesař

vedoucí Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál



mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#14 » pon 19. led 2015, 20:16

zofli píše:Přidám vlastní zkušenos k diskutovanému.

1) zkoušku jsem dělal jinde než mam trvalé bydliště. Pány na policii jsem poprosil o změnu místa a tím i dřívější termín konání jelikož první volný u nás se kryl se služební cestou - řekli ze to není problém a ze mi zkusí zjistit dřívější termín jinde, pokud nemam problém tam dojet. Pak uz mi jen volal pan z příslušného útvaru kde ze je přesně ta střelnice (podotýkám ze přeřazení bylo v rámci kraje,)


Jo, něco takového tuším také říkal, že kdyby to bylo v rámci kraje, takže by to bylo řešitelnější. Moc jsem zrovna téhle části pozornost nevěnoval, protože já to mám jiný kraj a tak se mě to netýkalo.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4569

Příspěvek#15 » pon 19. led 2015, 21:09

Honza LBC: takže se asi moc nepřeme při klasickém podání. Promiň , nebral jsem v potaz (moje chyba) možnost platby při podání datovou schránkou... ono moc lidí to nevyužívá, jen ta možnost je a díky za info pro všechny v tomto případě. A zaplaťpánbůh za možnost vyzvednout asi všechny dokumenty na plnou moc.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jarda K a 16 hostů