Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#5116 » pát 2. pro 2016, 21:19

Ač chápu, že dnešní generace která nemá za sebou ZVS může ,,kosa" asi překvapit, v principu bezpečné manipulace je to jen Glock s delší hlavní a větším zásobníkem... Pokud nedá prst na spoušť, vyhodí zásobník a stáhne závěr (opakovaně) a mířená rána jistoty, tak přece není problém.... To není nic co by kladlo na žadatele o ZP nějaké extra nároky... Jo takovej UK 59, to by už je asi trochu dodivočilo...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#5117 » sob 3. pro 2016, 06:19

Grasel : Přečti si, co má uchazeč předvést se zbraní podle platných vyhlášek a nařízení a to samostatně. Komisař pouze případně seznámí s ovládacími prvky. Kdybys měl někdy sledovat lidi na zkouškách, které jsi ty sám připravil, pochopil bys okamžitě. Nevím, jestli je klon SA58 skutečně nejrozšířenější zbraň u nás ale to z daleka neznamená, že si ji koupí každý. Většina střelců, které znám já ji nemají ani po ní nijak zvlášť netouží. Ale mě nejde o to, čím se bude konkrétní ZOZ dělat. Jde mi o to, že opět vyvstává problém, kde by být vůbec nemusel. Aby to pak neskončilo v některých oblastech naschvály mezi střelnicemi a komisaři. To je totiž stav vzniknutelný velice jednoduše a určitě by to nepřineslo nic pozitivního ani jedné zúčastněné straně. Hrabat do něčeho, co funguje (a celkem dobře), většinou nic dobrého nepřineslo. Je zajímavé, že ještě před měsícem nikoho nic takového nenapadlo. Stačí jedna věta a mít pocit, že mám svoje ego čím podpořit a o co opřít. Jsou to základní obecné zkoušky. Není to LOS ani IPSC. K tomu pak už musí zájemce o tyto discipliny dospět sám.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5118 » ned 4. pro 2016, 15:07

marinakus píše:CMK : Teď jsem z tebe jelen. Před časem jsi tu psal, jak ti dá víc práce připravit lidi na různé názory komisařů než skutečná příprava. S tím se dá souhlasit. Pak něco o tom, že dokážeš připravit uchazeče za 3 hodiny. S tím se dá taky souhlasit. Teď ale čtu něco o tom, že v tomto čase dáš osahat ještě další zbraně a že není problém tyto nezkušené "střelce" přippravit na manipulaci s čímkoliv v tomto čase? Tak to by se musela skutečně přepsat i ta 115-ka a to dost podstatně. Vím, jak dokáží být začátečníci zmateni i při známém počtu a druzích zbraní a nemusím je blbnout osaháváním zbraní dalších. Ne, že by to bylo na závadu, jen by pak skutečně musely přípravy vypadat jinak. Např, jako ta autoškola. A za současné situace jako, že by komisař zároveň dělal zkoušku a další zbraně přivezl (zřejmě i asistenta) aby si s nimi mohli uchazeči trénovat bokem? Co ti kluci proboha vymýšlejí? Dostáváme se někam do Kocourkova mám dojem. Jsem na druhou stranu zvědav, až někam přijede např. komisař-myslivec a správce střelnice mu dodá k ZOZ SA58 v semiauto na jeho reakci. Zbytečně se otevřel další problém, který doteď neexistoval pár blbými větami na setkání komisařů. Pokud mají podobná setkání přinášet pouze toto, (nic moc dalšího jsem celkem nezaznamenal), bylo by asi lepší, kdyby se žádná nekonala. Možná je za tím i snaha právě o povinné kurzy, které pochopitelně určitým skupinám přinesou značný zisk.
Tím nechci říct, že by obecně vadilo mě, s jakými zbraněmi která střelnice provádí zkoušky a připravuje na ně lidi. A určitě jim nebudu dělat naschvály abych tahal jiné obvyklé já sám. Pokud by to nebyl nějaký extrém, je mi to celkem šumák. Záleží mi především na technickém stavu zbraní.

Vytrhujes z kontextu nespojite souvislosti a spojujes je... A nejak nemam naladu jit bod po bodu, najit ti k tomu cely prispevek a nakonec ti to poskladat do logickeho celku, takze jen strucne:
- za 3h naucim lidi manipulovat se zbranemi tak, aby prosli zkouskou
- jako zaklad mam CZ75 + dvojka + malorazka
- cela vyuka probiha s durazem na pochopeni principu
- k zakladnim zbranim jim velmi kratce ukazu CZ70, CZ83 a Glocka (a uchazec si 1x vyzkousi jen rozborku - zbytek je stejny)
- 58ka - vsichni by po prvotnim leknuti "co to tu lezi" byli schopni zbran vzit, vyndat zasobnik, stahnout zaver, provest kontrolu komory a sachty a dat ranu jistoty (proc? protoze do pr*ele, jestli tohle nezvladne i cerstvy drzitel ZP, pak mame problem - 119ka a dalsi predpisy dooooooost JASNE uvadeji, ze se pouziji zbrane obvykle na trhu - ja moc obvyklejsich zbrani, nez je nejaky samoabijeci klon 58ky neznam).
Kocourkov vznika z prekroucenych vyjadreni.
No.. A pak si precti CELY ten prispevek na SW&TT na FB, co presne obnaselo to, ze se na zkouskach 58ka objevila, kolik lidi s tim melo problem a pak, prosim, hodnot FAKTA A CINY, nikoliv nahodne pronesene vety, nebo poslepovane citace.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#5119 » ned 4. pro 2016, 17:44

Ale to jsem pochopitelně udělal a bohužel mi z toho vyšlo přesně to, o čem jsem potom psal. Pokud je to jinak, jsem zřejmě nějak nechápavý tvor. Vadí ti přístup rána jistoty oproti spuštění kohoutu ale to by snad měl taky adept obojí umět. Nebo ne? Na druhou stranu mu chceš nacpat do ruky zbraň, kteerou v životě neviděl a chtít po něm bezpečnou manipulaci? Na jednu stranu říkám, proč ne. Ovšem nedá se asi potom požadovat celý průběh zkoušky podle dnešních předpisů a měl bys ho seznámit minimálně s manipulačními prvky. Je toto předmětem ZOZ tak, jak je dnes postavena? Já myslím, že ne. On i ten mezinárodní malorážkový terč pro střelbu dlouhou kulovou zbraní má svoji logiku.
Pokud máš pocit, že překrucuji nějaká tvrzení nebo vytrhávám věci z kontextu, bud prosím konkrétnější. Takto nevím, co máš na mysli.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5120 » ned 4. pro 2016, 18:20

Svuj pristup vs. to, co jsi zpochybnil - to jsem popsal nejjasneji, jak jsem dokazal... A nevidim v te me verzi zadny logicky rozpor (ktery jsi tam videl ty). Ja nebudu hadat, co tam jeste muzes videt spatneho.
Toleranci dani/nedani rany jistoty jsme uz resili 100x, neminim se k tomu vracet. Nevyhazuju za to, ze mi ji lidi nedaj, ale chci ji aspon u pistole (resp. u samonabijeci zbrane, kde zaver sam zavadi naboj do komory).
Jen ejhle - napada me, jak jinak vypustit spoustovy mechanismus o 58ky nez ranou jistoty, to fakt nevim... A jsme zpatky u te univerzalne spravne manipulace, ktera je bezpecna a funkcni na 99% soucasnych zbrani tohoto ci obdobneho typu (bezpecna a funkcni prave proto, ze je unoverzalni a neresi ruzne odbocky co by kdyby). Ono by se vlastne prislo na to, ze ta 58ka vlastne vubec neni zadnej problem, kdyz se do ty manipulace nevnasi spousta vedy :-) Ale to jsme v diskuzi zpet o 150 stranek... To asi nema vyznam resit...

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#5121 » ned 4. pro 2016, 21:37

Na manipulaci to nemůže být problém, ale střelba by už asi spoustu lidí stála zkoušku, přece jen tohle už umí kopnout..

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5122 » pon 5. pro 2016, 11:03

Tak já bych primárně neviděl problém v manipulaci, tak jak tu popisuje CMK. Trochu mi to připomíná, jak jsme byl za vyvrhele, když jsem tu tvrdil, že by se mělo běžně manipulovat i s brokovnicí.
Vyndat zásobník, zatáhnout za závěr, vizuální kontrolu a ránu jistoty by opravdu měl každý zvládnout. A to i po spatření zbraně prvně v životě. Komisař mu ukáže ovládací prvky.
Problém bych viděl u rozborky a zborky. Následně by se asi ani nestřílelo, protože spousta střelnic s nima střelbu nepovoluje.
Mám názor, že každý by měl zvládat základní zacházení se zbraní a je jedno, jestli se před něj položí CZ, Bereta nebo Glock.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#5123 » pon 5. pro 2016, 11:10

Wigum : Nic jiného jsem nenapsal. Jen jsem to víc okecal.



guttata
Příspěvky: 105

Příspěvek#5124 » pon 5. pro 2016, 18:13

Mám další dotaz. Otázka č. 409 zní:
Ráže palné zbraně pro brokový náboj je obvykle
a)
vyjádřena přesnou velikostí průměru vývrtu hlavně a smluvním číslem udávajícím počet koulí libovolného průměru odlitých z jedné anglické libry olova, které projdou lehce vývrtem hlavně,
b)
přesná velikost průměru vodicí části vývrtu hlavně, což je smluvní číslo udávající počet koulí stejného průměru odlitých z jedné anglické libry olova, které projdou vývrtem hlavně,
c)
vyjádřena údaji: smluvní velikostí průměru vodicí části vývrtu hlavně a technickým popisem nábojové komory.

Jako správná odpověď je označeno c), ale já mám pocit, že bylo jinak a správná odpověď by měla být b). Můžete mi to někdo osvětlit? Pletu se já, nebo se to změnilo v poslední době a nebo je v tom testu chyba? Případně i poskytnout zdroj. Díky.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#5125 » pon 5. pro 2016, 18:17

Je nutné špatně napovídající pocity vynechat a lépe hledat ve vláknech :D
http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=57&t=682



guttata
Příspěvky: 105

Příspěvek#5126 » pon 5. pro 2016, 19:06

Oú oú a já bych se skoro vsadil, ze jsem se učil to o těch kulích. Každopádně mikymoto děkuji a omlouvám se, že jsem to nedokázal najít.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#5127 » pon 5. pro 2016, 19:13

Vzhledem k tomu, že nejsi anglický námořník, tak to ber podle metrické soustavy. A tím pádem ta libra padá ....



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#5128 » pon 5. pro 2016, 19:22

Proste testova otazka, naucit se to, hlubsi logiku bych v tom nehledal. Jsou tam otazky dulezite a pak par podobnych teto ktere lze hned zapomenout ;-)



gastly
Příspěvky: 116

Příspěvek#5129 » pon 5. pro 2016, 20:45

Tak Jaroušku až do flinty značené 12/70 tormentované na 650 bar zavřeš náboj 12/76 které umí 1350 bar. A vleze to tam úplně v pohodě a bez náznaku odporu, tak vedle tebe FAKT NECHCU STÁT. Pepa.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2236

Příspěvek#5130 » pon 5. pro 2016, 20:58

Rozlišujte přípravu na test od skutečného nákupu nábojů :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz, wolf73 a 81 hostů