Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#5176 » pon 16. led 2017, 00:13

Obecne: stiznost nezvrati rozhodnuti komisare. Jen kdyz jich bude vic, nebo kdyz se prokaze zasadni poruseni "zkusebniho radu", svliknou ho z prukazu... Pripadne kladne vyrizeni stiznosti dava v obcanskopravnim sporu o uslou mzdu, cestu na strelnici, najem strelnice a platbu komisari sanci ziskat tyhle penize zpet.

Obecne: policie KONTROLUJE komisare, zda-li dela vse dle zakona. Pokud ma "pocit", ze ne, uvede to do protokolu o prubehu kontroly pri zkousce. Policie nema pravo do zkousky zasahnout. Zkousku ridi komisar.

Co se tyce samotne zkousky - uvedeneho pripadu s kolegou Knopem... Ac na skoleni komisaru zaznelo neco jineho, stale plati "vzdy kdyz beru zbran, delam kontrolu - vzdy" (ac ja to sam na zkouskach nevyzaduji vzdy a zadatelum to vzdy sdelim - zkousku manipulace mam nakrokovanou tak, ze lidi zbran neodkladaji, pred strelbou vsem reknu, ze kontrolu jiz nechci). Takze ano, pres mozna zmatecne povely mohlo byt vyhozeni klidne opravnene (presto, ze se vnitro snazi tlacit, aby kontrola zbrane nemusela probihat vzdy). Bod 5 (odlozit zbran) byl naprosto zbytecny a byla tim zbytecne vyvolana povinnost provest znovu kontrolu stavu zbrane a neni chyba komisare, kdyz to zadatel neprovede.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#5177 » pon 16. led 2017, 06:30

Doprkna: Bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí, po každém odložení se musí délat kompletní kontrola, jestli jsi jí měl nebo neměl na očích nehraje u zkoušky roli. Většina komisařů to takto vyžaduje a pokud ne, musí to říci. Před zkouškou jsem byl na třech kurzech s různými instruktory na různých střelnicích a všichni to zdůrazňovali, nezkontroluješ po opětovném uchopení, odcházíš za porušení bezpečné manipulace.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#5178 » pon 16. led 2017, 08:27

No a proto na svých zkouškách mám na manipulaci krátký zbraně 4. Jednu kontroluješ,druhou rozebíráš a třetí připravuješ ke střelbě , takže kontoluješ všechny tři. Tím se vyhnu debatám typu "vždyť jsem jí zkontroloval před chvílí". Mám tam i revolver , ale ten z jinýho důvodu.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#5179 » pon 16. led 2017, 09:06

Zmatečnost, nezmatečnost zkoušky nebudu komentovat, ne z kolegiality, ale protože jsem tam nebyl a mám praxí potvrzeno, že v 99% případů se zkouška odehrála jinak, než neúspěšný žadatel tvrdí.

Průběžná kontrola "prázdné" zbraně při manipulaci je naprosto běžná a jen doporučeníhodná v řadě "bezpečnostního řetězce". Je to pár sekund navíc. A než věnovat energii psaní stížností, bych panu kolegovi Doprkna doporučil strávit více času drillem na střelnici, aby se mu to dostalo "pod kůži".



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#5180 » pon 16. led 2017, 10:38

Zbraň je třeba zkontrolovat pokaždý, když jí bereš do ruky. V tomhle souhlasim s komisařem. Tohle musí střelec dělat automaticky a vědomě (jo, zní to jako kontradikce :) ) a podle mě se to uhrát nedá, ikdyž by to nejspíš někteří z rozumnějších komisařů neřešili.

Zbytek průběhu zkoušky těžko komentovat, když jsem tam nebyl.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#5181 » pon 16. led 2017, 16:27

Pro Doprkna :
Pokud tě vylil za to, že jsi nezkontroloval zbraň po odložení, máš smůlu, udělal jsi chybu. Že to některý komisař u zkoušky opakovaně nechce neznamená, že to tak udělají všichni. Podle mě je to automatické, jak píšou kolegové výš, beru zbraň do ruky tak ji prostě zkontroluju, i když ,,vím" že jsem ji odložil vybitou. To je jeden ze základních bezpečnostních návyků.



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#5182 » pon 16. led 2017, 18:03

Tady není co řešit. Může se to zdát jako bazírování na maličkostech, ale pro získání správných návyků je to přínosné. Vyletěl jsi správně.
Že v životě to chodí jinak a já už dnes doma taky nekontroluji pokaždé, když odložím - je irelevantní.



doprkna
Příspěvky: 2

Příspěvek#5183 » pon 16. led 2017, 21:07

Dobre, dekuji za komentare a souhlasim s obecnym nazorem, ze bych mel zbran po kazde zkontrolovat.
Take musim uznat, ze je to kompletne postavene na hlavu a s bezpecnosti to nema nic spolecneho, autoskola se kterou se to porad srovnava dava vetsi smysl.
Zbran jsem odlozil opravdu jen na tri sekundy, abych dal naboj do zasobniku a zasobnik do zbrane - ano, souhlasim, zbran se mohla nabit a stat nebezpecnou, aniz bych to chtel, ja ji totiz zrovna jdu do tohoto stavu uvest cilene a odlozit ji s natazenym kohoutem - to je totiz bezpecne, s nabojem v komore. Toto vam vsem neprijde divne? Potreboval jsem si jen postezovat. Prubeh zkousky jsem si neprikraslil vubec, precetl jsem tu dost komentaru :-)

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#5184 » pon 16. led 2017, 21:35

Nehledej na tom nic logického, je to ZOZ...doporučuji to překousnout a jít do druhého pokusu...jako já



kurvajz
Příspěvky: 464

Příspěvek#5185 » pon 16. led 2017, 21:46

doprkna píše:Zbran jsem odlozil opravdu jen na tri sekundy, abych dal naboj do zasobniku a zasobnik do zbrane

Jak už tady kolegové píšou, nebyl jsem tam, ale pokud jsi byl vyhozen za nezkontrolování zbraně, tak si dovoluji říct, že to bylo v pořádku. Podle mně to je jedna z naprosto nejzákladnějších zásad bezpečného zacházení se zbraní. Prostě kdykoliv ji dám z ruky (a je úplně jedno že jen na pět vteřin a celou dobu ji mám na očích), tak vždy když ji opět do ruky vezmu, zacházím s ní jako kdyby byla nabitá a kontroluji. A stejně tak to učím každého, koho beru střílet. Už jsem si to zažil tak, že i když beru pistoli z trezoru, kde leží bez zásobníku, provádím kontrolu...když ji položím při čištění a beru zpět do ruky, provádím kontrolu...podle mně tenhle návyk není na škodu nikdy.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#5186 » pon 16. led 2017, 21:54

Blbost, pokud mám zbraň pod svojí kontrolou, je šumák jestli jí držím v ruce nebo ji na vteřku položím na stůl. Nedělejte z toho operaci srdce. Když ji před třemi sekundami vybiji, musel bych být retard abych ji zvedl a byla by nabitá.
Jak jsem již psal v předchozích příspěvcích. ZOZ je unikátní záležitost. Zahoďte logiku, zahoďte praxi...připravte se na ZOZ!
Naposledy upravil(a) HV dne pon 16. led 2017, 22:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#5187 » pon 16. led 2017, 22:00

Jo, proto tu máme vlákno o výstřelech doma.

Komisař prostě chce, aby se pokaždé, když se bere zbraň do ruky, tak aby se zkontrolovala, pokud neřekne jinak. Tak se to tak musí dělat. TEČKA.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#5188 » pon 16. led 2017, 22:14

No hádat se asi nemá smysl. Asi se nedokáži rozumně vyjádřit.
Pokud ZOZ uděláte, máte praxi 10 let v soutěžích, praxi v péči o zbraň...nestačí to na opakování ZOZ! Na ZOZ se musíte připravit. Neříkám, že je to špatně, neříkám, že jsou komisaři blbci. Říkám, že ZOZ je jako zkouška ve škole. Projdete a...pohoda. Ale na každou zkoušku je třeba se připravit.
Proč kua výstřel doma? Jak to souvisí se ZOZ? To, co kolega udělal, není nic, co by v praxi neprošlo. A ruku na srdce, postupuje někdo v praxi tak jako u ZOZ? ...to by chtělo hlasování.
Ano, u ZOZ kontrolujte zbraň pokaždé, když ji vezmete do ruky...špek č. 10 HAWK
...sorry, myslíš to asi dobře...komisař chce, s tím souhlasím

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#5189 » pon 16. led 2017, 22:20

Slyšel jsem story, že u ZOZ vyrazili armádní instruktorku střelby :-) Údajně za natahování závěru nadhmatem, což je to, co se běžně všude vyučuje.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5190 » pon 16. led 2017, 22:30

Ano ani profi střelec s x lety praxe nemá zaručeno, že vyhový všem vrtochům komisaře a projde.
Naprosto souhlasím s HV. Připravte se na ZOZ a víc se v tom nehrabte a logiku nehledejte.
Zbraň se v reálném světe po odložení sama nenabije, ale na ZOZ se zeptejte komisaře jak si to představuje. 99% se tím předejde a zkouška se nebude muset opkovat. Při mé zkoušce padl dotaz na téma kontrola zbraně a RJ nebo vypouštění. Odpověď komisaře: RJ vždy, kontrola zbraně pouze jednou následně ne, již jste ji zkontroloval.
A je jedno, zda je to komisař nováček, či s 20 lety praxe. Komunikace je základ.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů