Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



jakub.cr
Příspěvky: 67

Příspěvek#271 » pát 14. čer 2013, 16:00

Tak mi zítra držte palce.. :). Jsem z toho vyklepanej jako startka :)

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#272 » pát 14. čer 2013, 18:09

držíme, buď v poho, to dáš



jakub.cr
Příspěvky: 67

Příspěvek#273 » sob 15. čer 2013, 12:07

Tak ještě za tepla.. Je to doma - ABE. Test jsem dal na 76bodů a z tu chybou otýzku jsem měl dobře a opravil jsem si jí na špatně :roll: :lol:

Vše proběhlo na střelnici Březová u KV. Na zkoušky mělo přijít celkem 22 lidí, z toho přišlo 15, 5 nedalo písemné a nejmín bodů bylo tuším 35 :| . Zbylých 10 zkoušky udělalo :mrgreen: .

Komisař byl pan Frisch, byl soudný, nedělal nám žádné naschvály. Jeho vystupování a chování bylo na jedničku - moc mu za jeho přístup děkuji.
Také děkuji tomuto foru a webu za veškerou pomoc s přípravou ;).

A šup v pondělí na pčr a rovnou se půjdu podívat na jeden komisní kousek a zkusím si ho zamluvit..

Kuba ;)

Uživatelský avatar
LudaM
Příspěvky: 2

Příspěvek#274 » stř 19. čer 2013, 15:57

Zdravím,

včera úspěšně zvládnuté zkoušky v Jihlavě, na skupiny ABE. Mělo nás být asi 22, někteří se nedostavili, tak že testy psalo 17 uchazečů z toho pět neprospělo a jeden si napsal test pouze cvičně, protože když ho odevzdal vyplněný tak si pan komisař všiml, že onen uchazeč špatně vyškrtal skupiny na které chtěl mít oprávnění, tak že musí s novou přihláškou přijít příště. Bezpečnou manipulaci zvládli všichni a střelby nevím, šel jsem na řadu tuším jako třetí a pak jsem hned odjel. Manipulaci a střelbu, jsem dělal jenom s krátkou samonabíječkou CZ 75.
Jinak pan komisař uplně v pohodě snažil se vtipkovat a nechtěl po nás žádné šílenosti, ani neměl připravený žádný "špek".

Ještě bych chtěl poděkovat lidem na tomto fóru a celým stránkám zbraněkvalitne za čerpání informací.

Luděk

Uživatelský avatar
LKJ
Příspěvky: 31

Příspěvek#275 » stř 17. črc 2013, 17:04

Ahoj,
dneska jsem to dal - bylo nás 14 a do konce došli 3 (!!!) Avim. A to ne proto, že by Komisař byl takový pes - naopak, myslím, že byl velice dobrý a striktně dodržoval co se má. Prostě lidi lítali - krom testu - hlavně na chybách v manipulaci a dodržení povelů.

A proto můj příspěvek.

Než tam vyrazíte - ne jen že si osvojte manipulaci (kontrola, selhák, rána jistoty, vypouštění na ozub), ale taky Povely k řízení střelby. Super to popsal pan Komenda, J. ve skriptech "Bezpečná manipulace se zbraní při zkoušce odborné způsobilosti pro žadatele o zbrojní průkaz" ISBN 978-80-254-4326-2.

Dost lidí prostě nečekalo na povel "Na Terč pálit" Nebo nehlásilo svou část ("Připraven" nebo "Střelba ukončena").

Takže čerstvá rada od jedno z těch 3 co "přežili"

1. Nekašlat na přípravu - test není úplně pohoda - já měl aplikace pro telefon od Zbraně Kvalitně a to je sakra dobře investovaných asi 30 CZK - díky moc za mých 79b (plný počet)

2. 100× si projděte kroky vyhodit zásobník, kontrola komory, cvaknout aspoň 3×, rána jistoty

3. Rozhodně selhák - když máte školní náboj a instrukci, že je jako ostrý, pak i to, že nestřelí je "ZÁVADA!!" - a to selhaná - a tak hlásit a čekat 15-30s. Dál jako při závadě.

4. Nečekejte že bude instruktáž rozborky - prostě to musíte znát - já byl za vola, když jsem chtěl vědět, zda zdejší malina má odblokování závěru dozadu nebo dopředu - díky správcům střelnice za "unsadnění života" a radu.

5. Naučte se povely - "Nabíjet" , "Ke Střelbě Připraven", "Pálit", "Střelba ukončena", "Ke kontrole zbraň" - hlavně na tom posledním vyletěl u ostré střelby kolega jen proto, že prostě zapomněl.

6. Klid - nervy jsou proti vám - já málem nenasadil závěr při sborce, ale dýchat a pohoda. Máte-li test je to už jen o tom, zda to v hlavě zmáknete pobrat a neuděláte pitomost.

7. Věřte si, ale ... prostě to chce zkusit s někým - tímto děkuji dobrovolníkům, kteří mi věnovali svůj čas a dali mi školu, jak a co na zkoušce - bez Vás bych to nedal. Díky !!!

8. Bezpečnost, bezpečnost, bezpečnost !!! Fráze, ale je to tak ... Jinak letíte hned.

9. Když uděláte malý renonc, nezmatkovat. V klidu - přiznat a pokračovat plně bezpečně jako v životě. Když to není hrubá chyba, komisař jistě bude rozumny a když vidí, že víte a nakonec jste to zvládl, nechá Vás to třeba jen zopakovat znovu (já nevyndal zásobník z maliny a nabil další náboj, ale hned to řekl a rovnou vyndal a pokračoval jak se má ... Komisař mě nechal udělat vše znovu a uznal mi to. Neb jsem nenechal nabito, ale prostě 2× vybil). Děkuji za shovívavost - vážím si ji, pokud pan Komisař je na fóru.

10. Hodně štěsti a dobrou mušku.

Celkově - nervy, ale pokud člověk ví a nezmatkuje, tak dá.

P. Komisař začínal se zkouškami, ale klobouk dolu - výborná práce a jsem rád, že byl striktní a přísný - pak má člověk dojem, že to má smysl. Smekám a držím palce a opravdu děkuji. Kdyby takhle fungovala autoškola, pak je na silnicích konečně bezpečno ...

Takže vše co půjdou držím palce a nechť Vám to výjde.
A kolegům co dnes nedali - hlavu vzhůru a nevzdávat.



Stepan
Příspěvky: 106

Příspěvek#276 » stř 17. črc 2013, 21:38

Doufám, že nikoho pan komisař nevyhodil, protože neoznámil "připraven"?
Nešlo by nějak přesněji popsat, za co vyhazoval?
Jak se ten komisař jmenoval?
Vysvětlil dopředu důkladně, jak má vypadat průběh střelby včetně hlášení?



orbicek
Příspěvky: 20

Příspěvek#277 » stř 17. črc 2013, 22:51

Taky by mě zajímalo, jak to přesně probíhalo. Podle zákona by měli člověka vyhodit, když vlastním zaviněním ohrozí bezpečnost osob - nevím, jestli nezahlášením "Připraven" střelec někoho ohrožuje....samozřejmě pokud začne střílet aniž by dostal pokyn, tak ano, ale to co popisuješ se mi zdá trochu přemrštěné.



CityShark
Příspěvky: 48

Příspěvek#278 » stř 17. črc 2013, 23:30

Tech premrstenosti ze strany komisaru bejva... ...ale tak clovek je tam vetsinou prvne, kouka jak tele na novy vrata a je rad, ze je rad.

Sent from my MK16i using Tapatalk 2

Uživatelský avatar
LKJ
Příspěvky: 31

Příspěvek#279 » pát 19. črc 2013, 23:19

Stepan píše:Doufám, že nikoho pan komisař nevyhodil, protože neoznámil "připraven"?
Nešlo by nějak přesněji popsat, za co vyhazoval?
Jak se ten komisař jmenoval?
Vysvětlil dopředu důkladně, jak má vypadat průběh střelby včetně hlášení?


Zdravím,
ano na začátku praktické proběhla zevrubná instruktáž, jak máme hlásit a co dělat. Včetně toho zda ránu jistoty nebo vypustit.

Lidi lítali za to že nedodrželi to co mají dělat v daném povelu. Já to neviděl ale převážně to bylo nenahlášení závady, nepočkání na selhané, apod.
Komisař byl přísný, ale myslím, že každý kdo šel uznával, že věděl za co. Je pravdou, že ti první to měli těžší neb prošlapali cestičku. Jako třeba školní náboj (dle instrukce) je běžný a proto, když nevystřelil, je to selhák se vším co k tomu patří (levá ruka nahoru, závada, počkat, ...) Za to jeden prostě šel ... Ale v instruktáži před zkouškou to řečeno bylo.

Instruktor byl p. Babinský (pokud si dobře pamatuji). A opravdu není co vytknout - byl jasný a přesně dělal co má a chtěl to co by mělo být. Holt to není sranda co zvládne každý a i nervy ukáží, zda na to má - mě se taky trochu klepali ruce, ale bezpečnostní chybu prostě nesmíte udělat ani ve stresu - to je trénink na reálné situace....



chacal
Příspěvky: 17

Příspěvek#280 » sob 20. črc 2013, 01:43

Povel STOP! :evil:

Můžete prosím poradit co přesně udělat, když komisař při střelbě "pěti ostrých" řekne STOP! Simuluje tím vynucené zastavení střelby.
Píše se o tom i v bezpečné manipulaci na str. 33, ale bez přesného či detailního rozvedení co má žadatel dělat dále. Jen je tam, že zastavit veškerou činnost se zbraní, zajistit a odložit.
Mně se to zdá být dost nevyjasněné, zadávající pro vícero "správného" vyložení bezpečného postupu žadatele. Komisař pak dle náladovosti může žadatele vyhodnotit jak se mu zachce..
Když to udělám jak je to v příručce a pak začnu střílet (po úchopu zbraně + odjištění) tak jsem udělal "možnou chybu" v tom, že jsem šáhl po zbrani a nezkontroloval ji (nevyndal zásobník, nestáhl závěr, atd.).
Pokud, ale dostanu STOPku! a vytáhnu zásobník a otevřu závěr, tak mi vyskočí náboj.. Pak ho budu muset najít, očistit a doplnit do zásobníku, nabít, natáhnout, zajistit + hlásit připraven..
Obojí je v podstatě správně, ale ta druhá možnost, je pro toho vystresovaného žadatele likvidační. Tento druhý vybíjecí postup se stáhnutým závěrem jsem dělal na střelnici v přípravce, ale neříkali mi, že to tak nemá být.



B.J.
Příspěvky: 2

Příspěvek#281 » ned 21. črc 2013, 15:42

Sice píšu trošku opožděně ale chtěl bych napsat něco o průběhu zkoušek odborné zp. konané 7.5. u pana Mikesky na střelnici Patriot v Ostravě. Musím tady vyzdvihnout kvality přípravného kurzu který na střelnici nabízejí, pan Mikeska všechno perfetně vysvětlí, naučí, podělí se o zkušenosti. Byl jsem maximálně spokojený.
Na zkoušku se nás sešlo asi 15 z toho testy nedal 1 člověk a manipulaci taky jenom jeden (nedal ránu jistoty tuším). Na manipulaci a střelby se chodilo vždycky po 2, rozborka se dělala na CZ75B v řezu a střelba probíhala jenom z pistole (kdo měl C tak rozebíral i brokovnici a malořážku + střelba z malorážky). Při manipulaci jsem dostal za úkol rozebrat zbraň pro čištění a zase složit, kolega k tomu dostal ještě simulaci neodpáleného náboje. Jinak se nás komisař na nic neptal, nic nekomentoval. Při střelbě jsem dostal rovnou 5 ostrých bez nástřelné serie. Nasypal jsem to do terče podepsal papír a šel. Pana komisaře Kadeřu hodnotím velice kladně, nezkoušel na nás (teda alespoň na mě) žádné zapeklitosti ani netrval na přesném úchopu, položení zbraně na levou/pravou stranu, vypouštění kohoutu střeleckou rukou a podobné úchylárny co tady občas čtu.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#282 » ned 21. črc 2013, 17:38

chacal píše:Povel STOP! :evil:
Můžete prosím poradit co přesně udělat, když komisař při střelbě "pěti ostrých" řekne STOP! Simuluje tím vynucené zastavení střelby.

Osobně bych nedělal "nic". Prostě přestat pálit, zbraň stále směrem k terčům, prst mimo spoušť, zastavit jakýkoli případný pohyb či otáčení těla. A čekat na další povely. Případně, pokud je slabá ruka volná, je možné ji (v klidu) zvednout na znamení, že střelec vzal povel STOP na vědomí.
Řídící střelby (komisař, správce střelnice, ...) bude následně instruovat, jak dále postupovat v závislosti na tom, z jakého důvodu byla střelba přerušena či zastavena. Pravděpodobně tedy přijdou buď povely k vybití a kontrole zbraně nebo povolení další střelby. Začít po povelu STOP šermovat se zbraní ve snaze rychle vybít se mi zdá spíše kontraproduktivní - při vybíjení zbraně či pokládání na stůl může dojít k nechtěnému výstřelu a pokud byla střelba zastavena například z důvodu člověka v cílovém prostoru, je bezpečnější nedělat prostě nic. Prostě vyčkejme povelů řídícího, protože ten jako jediný ví, proč ten povel vydal.

Povel STOP je prostě určen k okamžitému ukončení palby, z různých (obvykle bezpečnostních) důvodů. V případě střelby více střelců naráz je pro řídícího střelby hlavně důležité, aby měl v takovém okamžiku vše 100% pod kontrolou a nikdo se bez jeho povelu ani nehnul.



chacal
Příspěvky: 17

Příspěvek#283 » ned 21. črc 2013, 20:30

To MarK moc ti děkuji za vyčerpávající odpověď! Snad pomůže i ostatním. :)

Uživatelský avatar
Khan
Příspěvky: 9

Příspěvek#284 » pon 22. črc 2013, 11:45

V červnu jsem byl na střelnici v Třebotově dělat praktické zkoušky. Komisař pan Kubálek byl neskutečně v pohodě a vše šlo hladce, žádný sviňárny. Bylo nás asi 10, všichni jsme udělali.



naexx
Příspěvky: 4

Příspěvek#285 » pon 22. črc 2013, 12:19

Zdravim vespolek :) nemate prosim nekdo zkusenosti se zkouskami ZP (co vyzaduje komisar atd) na strelnici Rosnicka sport centrum v Brne-zabovresky ? Za mesic 22.8. tam mam zkousky, urcite si tam jeste pred terminem zajedu na pripravny kurs ale i tak bych se rad neco dozvedel jeste od jinych drzitelu ZP co zkousku delali primo tam. Dekuji moc za pripadnou odpoved.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jenikw a 66 hostů