Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



skalm
Příspěvky: 2

Příspěvek#391 » stř 11. zář 2013, 15:21

Osobně jsem zbroják rozšiřoval před pád dny v Jihlavě (měl jsem B, dodělával A, D, E) a z celkových 25 lidí postupně 12 vyhodili. 10 na testech (asi těm lidem tak lehký nepřipadaly), jednoho na rozborce a jednoho na střelbách. Jen u toho borce na rozborce si myslím, alespoň podle toho, co říkal, že to nebylo úplně fér. Prý nikdy nedržel ČZ 75 v ruce a tím pádem jí neuměl rozebrat. Osobně si myslím, že by u každé manipulace měl být k dispozici nejdříve návod ke zbrani k prostudování a teprve potom to zkoušet. Kdyby přede mě položili Glocka, tak taky nevím, jak bych ho rozebíral, když jsem z něj jednou v životě střílel a nikdy nerozebíral. A to už mám ZP 5 let. Na stranu druhou je pravda, že to všichni tak nějak ví, jaké zbraně se používají ...
Sečteno podtrženo, skoro 50% úmrtnost mi nepřijde jako nastavení, které by zvládla i cvičená opice. Osobně mi to taky přišlo jednoduché, ale jako vysokoškolák vnímám učení se spousty informací úplně jinak, než někteří jiní.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#392 » stř 11. zář 2013, 15:39

Spousta lidí se nejdřív přihlásí na zkoušku a pak se dva dny před zkouškou začne drtit otázky. To už se toho člověk moc nenaučí. I když na VŠ jsme se kolikrát učili až zázračně rychle. Když má člověk týden před koncem zkouškového období tři nesplněné zkoušky, tak mu ani nic jiného nezbývá. Každopádně pár dní na skoro 500 otázek prostě nestačí. Já jsem si na to dal měsíc, a pak jsem se teprve hlásil ke zkoušce a do tý doby jsem si to všechno opakoval.

Co se rozborky týká, většinou se rozebírá právě CZ 75, kde je ta základní rozborka opravdu jednoduchá. Případně si dojdu na střelnici a zkusím si to.



maja
Příspěvky: 120

Příspěvek#393 » stř 11. zář 2013, 18:38

Stačí čtrnáct dní a méně, jen je potřeba chtít (byl mi nabídnut takový termín, ne že bych to nechal na poslední chvíli) :)



Biermann
Příspěvky: 121

Příspěvek#394 » stř 11. zář 2013, 20:00

Vypadnutí na rozborce ČZ 75 je podle mě jednoznačná hloupost a nezájem zkoušeného. I když bych pominul možnost zeptat se dopředu na střelnici co používají za zbraně, tak se stačí podívat na internet a jasně tam vypadne, že na rozborky se používá primárně ČZ 75. Takže jít na zkoušku bez znalosti rozborky téhle pistole je prostě absolutní hloupost.



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#395 » stř 11. zář 2013, 21:15

K tomu srovnání s řidičákem - je pravda, že řidičů (legálních, ale i nelegálních) je více než střelců a tak je zákonitě i více magorů. Nicméně pokud jde o zkoušky, soudit nemohu...za mně ještě byly testy s jednou správnou odpovědí, takže to bylo srovnatelné se ZP. Navíc praktická je o komisaři v obou případech...u řidičáku jsme třeba jezdili ve dvou a zatímco jsem řídil já, tak komisař (navíc napůl vožralej) na zadním sedadle dělal nemravné návrhy kolegyni, co dělala papíry se mnou...takže asi tak :mrgreen:
A že ZP na rozdíl o ŘP nezíská člověk s flastrem...to je sice fakt, ale stejně jako auto nejezdí na řidičák, tak pistole nestřílí na zbroják...bohužel :|
S tím, že jsou nízké tresty souhlasím...pokud by byly desetinásobné, nebo se počítaly jako určité procento z ceny automobilu, vypadalo by to taky jinak. Ale to je stejné jako s jízdou na černo...kdyby pokuta v MHD stála trojnásobek roční lítačky, počet černých pasažérů klesne tak na pětinu.

to skalm:

Nezlob se na mně, ale pokud se borec u zkoušky nechá vyhodit na rozborce CZ75 a ještě se pak přizná, že ji nikdy nedržel v ruce, tak je to u mně prostě blbec. Všude se píše, že se z ní dělají zkoušky, na každé střelnici ji mají. Takže není nic snazšího než si to někde zkusit. Myšlenkové pochody některých jedinců fakt jdou mimo mně...

A k těm testům - osobně jsem měl na přípravu cca 3 týdny. Když sem si poprvé dal zkoušku nanečisto, měl jsem 64 bodů...a to jsem to neviděl...prostě jsem jen zkoušel logicky přemýšlet. Pak jsem celý set otázek projel a podtrhal si chytáky nebo to, co mi nedávalo smysl a prostě jsem se to naučil zpaměti...no a pak už jsem si dal vždy jen pár těch cvičných testů za den...čili nic intenzivního. Ale jak píše Mobster, pár dnů prostě nestačí, kor pokud člověk nemá průpravu ze studií. Navíc si myslím, že je dobré si na to dát čas a přemýšlet u toho, eventuálně si pročíst aspoň zákon o zbraních apod. to pomůže urovnat souvislosti a ledacos pochopit. Pokud si to jen někdo hodlá nalejt do hlavy (myslím odpovědi na otázky) bez přemejšlení za pár dní, tak je to nejen neefektivní, ale může být i nebezpečné.

Jinak od správců střelnice Kapslovna jsem slyšel o lidech, co jdou na test aniž by to viděli...prostě se řídí vysokoškolským, že zkouška je od slova zkusit...to sice nechápu, ale když je baví dotovat stát, tak dobře. Nicméně jsou tam třeba experti, co test napíšou třeba jen na dvacet bodů...nebo ho nedají ani na třetí pokus...to už je fakt na pováženou, dle mého názoru.

Suma sumárum, test pro mně byl nejjednodušší částí zkoušky. Praktická část, a to jak z důvodu trémy a také velkého respektu ke zbrani byla pro mně osobně daleko náročnější...



maja
Příspěvky: 120

Příspěvek#396 » stř 11. zář 2013, 22:30

To nalití do hlavy mám vztáhnout na sebe nebo je to obecně na ostatní? Já jen abych věděl, jak reagovat :)

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#397 » čtv 12. zář 2013, 07:33

jinda voyer píše:A že ZP na rozdíl o ŘP nezíská člověk s flastrem...to je sice fakt, ale stejně jako auto nejezdí na řidičák, tak pistole nestřílí na zbroják...bohužel :|


To máš sice pravdu, ale kdyby taky za jízdu bez řidičáku padaly přísné a tvrdé tresty, určitě by to někoho odradilo. Asi ne všechny, ale aspoň někoho. Co Ti hrozí dneska za jízdu bez papírů? Prakticky nic, policajtům se můžeš v klidu vysmát.



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#398 » čtv 12. zář 2013, 08:26

maja píše:To nalití do hlavy mám vztáhnout na sebe nebo je to obecně na ostatní? Já jen abych věděl, jak reagovat :)


:mrgreen: si psal, žes na to měl dva týdny, ne ;) :?: takže pohoda...samozřejmě to závisí také na schopnostech každého soudruha 8-)

Uživatelský avatar
Voyager1
Příspěvky: 72

Příspěvek#399 » čtv 12. zář 2013, 10:00

S tou jízdou bez ridicaku a pistole bez zbrojaku je to presne: Bez ridicaku kdyz jedes-je to problem, ale ani z daleka tak zavazny jako nedovolene ozbrojovani. Ano auto nejezdi na ridicak, ani pistole na zbrojak, ale auto je podle me zbran take a melo by se take koukat na bezuhonnost a spolehlivost uchazece...Nemluvim o tom, ze osobne znam cloveka, ktery si ridicak vylozene "zaplatil", to u zbrojaku je prakticky vyloucene...



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#400 » čtv 12. zář 2013, 10:05

Souhlasím s názorem, že auto je zbraň...a leckdy mnohem více smrtící než pistole například a rozhodně bych byl pro, aby se při vydávání ŘP koukalo taktéž na bezúhonnost a spolehlivost řidiče...nicméně, to je utopie :evil:

Lidí se zaplaceným řidičákem znám několik...zbroják se taky nechá zaplatit, jen je to o dost složitější.

Uživatelský avatar
Voyager1
Příspěvky: 72

Příspěvek#401 » čtv 12. zář 2013, 10:25

No tak všechno se dá, ale zaplatit si zbroják mi prijde za prvé jako hovadina (pokud mám flastr, tak se na to dřív nebo později stejně přijde-při kontrole, prodloužení atd.), radši se to naučím a nebudu platit desítky tisíc jako uplatky a třást se, kdy pro mě přijdou, za druhé se mi to fakt zdá hodně nereálné (jaký kmisař tohle uděla a končí, nebo ještě hůř-bude mít sám flastr?). Pan Otta z Kapslovny nám říkal o chlápkovi, co se u zkoušek právě "oháněl" obálkou pro komisaře a za "pár chvil" pro něj přijela zásahovka...

Kdo jde ke zkouškám s tím, že to "zkusí", nebo s tím, že nikdy ČeZetu neměl v ruce-to je idiocie...Zase-zkoušky na řidičák se dělaji až po x hodinách jízd apod...

No nic, dalo by se to řešit do aleluja, ale o tom tohle téme není:-)

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#402 » čtv 12. zář 2013, 12:36

No to je úplná demence. Nechápu, jak někdo může před svědky vytáhnout obálku. Ten člověk by nesplňoval ani zdravotní způsobilost, neboť člověk, kterej tohle udělá prostě není zdravej. :)

Uživatelský avatar
Voyager1
Příspěvky: 72

Příspěvek#403 » čtv 12. zář 2013, 13:08

Tak uplně si nevpomínám, že by Otta říkal něco o svědcích, ale i tak...A jak říkám-nedovedu si představit komisaře, potažmo dozor, který je komisaři pořád za zadkem, že by kývli na obálku...to se nebezpečně blíži profesní sebevraždě. Nemluvě o krimu, do kterýho by oba šli, až by to prasklo. A ono by prasklo...

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#404 » čtv 12. zář 2013, 13:19

Aha, já jsem předpokládal, že on byl u toho. No ale stejně je to blbost, když jsou u té zkoušky floydi.

Uživatelský avatar
Voyager1
Příspěvky: 72

Příspěvek#405 » čtv 12. zář 2013, 13:27

Tak mohl být i nemusel-fakt nevím, nicméně, pokud mu tam pak přijela jednotka a někomu tam nasazovala klepeta, jistě se zajímal oč jde:-) A dál bych tuto OT vsuvku nechal být, ať nedostaneme vynadáno od adminů ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ariane, Seznam.cz a 48 hostů