Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1261 » čtv 11. čer 2015, 14:38

Wotikas: úplně souhlasím, ovšem pravidlo zní, pokud baru zbraň do ruky, provádím kontrolu zbraně - tzn. ad absurdum: pokud jsem ji zkontroloval, položil a upravil si brýle, vzal do ruky, tak bych ji měl zkontrolovat znovu...nebo ne?



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#1262 » čtv 11. čer 2015, 14:42

Nevidím tam zásadní chybu - ta může vzniknou specifickým přáním komisaře.

1. u rozborky
- někteří vyžadují při rozborce i kontrolu průchodnosti hlavně. Takže hlaveň demonstrativně zvednout k očím a pohledem proti světlu zkontrolovat, že je průchozí. Slyšel jsem o "vtipálcích" co nechávají v hlavni nachystaný papírek - a tady bacha - ne vždy stačí fouknout! V tom případě bych nahlásil neprůchozí hlaveň a oznámil, že ji odnesu ke zbrojíři. To mám ale jen z doslechu.

- celkem častý je školní náboj v komoře, takže ho radši očekávej a nelekni se, že po stažení závěru něco vyletí. Dokonči celý proces a teprve po odložení zbraně ten náboj hledej. Když to uděláš hned (deš ho sbírat), tak si koleduješ.

2. u střelby
- někteří vyžadují po nabiti zbraně ji zajistit (kontrola zbraně, napáskování, zasunutí zásobníku, natažení závěru a zajištění). A teprve po povelu ke střelbě máš zbraň odjistit a střílet. Toto by měl ale komisař říci předem při intruktáži (když si nebudeš jistý tak se zeptej).

Ke kontrolám a ráně jistoty. Instruktor nám říkával - když na zbraň šahám poté co jsem ji mezitím odložil, tak ji beru jako nezkontrolovanou. Zdržuje to, ale dělám to - pokaždý, když beru zbraň do ruky, tak ji kontroluju. Lepší kontrolovat vícekrát a zbytečně, než tam jednou něco zapomenout. Rána jistoty eliminuje slepotu z rutiny (děláš něco tak automaticky, že vlastně koukáš, ale nevnímáš - sice čumíš na náboj v komoře, ale mozek to nezpracuje jako problém). Když u zkoušky budeš postupovat klidně a budeš každý krok komentovat, tak bys neměl mít problém.
Naposledy upravil(a) mikymoto dne čtv 11. čer 2015, 14:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1263 » čtv 11. čer 2015, 14:46

Ok, další záludný kousek, co se mi přikradl na mysl: dlouhá malorážka a brokovnice - odložte zbraň - odkládám zlomenou/ s otevřeným závěrem, nebo vybitou po raně jistoty?



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#1264 » čtv 11. čer 2015, 14:55

Hehe, to samý - JAK KDE.

Někdo vyžaduje u odložené zbraně jasnou a okamžitou kontrolovatelnost - tedy zbraň odloženou s viditelnou komorou (brokna zlomená, malorajda s otevřeným závěrem), tedy tak, jak to chtějí i na většině střelnic pokud zrovna nestřílíš.

Na mé zkoušce chtěl komisař po ráně jistoty zbraně odložit na stůl tak, aby byli nachystány pro dalšího uchazeče. Prostě chtěl po každém ty zbraně uvést do stavu v jakém ji nalezli na stole. Když by jsi ji ale odkládat bezpečnou (zlomenou nebo otevřenou), tak Ti nic nemůže udělat.



I.C.E
Příspěvky: 114

Příspěvek#1265 » čtv 11. čer 2015, 19:33

U malorazky pozor, tam se rána jistoty nedává. Buď nechat závěr otevřený v žádném nebo, vypustit přes spoušť.



Wotikotas
Příspěvky: 36

Příspěvek#1266 » čtv 11. čer 2015, 19:35

Zajímavé, po mě chtěl komisař ránu jistoty jak u pistole, tak u malorážky tak u brokovnice. Zkrátka u všeho.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1267 » čtv 11. čer 2015, 21:23

A ted se v tom vyznej...proc proste neexistuje jednotny postup...to je to same, jako by mi v autoskole komisar pred jizdou rekl, ze ocekava, ze kazdou druhou krizovatku projedu na cervenou a druhy me za to vyrazil!
Navic tady u zbrani ani jedno neni spatne (jistota/otevreny zaver), protoze zbran bude vzdycky bezpecna, tak proc kolem toho takovy humbuk!??

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4569

Příspěvek#1268 » čtv 11. čer 2015, 21:44

Rána jistoty u malorážky a i u brokovnice není zrovna šťastné řešení ale pokud to komisař vyžaduje.... každopádně lepší se zeptat zda ano nebo ne



I.C.E
Příspěvky: 114

Příspěvek#1269 » pát 12. čer 2015, 08:27

Přesně tak co chce komisař u zkoušky a řekne to i předem, tak je svaté a přesně to udělám, i kdybych mel jiný názor. Jsem tam od toho abych zkoušku udělal.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1270 » pát 12. čer 2015, 08:38

Takže pokud ti řekne - přilož ke spánku a zmáčkni, tak ji možná neuděláš... prostě tohle je podle mě chyba - jako by v autoškole vyhazovali za to, že v 60 km/h máš čtyřku a komisař očekával pětku



Sullysun
Příspěvky: 9

Příspěvek#1271 » pát 12. čer 2015, 08:49

Dobrý den, po přečtení všech 85 stránek (uf, byl to masakr), jsem nasál co se dalo, teď bych se rád zeptal na zkušenosti ze zkoušek ve Zlíně na střelnici Horákuv Mlýn ale rád bych něco aktuálnější ne X let staré, děkuji za ochotu

Uživatelský avatar
dagobert
Příspěvky: 146

Příspěvek#1272 » pát 12. čer 2015, 10:36

Už jsem se dokonce setkal s tím, že po dostřílení se nesměl vyhodit zásobník a odložit zbraň, muselo se počkat na povel od komisaře k vyhození zásobníku a odložení. Takže člověk dostřílel, stále mířil na terče, jenom zahlásil, že má hotovo a čekal.
Základ je zjistit si, jak přesně to chce daný komisař. Zeptat se ho je nejlepší.
Na papírek v hlavni vyhodil od praktické části kamaráda, takže to není jen urban legend.



Mikxi
Příspěvky: 8

Příspěvek#1273 » pát 12. čer 2015, 11:16

Nam komisar pred zkouskou rekl, ze po rozborce chce videt kontrolu hlavne a ze obcas do ni vklada papirek. No, a byl tam :)

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#1274 » pát 12. čer 2015, 11:55

Když nad tím tak přemýšlím, tak on ten papírek v hlavni není jen tak nějaká schválnost nebo sviňárna, jak se občas píše. Prostě ten komisař chce mít nejspíš jistotu, že člověk, dělající u něj zkoušky, umí objektivně posoudit stav vývrtu a komory. Což by měl. Nic víc...

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1275 » pát 12. čer 2015, 13:10

Papírek bych i pochopil, i když můj instruktor se minule rozčiloval nad tím, že aby se do hlavně krátké zbraně něco dostalo, tak by se člověk musel plazit pozpátku :) U dlouhé to jisté opodstatnění jistě má. Mi jako sviňárna přijde to, že tě vyrazí za ránu jistoty - což by se dalo alespoň trochu pochopit při selhači slabé rány, ale jinak je to monstr ptákovina

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů

cron