Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1546 » stř 9. zář 2015, 09:35

Mě je jasné, že a kdy může bezpečný prostor přestat být bezpečným. Jen jsem netušil, že by to u zkoušek vůbec mohlo takhle probíhat - že tam budou komisaři vytvářet jakési modelovky, simulovat neterče, hulákat na vystrašené adepty "máš tam chlapa" a nechat je vymýšlet vlastní řešení. Asi bych to viděl na ty poslední 2 věty ve františkově komentáři. Nemá smysl tady vykonstruovat situaci a rozpoutat x-stránkový analytický pokec na téma "takhle ne / takhle jo".
Ještě jednou: opravdu se běžně stává, že komisař při střelbě zahlásí neterč v bezpečném prostoru a čeká, co kdo s tím? A pokud ano, jaké jiné řešení (zejména na kryté střelnici) může být, než tedy přerušit střelbu a čekat na dalším pokyn? A "někam" do toho bezpečného prostoru s tím chudákem chlapem mířit dál, protože jinam prostě mířit nemůžete a nesmíte.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#1547 » stř 9. zář 2015, 09:46

Nevím proč hulákat na adepty ale nechat je vymýšlet vlastní řešení podle mě určitě ano. Nevím, jestli by zkoušky měly spíše probíhat formou vojenských střeleb pro pitomce, kteří pořádně neví co vlastně drží v ruce a co s tím mají dělat, hlavně aby znali povely. Je to jako kdyby autoškola probíhala systémem : zastavte, teď se rozjeďte, brzděte, přidejte a nikdo nevěděl vlastně proč.



DavidS
Příspěvky: 39

Příspěvek#1548 » stř 9. zář 2015, 09:51

Graver: ano, u nás ta zkouška přesně takhle probíhala. Jediné správné řešení je přerušení střelby a jediné spravné přerušení střelby je přestat mířit na terč a zajistit zbraň pojistkou. Dalšího nemůžete dělat nic, dokud není situace vyřešená.



DavidS
Příspěvky: 39

Příspěvek#1549 » stř 9. zář 2015, 09:54

marinakus: Přesně, já z té zkoušky měl dojem, že komisař chce naopak vidět, že víte co držíte, víte co děláte, víte proč to děláte a jste schpný o tom přemýšlet. Vyhodil jich hodně, ale podle mě oprávněně. V drtivé většině právě proto, že začali předvádět nějaký drill, když to po nich nikdo nechtěl.

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1550 » stř 9. zář 2015, 09:56

V autoškole je to asi jasné - proč protože se to máte naučit, ne protože skutečně potřebujete zastavit nebo přibrzdit.
O zkouškách na ZP jsem tedy měl zřejmě mylnou představu. Z toho, co jsem sám zažil nebo slyšel (tedy doposud) od jiných, tak to neměl tak úplně být test situačních dovedností a návyků. tedy když mi komisař řekne "přerušit", tak přeruším proto, že mi to říká a chce vědět, čo také si pod tým slovom Kefalín představuje. Nechat adepty při zkoušce vymýšlet vlastní řešení situací? To by tedy asi dopadlo...

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1551 » stř 9. zář 2015, 10:00

Se zpožděním se tedy ptám, jestli mě ten, komu jsem za to zaplatil, na ty zkoušky připravil kvalitně :-)
Přípravu jsem dělal na stejné střelnici, jako zkoušky. Instruktor mi sdělil konečnou množinu povelů, kterou můžu od komisaře slyšet, na každý z nich popsal reakci, kterou bude chtít komisař vidět a pak se drilovalo. Povel-reakce. Nic jako "co byste dělal, kdyby se najednou u terče objevil chlap".



DavidS
Příspěvky: 39

Příspěvek#1552 » stř 9. zář 2015, 10:09

Tak ono si to zase tak neodporuje, protože správný postup je většinou právě jeden. Až na to přerušení to tak defacto bylo. A je hezké vědět jak udělat přerušení, ale bylo by trochu hloupé nevědět kdy a proč se to dělá, ne?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#1553 » stř 9. zář 2015, 10:09

Jiný kraj jiný mrav. Někde je to snad ještě pořád postaru, že komisaři chodí na střelnici 2-3 pořád stejní a pak se to nechá odkoukat a prostě říci, jak bude zkouška vypadat. Někdo (hlavně prý bývalí vojáci z povalování) chce hlavně reakci na povely. Ale nejde přeci o vymýšlení vlastních postupů ale o aplikaci bezpečnostních zásad do praxe.... je to špatně? Já myslím že ne.

A co bys tedy tenkrát dělal, kdyby se ti u terče objevil chlap? Čekal bys na povel?

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1554 » stř 9. zář 2015, 10:17

Já netvrdím, že je to špatně, jen říkám... eh, viz výše.
Kdyby se mi u terče objevil chlap, nevystřelil bych.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#1555 » stř 9. zář 2015, 10:24

Graver: Zásadní a asi jediný problém je, že průběh zkoušky v praktické části je v oblasti manipulace upraven velmi vágně a celé jeho provedení je tím pádem hodně závislé na osobě komisaře a jeho přístupu k věci. Pak je možný pohyb od naprosté striknosti a vymýšlení vlastních nesmyslných pravidel, za které se vyhazuje až po naprosto laxní přístup ve smyslu : neporušil vyloženě bezpečnost, takže udělal. Stejně jako třeba : já velím a on je ovce nebo : já zadávám situace a on je řeší v rámci dodržení bezpečnosti na střelnici. Samozřejmě ještě má každý jiné hledisko na dodržení bezpečnosti. Možná je to chyba ale já když vidím zbraň odloženou, zajištěnou, náboj v komoře a střelce u terče vstávají mi chlupy na zádech.

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1556 » stř 9. zář 2015, 10:32

S tím naprosto souhlasím - já vím, že průběh praktické zkoušky není popsán exaktně (co do metodiky provedení). Stejně jako v autoškole.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#1557 » stř 9. zář 2015, 10:39

Jsem rád,že jsme se domluvili. Vážím si lidí, jejichž příspěvky mají smysl a nerad se s nimi hádám. :D

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1558 » stř 9. zář 2015, 10:56

To jsou jen názory (navíc z mé strany laické) - hádka vypadá jinak a já se zásadně hádám už jen se svým psíkem :-)
O samotném významu situačních drilů snad nikdo nepochybuje, mně to jen nezapadalo do rámce zkoušky a přišlo mi, že má původní tazatel zbytečnou obavu z něčeho, co v reálu nenastane. Jak vidím, nastat může a podle toho by tedy měla vypadat i ta příprava.



Tyrfing
Příspěvky: 197

Příspěvek#1559 » stř 9. zář 2015, 11:15

Taky jsem byl instruovan, ze strelba se prerusi pojistkou. A pak stolek nebo pouzdro.



Mikxi
Příspěvky: 8

Příspěvek#1560 » stř 9. zář 2015, 11:17

Ja jsem u zkousky situaci s osobou ve strelisti mel. Komisar: Nekdo vam tam chodi, co udelate? :) Ja: Prst ze spouste, zajistil, stahnul pistoli a zamiril do zeme trochu stranou (asi jako http://goo.gl/KmcH3v). K: Je pryc, co ted? J: Hmmmm... to nahlasim? K: Dobre, tak vybijte.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů