Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



janek21
Příspěvky: 103

Příspěvek#2011 » čtv 3. pro 2015, 07:40

FB_IMG_1449121867120.jpg
Tak ted trochu z druhy strany barikády tohle se podařilo někomu u ZOZ .. Nechapu proč tam takový uchazeči vůbec chodí ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



garf
Příspěvky: 170

Příspěvek#2012 » čtv 3. pro 2015, 08:16

pěkný...
no chodí strašit zkušebního komisaře
Lidé jsou různá :-)



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#2013 » čtv 3. pro 2015, 08:47

velmi kreativní. Prostě vidí díru, tak je třeba do ní něco strčit. Freud by zajásal :D

Uživatelský avatar
frantisek
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2014 » čtv 3. pro 2015, 08:56

ad pruzina v hlavni: takovou, nebo podobne na prvni pohled absurdne vypadajici situaci umim navodit asi tak u tretiny lidi, co mi prijdou "do ruky" pri skoleni na zkousky.
Pokud vidim obzvlast nervozniho a hrkaveho uchazece, obvykle v podobne situaci skoncime.
Je to kombinace premiry novinek, co si v zachvatu home pripravy narval do hlavy a respektu, az strachu ze zbrane.
K tomu par dobre mirenych dotazu na znejisteni uchazece .... a je dokonano.

Nez se nad tim pousmejete, usklibnete ci to veeelmi vtipne okomnetujete, vzpomente si na sve prvni setkani se zbrani ;)



janek21
Příspěvky: 103

Příspěvek#2015 » čtv 3. pro 2015, 10:15

Ale já tam nepisu nic o první manipulaci se zbrani v zivote ale ze to takhle někdo chtěl složit u ZOZ ... Dal sem to sem jako příklad jak někteří uchazeči chodí připraveni na zkoušku ... Myslím ze nad tím se nejde nic než pousmat ... ;-)

Uživatelský avatar
r626
Příspěvky: 164

Příspěvek#2016 » pát 4. pro 2015, 07:40

Ahojda, prosim o radu:
Pri prakticke casti zkousky pri nabijeni zbrane pred strelbou komisar rekne nabit zbran a ja ji vezmu do ruky zkontroluju stazenim
Zaveru jestli neni naboj v komore a ted:

-Mam nechat zaver zatazeny vzadu?
- mam udelat ranu jistoty?
- mam vypustit kohou pres palec?

Co je spravne aby me hned nevyrazil?

Potom tedy napaskuju zasobnik a dam to pistole a bud zatahnu zaver a nabiju a nebo ho jen vypustim dopredu.. Zalezi jaka z tech predchozich variant je dobra.

Dekuji za odpoved.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#2017 » pát 4. pro 2015, 08:06

Myslím, že tam máš hned dvě chyby, ale kdyžtak mě někdo opraví:
1) po povelu nabíjet neber zbraň hned do ruky, ale nejdřív si napáskuj zásobník. Napáskovaný ho odlož, až pak teprve vezmi do ruky zbraň, proveď kontrolu komory a zásobníkové šachty. Pak rána jistoty směrem k terči, zasuň zásobník a nadrcni náboj do komory. Pak vyčkej na další povel "do terče tři nástřelné pal". To vše s prstem mimo spoušť až do okamžiku míření!

Je ale dost pravděpodobné, že u tečů při ostré střelbě Ti komisař sám řekne "zbraň je zkontolovaná, nabíjet. Ty opět napáskuješ, zasuneš zásobník do zbraně a nadrcneš náboj do komory. Pak opět vyčkáš na další povel s prstem mimo spoušť.

2) Pokud Ti řekne "nabijte zbraň" při manipulaci, s největší pravděpodobností bude před Tebou ležet na stole se zásobníkem uvnitř. Ty si jako první vypustíš zásobník do slabé ruky a palcem slabé ruky ho vypáskuješ. Neodkládej při tom zbraň! Pak odlož zásobník a proveď kontrolu zbraně s ránou jistoty. Teprve poté odlož zbraň, napáskuj si určené střelivo. Je to proto, že nemůžeš spoléhat na to, co je v zásobníku, který tam strčil někdo před Tebou, musíš se sám přesvědčit kolik a čeho páskuješ.

Je ale dost pravděpodobné, že po Tobě jako první úkon při manipulaci nebude chtít "nabijte zbraň", nýbrž "proveďte kontrolu zbraně". Ale postup je stejný, jen s tím rozdílem, že po kontrole zbraně nic nepáskuješ, ale čekáš na další povel.

ještě pár rad :
- při kontrole zásobníkové šachty nikdy nezvedej zbraň tak, aby mířila jinam, než do bezpečného prostoru. Za to se vyhazuje. Prostě se předkloň.
- je dost pravděpodobné, že při manipulaci budeš mít i nastraženého školáka v komoře a ten Ti při stažení závěru vylítne na zem. Nech ho ležet, vůbec si ho nevšímej. Pak ho sebereš po manipulaci. Pokud položíš kvér a začneš ho honit po zemi, letíš.



janek21
Příspěvky: 103

Příspěvek#2018 » pát 4. pro 2015, 08:09

Sou tu mnohem zkušenější lidi na radu ale já bych postupoval jinak nejdřív napaskujes zásobník zbraň nechas ležet když mas napaskovano vezmes zbraň do ruky zkontrolujes komoru a pak tam vrazis zásobník když zaveli strilime natahnes a strilis ? Když vezmes zbraň do ruk a budeš kontrolovat a pak znovu odkládat tak vypuštěni kohoutu pres palec nebo rána jistoty záleží co komisař požaduje ....tak bych to viděl já jestli je to spatne tak pardon :-) a někdo byl rychlejsi ..... Jen bych dodal ze mi bylo řečeno když přijdu ke zbrani a provadim kontrolu ze nemám dávat ránu jistoty dokud to nerozeberu a nepresvedcim se o průchodnosti hlavně ... Je to stejné jako s těmi náboji v zásobníku taky nevim v Jakem stavu ta zbraň je a bylo mi doporučeno při rozborce kontrolovat jestli neleze úderník na závěru ....



garf
Příspěvky: 170

Příspěvek#2019 » pát 4. pro 2015, 09:04

Oba to myslíte dobře ,jen každý vycházíte z jiné situace ve které se nachází zbraň před Vámi...

Pozorně poslouchejte komisaře před zkouškou - pokyny před střelbou a při střelbě dává ON -on Vám sdělí co a jak po Vás při zkoušce chce, v tu chvíli máte možnost se ještě zeptat , tak to v pohodě udělejte...pokynům před střelbou musíte rozumět Vy ,čili někdo řekne můžete nabíjet ,někdo nabijte si zbraň ...Ale Vy si musíte být jisti zda pokyn je zasunout šuple ,nebo i nadrcnout do komory....
....
Je totiž rozdíl je-li Vámi zbraň již zkontrolovaná, a nebo není, a jenom tam tak leží ,stejně je to se zásobníkem -je ve zbrani ? není ? a podle toho co Vám komisař řek - postupujte logicky bezpečně,
Když mi tam leží zbraň se zásobníkem zasunutým , pak jde zásobník první ven a následuje kontrola zbraně,po kontrole napáskuju zacvaknu natáhnu čekám
když mi tam leží mnou již/za přítomnosti komisaře/ zkontrolovaná zbraň bez zásobníku ,pak1. vemu šuple šoupnu do něj těch pár včelek , uchopim silnou=střílející rukou zbraň- pozor ukazovák furt mimo spoušť /ať ho komisař vidí ! / a zasunu šuple a natáhnu, pozor závěr nebrzdit ,prst pořád mimo spoušt, a vše ve správným směru ...a čekám ...pokyn k vlastní střelbě bude následovat ....

Uživatelský avatar
r626
Příspěvky: 164

Příspěvek#2020 » pát 4. pro 2015, 10:02

Diky za odpovedi, odpoved od rough boy me prijde asi nejsrozumitelnejsi.
Slo mi o to jestli pri nabijeni zbrane po kontrole komory mam udelat ranu jistoty nebo vypustit kohout atd..
Verim ze kazdej komisar to muze chtit jinak, tak jen jestli je nejakej "zarucenej" postup spravnej. Nekdo se odvolava na to, ze "rana jistoty" muze nicit zbran coz zase jini vyvraceni. Nebo se ho mam zeptat jestli mam udelat to a nebo to.. At me nevyrazi hned ale az potom :-))



garf
Příspěvky: 170

Příspěvek#2021 » pát 4. pro 2015, 10:19

před zkouškou ,když Vás zkušební komisař seznamuje s tím ,co po Vás bude chtít -je nejlepší moment se zeptat přesně na : "přespalec" , ránu jistoty
komisaři pokud to není jeho vlastní zbraň je u zadele rána jistoty z cizí pistole a sušení je běžné u některých zbraní to jinak ani nejde , ale ty by se u zkoušek OZ neměli objevovat ,přesto tu jsou tací,kteří absolvovali zkoušku na glocku



dilatator
Příspěvky: 33

Příspěvek#2022 » pát 4. pro 2015, 11:32

Už to tady někde bylo ale opakování matka moudrosti:

Jan Komenda: Bezpečná manipulace se zbraní při zkoušce odborné způsobilosti pro žadatele o zbrojní průkaz. (najdeš je stažení na ul****.cz )

Tady na Bruntálsku je požadována znalost povelové techniky již v rámci manipulace se zbraní ( při např. hovoru o systémech SA/DA/DAO najednou otázka na povely) - i se ne to lítá.

Velí se klasicky "po vojensku" - viz Komenda, doplněno o počet nábojů - tzn.: "tři nástřelné nabíjet !", "pět ran nabíjet !", vyžaduje se zásadně " ke střelbě připraven ! " místo "připraven".

Mají rádi i "po vojensku" hlasitost, žádné kuňkání.

Vypuštění - rána jistoty - dle dotazu.

Dále: Pokud nestanoví komisař, jedna z prvních věcí je nechat si definovat bezpečný prostor. Občas na to čekávají. A na střelnici v Krnově dámy z PČR ( nic proti nim, jsou to příjemná děvčata ) si rády sednou do křesílek které jsou za hranou stolu kterou máš u pupku. Sice bezpečný prostor je definován určitým směrem, ale vyplatí se s významným pohledem do křesílka konstatovat, že za palebnou čárou nemá nikdo co dělat - okamžitě máš kladné body :-D



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#2023 » pát 4. pro 2015, 11:32

garf píše:u některých zbraní to jinak ani nejde , ale ty by se u zkoušek OZ neměli objevovat ,přesto tu jsou tací,kteří absolvovali zkoušku na glocku

Dovolím si drze nesouhlasit ;)

115/2014 sb., § 6
(1) Žadatel provede po předvedení činností uvedených v § 5 odst. 1 střelbu na pevný cíl. Ke střelbě na pevný cíl se použijí zbraně obvyklého typu odpovídající skupině zbrojního průkazu, kterou žadatel uvádí v přihlášce.

Zákon neříká, že manipulovat a střílet se má přesně z CZ 75 - mluví se tam o zbrani obvyklé, což Glocky bezesporu jsou. Sám žádný nevlastním a ani jim nefandím (fakt se mi nelíbí), ale jejich zastoupení je natolik význačné, že je za obvyklé považovat lze. Manipulace může být samozřejmě problém, pokud jste si to neměli jak předem zkusit, ale střelba je prakticky stejná.
Já sám jsem dělal manipulaci s CZ 75 (byla možnost volby), ale střelby se už realizovali pouze s Glocky. Na 10 m by neměl být problém trefit terč i ze zbraně kterou držím v životě poprvé.



dilatator
Příspěvky: 33

Příspěvek#2024 » pát 4. pro 2015, 11:38

mikymoto: tady na okrese se myslím o prázdninách vyskytnul komisař z jiného okresu s CZ83 :-D

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#2025 » pát 4. pro 2015, 12:20

mikymoto : nejde o obvyklost ale o vhodnost zbraně typu Glock u ZOZ, prostě CZ75 je klasika, se kterou když se naučíš bezpečně zacházet, je to asi základ manipulace pro většinu samonabíjecích pistolí, s Glockem je to trochu podobné, jako kdybys dělal autoškolu vozem s automatem a věřil tomu, že umíš jezdit s manuálem..... čím nakonec odstřílíš už tak důležité není

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 75 hostů