Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



Reski
Příspěvky: 8

Příspěvek#2326 » čtv 21. led 2016, 17:24

Dnes se mi povedlo složit (opravnou) ZOZ v Dašicích (Pardubice). Zkušební komisař pan Březina. U mé manipulace byl dotaz na určení zbraní (dlouhá/krátká, kulová/broková), do jakých skupin patří a následná manipulace se všemi vystavenými kousky. U zkoušky jsem mluvil co všechno dělám a to mi docela pomáhalo. Dnes snad nenapsal testy jeden člověk a od manipulace odešlo asi 7 lidí. Nepřesvědčení se zda zbraň není nabitá, nedodržení bezpečného prostoru. Následně pak tuším nastříleli všichni. Pan komisař nedělal žádné záludnosti. Někdo měl u manipulace náboj v komoře, jedna paní měla vybrat z několika různých školních nábojů, ten správný do pistole, která byla u manipulace.
No a k mé nepovedené první zkoušce - opět Dašice, 26.11., pan komisař Studený. Test jsem měl na plný počet (děkuji za aplikaci do mobilu, určitě je to výborná investice a za web zbranekvalitne.cz a celému týmu lidí co za ním stojí, mohl jsem se díky vám perfektně připravit - díky!!!) ale vyletěl jsem z manipulace. Nejdříve jsem odmanipuloval malorážku následně pistoli. Pan komisař chtěl vědět ráži brokovnice. Z přípravného kursu jsem věděl, že ráže je vidět na svazku hlavní po sundání z baskule. Čili jsem hrdinně čapnul brokovnici sundal předpažbí, a modří už vědí, následovala informace od pana komisaře, že už nemusím pokračovat. Prostě jsem ji nezlomil abych si přesvědčil, zda není nabitá. Holt nervíky pracovali a trošku jsem se nechal vycukat na malorážce kdy jsem nebyl schopen ze sebe dostat co znamená ta ráže 22 - že to je 0,22 palce... mlel jsem furt cosi o Long Rifle, že je to 5,6mm... prostě normál, nervíky a k chybě u brokovnice už chyběl jen kousek :-)))
Střelnice v Dašicích je výborná a má pěkné zázemí, což oceníte hlavně v zimních měsících. Byl otevřený malý bufet s párky, kafem čajem nějakou sušenkou :-)
Určitě vřele doporučuji přípravný kurs u pana Sýkory. Velice vstřícný a trpělivý přístup. Manipuluje se s dvojkou, malorážkou a vz.70. Střílí s kozlicí malorážkou a vz.83.
Krom Béčka tak mám všechny skupiny :-)



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#2327 » čtv 21. led 2016, 18:20

Tys dělal všechny skupiny a nedal Bčko? Není to škoda?



Reski
Příspěvky: 8

Příspěvek#2328 » čtv 21. led 2016, 20:34

asi to byla chvilková slabost při podání přihlášky :-) asi jsem měl dát rovnou všechny...



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#2329 » čtv 21. led 2016, 20:56

No tak se přihlas ještě jednou, teď hned, dokud to víš a znáš. A budeš dělat už jen to, co potřebuješ na to B ;-) A kdybys to náhodou nedal, tak se nic nemění, tu už hotovou ti nikdo nevezme. Holt to bude stát trochu peněz, ale furt lepší teď než někdy příště ...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#2330 » čtv 21. led 2016, 21:06

otázka je, k čemu vlastně to B potřebuješ, když máš vše ostatní?



Reski
Příspěvky: 8

Příspěvek#2331 » čtv 21. led 2016, 21:15

snad mě to v ničem neomezí. Pletu se?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#2332 » pát 22. led 2016, 08:52

mnoo asi ne. pokud ti není 15 a nechceš přebíjet. :)



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#2333 » pát 22. led 2016, 11:31

na jakémkoliv závodu/LOSu může být problém, že nemáš Bčko...

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2334 » pát 22. led 2016, 12:09

ravo: to je xkrát vyvrácená blbost. Pokud není pořadatel úchyl, potřebuje pouze to, aby účastníci byli oprávnění k samostatnému držení a manipulaci.



Reski
Příspěvky: 8

Příspěvek#2335 » pát 22. led 2016, 12:50

Ravo: ja prave nasel spousty informaci po forech, ktere by potvrzovali to co rika ladaj.

Jen me napada, ze asi budu mit problem pri nakupnim povoleni, kdyz budu chtit uvest sport jako duvod porizeni. Nemate nekdo zkusenost?



Bax
Příspěvky: 42

Příspěvek#2336 » pát 22. led 2016, 12:52

Dáš důvod pořízení "ochrana zdraví, života a majetku" a taky ti ho vydají! :) Není v tom rozdíl.



janek21
Příspěvky: 103

Příspěvek#2337 » pát 22. led 2016, 14:22

Takže dnes sem úspěšně složil zkoušku na střelnici v Česticích dva odešli na testech jeden nenastrilel , manipulace klasika krátká, malorážka, dvojka, pan komisař vyžadoval bezpečnou manipulaci: prst, bezpečný prostor, kontrola hlavne a tak ,pak nějaké povídání o ráži ,střelivu a o pojistkach, žádné zakernosti a zaludnosti ferovy přístup. Chtěl bych tímto poděkovat zbrane kvalitně za možnost se připravit na teorii . Ted už jen doktora a hurá pro zbrojní průkaz .

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#2338 » pát 22. led 2016, 16:03

Blacky píše:mnoo asi ne. pokud ti není 15 a nechceš přebíjet. :)


Když dělal ZOZ na vše ostatní, zřejmě mu 15 nebude a na přebíjení B také nutně nepotřebuje

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#2339 » pát 22. led 2016, 17:29

Modří vědí.



zUT
Příspěvky: 66

Příspěvek#2340 » pát 29. led 2016, 10:25

Zkouška 27.1. v Rakovníku. Přihlášeno 20, 2 se omluvili, jeden nepřišel. Testy dělalo 10, ostatní opakovali praktickou část (to byl pozůstatek z masakru 2.12. také v Rakovníku, kdy komisař vojenského vzhledu a vystupování vyhodil až na jednoho všechny).
Tentokrát naštěstí komisař velmi příjemný. Podrobně vysvětlil co bude vyžadovat. Bylo na to dost času, protože policie měla cestou nehodu a přijeli náhradníci, takže zdržení skoro o hodinu.
Testy neudělali 4. Dva měli 6 otázek chybně, jeden neprošel o bod.
Doporučuji testy nepodceňovat - dokud neuděláte alespoň 10x test na těchto stránkách na plný počet bodů, raději ke zkoušce nechoďte - zabíráte místo ostatním.
Dále je dobré nepospíchat a odpovědi si projít podruhé a zkontrolovat. Ten co neprošel o bod to odevzdal jako první a měl chybu typu: správná odpověď byla "zbraň kategorie A" ale nebyla to odpověď pod bodem a) ale pod b) a on zaškrtnul a). Také jsem takovou chybu při přípravě párkrát udělal.
Manipulaci neudělalo 5 lidí. Bylo to ale buď za hrubé, nebo opakované chyby. Komisař velmi rychle poznal, kdo absolvoval přípravný kurz a kdo to drží v ruce poprvé. Velmi doporučuji nějaký kurz absolvovat. Sice vás nemohou připravit na všechny situace, ale šance projít u rozumného komisaře je pak veliká.
Situace, na které se např. komisař ptal:
1. V prostoru terčů se vyskytne osoba - zajistit zbraň, nemířit na ni, ale jinam v bezp. prostoru. Když není v dosahu správce střelnice, musíte zbraň vybít, ale nedávat ránu jistoty - max. vypustit kohout, a i když osoba zmizí, tak informovat správce střelnice. Zbraň si vzít ssebou, nenechat ji na stavu.
2. Nevyjde výstřel (žádná rána) - vyndat zásobník, vyhodit náboj, mířená rána jistoty, zkontrolovat náboj. Pokud je závada ve zbrani (není otisk úderníku), tak co lze udělat přímo na střelnici před odnesením zbraně k puškaři? Rozebrat zbraň a zjistit, zda se nejedná o banální závadu např. kus hadru a pod.
Jsou to celkem jasné věci, ale v tom stresu to člověka nemusí napadnout. i když myslím, že za to by tento komisař nevyhodil.
Střelby už absolvovali všichni, takže dokončilo celkem 8.

Závěrem: Pokud někdo nepřistupuje k přípravě na zkoušku zodpovědně a jde to jen tzv. zkusit (a to komisař snadno pozná), jak potom může komisař předpokládat, že se bude zodpovědně chovat ke zbraním?
Velké díky autorům, správcům a přispěvatelům tohoto webu. Bez nich by příprava na ZOZ byla mnohem obtížnější.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 hostů