Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#2416 » sob 30. led 2016, 23:25

jsem myslel, že jako čerstvě po zkoušce někomu budu moct poradit a místo toho hadky o tom kdo jakej je. to opravdu případným zájemcům pomůže ....



esorimer
Příspěvky: 41

Příspěvek#2417 » sob 30. led 2016, 23:26

audis: Nejen na západě, v Rusku si taky zbraň nepořídíte.



esorimer
Příspěvky: 41

Příspěvek#2418 » sob 30. led 2016, 23:27

Btw, jak je to s tím řešením slabé rány u glocka? Jde mi hlavně o to, jak bezpečně vypustit kohout, když nemůžu dát ránu jistoty

Uživatelský avatar
j.v.
Příspěvky: 160

Příspěvek#2419 » ned 31. led 2016, 00:01

Jak bych to udělal já:

Slabá rána
Počkat 30s
Zásobník ven
Stáhnout závěr a vyhodit náboj/nábojnici (případného vadného náboje se pak musíme zbavit)
Rozborka a kontrola hlavně jestli v ní nezůstala střela (ránu jistoty/promáčknutí spouště nutné k rozborce provádíme až zde, jindy není nutné)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#2420 » ned 31. led 2016, 06:08

Někde se používá u zkoušek Glock? Jen zvědavost.



jbem
Příspěvky: 5

Příspěvek#2421 » ned 31. led 2016, 08:48

Mně byl nabídnut Glock na střelby na střelnici v Třešti při zkouškách.


Sent from my iPhone using Tapatalk



rcc
Příspěvky: 205

Příspěvek#2422 » ned 31. led 2016, 12:25

Já si pod pojmem slabá rána představuji zápalková slož i výmetná náplň odpálena, avšak díky slabé ráně mohla střela uváznout v hlavni. Čekat 30s mi přijde zbytečné. Zkazit se však s tím nic nedá. Čekat 30s. se má u "cvak" a nic. Glock pokud má spoušť v přední pozici rozbrat standartně nejde.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#2423 » ned 31. led 2016, 12:30

u slabé rány nebo selhání výstřelu se 30 sekund čekat bez debat musí. pokud neřekneš, že bys čekal, je to závažná chyba a může tě od zkoušky vyhodit.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#2424 » ned 31. led 2016, 13:00

Mne to školí tak, že slabá rána je jen odpálení zápalky, bez zahoření výmetné slože a tedy není na co čekat. Čekat mám jen pokud se nestane vůbec nic. Ale je fakt, že počkat 30 vteřin i tady asi uškodit nemůže.

Ale protože i zápalka stačí na vytlačení střely do hlavně, tak kontrola zbraně je nezbytná.

Mimochodem, koukal jsem včera na tu knihu Jan Komenda, Bezpečná manipulace se zbraní. Prakticky tam nepoužívá ránu jistoty, zpravidla jen vypouští kohout. Takže je použitelná jen částečně, popisy zbraní a úkonů s nimi jsou smysluplné. A upozorňuje na běžné a opakované chyby pří té které manipulaci. A také tam tvrdí, že skupina B střílí i brokovnici, takže asi jede podle nějakého staršího zákona.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#2425 » ned 31. led 2016, 13:23

U skupiny B byla před poslední novelizací k 1. 7. 2014 střelba s brokovnicí možná. Doporučení výrobce čekat 30 sekund řeší selhaný náboj. Pokud zafunguje jen zápalka, jde pořád o náboj, který nefungoval tak jak měl a tudíž pořád selhaný, ikdyž jen částečně.
Střelba s Glockem? Proč ne. Jako asi problém bych viděl manipulaci s Glockem. Něco jako v autoškole jízda s automatem.



cipis
Příspěvky: 2103

Příspěvek#2426 » ned 31. led 2016, 13:29

Nojo, ale v autoškole se automat někde používá. Navíc máme formulku "zbraň obvyklého typu". A pokud to vezmeme čistě statisticky, tak kolik kterých zbraní je? Je víc těch s vnějším nebo skrytým kohoutem? Tedy je víc čezet nebo glocků?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#2427 » ned 31. led 2016, 13:44

Cipis : To přece není zdaleka jen ČZ x Glock, když už bychom se bavili o počtech (myslím,že kohoutové by pořád vedly ale to není důležité). A autoškolu můžeš udělat čistě na automatu..... a budeš mít pak řidičák také pouze na automat. Člověk by měl přece umět ovládat zbraň s více variantami možných stavů aby uměl co nejvíce zbraní ovládat bezpečně. Navíc,zbraně ve finále určuje komisař. Pokud bude svolný dělat manipulaci s Glockem, je to jen na něm.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#2428 » ned 31. led 2016, 13:49

Manipulace s glockem se od cz75 lisi v cem? Jedina moznost je rana jistoty (na cz muze byt vypusteni kohoutu, zalezelo by na komisari)a pak se nevytlacuje rozborny cep, ale stlacuje dolu "rozborna ploska". To je tak cele...zbytek rozborky stejny a sborka jeste jednodussi, protoze se nemusi ten rozborny cep strkat zpet...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#2429 » ned 31. led 2016, 13:56

Glocka v jakémkoliv stavu "zahodím" na polici střeleckého stavu a ničeho jsem se nedopustil. Když ho můžu v jakémkoliv stavu nosit, můžu ho i v jakémkoliv stavu odložit. Myslím, že na střelnici by měl mít člověk zažita jiná bezpečnostní pravidla. Proč už potom nedat ZP komukoliv, kdo si zažádá a čekat, jak to v reálu dopadne? Ale odbíháme od tématu vlákna.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#2430 » ned 31. led 2016, 17:41

kolombo: u zkoušky rozhodně můžeš jakoukoli kontrolu zbraně zakončit vypuštěním kohoutu. někde se učí rána jistoty, někde vypuštění přes dva palce. pouze u slabé rány, nikdy nesmíš tu ránu jistoty dát (k vůli možné střele v hlavni). za to by tě mohl vyhodit.
osobně jsem u zkoušky popisoval co dělám. takže jsem řekl, že nyní můžu dát ránu jistoty nebo vypustit kohout a vypustil jsem kohout. u slabé rány, jsem zase řekl, že nyní ránu jistoty dát nemůžu, tak vypustím kohout.
taky někteří komisaři vyžadují vypouštět přes dva palce, že jeden palec dáš mezi uderník a kohout a druhým kohout pomalu uvolňuješ a první palec vyndáváš z mezery.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: stip a 26 hostů