Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#2956 » pon 22. úno 2016, 09:14

CMK : Jediný detail ke tvému vysvětlení. Když namířím do země, nikdy nevím na venkovní střelnici do čeho vlastně mířím. Pokud je těsně pod hlínou kámen, může dojít k nekontrolovanému odrazu střely ať už směr terčová čára nebo při výduti v kameni můžou letět střepiny ze střely zpátky ke střelci. Volil bych radši míření směr terče mimo osobu. Je to samozřejmě opět věc názoru.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1868

Příspěvek#2957 » pon 22. úno 2016, 09:17

marinakus: asi jo. Na kurzu mě učil instruktor povely:
Přerušit střelbu - prst mimo spoušť a zajistit zbraň pojistkou (mířit dál na terče)
Ukončit střelbu - zbraň se uvede do bezpečného stavu, včetně vyházení nábojů ze zásobníku
Přerušit střelbu, osoba v cílovém prostoru - zbraň uvést do bezpečného stavu a odložit, není nutné vyhazovat náboje ze zásobníku
Předat zbraň - zbraň se uvede do bezpečného stavu, vyprázní se zásobník a předává se zbraň s prázdným zásobníkem mimo pistoli.

U zkoušky se všechno smrsklo na jednoduché uvedení zbraně do bezpečného stavu. Asi si to komisař prostě zjednodušil nebo to zjednodušil nám.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#2958 » pon 22. úno 2016, 09:20

Je mi jasný, že jednoznačná odpověď nebude, ptám se na názor komisařů,já ze zvědavosti a někomu by to mohlo u ZOZ pomoct. Nebo ho zmást definitivně... Svoje bouchačky si můžu klidně strčit do futrálu tak jak jsou, mají jedinou pojistku - na spoušti.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#2959 » pon 22. úno 2016, 09:46

Sedmej - hele, delej si co chces...
Napsal jsem ti realny reseni, co by clovek mel delat, kdyz se tam nekdo objevi, jak to vidim ja.
Zkracene - prestart strilet, prst mimo spoust, pokud mozno nemirit jeho smerem (ani na nikoho kolem sebe) a resit problem (a jelikoz to bude znamenat trochu nervozity, je vhodny na to zbran zajistit (zlatej Glock) - sundat kohout nebo zajistit pojistku),
Jestli ti nekdo radil, ze mas v tu chvili vybijet, tak bych chtel slyest odpoved na otazku "kam pri tyhle manipulaci (vybijeni) mirit - kde je v tu chvili bezpecny smer", protoze KAZDA manipulace smrdi nahodnym vystrelem, tudiz je potreba udelat jen to extra nejnutnejsi a vyresit osobu v cilovem prostoru... Podle me je uplne vybiti hovadina.
Je to situace, ktera je nebezpecna uz tim ze vznikla - nelze ji tedy vyresit bez toho, aby nejake nebezpeci nevznikalo (ono uz totiz vzniklo), lze se jen chovat tak, aby se to nebezpeci minimalizovalo.

Marinakus - proto pisu mirit 1-2m od sebe... Ze se to odrazi zpatky je uz hooooooodne nepravdepodobny. Kdyz se to odrazi do nej, bude to furt lepsi nez primej zasah...

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1868

Příspěvek#2960 » pon 22. úno 2016, 10:05

cmk: v pohodě, souhlasím s tím co píšeš. to co po mě chtěli při zkoušce je v reálu víc riskantní než nedělat nic. nehádám se. :) jak jsem psal, stát se mě to na střelnici, odkládám zbraň (Glock) a čekám co bude dál.

Uživatelský avatar
frantisek
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2961 » pon 22. úno 2016, 10:56

Opet fabulujete co-by-kdyby :(
Preruseni strelby - u zkousek - bude jednoznacne vysvetleno na pocatku, co si pod tim pojmem komisar predstavuje. Pokud to komisar nevysvetli, je dobry se zeptat ") koneckoncu od toho je brifing pred praktickou.
Prosty povel = prst ze spouste a pojistku nahoru (a kdo u zkousek potka GLOCKa nebo PPx, tomu koupim cokoladu).
Povel "prerusit" + doplneni, sklonit, otocit se smerem....., odlozit. Apodobne. Zazni pokyn co udelat.

Cim jsem si na 1001% jisty je, ze zadny komisar nikdy nezaveli tak, aby uchazec musel volit. Neumim si predstavit situaci, kdy komisar oznami ze u tercu jsou lidi a necha to uchazece vyresit. IMHO to by zarazil dozorujici policista.
Pokud komisar (ridici strelby) urcil bezpecny prostor a v prubehu zkousky chce simulovat, ze uz bezpecny neni, musi urcit jiny bezpecny prostor.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#2962 » pon 22. úno 2016, 11:18

františek : Nevím proč by to komisař simulovat nemohl? A už vůbec nechápu, proč by ho měl zarazit dozorující policista? Pokud se to pak čerstvému majiteli ZP stane ve skutečnosti, kdo mu bude velet, co má dělat? Není naopak na místě vyžadovat alespoň nějakou samostatnost v uvažování a rozhodování? Uchazeč o ZP se přece chystá samostatně používat zbraň a ne jít střílet pod jednotné velení na vojenskou střelnici.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#2963 » pon 22. úno 2016, 13:08

Uprimne - ja bejt v kuzi zkousenyho a komisar vydat pokyn: "strilite, strilite a najednou vidite v dopadisti houbare - predvedte postup" uplne naferovku reknu: "hele, komisari, to je situace nebezpecna uz jen tim, ze vznikla, nema jednoznacne bezpecne reseni, proto zvolim cestu nejmensiho rizika - sundam prst ze spouste, zamirim do v tu chvili nejbezpecnejsiho smeru, coz nemusi byt ale v realu dopadiste a chapu, ze tim castecne bezpecnost porusim, ale je to lepsi, nez merit na toho cloveka), pro jistotu zajistim zbran a zacnu na nej rvat, at jde pryc. Zaroven, pokud nejsem na strelnici sam, zacnu rvat STOP, coz by ale mel udelat ridici strelby. Ale nez Vam to predvedu, rad bych od vas slysel, jestli na to mate nejaky jiny nazor, protoze to kazdy podava trochu jinak."
Jen komisar kokot, pokud proti sobe uvidi nekoho, kdo se pta na neco, co dava hlavu a patu, I kdyz to treba neni stejne, jak to chce on, tak nic neodpovi a baziruje na blbosti.

Pravdu ma vlastne Frantisek i Marinakus...
Ja to nedelam, ale umim si to u zkousek predstavit (s nejakou rozumnou formou zadani a hodnoceni). Ja to nechci, ale kdybych chtel, tak bych koukal aspon na to, jestli zadatel sunda prst ze spouste, nez zacne nechapave koukat a premejslet, jak zareagovat.
Ale zase - zminil bych to v briefingu.

A Franto, mam u Tebe cokoladu. Teda ne ja, ale kolegove... V Tabore-Cekanicich 1 ze 2 komisaru nechava manipulovat bud CZ75 nebo Glockem.



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#2964 » pon 22. úno 2016, 13:18

Ale však to tam má napsané. Pokud - musí určit jiný ... Protože pokud by tak neučinil, tak by se mohla zkouška prohlásit za zmatečnou, protože pokud zůstane mířit stejně, tak ohrožuje toho imaginárního člověka - tedy je závažným způsobem porušena bezpečnost (a ven), nebo pokud namíří jinam, tak dojde též k ohrožení, protože nemíří do daného bezpečného směru a tedy opět porušení (a ven).
Jak jsme se již výše shodli, je to situace, kde již existuje nějaké nebezpečí, které můžeme zmenšit, nikoliv odstranit. Je to co_by_kdyby a jako taková by se možná mohla prodebatovat, ale neměla by mít vliv na hodnocení.
S realitou toho nemá moc společného, protože reálná situace nastane buď na střelnici a tam je od toho, co má střelec dělat, správce nebo řídící střelby, nebo to bude v situaci, kdy běží NO/KN. A tam bude podstatné jen neohrožení sebe/blízkých, ne toho, kdo je někde, kde nemá být.

Edit: to byla odpověď na marinakuse :)

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1868

Příspěvek#2965 » pon 22. úno 2016, 13:23

cmk: u nás komisař používal příklad, kdy na venkovní střelnici v běhne na střeliště srna.

Uživatelský avatar
frantisek
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2966 » pon 22. úno 2016, 13:31

:D jo, cokoladu dodam, vim proc to pisu :D

K tomu co komisar muze a nemuze ..... martinakus, ma svym zpusobem pravdu. Muze.
Upresnim, co jsem psal predtim:

Kdo projde moji pripravou, bude na tu situaci u zkousek, na tento pokyn reagovat jednoznacne: "Ja jsem uchazec (strelec) a podleham ridicimu strelby (totiz Vam, pane komisari). Lidi u tercu hlasim Vam a cekam na Vase pokyny. Jedine co uchazec udela je, ze da prst ze spouste, vic nic. Situaci si vymyslel komisar, necht komisar jasne veli.
Stejne tak dozor, lidi co pripravuju maji za ukol se dozadovat jasnych pokynu co je co a pokud jasny pokyn neni, smerovat vec k dozorujicim policistum.

Pokyn komisare zkousenemu ve zneni "Lidi u tercu, vyreste si to ...." povazuju za nejednoznacny.

Ano, existuje moznost, ze komisar doplni, pripadne rovnou navodi situaci tak, ze uchazec je na stavu sam a uz ma zbrojak ....... pak je opet odpoved univerzalni, zajistim, vybiju, sklonim, smerem ktery vyhodnotim jako bezpecny - napriklad bocni val. A upozornim spravce strelnice (a uz si nikdo nebudeme vymyslet, ano? Ze spravce zrovinka neni k dispozici, nebo tak neco ..... Neznam strelnici, kde by stalou pritomnost spravce nemeli v provoznim radu.)

Vazne chcete uchazece vystavovat zrovna tomuhle rozhodovani?

K tomu, kam se chysta uchazec o zbrojak - ja to nevim. Ty ano? ;)
Proslo mi pripravou par mestskych policistu a ty jsem musel hodne smerovat k reseni zavad, u nich je napriklad skoro jiste, ze selhac v praxi nebudou resit cekanim 30sec a peclivym vybijenim ......... A presto to u zkousek predvedou.
DOPRCIC, pojdme tu z toho lidem nedelat bramboracku premyslenim co by kdyby a jaky komisar a tak ........

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#2967 » pon 22. úno 2016, 13:51

U nás na střelnici jsou tři samostatné palebné čáry vizuálně oddělené. Pokud se nejedná o závody ale normální provoz, nemůže být přece správce na každé čáře najednou. Musí být přítomen na střelnici a zajistit bezpečný provoz. Každý střelec odpovídá přece především sám za sebe a za bezpečnou manipulaci se zbraní. Takže co se navozené situace týká, co by mělo být jiného signálem pro samostatné rozhodnutí o přerušení střelby (nejrychlejším způsobem) než právě vstup osoby nebo i zvířete do střeliště? Každý má své názory, já třeba ten, že tzv. bezpečný prostor není 55 x 55 cm papíru mezinárodního terče ale prostě směr terčová čára a v případě překážky ve střelbě není chybou namířit na terč sousední, tím snad nikoho neohrožuji. Podle mého i méně, než když mířím do země někam mezi sebe a osobu u terče. Navíc postup zajistím - vybiji přece u CZ75 použít nelze, pokud chci vybít, musím zas odjistit, čímž se vracím k situaci, kterou jsem zajištěním sám odstranil.
Nevnucuji ale nikomu vlastní názory a souhlasím s rozpravou s uchazeči před vlastní zkouškou. Názor CMK na řešení této situace je i můj. Tzn. co nejvíce zmenšit nebezpečí a varovat i ostatní střelce.

Uživatelský avatar
frantisek
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2968 » pon 22. úno 2016, 15:52

S dovolenim bych se pokusil vratit celou tuhle debatu na zacatek a osvetlit lidem, co jdou ke zkouskam problem. A trochu to zjednodusim - podle me nejsme v rozporu, jen se v tom -zbytecne- nimrame.

Preruseni palby - k tomu slouzi u CZ75 pojistka.
Komisar se pri zkousce presvedci, ze zkouseny vi, jak ji pouzit.
Muze k tomu (mimo jine) pouzit povel "palbu prerusit, zajistit a sklonit zbran, v dopadovem prostoru jsou osoby" (napriklad).
Ocekavana reakce je krok za krokem popsana v povelu, komisar se presvedci, ze uchazec nema prst na spousti a ma zajisteno a je splneno.
To je vse. Pokyn se muze lisit, ale cilem je overit, ze zkouseny zvlada povel prerusit palbu a ze spravne vyhodnocuje pokyn ridiciho strelby.
Doplnim info z navodu k CZ75, zajistena zbran (nazatena a s nabojem v komore) je povazovana za bezpecnou, lze ji sklonit ci odlozit.

Stale plati, ze komisar pred zkouskou vysvetli slova, ktera bude pouzivat jako povely a vysvetli (idealne predvede) jakou reakci ocekava.

Vse ostatni je na komisari - musi velet jasne a na uchazeci - musi povelu rozumet a pokud nerozumi, musi znat zpusob, jak si povel od komisare overit.

Pokud komisar neco nevysvetli, nebo vyslovne nevyzaduje, je na uchazeci, aby pouzil obecny postup (ziskany napriklad na pripravnem kursu) a ten si pred komisarem obhajil. Kdyz nedojde k ohrozeni bezpecnosti nemuze byt zkouska hodnocena negativne.
POKUD"
Konani uchazece je v rozporu s povelem komisare. To je povazovane za nebezpecnou manipulaci, byt by obecne zasady rikaly neci jineho - proste slovo/pokyn komisare plati a nutne se jej drzet!

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#2969 » pon 22. úno 2016, 16:36

S tím se v podstatě nedá nesouhlasit s malinkým doplněním. Dovoluji si citovat nařízení vlády č. 315/2011 :
Žadatel, který řádně nepředvede, byť i částečně, že ovládá bezpečnou manipulaci se zbraní v rozsahu stanoveném jiným právním předpisem3), je hodnocen stupněm „neprospěl“.
Tedy nejen když poruší bezpečnost na střelnici.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#2970 » pon 22. úno 2016, 17:02

To je fakt na jinou diskuzi...
Tady tim motame hlavu lidem...
Ja osobne nevim, ze by nekdo velel "clovek v dopadisti" nebo neco podobnyho... Je znam blbce, co lezou clovekovi v ramci zkousky pred lauf a ocekvaj reakci... (taky tam lezu, ale predem vsem rikam, ze to delam, abych videl od ruce a at me povazujou za soucast strelnice). Ony tyhle srandy totiz presne vedou ke spornejm vykladum, jestli "se mam chovat bezpecne", nebo "se ridit pokyny komisare"...
Jinak ano - slovy Davida Grubera - kurz nema davat hladovym ryby, kurz je ma naucit si je chytit.
Tzn. dokazat struktirovane lidem podat manipulaci tak, aby si i sebenesmyslnejsi otazku ci ukol dokazali nakonec odvodit (pomoci postupnych ANO/NE - je tam nebezpeci, snizim ho prstem mimo spoust? Snizim ho, kdyz namirim jinam? Snizim ho, kdyz zacnu vybijet? Mam se komisare zeptat, kdyz me napada vic reseni?...).
Zadnymu komisari snad nevadi, kdyz nekdo dela neco pomalu, nebo kdyz polozi smysluplnej dotaz...

K tomu hodnoceni neprospel - vyhlaska 115/2014, ktera je tim "jinym pravnim predpisem" mimo jine rika jasne:
(1) V praktické části zkoušky žadatel k prokázání znalostí bezpečné manipulace se zbraní předvede
a) prohlídku zbraně za účelem zjištění, zda není v nabitém stavu,
b) částečné rozebrání a složení zbraně v rozsahu, který je nutný k běžnému vyčištění zbraně po střelbě, a
c) postup při přípravě zbraně a střeliva ke střelbě, při přerušení střelby, při zjištění závady na zbrani při střelbě a při ukončení střelby.

A ZAROVEN:
Pokud žadatel při praktické části zkoušky vlastním zaviněním poruší zásady pro bezpečné zacházení se zbraněmi a střelivem, čímž ohrozí, nebo by v praxi ohrozil bezpečnost osob, zkušební komisař zkoušku neprodleně ukončí a v praktické části zkoušky ohodnotí žadatele stupněm „neprospěl“.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: E-Ryc, getsome a 61 hostů