Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#3676 » ned 17. dub 2016, 23:44

Co zase blbnete s těmi zásobníky? V zákoně není ani slovo o tom, že nesmí být v zásobníku náboje. A ona citovaná část se týká zbraně, ne zásobníku. Takže klidně mohu mít pušku prázdnou ve futrále, ale v tom futrále taky 10 naládovaných zásobníků.

Samozřejmě, pokud někdo trvá na vrácení zásobníku do zbraně, tak by měl být prázdný.

Sedmej, proboha proč? Za a), když jsi doma, tak je to držení se souhlasem (asi si to sám sobě nezakážeš), takže to vůbec neřešíš a za b), když z toho děláš přechovávání (tedy ty jsi pryč a zbraň doma), tak nemusíš mít v té pistoli prázdný zásobník, ale pistoli bez zásobníku a vedle třeba dva plné.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#3677 » pon 18. dub 2016, 06:07

Sedmej: U ZOZ na zásobník zapomeň. Pokud je ve zbrani, je zbraň brána jako nebezpečná i když je prázdný. Rozhodně nesmíš vrátit zásobník do zbraně, vždy ho nechej mimo zbraň a to jak s náboji tak bez nich. Komisař si ten zásobník do zbraně dá sám...pro dalšího uchazeče.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#3678 » pon 18. dub 2016, 06:52

Bacha, uz jsem videl instruktora, ktery uci lidi vracet prazdny zasobniky do zbrane... Ze prej to tak nejakej komisar chce... Taky mi vstaly vlasy hruzou... Predevsim proto, ze tuhle volovinu uci zaroven s tim, ze uci zbran odkladat "na zaveru", kdyz se jde k tercum... Nejak uz presne vidim ty preladeny 1911ky, jak se tam omylem dostane zasobnik s nabojem, ono to bude lezet na zaveru a az majitel bude u terce, tak to samo spusti... Ach jo...

Asi na to moc koukame optikou dnesnich normalnich bezpecnostnich pravidel, ktera funguji na vsech normalnich zavodech, kde je na bezpecnost dbano nejvyssi moznou merou, protoze to ani jinak nejde... A tahle bezpecnost kupodivu funguje i vsude jinde... A pro dedky, co zacinali pod Svazarmem v 60. - 70. letech jsme pitomci :-) Je potreba si polozit otazku - kdyz nase forma bezpecnosti funguje vsude - tedy i na mistnich ligach mirene strelby v Horni Dolni - funguje bezpecnost z mistni mirene ligy v Horni Dolni taky vsude? Pak si musime polozit otazku, jestli to ma neco spolecnyho se ZoZ :-( A jsme znovu u stavu "co bychom chteli" a "co mame"...

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#3679 » pon 18. dub 2016, 07:19

cmk: Musím ti prozradit, že komisař mi u ZOZ udělal v hlavě takový guláš, že jsem se teď v Hodonicích na superlize přistihl, jak přemýšlím o postupu nabíjení a zajištění na startu. Pro mě jako aktivního střelcě je ZOZ peklo :roll: Trochu mi to rozhodilo zautomatizované návyky.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#3680 » pon 18. dub 2016, 07:43

HV: já už mám zkoušku za sebou. a kde jsi přišel na to, že nesmím zásobník vrátit do zbraně? :-) pokud mám uvést zbran do bezpečného stavu a ne jí pouze vybít, tak jí uvedu do bezpečného stavu jako celek. tedy včetně zásobníku.
cmk: ano to co píšeš je asi kámen úrazu, že manipulace u ZOZ je v něčem jiná, než občas praxe. ja bych neřekl, že vždycky úplně špatná, ale je škoda, že to není nějak jednotné.



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#3681 » pon 18. dub 2016, 07:57

Sedmej, sry, ale co to furt plácáš o tom zásobníku? Zásobník není zbraň, nemá žádný bezpečný nebo nebezpečný stav. Vždyť i na té své fotce profilu nemáš zásobník ve zbrani. Z praktického hlediska je použitelný prázdný zásobník ve zbrani jedině v okamžiku, kdy tu zbraň dáváš do krabičky a není tam dostatek prolisů na zásobníky mimo, ale jinak prázdný zásobník do zbraně nepatří. Není to sice jedno z nejhlavnějších bezpečnostních pravidel, ale rozhodně k větší bezpečnosti přispívá. Zejména na střelnici, v nějaké skupině lidí atd., protože prázdná šachta zbraně je vcelku rozeznatelná na většině zbraní a z dálky patrná. Nevyloučí sice náboj v komoře, nicméně i tak přispívá k bezpečnosti.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#3682 » pon 18. dub 2016, 08:14

Přesně jak píše cipis, to, že to po tobě komisař chtěl neznamená, že se to tak má dělat, bohužel.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#3683 » pon 18. dub 2016, 08:33

cipis: plácám to co mě říkali instruktoři a co se dělalo u zkoužky před komisařem i to co jsem našel v nějakých textech, když jsem se tenkrát učil na zkoušku. v podstatě narozdíl od vás co tu píšete, jak se to dělá na střelnicích nebo na závodech nebo na ulici při přepadení se držím tématu. a není moje chyba, že praxe od ZOZ se někdy liší.
HV: neobhajuju to jako jedinou pravdu. hele pro mě za mě, ať lidi nechávají náboje v zásobníku, vyhazují selhače na zem bez čekání, sází rány jistoty vždycky a pak se hádají s komisařem co je a co není bezpečné. :-) ale přečti si název vlákna. takže nechápu, proč tu nemůžu připomenout, že možná je lepší udělat něco možná navíc nebo to co se jinde nevyžaduje a v klidu projít. pak ať si to každej už dělá jak uzná za vhodné. ale debata přece není o tom co je v praxi správné a ideální. ale o tom co koho může potkat u zkoušky a poradit, jak eliminovat šanci nechat se vyhodit.



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#3684 » pon 18. dub 2016, 08:40

Ale to není navíc a už rozhodně ne k vyšší bezpečnosti. Prázdný zásobník se prostě do zbraně nedává, nedává se ani do sumky, ten se zahazuje, hodí do odhazováku, strčí do kapsy nebo odloží. Ale do prázdné zkontrolované zbraně prostě nepatří.
Přesně, jak psal někdo výše, jestli to má být nachystání pro dalšího zkoušeného, ať si to nachystá komisař sám.
Za nevrácení prázdného zásobníku do zbraně nemůže být nikdo vyhozený, protože to není žádné porušení bezpečnosti. A jestli ano, tak opět tolik diskutovaná stížnost atd.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#3685 » pon 18. dub 2016, 08:48

Sedmej: Netřeba se rozčilovat. I tvá zkušenost je k tématu a já jsem za ni rád. Jen ji nebudu praktikovat dobrovolně. Pokud to po mě komisař bude chtít, tak mu do zbraně zásobník vrátím, když ho tam ale nedám automaticky, vyhodit mě za to nemůže. Nic víc na tom nehledej.

Uživatelský avatar
frantisek
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3686 » pon 18. dub 2016, 09:05

Že já sem lezu :D

- zásobník ve zbrani/mimo a zásobník vypáskovat/nechat náboje.

Opravdu nechápu tu záplavu návrhů a názorů na to, jak provést tuhle základní věc.

za 1. - průběh zkoušky určuje komisař, takže až Vám při úvodním briefingu určí, jak to bude vypadat, tak to máte jak na talíři. Prostě pojedete podle pokynu komisaře. (a proboha snad nikdo nemá problém s obsluhou zásobníku?)
za 2. - pokud to komisař výslovně neurčí - BUDETE SE ŘÍDIT PROVOZNÍM ŘÁDEM STŘELNICE. Součástí zkoušky je seznámení se s ním. A zatím v každém, který jsem četl je jasně napsáno, jak je zbraň považovaná za vybitou.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#3687 » pon 18. dub 2016, 09:44

Tak v podstatě mě František se svým příspěvkem předstihl. Na dost střelnicích je v provozním řádu zákaz mít zásobník ve zbrani mimo palebnou čáru. I pokud to tam není, nevložením zásobníku do zbraně určitě nemůžu porušit žádná bezpečnostní pravidla. Vypáskováním zásobníku taky určitě nic zkazit nemůžu a není opět problém toto s komisařem konzultovat. Z mého pohledu ani prázdný zásobník zpět do zbraně nepatří. Ta neochota odpovědět na dotaz při zkoušce bude opravdu hodně vyjímečná. Pokud chci aby mi přezkušovaný připravil zbraň pro dalšího, sdělím mu jednoznačně, že zkoušku má již za sebou a toto je mimo soutěž.
CMK : Jaký problém je nechat zbraň se závěrem v zadní poloze po vyjmutí zásobníku a dvojí kontrole zbraně (střelec + řídící střelby)? Ale možná jsem tě špatně pochopil.



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#3688 » pon 18. dub 2016, 09:51

CMK asi myslel se zásobníkem ve zbrani a závěrem vzadu. Jednou tam prostě někdo místo prázdného strčí plný a ... Právě proto se ten zásobník do zbraně strkat nemá, aby se předešlo tomuto omylu, proto jsem psal, že nevložení zásobníku (byť prázdného) přispívá k bezpečnosti.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#3689 » pon 18. dub 2016, 09:55

Cipis : To je to, co píšu. V odložené zbrani nemá zásobník co dělat. Až na řídké výjímky kdy ale od zbraně v žádném případě neodejdu a nikdo nesmí být před palebnou čarou. I proto se zbraň ke kontrole předkládá s vyjmutým zásobníkem. A už jsme zas mimo téma.



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#3690 » pon 18. dub 2016, 10:03

No však, on to uváděl jako příklad, proč je to blbě, cpát zásobník do pistole, co se může stát :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: glock69, Honzik, PetrH a 73 hostů