Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



kwok
Příspěvky: 11

Příspěvek#1201 » úte 26. kvě 2015, 10:07

Mluvil obecne, netusim, zda se mohlo opravovat chybne oznaceni skupin a zaroven nebylo mozne si treba neco pripsat nebo obracene.

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#1202 » úte 26. kvě 2015, 10:11

Matně si vzpomínám, že když jsem dělal zkoušku já, tak komisař taky říkal něco v tom smyslu, jako jestli všichni mají správně vyplněné skupiny a nějak jsem z toho pochopil, že by to nejspíš šlo ještě změnit. Ale nikdo nic neměnil, takže jistě to nevím.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#1203 » úte 26. kvě 2015, 10:41

kwok píše:
marinakus píše:Kazdopadne lze chybne oznaceni skupin opravit i u zkousky se souhlasem komisare a dohledu PCR, takze az takova tragedie to neni.


Jak kde, nam bylo v Brne sdeleno komisarem pred zkouskou hned po prichodu, ze zmeny uz se provadet nebudou. Takze opet zalezi na cloveku

To samé u nás. Jeden uchazeč na přihlášce ke zkoušce namísto "nehodící se škrtněte" zaškrtal ty skupiny, které chtěl. Takže se rovnou otočil a odešel.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#1204 » úte 26. kvě 2015, 11:50

Jen upřesním aby nedošlo k nejasnostem. Na nové přihlášce ke zkoušce jsou skupiny ZP zaškrtané na přední straně a na zadní už se nic nevybírá, takže tam k ničemu takovému dojít nemůže. Na staré přihlášce se skupiny ZP vybírají znovu i na zadní straně a lze při tom udělat chybu. Podle mého názoru přihláška ke zkoušce je klasické podání podle správního řádu a pokud obsahuje nedostatky nebo chyby, má být žadatel vyzván k jejich odstranění. Pokud tak udělá, je vše v pořádku, tak nevím proč je to někde problém. Vyhodit někoho od zkoušky za to, že se spletl při vyplňování je zvěrstvo.
Měnit nebo doplňovat skupiny až u zkoušky samozřejmě už nelze. Musí být vybráno to samé, co při podání přihlášky na policii.

Uživatelský avatar
tormans
Příspěvky: 56

Příspěvek#1205 » stř 27. kvě 2015, 12:20

Taky přidám pár postřehů ze zkoušek na střelnici v Horní Branné (PČR Semily). Správcem střelnice je majitel jilemnického Gunshopu pan Hajna, u kterého jsem si zaplatil základní nalejvárnu a můžu říct, že se mi zcela jistě vyplatila. Zkouška samotná probíhala od devíti ráno, dorazil zkušeební komisař, jehož jméno mi z hlavy vypadlo (na přání ho ale ze zkušebního listu přepíšu), příjemný, i když trochu komisní chlapík kolem pětatřicítky a dva policisté ze Semil. Jeden hodně mlčenlivý a uzavřený, druhý naopak menší pohyblivý a aktivní sangvinik. Oba ale byli celkem přátelsky naladění, zkoušku nijak nehrotili, sem tam utrousili i vtípek. Spoluskládajících bylo něco kolem čtrnácti, většinou chlapi se skupinou C a nějakou další skupinou k ní, jedinou výjimkou byla mlaďounká holčina, která si dělala papíry na B a chudinka neudělala teoretickou. Testy jsme fasovali tak, že komisař při prezenci požádal každého o číslo od jedné do čtyřicíti a adept podle něj nafasoval příslušnou plachtu s otázkami.
Dělal jsem B+E a na řadu jsem šel jako jeden z prvních, takže o úspěšnosti kolegů moc neporeferuju, ale praktická část probíhala celkem hladce a bez stresu. Komisař se sice poměrně hodně vyptával a navozoval situace (co udělám, pokud mi při střelbě správce střelnice poklepe na rameno, co v případěm že se u terčů objeví člověk), nicméně s papírkem v hlavni či s nábojem v komoře jsem se nesetkal, dal mi dva školní náboje s tím, ať je nabiju a vystřelím na terč. Ač je to divné, hned ten první selhal :) Předvedl jsem vybití, pohovořili jsme o tom, jak určit, jestli je selhání na straně náboje nebo zbraně, předvedl rozborku a sborku (ČZ83) a šel jsem střílet. Se stejnou zbraní mi už dělal pan Hajna nalejvárnu předtím, takže jsem nastřílel celkem hladce vše do černého s pěkným soustřelem a bylo hotovo.
Mám-li to shrnout, výborně se zúročilo nadrilování testových otázek zde na webu. Ve chvíli, kdy jsem začal dosahovat 98% úspěšnosti mi hodně stoupla pohoda a sebevědomí. Myslím, že svoje dal i ten mikrokurs zacházení se zbraní a zejména pak rozborka a sborka plus možnost si zbraň ozkoušet v chodu. Zkouška samotná byla mnohem míň stresující záležitost, než jsem čekal, komisař byl naprosto korektní, vcelku i vstřícný, s příjemným klidným hlasem a vyrovnaným vystupováním.

Uživatelský avatar
tormans
Příspěvky: 56

Příspěvek#1206 » čtv 28. kvě 2015, 04:48

Takže zkušebním komisařem byl ve Branné pan Radek Štefl.



martin155
Příspěvky: 15

Příspěvek#1207 » ned 7. čer 2015, 18:38

Ahoj,
jak se správně postupuje při přerušení střelby, při zjištění závady a jak určit jestli je selhání při výstřelu chybou náboje nebo zbraně? Díky



franta599
Příspěvky: 643

Příspěvek#1208 » ned 7. čer 2015, 18:50

pokud mas dulek v zápalce tak spatny naboj pokud neni dulek tak chyba ve zbrani (jeste jedna možnost že je moc zalisovana zápalka a udernik nedosahne ale s tim jsem se jeste nesetkal :shock: ale četl jsem to nekde)
Pokud náboj nevystřeli zahlásit závada a 30 sec čekat a miřit do bezpečnyho prostoru a pote naboj vyhodit -a pro jistotu napřed vyndat zásobnik aby sis tam nedrcnul další
(když si vzpomenu jak se to dela na závodech :D cvak spatnej rychle ven a šup drtit dál :lol: )

těma 30 ti sec si nejsem uplne jistej tušim že mi neco takovyho kdysi na připravě (Plzen Leiko) (vicemene zavadu u zkoušky jsem mel ve formě sušilky kde jsem rekl že 30 sec počkam a odrecitoval výše napsané a komisar byl spokojenej)



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#1209 » ned 7. čer 2015, 19:21

No, je to napsané na krabičce nábojů, návod k obsluze :)



martin155
Příspěvky: 15

Příspěvek#1210 » ned 7. čer 2015, 20:22

Jo takže když mi dá vystřelit náboje bez střelného prachu, tak to je ta samá situaci jako při skutečné závadě? Zahlásit závadu, počkat, vyndat zásobník a vyhodit náboj.



franta599
Příspěvky: 643

Příspěvek#1211 » ned 7. čer 2015, 20:27

no me to udelal tak že jsem si nacvakl zasobnik se sušilkou do zbrane natahl cvakl (rana zadna samozrejme) a projel jsem si postup odstraneni závady situace se resi naprosto stejne jako kdyby jsi tam mel ostry naboj rozdil je jenom v tom že tady si tu zavadu nasimulujes a čekas ji a ostrym udelas to same jenom to proste nečekas... ale předepsany postup je naprosto stejny
hlavne pomalu v klidu :)
a hlavne než začnes odstranovat závadu tak zasobník ven bacha na to



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#1212 » ned 7. čer 2015, 22:09

No, ono to není tak jednoznačné, protože můžu chtít pokračovat ve střelbě, tak je naopak žádoucí tam ten zásobník nechat ... Defacto jsou jen dva postupy řešení závad - závěr zavřený a cvak, takže počkat (dle návodu) a pak přetáhnout a pokračovat (vezme to i závadu prsty zvednutý záchyt závěru, protože při natažení to už zůstane vzadu a je to jasné). A druhý, když je cokoliv jiného (nedovřený závěr, nábojnice nějak šprajclá, ...), tak zásobník ven, zaverglovat se závěrem, vše vysypat, zásobník zpět a natáhnout a pokračovat.
Jasně, dá se ještě malíkovou hranou vyrazit nábojnici, lehkým potažením "vysypat" nábojnici, ale prostě ty dva postupy jsou univerzální.
Na zkoušku je lepší zjistit, co chce konkrétní komisař ...



martin155
Příspěvky: 15

Příspěvek#1213 » ned 7. čer 2015, 23:12

No snad nebudu mít tolik štěstí, aby se mi tam zaseknul náboj, to teda nevim jak bych ho vyšťourával ven :) .

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#1214 » pon 8. čer 2015, 06:33

Cipis : myslím,že většina komisařů bude chtít ověření, zda je chyba v náboji nebo ve zbrani, takže zásobník před vyhozením náboje vyndat, potom věnovat pozornost náboji. Předejde se tím zbytečným problémům a dohadům - přinejlepším.



martin155
Příspěvky: 15

Příspěvek#1215 » pon 8. čer 2015, 09:55

A ještě co se myslí tím přerušením střelby? Jako že vám instruktor bude chtít něco říct, tak se neotáčet se zbraní? Nebo že budete na chvíli potřebovat odejít, tak zbraň vybít a uložit do pouzdra/obalu?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 hostů