Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



Linux
Příspěvky: 205
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1321 » pát 26. čer 2015, 21:13

Dnes jsem absolvoval zkoušku odborné způsobilosti v Hostouni, okr. Domažlice. Předem bych chtěl moc poděkovat tvůrcům těchto stránek, které mi umožnily bezchybnou teoretickou přípravu.
Ale nyní k průběhu zkoušky. Začali jsme v 9:00 písemným testem, který někteří odevzdávali po 5ti minutách, někteří déle, ale za sebe musím říct, že se cca. 3 týdenní intenzivní příprava vyplatila. Test jsem napsal na plný počet bodů, to mě velmi potěšilo. Bohužel, z 15 lidí teoretickou část neudělalo 5 lidí, což nás tedy hodně překvapilo. Dělal jsem skupiny A, B, E a komisař určil, že se bude praktická část zkoušet jen na krátké zbrani, konkrétně ČZ 75B. Z dlouhých zbraní stříleli jen Céčkaři. Dělala se klasicky kontrola zbraně, rozborka a sborka, ukázka přípravy střelby se školním nábojem a nakonec ostrá střelba. Z pistole jsem před zkouškami neměl možnost střílet (střílel jsem naposledy tak před 10 lety), jen jsem si u kamarádky zkoušel rozborku a manipulaci. Nakonec jsem nastřílel tak, že vše kromě jedné rány bylo v černém a komisař mě pochválil :-) Komisař trval hlavně na bezpečné manipulaci, nesahat na spoušť, mířit do bezpečného prostoru a měl opravdu trpělivost. Žádné dodatečné otázky se při praktické části nekonaly, jen pokyny. Praktickou část již absolvovalo všech zbylých 10 lidí a myslím, že si všichni odnesly dobrý zážitek, i když jsme byli předtím vystrašení až na půdu :-) Odcházeli jsme kolem 12:00, takže zkouška trvala tři hodiny.
Ještě moc musím poděkovat klukům ze sdružení Diana, které střelnici spravuje. Ochota, super přístup, to se jen tak nevidí a v budoucnu budu moc rád, pokud se do Hostouně dostanu a zase si pokecáme, popř. zastřílíme!
Teď ještě k doktorce a hurá na policii.



chanchez
Příspěvky: 39

Příspěvek#1322 » úte 30. čer 2015, 08:02

bitkar: nechci být hnusnej, ale ty si nepočítal s možností, že budeš poslán na psychotesty, zvlášt po tom co strhlo za hysterii po událostech v Uherským Brodu? Doktor na to prostě má právo, nemusí nikomu zdůvodňovat proč tu možnost využije, tak si myslím, že je hloupost se na takovou eventualitu nepřipravit.

EDIT: ha, tak než jsem stačil příspěvek napsal, tak byl ten který jsem reagoval přesunut, nebo smazán. Takže prosím o stejný postup u toho mého.



Irish_terrier
Příspěvky: 91

Příspěvek#1323 » sob 4. črc 2015, 11:12

Krásný návod, jak postupovat při získání zbrojního průkazu je na videu:
https://www.youtube.com/watch?v=nc1tfJPbKdI

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1324 » sob 4. črc 2015, 16:41

Irish...tohle zkus pred komisarem a letis jak namydleny! A mimochodem polovina veci, co chteji u zkousek v tom videu ani nejsou :)

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#1325 » sob 4. črc 2015, 18:10

Marcurba: co konkretne myslis ?

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1326 » sob 4. črc 2015, 18:30

Rozborka kratke-nezkontroloval hlaven, rozborka brokovnice-lame hlavne a ne pazbu, nezkontroloval hlavne, pri strelbe z malorazky mel realne tri zadrzky, ktere odstranil sice klasicky, coz ale u zkousky asi neprojde. A ve finale po rozborce kratke nezkontroloval funkci zbrane. No a jinak pri manipulaci s malorazkou jeste chteji vybit se zasobnikem uvnitr a nabit s nabojem v komore bez vyhozeni.

Uživatelský avatar
Michalll
Příspěvky: 81

Příspěvek#1327 » sob 4. črc 2015, 18:50

u té brokády bych se ale hádal, lámat dolů hlavně můžeš, důležité je aby jsi když zabiješ nezvedal hlavně při zavření zbraně, zkrátka, aby nemířil mimo bezpečný prostor, což se vlastně může stát i když láme hlavně dolů, to je fakt no ...

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1328 » sob 4. črc 2015, 18:58

Bezpecny prostor+kdyz zlomis hlaven, muze se dotknout zeme a zpusobit ucpani! Nehlede na to, ze ti vyhazovac muze pekne poslat prazdne nabojnice primo do obliceje:) :mrgreen:

Uživatelský avatar
Michalll
Příspěvky: 81

Příspěvek#1329 » ned 5. črc 2015, 11:29

to bys musel být opravdu trouba, aby jsi to zlomil do země :-)

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1330 » ned 5. črc 2015, 12:41

Trouba mozna jo, nebo myslivec vzrustu 150 cm :) kazdopadne hlavne nelamat!:)



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#1331 » ned 5. črc 2015, 14:49

Co si tak vzpomínám, tak když občas sleduju instruktory u nás na střelnici, tak naopak chtějí lámat hlavně, že pažba má být pořád pevně zapřená, třeba kdyby se někomu povedlo při zavírání po docvaknutí vystřelit, tak aby to udrželi (nebo tak nějak podobně to říkali), takže se asi objevují obě varianty názorů, jak je to správně.

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1332 » ned 5. črc 2015, 15:19

Když jsem dělal přípravku na zkoušky, tak mi vtloukali do hlavy, že mám lámat pažbu dolů a hlaveň vždycky do bezpečného prostoru - že na to zkoušející vyhazují. U zkoušek jsem bohužel nesledoval, jak to kdo dělá.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#1333 » ned 5. črc 2015, 19:32

Honza-jak se ti muze podarit po docvaknuti vystrelit, pokud nezmacknes pojistku a spoust?:) Proste u zkousek lamej pazbu, na strelnici si pak lamej, co jenom chces :))



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#1334 » ned 5. črc 2015, 20:10

lámat pažbu za to se opravdu vyhazuje
bylo mi rečeno že je to kuli tomu kdyby uderník vykukoval že to muže vystřelit že pry je hodne pripadu kdy takhle nekdo nekoho sejmul omylem



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#1335 » ned 5. črc 2015, 20:45

Marcurba píše:Honza-jak se ti muze podarit po docvaknuti vystrelit, pokud nezmacknes pojistku a spoust?:) Proste u zkousek lamej pazbu, na strelnici si pak lamej, co jenom chces :))


Pojistku mačkat nemusím, jsou i brokovnice bez automatické pojistky. Takže zbývá spoušť, ale proč se vlastně musí mířit do bezpečného prostoru a nesmí se na nikoho mířit, když to vlastně nemůže vystřelit, když se nezmáčkne spoušť?

Že by třeba někdo mohl udělat chybu a při docvaknutí to zmáčknout nebo závada podle popisu výše? A jéé, ono to najednou vystřelilo ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů