Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#4036 » pát 13. kvě 2016, 21:24

Ja si teda myslim, ze normalni clovek bude mit ke zbranim respekt a informace si opatri. Nakonec k cemu je manipulace s dvojkou, laufy rovne nebo dolu a podobny blbosti, kdyz si koupim pumpu a s tou se asi nikde z manipulace nezkousi... Nebo budu vyzkousenej z malorazky a koupim si kosu...

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#4037 » pát 13. kvě 2016, 21:37

Nojo, to je vlastně pravda.



Michal1
Příspěvky: 85

Příspěvek#4038 » pát 13. kvě 2016, 21:38

Je zcela logické, že jako typický majitel ZP skupin ABE si přece nekoupím pistoli, ale tři brokovnice dvojky.
Jednu dvojku na OZŽM budu nosit v létě pod kabátem,
druhou na sport budu soutěžně střílet skeet,
se třetí nestřelbyschopnou lancasterkou se budu mazlit doma pod peřinou.
To dá přece rozum. :D

V autoškole na skupinu B jsem taky dělal zkoušky s dodávkou, velkou pracovní čtyřkolkou, Velorexem, klasickou velkou tříkolkou s automobilovým motorem a také s malým skutrem, protože tohle všechno lze se skupinou B řídit.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#4039 » pát 13. kvě 2016, 21:47

Já na B, E dělal jen krátkou. O to tady ale nejde, že? Jde o výklad zákona. Jakkoli můžeme polemizovat, musíme se podřídit ;) Mě to zase tak nelogické nepřipad. Jde o to respektovat výklad zákona ale nedělat ze sebe voly. Nejde o to jak se zákonem vyjebat.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#4040 » pát 13. kvě 2016, 21:59

Vyje.ani snad nikdo neresi, spis jde asi o smysl zkousky. Zvladnout manipulaci s malorazkou a dvojkou je snad trivialni, druha vec je podle mne, ze to celkem nic neresi. Kdyz si pujdu koupit cokoli, tak si proste zjistim, co se s tim dela a bude mi jasne, ze jak to prinesu domu, ze to nenabiju a nebudu zkouset manipulaci pri mireni na kreslo kde sedi manzelka, ze...
Podle me je to nastaveno dobre, primerena mira ..... aby si adept uvedomil, co se ma s temi tremi druhy zbrani asi delat ale dal uz je to o osobni zodpovednosti. Rozhodne to neni priprava na pouzivani vsech typu zbrani.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#4041 » pát 13. kvě 2016, 22:13

ZOZ se zpřísňuje již dlouho, jediný důsledek vidím ve vyšším příjmu státu. Je jasné, že když si koupím nějaký typ zbraně, naučím se s ní zacházet. ZOZ je jen filtr. Tak se na ni musí nahlížet ;) Komisaři by mohli vyprávět co k nim přijde za adepty. Ono už jen to, že je schopen někdo neudělat test říká o uchazečích hodně.



Michal1
Příspěvky: 85

Příspěvek#4042 » pát 13. kvě 2016, 22:33

JardaB píše:Ja si teda myslim, ze normalni clovek bude mit ke zbranim respekt a informace si opatri. Nakonec k cemu je manipulace s dvojkou, laufy rovne nebo dolu a podobny blbosti, kdyz si koupim pumpu a s tou se asi nikde z manipulace nezkousi... Nebo budu vyzkousenej z malorazky a koupim si kosu...


Pokud dobře chápu příslušné předpisy, komisař ti může na manipulaci dát Glock, pumpu a zcivilněnou kosu.
Na průměrné střelnici zmíněné zbraně mají a dokonce tím naplní znění předpisu lépe, než volbou ČZ 83, dvojkou a malorážkou. Tedy s výjimkou myslivců.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#4043 » sob 14. kvě 2016, 06:48

Michal1 : To uz tady taky je. Zbrane ke zkousce urcuje komisar ale vyuziva toho, co doda strelnice. Je to zabehnute a navic slusne vuci uchazecum aby meli moznost si zjistit cim budou manipulovat. Nikdo nemuze znat vsechny zbrane. Ovsem on i toto castecne resi vyse zmineny pravni nazor.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4044 » sob 14. kvě 2016, 17:24

pedro! píše:
cmk píše:... A clovek pak vyleti na tom, ze dal ranu jistoty po psouku nebo nezjistil papirek v hlavni...

Vyhl. 115/2014:

Kód: Vybrat vše

§ 5
(1) V praktické části zkoušky žadatel k prokázání znalostí bezpečné manipulace se zbraní předvede

a) prohlídku zbraně za účelem zjištění, zda není v nabitém stavu,
b) částečné rozebrání a složení zbraně v rozsahu, který je nutný k běžnému vyčištění zbraně po střelbě, a
c) postup při přípravě zbraně a střeliva ke střelbě, při přerušení střelby, při zjištění závady na zbrani při střelbě a při ukončení střelby.

Uchazeč má předvést postup při zjištění závady na zbrani při střelbě, nikoli tedy zjišťovat, zda je průchodná hlaveň při přebírání zbraně (ani kontrolovat funkci pojistek, blokace zápalníku, ...).

Podle zkušeností (strkání papírku do hlavně některými komisaři) bych tady na povel "Zkontrolujte zbraň" neměl kontrolovat dle bodu a.) zda není v nabitém stavu, ale pro jistotu poté také rozebrat a zkontrolovat průchodnost hlavně a funkci pojistek, ačkoli nic takového komisař nesmí chtít, pokud tomu správně rozumím.

No, tak už vím, co udělat na povel "převezměte zbraň" a doufám, že mě za to nevyhodí ani nebude považovat za totálního magora. :roll:


Ocividne jsi precetl slova, ale nepochopil vyznam vety, kterou jsem psal a souvislost...
Z mych dosavadnich vyjadreni je snad jednoznacne zrejme, ze ja povazuju vyhozeni za papirek v hlavni a ranu jistoty za blbost. Je tot ed dostatecne jednoznacne? :-)

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4045 » sob 14. kvě 2016, 17:35

HV píše:No, zřejmě by měl dostat Ečkař i na manipulaci pouze KKZ:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-115#cast2
Komisaři, co vy na to? Je to na stížnost?


§ 5

(1) V praktické části zkoušky žadatel k prokázání znalostí bezpečné manipulace se zbraní předvede
a) prohlídku zbraně za účelem zjištění, zda není v nabitém stavu,
b) částečné rozebrání a složení zbraně v rozsahu, který je nutný k běžnému vyčištění zbraně po střelbě, a
c) postup při přípravě zbraně a střeliva ke střelbě, při přerušení střelby, při zjištění závady na zbrani při střelbě a při ukončení střelby.

(2) Zbraň nebo zbraně k předvedení činností uvedených v odstavci 1 a ke střelbě na pevný cíl podle § 6 určí žadateli zkušební komisař.
(3) K předvedení činností uvedených v odstavci 1 se použije zbraň nebo zbraně obvyklého typu odpovídající skupině zbrojního průkazu, kterou žadatel uvádí v přihlášce.
(4) Při předvádění činností uvedených v odstavci 1 se použijí jako střelivo náboje neobsahující výmetné náplně, nárazové slože ani zápalky se zápalkovou složí.

§ 6

(1) Žadatel provede po předvedení činností uvedených v § 5 odst. 1 střelbu na pevný cíl. Ke střelbě na pevný cíl se použijí zbraně obvyklého typu odpovídající skupině zbrojního průkazu, kterou žadatel uvádí v přihlášce. Přitom se vždy použije v případě žadatele o vydání zbrojního průkazu
a) skupiny A a B dlouhá kulová nebo krátká kulová zbraň,
b) skupiny C dlouhá kulová a dlouhá broková zbraň, nebo
c) skupiny D a E krátká kulová zbraň..


A ted mi rekni - co je neobvykleho na tom, ze si Eckar poridi dvojku brokovnici nebo kulovnici?
Ja to chapu tak, ze "jen Eckar" nutne MUSI dostat do ruky pistoli a MUZE do ruky dostat i malorazku a brokovnici - oboji si muze na zp.sk. E poridit.
U me to vypada tak, ze s nim projdu KOMPLET pistoli, na jednu z dlouhejch ukazu a reknu: "uvedte zbran do bezpecneho stavu a bezpecne odlozte" - zjistuju tim, jestli maji tu manipulaci tupe naucenou, nebo jestli chapu, o cem to je - coz se dobre overi tim, ze dostanou do ruky neco, co mozna neznaji tak perfektne a presto s tim musi manipulovat.

Ledasco napovi vyklad zakona avyhlasky clovekem, ktery tu vyhlasku psal :-)

Stanovisko_zbrane pro zkousku odb.zpusobilosti.pdf


EDIT: ja nejak preskocil stranku 269... Tam uz se to popsalo... Takze uz jsem to jen zopakoval...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#4046 » sob 14. kvě 2016, 18:48

kazdy clovek co ma (dostat) zbrojak, by mel vedet zakladni zasady manipulace s tim. za zaklad povazuju produkci CZ a nove dejme tomu glock. kdyby po mne nekdo chtel rozebrat colt 1911, videl jsem to na YT, ale vahal bych, ale rozhodne bych nehodil prst na spoust pri tom, nemiril mimo bezpecny smer atd atd. takove bazove znalosti by zkouska mela overit a uchazec znat
v tydnu me cekaji strelby z brenu, toho full-auto. setkal jsem se s nim snad 2x (jako dustojnik mam svou zbran kratkou), ale opet rikam, i kdyz si nebudu pamatovat jak se rozebira, urcite s nim nevytvorim nejakou picovinu, tot ty bazove znalosti

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#4047 » sob 14. kvě 2016, 19:05

cmk: musíš číst i příspěvky následující, nejen že marinakus vše vysvětli s poukazem na výklad zákona ale i má tvrzení podporovala tvá tvrzení, tedy je logické, že Ečkař bude zkoušen ze všeho, když si vše může koupit. Já jen váhal právě ve výkladu zákona, který bez výkladu MV připouštěl pochyby. O paragraf níže je totiž popis zbraní obvyklých pro dané skupiny a téměř se zdá, že to spolu souvisí. Tedy vše vyjasněno ;)
...v úterý drž palce :)

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4048 » sob 14. kvě 2016, 20:31

V utery budu mit dost prace se svymi zadateli :-) Koukej se to naucit a nedelat zbytecny chyby...

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 332

Příspěvek#4049 » sob 14. kvě 2016, 21:00

cmk píše:Ocividne jsi precetl slova, ale nepochopil vyznam vety, kterou jsem psal a souvislost...
Z mych dosavadnich vyjadreni je snad jednoznacne zrejme, ze ja povazuju vyhozeni za papirek v hlavni a ranu jistoty za blbost. Je tot ed dostatecne jednoznacne? :-)

To bylo jasné i předtím, já nemyslel tebe, ale obecně, ty komisaře, které takovéto pasti chystají.



ptarmigan
Příspěvky: 38

Příspěvek#4050 » pon 16. kvě 2016, 11:53

ptarmigan píše:po ukončení zkoušky se na dotaz komisaře přiznal, že z brokovnice ještě nikdy nestřílel :o

marinakus píše:Pokud si myslis, ze je tento pripad ojedinely, tak se pletes. Kdo podceni pripravu kolikrat ani netusi, ze bude s brokovnici manipulovat.

Ten člověk si dělal i C :evil:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 78 hostů