Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5791 » pon 18. zář 2017, 22:48

Je uplne jedno jaky tyo zavady se stane a jaka je pravdepodobnost, ze se to stane... Ten postup pro jeji odstraneni (alespon ten "zlaty stred" toho postupu nekde mezi cekanim nebo rozborkou, pokud je neco z toho nutne) by mel byt vzdy v stejny... A pokud jej udelas dobre, je typ zavady nepodstatny.... Zavadu tim ale odstranis...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#5792 » úte 19. zář 2017, 08:20

Rána jistoty s plnou komorou je prostě zásadní bezpečnostní chyba ať už si kdokoliv jakkoliv zdůvodňuje, že ostrý náboj tam být nemohl. Stejně jako odložení zbraně v tomto stavu. Ona vždycky nechtěně vystřelí zbraň, která je dle momentálního střelce určitě vybitá.



Mazac
Příspěvky: 9

Příspěvek#5793 » čtv 21. zář 2017, 21:06

Dobrý den chtěl bych se zeptat ohledně praktické ZK. Potřeboval bych poradit když se komisař zeptá klasické manipulace a pak když se zeptá jak by jsme řešili závady.

Závady typu : nevyjde výstřel :dlouhá kulová zbraň malorážka : stisknutí spouště a náboj nevyjde co dělat potom každý říká něco jiného ale dle mého bych nejdřív počkal 10 někde se uvádí 30 vteřin prostě nějaký čas a po-té vyndal zásobník a pomocí kliky závěru tažením nahoru a dozadu vybil, vyhodil náboj z komory. je to dobře ? u ZK mi bylo řečeno že ne .

Vzpříčení náboje : dlouhá kulová zbraň : malorážka :při přebíjení se náboj vzpříčí zase dle mého kliku závěru nahoru a tažení dozadu zase vybijeme a nabijeme jiný náboj nebo vyndat zásobník a po-té vyhodit náboj z komory ?




U krátké kulové zbraně je to stejné nebo ne ?

Poprosil bych o jasné odpovědi abych v tom neměl ještě větší zmatek. Děkuji za odpovědi

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5794 » čtv 21. zář 2017, 21:23

U závady vždy ven zásobník.
Jinak témata zde
viewtopic.php?f=57&t=586
viewtopic.php?f=57&t=7410
Tady třeba podrobnější příspěvek
viewtopic.php?t=586&start=645#p55885

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#5795 » pát 22. zář 2017, 07:02

Normální postup je tu zbraň vybít, důkladně zkontrolovat a dát ránu jistoty. U zbraní s okrajovým zápalem jsou na ránu jistoty postoje různé, ale ....

A bavíme se tu o ZOZ. Zkus tam operovat tím, že rána jistoty je zbytečná a uvidíš ....

PS. Aha, zdá se mi, že to tu někdo promazal ....



Mazac
Příspěvky: 9

Příspěvek#5796 » pát 22. zář 2017, 09:00

Tak to nechápu proč mě od ZK vyhodil když se ptal na to když stiskneme spoušť a nevyjde rána moje odpověď 1) byla počkat 30 vteřin
2) vyndat zásobník a závěrem vytáhnout selhanou nábojnici.

Potom se ptal na vzpříčenej náboj,nábojnici (očekávám že je stejný postup.- jak u náboje tak u nábojnice) a tam jsem mu řekl 1) vyndat zásobník 2) pohybem závěru dozadu vyhodit náboj,nábojnici.
Jinak vzpříčenej náboj,nábojnice. zádržka je stejný pojem ne ?

Tyto odpovědi považoval za chybné řekl že to má být přímo naopak. nechápu.



Mazac
Příspěvky: 9

Příspěvek#5797 » pát 22. zář 2017, 09:31

jo sry ZOZ ale já vím já jsem se ptal ohledně rány jistoty jen tak pokívnul stjenak jsem jí dal ale to tu neřeším řeším to jestli jak jsem mu řekl ohledně těch závad jestli to je dobře .. podle mého je a on řekl že to je naopak tudíž špatně.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5798 » pát 22. zář 2017, 10:25

Mazac píše:Tak to nechápu proč mě od ZK vyhodil když se ptal na to když stiskneme spoušť a nevyjde rána moje odpověď 1) byla počkat 30 vteřin
2) vyndat zásobník a závěrem vytáhnout selhanou nábojnici.

Potom se ptal na vzpříčenej náboj,nábojnici (očekávám že je stejný postup.- jak u náboje tak u nábojnice) a tam jsem mu řekl 1) vyndat zásobník 2) pohybem závěru dozadu vyhodit náboj,nábojnici.
Jinak vzpříčenej náboj,nábojnice. zádržka je stejný pojem ne ?

Tyto odpovědi považoval za chybné řekl že to má být přímo naopak. nechápu.


Presne z tohoto duvodu se odstraneni zavady pri zkousce PREDVADI, nikoliv popisuje.
Postup, ktery popisujes, je spravne. Otazkou je, jestli jste si rozumneli. A nedorozumneni odpadaji prave tim, ze se to proste cele provede s jasnymi pokyny. Krok po kroku.



Mazac
Příspěvky: 9

Příspěvek#5799 » pát 22. zář 2017, 11:17

A i když to chtěl popsat ? to by mi asi řekl ne že to che předvést.

A jinak u pistole a malorážky je stejný postup ne ? co se týče selhání náboje a vzpříčení(zádřžky) ?
Mohl by si mi to napsat ty jak by si to udělal u pistole a malorážky aby jsme si rozuměli ?
Jinak díky za odpovědi



kilovolt
Příspěvky: 6

Příspěvek#5800 » sob 23. zář 2017, 10:05

v nějaké té vyhlášce, která popisuje průběh zkoušky se do konce výslovně píše, že ústní popis nestačí. a jestli to chtěl jenom popsat, tak by měl, podle mě,mít problém i komisař



Mazac
Příspěvky: 9

Příspěvek#5801 » sob 23. zář 2017, 22:35

Aha to ani nevím Jen mi prostě přislo divný že on říkal při selhači u malorážky že počkat 30 s vyhodit nábojnici a poté zásobník



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#5802 » ned 24. zář 2017, 00:54

tomu se mi nějak nechce věřit



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#5803 » ned 24. zář 2017, 09:40

kilovolt píše:v nějaké té vyhlášce, která popisuje průběh zkoušky se do konce výslovně píše, že ústní popis nestačí. a jestli to chtěl jenom popsat, tak by měl, podle mě,mít problém i komisař


To je ustanovení z §5, odst. 5 vyhlášky 221/2017 Sb. Nicméně směřuje k tomu, aby uchazeč nemohl například popisovat pouze slovně, jak se zbraň rozebere, ale musel to fyzicky předvést. Není třeba to brát ad-absurdum. Pokud komisař dá selhač a uchazeč čeká jako solný sloup 30 vteřin, je to zcela OK. Pokud slovně řekne "Nyní čekám 10-30 vteřin ...." tak je to také OK. Zkouška slouží k "prověření znalostí bezpečné manipulace se zbraní ...." a v tomto případě uchazeč bezpochyby znalost prokázal.

Ostatně, k této závadě (selhač) prováděcí předpis říká:
Nedojde-li k iniciaci náboje, je třeba vyčkat minimálně 10 vteřin se zbraní směřující do bezpečného směru .... Po uplynutí příslušné doby se provede kontrola zbraně .... Následně je také třeba zkontrolovat otisk zápalníku na zápalce pro zjištění, zda je závada zapříčiněna zbraní nebo střelivem.

Myslím, že poslední bod (otisk zápalníku na cvičném náboji,kde žádný otisk není) nelze v podstatě splnit jinak, než slovním popisem.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5804 » ned 24. zář 2017, 11:18

Mazac píše:Aha to ani nevím Jen mi prostě přislo divný že on říkal při selhači u malorážky že počkat 30 s vyhodit nábojnici a poté zásobník

Blbost



Mazac
Příspěvky: 9

Příspěvek#5805 » ned 24. zář 2017, 12:18

No já si taky říkám buď jsem se špatně vyjádřil nebo to blbě pochopil každopádně u každý závady vyndat zásobník ne ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: fifal, Piggy a 23 hostů