Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



Sarensie
Příspěvky: 6

Příspěvek#4771 » pon 19. zář 2016, 11:03

Ahoj vsem, mam dotaz ohledne prakticke casti zkousky.
Pri zkousce me ceka rozborka a sborka zbrane CZ 75. Je chybou, pokud budu rozborku provadet tim, ze si zbran chytnu nadhmatem? Tedy pravou rukou a srovnam rysky, levou rukou nasledne vytlacim a vyndam cep? ( To vse samozrejme po vyndani zasobniku a zkontrolovani zbrane, zda neni nabita ).
Od zacatku to mam naucene timto zpusobem, ovsem na nekterych videi se to rozebira jinym zpusobem...
Predem dekuji za odpoved :-)

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#4772 » pon 19. zář 2016, 11:06

Myslím, že tu byl někde i odkaz na manuál, že rozborka se dělá s palcem v lučíku a ostatní prsty nahoru na závěr. Já při zkoušce držel zbraň palcem na rámu pod kohoutem, prsty přes závěr a komisař neměl námitek.



Sarensie
Příspěvky: 6

Příspěvek#4773 » pon 19. zář 2016, 11:11

P.V. píše:Myslím, že tu byl někde i odkaz na manuál, že rozborka se dělá s palcem v lučíku a ostatní prsty nahoru na závěr. Já při zkoušce držel zbraň palcem na rámu pod kohoutem, prsty přes závěr a komisař neměl námitek.


Presne takhle jsem to myslela.. Snad mi to projde :-)



Medicinbal
Příspěvky: 56

Příspěvek#4774 » pon 19. zář 2016, 11:16

Já dělal zkoušku 12.9.2016 ( viz. jiné vlákno) a komisař mě za to pochválil, že to dělám nadhmatem a ne prstem v lučíku. Ale klidně bych se na to dotyčného komisaře předem zeptal, jestli mohu provádět nadhmatem nebo s prstem v lučíku ( to si myslím vadí komisařům více). Přece jenom prst v lučíku je dráždí, tak je lepší se tomuto prostoru co nejvíce vyhýbat. :)

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#4775 » pon 19. zář 2016, 11:20

Tady je téma k rozborkám viewtopic.php?f=57&t=7633&p=111540#p111540 a tady manuál k CZ75 str. 10 - rozborka v levé ruce https://www.czub.cz/media/attachment/fi ... -75_cs.pdf Já ji držel v pravé (silné) a čep šel v pohodě vytáhnout.



Sarensie
Příspěvky: 6

Příspěvek#4776 » pon 19. zář 2016, 11:22

Medicinbal píše:Já dělal zkoušku 12.9.2016 ( viz. jiné vlákno) a komisař mě za to pochválil, že to dělám nadhmatem a ne prstem v lučíku. Ale klidně bych se na to dotyčného komisaře předem zeptal, jestli mohu provádět nadhmatem nebo s prstem v lučíku ( to si myslím vadí komisařům více). Přece jenom prst v lučíku je dráždí, tak je lepší se tomuto prostoru co nejvíce vyhýbat. :)


Ten prst v luciku prave drazdi i me :D Moc se mi to nezda... Diky za odpoved :)



Sarensie
Příspěvky: 6

Příspěvek#4777 » pon 19. zář 2016, 11:23

P.V. píše:Tady je téma k rozborkám viewtopic.php?f=57&t=7633&p=111540#p111540 a tady manuál k CZ75 str. 10 - rozborka v levé ruce https://www.czub.cz/media/attachment/fi ... -75_cs.pdf Já ji držel v pravé (silné) a čep šel v pohodě vytáhnout.


Zkouknu to, diky za odkaz.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#4778 » pon 19. zář 2016, 12:12

Celý je to o tom, že pokud máte u zkoušek 75ku, která drží pohromadě silou vůle a rozpadne se v podstatě sama, tak to můžete držet nadhmatem, srovnat rysky a čep vypadne skoro sám. Chyba to určitě není.
Pokud ale ta pistole bude nová nebo prostě ne tak strašně oběhaná, tak to takhle nerozeberete, nebo s tím budete zápasit jak se smrtí a skončíte mimo bezpečnej směr.
Taky už se to tu řešilo xkrát.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#4779 » pon 19. zář 2016, 12:26

Jenom jedno upozornění pro rozkladače s prstem v lučíku :twisted: ...dávejte si bacha, když máte palec v lučíku a dlaň Vám obepíná závěr, aby Vám dlaň nepřesahovala vpředu přes hlaveň ... porušení bezpečnosti a nazdar...především pro kolegy s většíma rukama...



Phantomas
Příspěvky: 9

Příspěvek#4780 » pon 19. zář 2016, 12:59

Mohu mít dotaz ohledně skládání zkoušky na podzim? Zaslechla jsem, že termíny přes zimu nejsou. Jak to ve skutečnosti je? Případně od kdy do kdy nelze zkoušku skládat. Děkuji

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#4781 » pon 19. zář 2016, 13:05

Nazor: pokud neni poruseni prst v luciku za ucelem rozborky (tzn. manipuluju s garantovane vybitou zbrani), pak bych nepovazoval za poruseni bezpecnosti, kdyz v ramci rozborky dam ruku pred hlaven (1911ka temer nejde ani jinak rozebrat).

Zkousky se skladaji celorocne.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#4782 » pon 19. zář 2016, 13:06

Termíny jsou po celý rok jak je potřeba z hlediska počtu přihlášených a kapacit střelnic. Méně jich bývá o prázdninách z důvodů dovolených, zejména dozorujích policistů. Např. loni jsem měl nejvíce termínů v prosinci.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#4783 » pon 19. zář 2016, 13:08

Prst v lučíku je přesně dle návodu výrobce. Stejně jako 30 sekund čekačka po selhači.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#4784 » pon 19. zář 2016, 14:46

cmk píše:Nazor: pokud neni poruseni prst v l...


Hm, zajímavé, ovšem trochu to pokulhává na tom, že se zbraní se vždy manipuluje, jako by byla nabitá...nerozumím tedy potom tomu, pokud zbraň zkontroluju, dám ránu jistoty a začnu rozebírat, proč musím neustále mířit bezpečným směrem, když před hlaveň můžu klidně strkat ruce? To přece nedává smysl, ne?

Jinak revolvery, 1911 a Glock se u zkoušek asi moc často nepoužívají, ne?

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#4785 » pon 19. zář 2016, 14:56

Ani me nedava smysl dogamicke trvani na bezpecnem prostoru bezprostredne po kontrole stavu/vybiti.
Plati 2 pravidla:
a) se zbrani vzdy manipulujeme, jako by byla nabita (pokud jsme bezprostredne neprovedli jeji celou kontrolu/vybiti)
b) zbrani na nikoho nemirime (ani vybitou).

Bod B by nekdo ad absurdum mohl vykladat, ze ani na sebe, pricemz by do jiste miry mel pravdu... Jenze jak uz jsem psal, 1911 se jinak rozebrat skoro neda - tam si clovek tu ruku pomiri a mit to u jedny pistole jako regulerni techniku a druhe jako zakazanou mi prijde jako volovina.

Z 95% na zkouskach je CZ75. Nekde jeste Glock. Velmi vyjimecne CZ83 ci CZ70.

Za me:
- po vybiti lze porusit bezpecny uhel ci dat prst do luciku A ZAROVEN nenamirit na nikoho dalsiho
- po vybiti lze strcit palec do luciku a dat ruku/prst pred hlaven v ramci vybijeni

Ale ne kazdej komisar to tak ma - dusledek - poslouchejte, co po vas komisar chce :-)

Vykladat si vetu: "manipulovat vzdy se zbrani tak, jako by byla nabita" jako ze TOTALNE VZDY, tak ji vlastne nikdy nesmime odlozit, nesmime dat ranu jistoty, nesmime ji predat a vlastne bychom ji ani nemohli zaregistrovat, protoze na PCR se ke kontrole dava vybita zbran :-) Takze chce to k tomu "vzdy" pristupovat s trochou pochopeni :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů