Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
Kencui
Příspěvky: 137

Příspěvek#3871 » čtv 28. dub 2016, 19:41

To bezpochyby. Ale dle meho ma oboji sve pro a proti a nedovolil bych si tvrdit, ze jedno z toho je hloupost.

Ja osobne jsem se vice bal, ze v tom stresu pri opakovanem nabijeni udelam nejakou chybu, nez ze na 10m netrefim ten nechcu psat cernobily billboard, ale pomerne velky terc...
A zkusenosti predchozich clenu byly ze:
jedenoho rozhodilo jak mel na prvnich trech velky soustrel az nakonec nenastrilel
a druhy mel zase prvni tri tak dobre, ze ztratil koncentraci a taky nenastrilel...

To co chcu rict je, ze bych si nedovolil byt natolik ostry v hodnocneni, abych rekl, ze je to pitomost odmitnout nastrelne. Tot vse.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#3872 » čtv 28. dub 2016, 19:57

Dnešní ZOZ na střelnici Kovohutě Příbram, kde jsem byl na opravném termínu. Na testu nevyletěl nikdo, na manipulaci byla úspěšnost nadpoloviční (nepočítal jsem přesně), ze střelby nevyletěl nikdo, ačkoliv většina měla D (15 m). Komisař B. Fryč.

Plusové body: nikdo si nestěžoval na "házení klacků pod nohy" a kdo prošel manipulací se školními náboji, ten se už vlastní manipulace při střelbě bát nemusel, protože příkazy při střelbě byly přesné, beze snahy nachytat někoho na poslední chvíli na švestkách. Všichni využili nástřel a nikdo neudělal chybu. Jinak je můj pohled na věc ovlivněn tím, že jsem zkouškou prošel, takže nebudu pokračovat ve vyprávění příběhu, který má možná dvě verze.

Na co se vyhazovalo: odložení zbraně při nataženém kohoutu (zapomenutí RJ nebo vypustit po kontrole), zapomenutý zásobník v malorážce, nehlášení čekání 30 s při selhači. Blbé je, že ty chyby udělali lidi, kteří se mnou byli na přípravě a o kterých jsem bezpečně věděl, že to umí stejně dobřě jako já (a to rozhodně nemám nervy ze železa, které by dělaly ten rozdíl).

Nezbývá než poděkovat všem, co mi zde radili při přípravě na ZOZ a p. Pourovi, správci zmíněné střelnice, za praktický nácvik. A popřát těm, co dnes neuspěli, šťastnou ruku při opravě.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#3873 » čtv 28. dub 2016, 20:01

SC1 : Můžeš si stát za tím, co ti řekli ti neúspěšní?



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#3874 » čtv 28. dub 2016, 20:02

Kencui píše:To bezpochyby. Ale dle meho ma oboji sve pro a proti a nedovolil bych si tvrdit, ze jedno z toho je hloupost.

Ja osobne jsem se vice bal, ze v tom stresu pri opakovanem nabijeni udelam nejakou chybu, nez ze na 10m netrefim ten nechcu psat cernobily billboard, ale pomerne velky terc...
A zkusenosti predchozich clenu byly ze:
jedenoho rozhodilo jak mel na prvnich trech velky soustrel az nakonec nenastrilel
a druhy mel zase prvni tri tak dobre, ze ztratil koncentraci a taky nenastrilel...

To co chcu rict je, ze bych si nedovolil byt natolik ostry v hodnocneni, abych rekl, ze je to pitomost odmitnout nastrelne. Tot vse.


To se podle mě nedá hodnotit takto od stolu.

Jeden komisař řekne: "Budete střílet pět hodnocených ran. Máte možnost využít i tři rány jako nástřel, ale uvědomte si, že tím si zdvojnásobujete manipulaci se zbraní a tím i riziko, že vás vyhodím na nějaké chybě!!!"

Druhý komisař řekne: "Budete střílet tři rány nástřel a pět hodnocených; můžete nástřel odmítnout, ale nemá to cenu. Budu vám říkat, co máte dělat."

To jsou dva diametrálně odlišné přístupy. V případě střelby pistolí na 10 m může nástřel pomoct, ale není až zas tolik potřeba, aby člověk kvůli tomu dráždil hada bosou nohou.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#3875 » čtv 28. dub 2016, 20:04

marinakus píše:SC1 : Můžeš si stát za tím, co ti řekli ti neúspěšní?


Tento dotaz nechápu.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#3876 » čtv 28. dub 2016, 20:08

Sc1 : Klidně vysvětlím. U jejich zkoušky jsi nebyl a možná, že bys je vyhodil ty sám a třeba i dříve. Každý by měl hodnotit podle svých vlastních dojmů. Co se týká nástřelných a "ostrých" ran hovoří prováděcí vyhláška jasně. Pokud si ji někdo upraví k obrazu svému, je to jeho problém a jeho riziko.
Naposledy upravil(a) marinakus dne čtv 28. dub 2016, 20:13, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#3877 » čtv 28. dub 2016, 20:09

To je uplne jednoduchy, odmitnes, nastrilis...placas se do prsou. No pak ta druha varianta. Je to na kazdem ze zkousenych. Kdyz prolezes manipulaci strelby uz das. Komisar te vede...mel by.

Odesláno z mého SM-G900F pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#3878 » čtv 28. dub 2016, 20:12

HV : Dobrý komisař by měl být podle mého názoru minimálně při střelbách i dobrý rádce. Ale může to být od kusu, ničím to dané není.



Paulus
Příspěvky: 96

Příspěvek#3879 » čtv 28. dub 2016, 20:20

marinakus píše:Ale píšeš tak. Nic ti nebrání, pokud splňuješ podmínky pro zkoušky a následně je uděláš, se do té mafie komisařů přidat.


Ne děkuju, mám tak práce na hlavu, jediné co to chce je ucelenej předpis... Co a jak se má zkoušet a hotovo a tohle vlákno pak samo osobě ztratí smysl.... Jinak abych nebyl za křižáka tak sám mám dva bývalé komisaře za dobré známé, ale přijde mi, že prostě kolikrát je to jednoduše řečeno přes čáru. Ale to je dno asi bych tak uzavřel :)



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#3880 » čtv 28. dub 2016, 20:25

marinakus píše:Sc1 : Klidně vysvětlím. U jejich zkoušky jsi nebyl a možná, že bys je vyhodil ty sám a třeba i dříve. Každý by měl hodnotit podle svých vlastních dojmů. Co se týká nástřelných a "ostrých" ran hovoří prováděcí vyhláška jasně. Pokud si ji někdo upraví k obrazu svému, je to jeho problém a jeho
riziko.


Tak ještě jednou a jasně. Nehodnotím ničí výkony a už vůbec ne ty, které jsem neviděl. Vím o chybách, co někteří udělali; byly to chyby, za které se vyhazuje, a tak to i dopadlo. Pouze poukazuji na to, že když o někom vím, že ještě o víkendu uměl celou manipulaci předvést od A do Z bezchybně a dneska letěl s prokazatelnou chybou, tak že faktor nervozity patrně hraje docela významnou roli a to hodnotím jako blbé. Zúčastněným jsem každopádně doporučil tyto stránky a tak si jejich dojmy třeba později přečteme také...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#3881 » čtv 28. dub 2016, 20:26

Ucelenej předpis vydává většinou pouze ucelená Evropská komise a podle toho taky vypadá. Já bych se toho nechtěl dožít.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#3882 » čtv 28. dub 2016, 20:28

marinakus píše:HV : Dobrý komisař by měl být podle mého názoru minimálně při střelbách i dobrý rádce. Ale může to být od kusu, ničím to dané není.


Ano, toto jsem dnes zažil a oceňuji to.

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#3883 » čtv 28. dub 2016, 20:43

Kencui píše:Jen bych v kontextu poslednich prispevku vznesl dotaz - opravdu si myslite, ze odmitnout nastrelne (pokud jsem z te zbrane uz nekdy strilel) je "pitomost" ??


Můj osobní názor začátečníka, co má zkoušky čerstvě za sebou - ano.
Moje 3 nástřelné nebyly zrovna do Top 10 hitparády, jedna úplně mimo... nervozita. Pak jsem se kupodivu právě kvůli tomu uklidnila, koncentrovala, obhlédla jsem si, kde skončily ty dvě, kterými jsem aspoň trefila terč :lol: a následných 5 byla má nejlepší série kterou jsem vůbec kdy dala.
A i kdyby jsi si byl sám sebou naprosto naprosto jistý, že "to dáš" - proč odmítnout 3 rány zadarmo pro radost? :mrgreen:

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#3884 » čtv 28. dub 2016, 21:46

marinakus píše:Ucelenej předpis vydává většinou pouze ucelená Evropská komise a podle toho taky vypadá. Já bych se toho nechtěl dožít.


Souhlas, mantinely jsou nastaveny akorat so siroka... Jen by je to chtelo udelat vyssi, aby byl system odolnejsi vuci extremnim vykladum.



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#3885 » čtv 28. dub 2016, 22:09

Espezetka píše:Můj osobní názor začátečníka, co má zkoušky čerstvě za sebou - ano.
Moje 3 nástřelné nebyly zrovna do Top 10 hitparády, jedna úplně mimo... nervozita. Pak jsem se kupodivu právě kvůli tomu uklidnila ...

Tak nějak to vidím i já. Ty 3 nástřelné nejsou proto, abych se trefil, ale abych si zvykl na zbraň, na rány, na okolní prostředí. Co si budeme povídat - pro nováčka je výstřel z 9mm pěkná pumelice i se sluchátky. Vnímá to celým tělem a instinktivně se tomu brání. Dalo by se říct, že se toho výstřelu i bojí.
Prostě mířit kamkoliv do černé a současně plynule tisknout spoušť. Hlavně si neříkat při zamíření do desítky - TEĎ!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů