Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



gastly
Příspěvky: 116

Příspěvek#6031 » pát 5. říj 2018, 15:46

V devadesátým šestým byla výslovně uvedena možnost použít volnou tyč u malorážky. Pepa.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#6032 » pát 5. říj 2018, 16:36

Beru zpět a omlouvám se, oporu podle vyhlášky mohl použít podle vyhl. 50/1996. Je to dávno. Ovšem nikoliv výslovně žádnou volnou tyč.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#6033 » pon 8. říj 2018, 10:41

Já dělal ZP za současného zákona. 2x, když jsem dělal C, tak to bylo jak píšu, podruhé jsem již z dlouhé nestřílel. Proto mi utkvěla vzpomínka, že byla opora zakázána. Moje chyba, že jsem si info neuvěřil.



fitor
Příspěvky: 11

Příspěvek#6034 » úte 2. dub 2019, 09:13

Ahoj,
tady viewtopic.php?f=57&t=7410&start=195
jsem popsal průběh mojí zkoušky. Jenom pro mě: co je oficiální stanovisko k slabé ráně - rána jistoty nebo vypouštění kohoutu?
Na školeníčku u pana Rubeše jsem dával ránu jistoty, na zkoušce pan ing. Kaupe řekl že nikdy nedávat.
Je k tomu nějaké oficiální doporučení, nebo je to na zkušebním komisaři?
Dík



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#6035 » úte 2. dub 2019, 09:39

Nechápu, jak někdo může po slabé ráně chtít ránu jistoty. Slabá rána = teoretická možnost, že střela uvízla v hlavni a pistole přebila.



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#6036 » úte 2. dub 2019, 12:57

Nařízení vlády č. 315/2011 Sb. o zkušebním řádu zkoušky odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu skupiny A až E, příloha 1, bod 3.2.b:

Provedení rány jistoty po kontrole zbraně, u které došlo ke slabé ráně, není porušení zásad bezpečné manipulace se zbraní, a to zejména pokud je takový způsob uvolnění spoušťového a bicího mechanismu nezbytný pro její rozebrání.

viz. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-315

U zbraní s přímoběžným úderníkem (Glock, P-10, ...) to ani jinak neuděláš ....



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#6037 » úte 2. dub 2019, 13:54

Kolemjdoucí: já tedy před ránou jistoty vyndám zásobník a přetáhnu závěr, takže případný další náboj by vypadl. A rozborku Glocka nebo P10 jinak udělat nejde.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#6038 » úte 2. dub 2019, 14:06

kolemjdoucí píše:Nechápu, jak někdo může po slabé ráně chtít ránu jistoty. Slabá rána = teoretická možnost, že střela uvízla v hlavni a pistole přebila.


Silně pochybuju že pšouk ze slabé rány bude mít tu sílu přetáhnout závěr. A i kdyby se to nakrásně stalo, tak zásobník ven, náboj z komory ven kontrola komory a pak klidně rána jistoty. Komu by pak pistole vystřelila bude asi kouzelník.

Nebezpečí slabé rány je v tom, že si to někdo neuvědomí, bude to považovat za selhač, přecukne závěrem nepodívá se že jediné co mu s pistole vypadlo je nábojnice a pošle tam další.

Takže stanovisko k tomu je jasné.
Pokud komisař vyloženě na postupu bez rány jistoty trvá, a řekne to, myslel bych si něco o p*** a ukázal mu to tak jak chce.

k Fitorově zkušenosti bych ještě dodal jak neskonale mě vytáčí, když slyším o manipulaci s brokovnicí a nějakém nutném otáčení se / vyklápění brokovnice s vyhazovači. Neotočíš se a může udajně někoho trefit patronama (hahaha) nevyklopíš trefíš sebe (hahah). Asi nikdy neviděli olympiádu jak se sklápí hlavně.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6039 » úte 2. dub 2019, 14:15

Dragunov : To bys koukal jak dynamický závěr dokáže přebít zbraň po slabé ráně. Zažito s Makarovem. Takže spoléhat na to, co ti vypadne z komory úplně košér není. Jinak souhlas.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#6040 » úte 2. dub 2019, 14:35

marinakus: Díky, za info. To bych zažít nechtěl(nic s dynamickým závěrem nemám) při nějaké rychlopalbě by to tam člověk snadno tedy mohl poslat. O jak moc menší zpětný ráz to má, když to závěr přetáhne? Když by byla rána natolik silná že by nevyfoukla střelu a zároveň takhle přebila. V rachotu střelby nejde moc dávat na sluchový vjem.

Já to myslel tak že jsem viděl video slabé rány(glock) kde si to chlap neuvědomil, neslyšel že to pšouk udělalo a prostě trhnul závěrem a jal se pokračovat s domněním, že je to jen selhač. Kdyby se podíval, že si z komory nevyhodil selhač ale jen nábojnici, přišel by na to.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#6041 » úte 2. dub 2019, 14:52

Měl jsem už slabou ránu a poznal jsem to hned. Ale střela vyletěla z hlavně, takže až tak slabá ta rána nebyla ....

Nicméně, preventivní rozborka se konala ...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6042 » úte 2. dub 2019, 16:28

Dragunov : SZ.



fitor
Příspěvky: 11

Příspěvek#6043 » stř 3. dub 2019, 08:29

majlont píše:Nařízení vlády č. 315/2011 Sb. o zkušebním řádu zkoušky odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu skupiny A až E, příloha 1, bod 3.2.b:

Provedení rány jistoty po kontrole zbraně, u které došlo ke slabé ráně, není porušení zásad bezpečné manipulace se zbraní, a to zejména pokud je takový způsob uvolnění spoušťového a bicího mechanismu nezbytný pro její rozebrání.


Dobře, tak pokud toto nařízení vlády platí, prošel bych s ránou jistoty u CZ75 i když komisař při briefingu řekl nedávat?



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#6044 » stř 3. dub 2019, 10:02

Nařízení vlády č. 315/2011 Sb. je pro komisaře závazné, takže bys měl. Samozřejmě nelze vyloučit, že komisař může být "poněkud svůj". Jako i jinde v životě, je třeba si umět prosadit svůj názor a nebýt jako ovce. Vím, že se to dobře radí ... a hůř reálně aplikuje ....

Konkrétně toto ustanovení zkušebního řádu platí až od poslední novely (1.8.2017). Dříve se rána jistoty po slabé ráně většinou považovala za chybu, resp. postup nebyl legislativně upraven a záleželo na komisařovi. U "kladivových" zbraní mělo celkem logiku ránu jistoty nedávat. U zbraní s přímoběžným úderníkem (striker fired, SF) to dost dobře jinak nejde, protože bez stisknutí spouště nejde zbraň rozložit.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#6045 » stř 3. dub 2019, 13:04

fitor: Ví bůh, záleží na komisaři. I když někoho komisař chybně vyhodí (což by toto bylo) nemá stížnost opravný účinek, jestli si to pamatuji správně.

Majlont: Nemá to logiku moc u žádné zbraně. Pokud někomu zbraň vystřelí, nebo by v případě nácviku na zkoušce "vystřelila" (náboj v komoře) tak je to sakra hrubé porušení bezpečnosti. Zkontrolovaná zbraň prostě vystřelit nesmí i když ji cvakám bezpečným směrem a správně zkontrolovaná zbraň prostě vystřelit ani technicky nemůže.
Se strikerem to nemá moc co dělat, já mám taky striker a ten rozebrat bez rány jistoty samozřejmě jde.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů