Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5881 » sob 19. kvě 2018, 20:51

V "Realnych zkusenostech" ctu zajimavou vetu:
nekonaly se žádné záludnosti, žádné cvičné náboje v komoře


Kuciii, cvicny naboj v komore neni zadna zaludnost. To je jeden z regulernich pocatecnich stavu zbrane pro zkousku.

Uživatelský avatar
Gregory
Příspěvky: 100

Příspěvek#5882 » pon 9. črc 2018, 14:01

Tak jsem se konečně od března dostal minulý týden na zkoušku (z nedostatku času), a úspěšně rozšířil o skupinu C na první pokus. Jinak zkušební komisař se ptal i na věci jako zahrdlení, co lze použít za náboje u takovýchto hlavní atd...... Rozebíral jsem jak malorážku tak brokovou kozlici. Střelba taktéž z obojího. Mimo kruhy jsem byl pouze u druhé zkušební rány (trochu mi to ujelo o 1cm), u brokovnice stačilo jednou vystřelit a bylo tam toho jak..... Přípravný kurz jsem neměl jen jsem si den předem zašel na střelnici a tam jsem si obě zbraně několikrát rozebral a složil. Pistoli po mě nechtěl.



petrolinko
Příspěvky: 4

Příspěvek#5883 » sob 8. zář 2018, 18:41

Ahoj všem,
jsem začátečník a tak se zřejmě zeptám jako uplný blbec , při střelbě u zkoušek na zbrojní průkaz sk. D, E je povoleno míření jedním okem ( druhé je zavřené ) nebo musí být obě otevřené ? Někdo mi tvrdil že musí být otevřené obě oči aby střílející měl větší přehled o okolí ( kvůli práci třeba policisty ).Měl pravdu nebo klidně muže být jedno oko zavřené ( takhle se mi míří mnohem přesněji ).
Díky za odpověď :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#5884 » sob 8. zář 2018, 19:02

petrolinko : S očima si dělej co chceš, jak uznáš sám za vhodné. Stejně tak, jako jestli chceš držet zbraň jednou rukou nebo oběma a jakým okem chceš mířit, či v jaké ruce držet zbraň. Jediné, co musíš, zasáhnout terč požadovaným počtem zásahů a dodržet bezpečnost při střelbě.



-recon-
Příspěvky: 104

Příspěvek#5885 » sob 8. zář 2018, 21:30

cmk píše: Kde jste byl na kurzu? Tam se tohle uci."... pocitej s tim, ze mas slusnou sanci vyletet a zkouska te bude stat totez, co by te stal kurz.


Mě se naopak "líbí" přístup: "pojď k nám na kurz, protože jinak ten zbroják neuděláš". Dojímá mě, jak si na tom někteří zejména v okolí Prahy dělají byznys, když počet otázek, které mohou padnout je cca 100. Asi by bylo fajn alespoň částečně eliminovat libovůli některých komisařů

Btw, řešit jako komisař pokyny na střelnici, ve smyslu nabíjet a jestli tam zásobník dal nebo ne mi přijde už úplně mimo. Samo o sobě to de facto omezení bezpečnosti není a kde na střelnici řídí střelbu (zažil jsem to 1x). Ale hlavně lidi vyděsit a nahnat na kurzy ať nám jedou kšefty



petrolinko
Příspěvky: 4

Příspěvek#5886 » ned 9. zář 2018, 09:19

marinakus píše:petrolinko : S očima si dělej co chceš, jak uznáš sám za vhodné. Stejně tak, jako jestli chceš držet zbraň jednou rukou nebo oběma a jakým okem chceš mířit, či v jaké ruce držet zbraň. Jediné, co musíš, zasáhnout terč požadovaným počtem zásahů a dodržet bezpečnost při střelbě.


Díky moc za odpověď :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4573

Příspěvek#5887 » ned 9. zář 2018, 12:56

recon : Každého je osobní věcí, jestli na kurz půjde nebo ne a nikdy by mě nenapadlo k tomu někoho jakkoliv nutit a už vůbec ne ke mě. Ať si opakuje zkoušku kolikrát chce. On totiž, když ten kurz pořádá někdo, kdo se zkoušek účastní jako pořádající nebo komisař, tak ví, na co upozornit, že to je prostě špatně. Ze střelnice tě nikdo nevyhodí, že pořád hrabeš na spoušť, dokud si nevystřelíš, kam nemáš. A otázky v podstatě žádné nepadají a pokud padnou, celkem na nich vůbec nezáleží. Přezkušovaný má u manipulace "předvést" a ne "odpovídat". Nakonec by mě moc zajímalo, co myslíš tou "libovůlí komisařů". K té totiž není od 1. 8. minulého roku v podstatě žádný prostor. Nejde ale jen o omezení bezpečnosti na střelnici ale i o manipulační chyby. Samozřejmě i ty by měly být hodnoceny podle jejich závažnosti, nicméně podle zkušebního řádu musí být opakovaně. Tudíž logicky nejméně dvě.



-recon-
Příspěvky: 104

Příspěvek#5888 » pon 10. zář 2018, 09:13

marinakus píše:když ten kurz pořádá někdo, kdo se zkoušek účastní jako pořádající nebo komisař, tak ví, na co upozornit, že to je prostě špatně.

Ano, taky ti může říct kdyby jste byl na kurzu, tak to umíte...Není náhodou zvýhodněn někdo, kdo chodí na dané střelnici na kurz a pak si tu samou střelnici "vybere" k vykonání zkoušky (Praha)? Ale možná se pletu.

marinakus píše:Přezkušovaný má u manipulace "předvést" a ne "odpovídat".

Ze zkušeností zde se tak neděje.

marinakus píše:co myslíš tou "libovůlí komisařů".

Výše uvedené a doplňující otázky jejichž studium je omezeno a nemají s manipulací nic společného. Opět je tu toho 393 stránek.

marinakus píše:Nejde ale jen o omezení bezpečnosti na střelnici ale i o manipulační chyby. Samozřejmě i ty by měly být hodnoceny podle jejich závažnosti, nicméně podle zkušebního řádu musí být opakovaně. Tudíž logicky nejméně dvě.

Manipulační chyby je taková hlava 22 že. Jasně že když nemám tu zbraň doma, tak ji nemám úplně v ruce. Pokud chybuji v manipulaci a nejsem u toho nebezpečný, nevidím důvod k vyhazovu. Jako situace, kdy si člověk zjišťuje s jakou konkrétní zbraní bude manipulovat na střelnici, aby se podle toho připravil mi přijde trochu trapná.

Naopak bych uvítal dodatečné povinné školení z NO a KN pro osoby, které budou chtít zbraň nosit k ochraně života, zdraví a majetku...jednoznačné a ne kočkopes jako manipulace

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#5889 » pon 10. zář 2018, 09:20

Co je špatně na tom chodit trénovat se zbraní, kterou dostanu i u zkoušky ? A na střelnici, kde ta zkouška bude ?

A vzhledem k tomu, že jsme si v rodině porovnali výuku na dvou různých střelnicích, tak si myslím, že dobrý kurz fakt pomůže. Není samospasitelný, ale je dobré, když někdo upozorní na běžné chyby a tak. A učí to trochu systematicky, ne jen rozborka/sborka a střelby.



-recon-
Příspěvky: 104

Příspěvek#5890 » pon 10. zář 2018, 09:31

Dá ti oficiálně někdo vědět, že budeš manipulovat s tou a tou zbraní (značka a typ)? Mě nedal, musel jsem zjišťovat.

Pokud budeš chodit na kurz na střelnici, kde budeš dělat zkoušku a bude tě školit komisař, tak ne, opravdu nejsi zvýhodněn.

pozn.: test i manipulaci jsem udělal bez ztráty kytičky, komisař byl příjemný, ale pro to, co se tu člověk dočte moc pochopení nemám

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#5891 » pon 10. zář 2018, 09:46

Já teda neměl v ruce do přípravného kurzu fakticky žádnou zbraň... :) I proto jsem šel na přípravný kurz na střelnici, kde jsem dělal zkoušku a tu ČZ jsme pak u zkoušek měli. Kurz vedl správce střelnice, komisař byl úplně někdo jiný.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#5892 » pon 10. zář 2018, 09:48

Má zkušenost (červenec 2017, Trigger Service Brno) byla, že jsem si dobrovolně udělal kurs přípravy na ZOZ. Dostal jsem do ruky dvojku (nikdy předtím jsem brokovnici nerozebíral, tedy hodnotím jako plus), malorážku (předtím jsem střílel jako amatér na hasičských závodech, nikdy ale nerozebíral, tedy opět plus pro mne si to vyzkoušet) a taky CZ75, se kterou jsem nikdy neměl žádnou zkušenost ani manipulační, ani střeleckou, ani rozebrat... - pro mne opět plus. A ze všech zbraní jsem mohl s instruktorem trénovat střelbu. Opět plus. Nikdo mne do toho nenutil. Ale je to něco jako autoškola. Kamarád Vás taky naučí sice jezdit, ale málokdy vyčte poctivě chyby... Já osobně kurs doporučuji.
Zkušební komisař nám na rovinu řekl, že za chyby (pokud to nebude narušení bezpečnosti) nevyhazuje, pokud si ji sami uvědomíme a ihned napravíme. Žádné "záludnosti".



milonk
Příspěvky: 104

Příspěvek#5893 » pon 10. zář 2018, 09:52

Ano, take nevidim nic spatneho na absolvovani kurzu manipulace se zbrani na strelnici, kde se bude konat zkouska. V Melniku to pani policajtova dokonce doporucila, pokud clovek nema moc zkusenosti. Za sebe muzu rict, ze bez kurzu na strelnici bych zkousku nedal, i kdyz jsem pred tim parkrat strilel. Dokonce jsem na doporuceni spravce strelnice absolvoval dva kurzy. Prvni ctrnact dni pred zkouskou a druhy tri dny pred zkouskou. Na prvnim uplne jelito a na druhem si uz vse sedlo a zkouska byla absolutne bez problemu. Co si pamatuju, tak z tech co delali kursy se mnou, tak na manipulaci se zbrani nevypadnul nikdo. Pokud nekdo neudelal, tak jen lidi bez kurzu. (Timto zdravim pana K. do Katusic a jeste jednou diky :-) ). Takze za me kurzy rozhodne ano, pokud nemate znameho, ktery vam vse dukladne vysvetli. Navic vyhodou kurzu na strelnici, kde se bude zkouska konat, je manipulace a strelba ze zbrani, ktere budou u zkousky.

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#5894 » pon 10. zář 2018, 10:17

Já osobně to vidím také jaké velké plus, jít na kurz. I když jsem měl v rodině držitele ZP, tak s ním je dobré, tak max si jít zastřílet, aby to měl člověk levnější, a že upozorní ne elementární chyby. I po zdejších radách, jsem ten kurz na střelnici absolvoval, se správcem a opravdu se mnou prošel úplně všechny situace, které při ZOZ mohou nastat a jsem si skoro jistý, že bez něj bych to neudělal. A to jsem měl doma malorážku i CZ75, které jsem si mohl do omrzení rozebírat, skládat a cvičit bezpečnou manipulaci...
A ani teď, jakožto čerstvý absolvent, který to má všechno v čerstvé paměti, bych neřekl, že bych byl schopen vysvětlit a připravit na všechny aspekty ZOZ. Za mě tedy kurz rozhodně ano a popravdě, pokud bych například teď rozšiřoval, tak i jako držitel ZP, bych si třeba na hodinku ten kurz, pro osvěžení všeho zaplatil.



-recon-
Příspěvky: 104

Příspěvek#5895 » pon 10. zář 2018, 12:53

Já osobně to vidím také jaké velké plus, jít na kurz...o tom ale řeč nebyla. Kdyby MV připravilo materiál pro žadatele jako na test, tak žádný kurz nikdo nepotřebuje. Stačí jen jasně říct, co všechno může komisař chtít (konkrétně jako u testových otázek) a na jakých zbraních budete zkoušeni (max. dvě možnosti od krátké, dlouhé kulové a brokové). Pak nikdo žádný kurz nepotřebuje. Materiál na 3 A4, sborka rozborka na youtube.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 hostů