Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
frantisek
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#796 » čtv 2. říj 2014, 13:59

Seda je teorie, kosaty je strom zivota :)

To co tady pisu, vychazi z toho, co vidim v praci. Pracuju na strelnici. V Praze. Aktualne tam zkousi 8 komisaru, znam vsechny, od nekterych jsem si dal zkousku nanecisto.

ANO, kazdy to bere malinko jinak, kazdy je jen clovek a nejak pristupuje k uchazeci a ma ten den nejakou naladu.

Radim obecne postupy, platne pro zkousky. Samozrejme muze nastat vyse popsany stav, kdy komisar pri ostre strelbe nevyzaduje kontrolu a chce nechavat zaver vzadu. Ale taky to muze byt presne naopak. Klid, chladna hlava, premyslet, nespechat.

Kazdemu, kdo si se mnou dava pripravu hned na uvod rikam:

33% zkousky je prst na spousti a bezpecny prostor. Kdo to udrzi a neporusi, ma skoro vyhrano.

33% je soustredeni a vykonani jen toho, co komisar chce, ne vic a ne min. Kazdy zkousejici pred zkouskou rekne co jak delat. Mnozi na makete predvedou postupy, ktere pak budou zkouset.

33% jsou znalosti. Naucit se par veci zvladne kazdy.

1% je blba smula, nahoda .... (za posledni rok a pul jsem zasil jen 1 pripad kdy uchazec vyletel na hloupost, u ktere IMHO nebylo reseni).

Kdo to pojme jako cvicena opice a nauci se postupy jako basnicku, vylitne. Opravnene.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#797 » čtv 2. říj 2014, 16:29

mě se (na C) komisař před střelbou z brokovnice ptal: "můžete z týhle brokovnice střílet ocelovými broky?"
odpověď: ne, neměla vyraženou potřebnou zkušební značku (lípa). Nevěděl jsem, dal mi to.
Taky mě upozornil na špatný natahování závěru u pistole - měl jsem spocený ruce, tak jsem si závěr chytil víc vpředu a palcem jsem trochu zakrýval vyzazovací okýnko. tak bacha na to.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#798 » čtv 2. říj 2014, 19:45

On ani komisař není pán bůh, který ví všechno. Aby jsi mohl střílet z brokovnice ocelové broky, nemusí být nutně přímo pro ně zkoušena. SB uvádí jaké velikosti a z jakého zahrdlení jdou střílet i ze zbraní, které tormentaci pro ocel nemají. Samozřejmě to chce dobrý technický stav zbraně.



Eironil
Příspěvky: 8

Příspěvek#799 » pát 3. říj 2014, 09:20

Díky moc všem,
včera jsem byla na přípravném kurzu, docela mě to uklidnilo. Budebtam CZ75 a velmi dobře rozebratelná, paráda. Bylo mi všechno velmi dobře vysvětleno, tak doufám, že to bude ok.
Jen jsem se zapomněla zeptat, při tom přerušení střelby pro např. osoby v cílovém prostoru apod. se dělá co. Prst ze spuště a zajistit pojistkou zbraň, nebo se má vybít a odložit? Logicky mi, i jak už tu někdo psal, přijde správně tk první, ale nevím.

Uživatelský avatar
Liberty
Příspěvky: 40

Příspěvek#800 » pát 3. říj 2014, 09:41

preruseni strelby. Prst ze spouste, sklonit zbran, zajistit a nahlasit spravci strelnice. Vybijet zbran se nemusi pokud ji neodkladas - coz nemuzes, jakakoli dalsi manipulace se zbrani muze ty osoby ohrozit, logicky :)



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#801 » pát 3. říj 2014, 10:38

Nemám CZ75, ale domnívám se, že zajistit jde pouze v případě, že je náboj v komoře. Pokud jsi ještě nenatáhla, potom bude manipulace s pojistkou marná. To jen pro doplnění, abys nezmatkovala.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#802 » pát 3. říj 2014, 10:45

Nemusí být nábo v komoře. Ale musí bt natažený kohout.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#803 » pát 3. říj 2014, 12:14

Přerušení střelby neupravuje vůbec nic. Shodou okolností jsem se na toto téma ptal nedávno pracovníků dohledu PČR. Bylo mi odpovězeno velice šalamounsky, že záleží na komisaři, co vlastně chce ale v případě ČZ 75 (a to je zcela logické) by měly následovat úkony, aby zbraň bylo možné odložit do pouzdra nebo na polici střeleckého postu. Tzn. vypustit kohout na pojistný ozub při náboji zasunutém v komoře. Prostě naprosto stejně jako když chci nosit zbraň s vnějším kohoutem s nábojem v komoře. Asi ale nemusí být od věci zeptat se před zkouškou komisaře, zda nechce něco jiného. Stejně vás musí před praktickou zkouškou seznámit se svými povely které bude používat. Ale to už je zase od kusu. A samozřejmě by mělo záležet na tom, z jakého důvodu k přerušení střelby dojde i o jakou střelnici jde (vnitřní x venkovní). To je podobné jako při důvodu závady na zbrani.

Uživatelský avatar
Liberty
Příspěvky: 40

Příspěvek#804 » pát 3. říj 2014, 14:42

ze zalezi na komisari je taky fakt... nebylo by od veci si predem sepsat postrehy a chyby atd. co tu lidi pisou a zeptat se primo komisare jak to chce.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#805 » pát 3. říj 2014, 15:19

Mě se osvědčilo komisaři prakticky před každou kritickou akcí říct a popsat, co přesně chci udělat (případně proč) a jestli mu to tak vyhovuje, nebo jestli to chce jinak. Ale asi fakt záleží na člověku - jestli je komisař blb, vždycky si nějakou blbost najde.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#806 » sob 4. říj 2014, 21:12

No, ono jak u kterého. Ten, co jsem ho měl já na to nahlížel tak, že by žadatel u zkoušky měl mít manipulaci se zbraní v malíčku a tak nám to i řekl. Na rovinu řekl, že návod jak bezpečně manipulovat se zbraní nám říkat nebude, to jsme se měli naučit v kurzu. Ale taky poznamenal, že nemá vyhraněný požadavek na tu a tu konkrétní manipulaci. Nikoho tedy třeba netepal za ránu jistoty, jak tu někdo uváděl, nechal každého jak se to dotyčný naučil. Samozřejmě pokud to bylo v souladu s bezpečnou manipulací. Jak se občas říká, kdo se moc ptá, moc se dozví. Já se radši neptal a vyplatilo se.

Uživatelský avatar
Liberty
Příspěvky: 40

Příspěvek#807 » sob 4. říj 2014, 23:45

takze sme zase zpatky :D .... komisari sou jako bonboniera :D



Azar
Příspěvky: 105

Příspěvek#808 » ned 5. říj 2014, 01:01

Jak to tu ctu furt nerozumim proc vubec komisari rozborku - kazda zbran ma navod tam si prectu co potrebuju - proc mam nekde rozebirat nejakej ceskej krap - provedeni rozborky dle meho postrehu neni vubec k nicemu - ja osobne jsem ani rozborku nedelal mel jsem chytreho komisare

Uživatelský avatar
Liberty
Příspěvky: 40

Příspěvek#809 » ned 5. říj 2014, 09:22

ber to jako technickou cast zkousky z ridicaku.. komisar musi videt ze ty zbrani rozumis a znas princip fungovani atd...

Uživatelský avatar
smajlik
Příspěvky: 89

Příspěvek#810 » ned 5. říj 2014, 09:42

Nedokazu si predstavit, ze by dostal zbrojni prukaz kazdy a bez pripravy. Jeste bych pritvrdil a udelal bych nejaky pripravny kurz na manipulaci, protoze kdo to mysli se strelbou vazne, tak si stejne zaplati na strelnici nejake hodiny.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 hostů