Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4741 » sob 10. zář 2016, 20:16

To si ale neodporuje... Zasobnik jako prvni ven je vzdy dobre... O tom nikdo nepochybuje...
Rozpor je v tom, zda je spatne, kdyz jde nejdriv zaver doazdu, pak prijde prozreni "aha, je tam zasobnik", oprava vyndani zasobniku a bezpecne dokonceni vybiti... Netvrdim, ze je to dobre, ale tvrdim, ze to neni zasadne spatne, aby to znamenalo "ohrozil, nebo by v praxi ohrozil", tudiz to za me neni duvod k vyhazovu.

Stejne jako tohle:
viewtopic.php?f=57&t=7410&start=15#p113699
"za ránu jistoty při slabé ráně před rozebráním vyhazoval taky" - to by me zajimalo, co by pan komisar delal, kdyby prijel na strelnici, kde by meli dostupnyho jen Glocka... jestli by vyhodil vsechny rovnou, protoze tahle nejrozsirenejsi zbran na svete nejde (kupodivu ani po slabem vystrelu) rozebrat jinak, nez po rane jistoty.

Jako obvykle v obou pripadech dodavam - hold poslouchejte poradne komisare a delejte cokoliv, co chce.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#4742 » ned 11. zář 2016, 20:12

SC1 píše:......
Jenže ve stresu jde většinou vědomá stránka stranou a rozhoduje to, co je nadrilované a podvědomé.
......


Jenže u zbraní nastávají stavy, které je nutné řešit ve stresu a je nutné je řešit správně.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#4743 » pon 12. zář 2016, 08:47

Téměř všichni se na ZOZ díváte jako na test 100% zkušeného střelce. To je blbost. Je to síto. Komisař by měl mít dostatek citu a zkušeností k tomu aby nechal projít pouze lidi, co mají rozum a schopnost základní manipulace ze zbraní. Vše ostatní je už jen na uchazeči. Vždyť 99% činností se zbraní je člověku bez ZP zapovězeno. ZOZ je jen start do sféry střeleckých zkušeností. Další střelecké pokroky a trénink se zbraní nastává až po úspěšném složení ZOZ.



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#4744 » pon 12. zář 2016, 09:25

kolombo píše:
SC1 píše:......
Jenže ve stresu jde většinou vědomá stránka stranou a rozhoduje to, co je nadrilované a podvědomé.
......


Jenže u zbraní nastávají stavy, které je nutné řešit ve stresu a je nutné je řešit správně.

to zas zalezi od situace, napriklad cekat pri selhaci je krasna vec na strelnici, pri NO ani omylem hned prebijet atp

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#4745 » pon 12. zář 2016, 09:32

Jenže tím sítem by neměl projít někdo, kdo neumí kdykoliv mechanicky udělat základní operace se zbraní. A kdo nechápe základní chování zbraně.

Už jen proto, že se ZP E si může dojít koupit tu zbraň a jít s ní, nabitou, stejně jako kterýkoliv jiný držitel ZP. Hned, bez nutnosti dalšího tréningu.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#4746 » pon 12. zář 2016, 09:57

čerstvej držitek řidičáku taky skoro neumí jezdit a vesele se prohání mezi ostatníma autama normálně po silnicích. Ergo je řádově nebezpečnější, než čerstvej držitel ZP.



horazl
Příspěvky: 42

Příspěvek#4747 » pon 12. zář 2016, 09:59

Kolombo: Připravuji se již přes dva měsíce na zkoušku, občas zajdu i na střelnici a nejsem si jist, že dělám věci mechanicky. Ono to snad ani nejde, nemám doma k dispozici opravdovou zbraň, abych mohl vše pilovat. Mám tu výhodu, že mám alespoň airsoftku, bohužel Glocka který nemá kohout, ale aspoň se na něm dá jakási rozborka dělat. A to si myslím, že se přípravě věnuji víc než řada dalších adeptů. Ale narovinu, ono je to podobné i s autoškolou. Zvedněte ruku kdo z vás byl takový mistr, že zvládal vše mechanicky a to je auto pořádná zbraň pro okolí. Za mne říkám, že až opatrná praxe při každodenním ježdění mne naučila. Tak to podobně vydím i se střelbou až vystřílím první tisícovku tak jsem začátečník. Klobůčáři ale uloženkáři jsou na tom stejně, oba mají průkazy, občas to protáhnou a široké okolí má strach.



horazl
Příspěvky: 42

Příspěvek#4748 » pon 12. zář 2016, 10:00

Ha SansLogique byl rychlejší :)

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#4749 » pon 12. zář 2016, 10:25

To srovnání je trefné. Dril člověk získá až praxí a z vlastní zkušenosti musím říct, že ho u ZOZ taky velice rychle může ztratit :D



j.kuntos
Příspěvky: 68

Příspěvek#4750 » stř 14. zář 2016, 09:59

Zdravím Vás, začal jsem si dělat ZP, pročetl jsem co šlo ale jedna otázka mi nějak uniká, když mi při praktické zkoušce dá komisař papír do hlavně, jak potom postupovat? Stačí ohlásit pouze, že zbraň má neprůchodnou hlaveň a bez rány jistoty odložit? V případě otázky, co s tím, nebo kdyby mi řekl, abych udělal rozborku, až rozeberu, vymést by se mělo od ústí hlavně?


Děkuji moc. Petr.



horazl
Příspěvky: 42

Příspěvek#4751 » stř 14. zář 2016, 10:24

No to by mne zajímalo, zda se do laufu někdo dívá když kvér není rozebraný.
Rád se nechám poučit, i kdybych viděl čouhat z hlavně cokoliv, dám do stavu bezpečné zbraně a následuje rozborka.
Nahlásil bych závada na zbrani a upřesnění neprůchodná hlaveň. Pokud by mi komisař podal vytěrák, tak bych to zkusil vyšťouchnout a zkontrolovat. Následovala by sborka, ověření funkčnosti, rána jistoty nebo vypuštění kohoutu přes palec. Vše bez vloženého zásovníku a míření do bezpečného prostoru (a po většinu stavu bez prstu na spoušti).
Je to tak správně?



horazl
Příspěvky: 42

Příspěvek#4752 » stř 14. zář 2016, 10:25

Neřekl jsem, že se taky připravuji na zkoušku, tedy je to otázka a ne certifikovaný postup :)

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#4753 » stř 14. zář 2016, 10:31

U krátké papírek uvidíš až po rozborce, tam dál jak na kraj komory skrz výhozní okénko nedohlédneš. Kontrola průchodnosti hlavně pohledem je poslední krok při rozborce a první při sborce. Na to nezapomeň, dost se na to dbá.
Pokud ho tam uvidíš, řekni že hlaveň není průchodná a na otázku "co s tím" odpověz, že to odneseš puškaři. Odpovědi typu "vytluču střelu tyčkou" nemají moc v lásce.
Pokud ti řekne že v pořádku, papírek vyndá, tak před sborkou do ní opět jukni, jak jsem ti to psal výše. Nedej na to, že ti řekne že je v pořádku. Ty sám se musíš znovu před sborkou přesvědčit. Každopádně pokud nebude papírek zmuchlaný do kuličky, ale stočený proužek papíru do kroužku a je umístěný až u ústí hlavně, chvilku trvá, než si ho všimneš.
U dlouhé (malorážky) koukáš do hlavně až po vyjmutí závěru.
U brokovnice koukáš do hlavní až po sejmutí svazku z baskule. Sice tam vidíš i po zlomení, ale opět je kontrola pohledem do hlavní posledním krokem rozborky.
Ale počítám, že ti jde primárně o krátkou, že?

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#4754 » stř 14. zář 2016, 10:31

horazl: před hlaveň u složené pistole při zkoušce nikdy nestrkej ruce, natož hlavu, aby jsi se tam koukl. :-) myslím, že jsi postup napsal naprosto správně.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#4755 » stř 14. zář 2016, 12:59

horazl...a i při rozborce hlaveň pořád bezpečným směrem - i když už máš rozebráno, kontroluješ, pokládáš na stůl, bereš ze stolu, kontroluješ...pořád bezpečným směrem...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 hostů