Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#4846 » pát 23. zář 2016, 20:36

kolombo : Ono je vše trochu jinak, Vyhláška 115/2014 nám vnesla do děje zkoušek možnost používání jako krátké kulové zbraně malorážku. Nepovažuji to za příliš šťastné, nicméně, když už to tak je, buď můžu jako pomstu provozavateli střelnice nechat klapat zápalníkem do okraje nábojové komory nebo se můžu zachovat jako běloch a nechávat účastníky zkoušek ponechávat zbraň po dostřílení ve střelecké pohotovosti. Nic tomu nebrání a nic to neporušuje ani z hlediska bezpečnosti. Nakonec to můžeš nechat provést i s plnotučnou devítkou.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2231

Příspěvek#4847 » pát 23. zář 2016, 20:57

Nepíšu tam, náhodou, že u pistole ??



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#4848 » pát 23. zář 2016, 21:01

Koukám že se tu názory víceméně rozchází. Asi se tedy shodnem na tom, že vždy je nejlepší se komisaře zeptat, jak to vyžaduje jo?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#4849 » pát 23. zář 2016, 21:03

kolombo : Já myslel, že krátká kulová je pistole. Dříve to bylo jen u dlouhé a bylo to logické, aby šla odstřílet i na střelnicích, kde by velkorážná dlouhá kulová byla zakázána. Nevím proč někdo prosadil toto i pro krátkou ale je to tak. Když už tak mluví prováděcí vyhláška, je asi blbost, aby komisař vymýšlel jiná omezení, i když může.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2231

Příspěvek#4850 » pát 23. zář 2016, 21:07

Komisař před zkouškou řekne, jak si co představuje. Včetně toho, jak to budete dělat s ránou jistoty z konkrétních zbraní.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#4851 » pát 23. zář 2016, 22:05

kolombo píše:Já tedy nevím, ale závěr vzadu lze u pistole nechat jen na střelnici, třeba než doplním střelivo do zásobníků. Po dokončení střelby vždy shazuji zásobník a dávám ránu jistoty. A pak balím zbraň, zásobníky a další ...

Takže i po manipulaci u zkoušky asi neprojde jen nechat závěr vzadu.


Pokud si vzpomínám, tak komisař jí může tak chtít odložit, ale obvykle se chce spustit závěr záchytem a RJ, potom odložit. Ta poloha bez zásobníku a záchytem vzadu se snad používá při sportovní střelbě, tuším, že je to zbraň ve střelecké pohotovosti.
Pokud se odkládá se závěrem vzadu, pokládá se opačně než normálně, tedy pažbou doprava a výhozním okénkem nahoru, aby do něj bylo při závěru vzadu vidět.



Mates Picco
Příspěvky: 69

Příspěvek#4852 » sob 24. zář 2016, 07:16

Pokud chceš mít jistotu, že to to budeš dělat správně, dle daného komisaře, tak si opravdu našetři na kurz na střelnici, kde budeš dělat zkoušku. Budeš tam manipulovat se zbraněmi, které budou u zkoušky a tam taky vědí, co místní komisaři požadují. Potom pořádně poslouchat na zkoušce, co komisař chce a klidně se ptát. Při zkoušce klidně komentovat postup co dělám a co se chystám právě udělat.



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#4853 » sob 24. zář 2016, 07:33

Přesně to co píšeš jsem absolvoval a tam mi bylo řečeno že po ukončení střelby vyndavám zásobník a dokládám zbraň se závěrem zajištěným v zadní poloze míříc směrem k terčům.

Jsem jen trochu skeptický a tak píšu o rady ještě sem abych si udělal nějaký závěr z toho všeho. :)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2231

Příspěvek#4854 » sob 24. zář 2016, 07:39

Způsob, jak má být závěr zbraně, pokud se z ní právě nestřílí, může upravit i provozní řád střelnice.

A já si pistoli pokládám vždy výhozním okénkem nahoru, při úchopu pravou rukou je to velmi logická poloha.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#4855 » sob 24. zář 2016, 07:54

Na jednom kurzu mi říkal instruktor pokládat ovládacími prvky nahoru (okénko dolu, pro mě - praváka - krkolomné), na druhém (střelnice zkoušky) podle pravák/levák, což potvrdil i komisař. :-)

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 331

Příspěvek#4856 » sob 24. zář 2016, 08:03

Zdá se, že už se toho víc nedovíš. Některé zásady jsou pro zkoušku obecně platné a některé ne.

Určitě žádnému komisaři nebude vadit stálé míření bezpečným směrem, prst mimo spoušť opřený o rám, opakovaná prohlídka komory a šachty, při rozborce/sborce opakované koukání do hlavně.

Naopak se musíš zeptat, co si konkrétní komisař představuje pod pojmem "nabíjet", jestli chce zajistit po nabití/před střelbou, jestli chce/nechce RJ po slabém výstřelu nebo ne, zda chce odkládat zbraň se závěrem vzadu či závěr spustit+RJ atd.

Napiš si checklist, komisař všechno/většinu věci řekne v učebně před zkouškou, odškrtávej si zodpovězené dotazy na checklistu a na zbytek se zeptej. Komisaři mají opravdu na některé věci odlišné požadavky a proto ti tady nikdo nedovede odpovědět, jak to bude na tvé zkoušce s konkrétním komisařem.

Já jsem se například doptával, zda chce RJ po slabém výstřelu. Koukal na mě jak na exota, zda tu otázku myslím vážně. RJ nechtěl, jen vypuštění. Když jsem mu svoji otázku vysvětlil, že někteří komisaři RJ chtějí a preferují zničení zbraně před zastřelením manželky, tak jen nevěřícně kroutil hlavou.

Na naší střelnici, když přijel komisař, přiběhl k našemu hloučku instruktor a rychle sděloval zkušenosti s daným komisařem :)

Tak držíme palce :)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2231

Příspěvek#4857 » sob 24. zář 2016, 09:22

Já myslím, že na každé normální střelnici Vás upozorní, na co klade komisař důraz, pokud mají zájem, aby absolventi jejich kurzu získali ZP.



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#4858 » sob 24. zář 2016, 10:06

Jojo checklist už si píšu a beru ho ssebou. :)

Pánové já už jsem tak zblblej, že jsem ve sklepě vyhrabal starou airsoft berettu která má shodou okolností pohyblivý kohout, SA/DA spoušť a nevěřili byste, jak dobře se na i na tomhle dá trénovat rutina povelů. :lol:

Doporučuji všem co si nejsou jistý jako já a chtěj to mít naučený na 100%. :D Stačí si v hlavě říkat random povely a snažit se všechno v co nejkratším čase bez přemýšlení udělat. :D Rozborka/sborka jde těžko, ale s trochou fantazie... :lol:

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2231

Příspěvek#4859 » sob 24. zář 2016, 10:53

A jak si myslíš, že rutinu trénovala většina z nás ? Kuličkovky, plynovky ...



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#4860 » sob 24. zář 2016, 11:04

Jo, je to príma způsob. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: franta599, kolemjdoucí, MojeTikka, monk, Sedmej a 9 hostů