Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#4906 » čtv 29. zář 2016, 13:23

Čoveče, je hezké, že ti to jednou vyšlo a upřímně ti k tomu gratuluji ale měl by si opravdu komisař hrát na psychologa, doktora, věštce? Co když tvůj úsudek bude příště chybný? Kolika lidem zabráníš udělat si zbroják abys mezi nimi odhalil jednoho, komu opravdu hrabe? Je to skutečně tvá role? Tohle špinavé prádlo by se na veřejnosti prát nemělo.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4907 » čtv 29. zář 2016, 13:50

Jsou veci, na ktere se tezko odpovida verejne a je trochu faul se na ne verejne ptat (viz. priklad schizofrenika - pokud by mi nekdo odpovedel, ze chce zbrojak proto, ze po nem vsichni jdou tak, jak to bylo ve Tvem pripade, pak asi ani neni treba ani cekat na diagnozu od lekare - kdo nejakeho schizofrenika zna, ten to vidi), ale pokusim se odpovedet kulantne - "ano, V RAMCI DIKCE ZAKONA lze zkousku zadateli udelat snazsi ci tezsi" a dal bych to nerozebiral.
Takze jo, souhlas... Ale za me prave za podminky "v RAMCI DIKCE ZAKONA".
Ta filosofie pristupu neni zase tak odlisna. Prvni, co se snazim u zkousky poznat, kdo ma problem z nervozity ze zkousky a kdo ma problem z duvodu nezodpovedneho pristupu k priprave a kdo na to proste nema. Taky si s lidma popovidam. To vsechno jo a v tom si rozumime. Ale pro me je ta tlusta cara v tom, co pise zakon, narizeni, vyhlaska. Moznosti, jak vyhodit blbce od zkousek je dost i bez nadbytecnyho strileni (nehlede na to, ze az na vyjimky se fakt ti lidi vyhodi bez jakehokoli pricineni).

Co se tyce rozvolnovani podminek - po pravde - nemyslim si. Vim, jak se zkousky delaly v 90. letech, vim, jak se delaly pred 10 rokama, vim jak se delaji ted... A zcela zodpovedne rikam - nikdy ty zkousky nebyly "prisnejsi" nez ted.

Ohledne praxe - zcela uprimne - to, jakou pozaduju manipulaci nemenim od 2. zkousky (pac na prvni jsem zjistil, ze tak, jak to chci, bych tam byl pokazde do vecera). Mam hodne striktni pozadavky na prst, uhel a kontrolu zbrane a snazim se neresit blbosti. Mezi 1. a 3. zkouskou jsem se trochu nastreloval na to, abych si zvykl, ze mi pod ruce nechodi vystrileni strelci dynamickych disciplin, na ktere jsem byl do te doby zvykly. A od te doby je to doklecka totez s minimalnim "nacerpanim informaci" pro me. Cimz netvrdim, ze uz jsem za tu nedlouhou dobu videl na zkouskach vsechno, ale ze uz jsem patrne prekonal ten zlomovy bod, kdy narust novych veci se limitne u kazde zkousky blizi nule. A presto nazor nemenim, Co pise zakon, narizeni a vyhlaska je mi svate - stejne tak vyklad tech, co to napsali. (ale chapu, ze jak je lehke pnuti mezi generalnim stabem a ministerstvem obrany, tak ze podobne je to i jinde :-) ).

Ohledne predchozi praxe - nejsem si jisty, mozna se zname a mozna jsme se asi pred mesicem dokonce potkali na jedne velke strelnici, takze asi oba tusime, ze obecne strelecka praxe a hodnoceni manipulace i v mnohem vyssich rychlostech a za pohybu toho, kdo je pod nasi kontrolou je pro nas pomerne standardni denni chleb (pokud se nepletu v to, kdo jsi). Takze aniz bych si chtel moc fandit - za poslednich vice nez 10 let, kdy se tomu venuju opravdu aktivne (pasivnejsi leta pred tim nepocitam) jsem toho nastrilel a na strelnicich videl asi vic, nez vetsina strelcu za zivot... Nemyslim si, ze bych byl uplnym novackem :-) Ano, to razitko ZK nemam dlouho.

MOC vs. RAZITKO je obecny poovzdech... Asi by bylo lepe rict "Ano, to, ze razitko dava moc je v poradku - jen nesmi zmizet zodpovednost vuci lidem a zakonu". Ale ano, i na Tebe cast toho byla cilena.

HV> pokud je to takhle lozeny... V dnesni dobe uz samozrejeme existuje jina pojistka - nova vyzva k dolozeni zdravotni zpusobilosti apod... Tehdy to nebylo...

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#4908 » čtv 29. zář 2016, 14:41

Ok. Já věděl že si nakonec budeme rozumět, když se navíc od vidění známe. :)

Ale vážně. Měl jsem na mysli "celkové rozvolnění", nikoliv přísnost samotných zkoušek. Ty se spíš obecně stabilizovaly při té horní "přísnější hranici". Ale to je na delší diskusi a ani to není účelem tohoto vlákna.

Jinak ty příklady byly spíš dokumentačně popisné a nikoliv jako veřejný dotaz.

HV: Moc děkuji za poučení na co si hrát a na co ne, mám ale obavu že si z něj nic nevezmu. ;) Pokud by jsi ten příspěvek četl celý a důkladně, možná bys pochopil že šlo o dva protichůdné příklady ve srovnání. 99,9 % zkoušek je mezi a věř, že v drtivé většině případů ve prospěch zkoušeného. ;)
Jestli jsem ochoten si po zralé úvaze své špinavé prádlo prát na veřejnosti je jen moje věc.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#4909 » čtv 29. zář 2016, 14:47

Já jsem dalek poučovat tebe, komisaře s 15 letou praxí. Můj příspěvek byl k zamyšlení, nikoli k tvému poučení. Ač s tvým jednáním vnitřně souhlasím, nemyslím si, že to je na veřejnou diskusi. Je to jako by si doktoři povídali o tom, že ta eutanázie je občas nezbytná a ve prospěch pacienta.
...domnívám se, že z podobných pohnutek mě vylil p. Martínek když jsem si rozšiřoval skupiny...musí být hezké hrát si na boha



Pítrs
Příspěvky: 27

Příspěvek#4910 » čtv 29. zář 2016, 16:14

To Petzold: Náhodou, velmi čtivá literární tvořivost. Mě jeden komisař řekl: Víš, to je těžké. Počet zájemců o zbrojní průkaz vzrostl raketovým způsobem a najednou chtějí být střelci i ti, kterým to nikdy nic neříkalo. Proč? Možná na to má vliv dění v Evropě, ve světě, u nás, exodus "uprchlíků"....každopádně každý hledá možnost, jak se případně bránit. Jestli to má, nebo nemá smysl honem si k vůli tomu dělat ZP, by bylo k další debatě. Na zkoušky jim prý chodí i tací, kteří přijdou absolutně bez přípravy, jen se naučí testy a myslí, že to mají v kapse. A my přeci nechceme, aby mezi námi běhali jedinci se zbraní, kteří s ní vlastně neumí zacházet, kteří ji mají pro případ "kdyby náhodou"... A pak případné průšvihy odnese celá střelecká obec změnou zákona, nebo nastolením omezení. Výsledek testu ovlivnit nejde. Ale jediné co ovlivnit jde, je praktická část. Hold prostě já vyžaduji, aby tu zbraň ovládal uchazeč perfektně, zhustili jsme síto. Člověk, který něco ovládá tak nějak pudově a samozřejmě, nemusí přemýšlet - ten se moc zvyklat nenechá. Frajer, kterej přemýšlí, jestli má, nebo nemá vyndat zásobník, když chce kontrolovat, jestli ta pistole je/není nabitá, pak to drží jak hudební nástroj a ne jako zbraň - prostě tu možnost mít/držet zbraň nebude a od zkoušek se poroučí s nepořízenou. A pak si na nás stěžují, nadávají... A myslí si, že úspěch začíná tam, když zaplatí na střelnici. Jsem jako zaplatil a vy mě to nedáte, jo?

Myslím, že má pravdu.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#4911 » čtv 29. zář 2016, 20:47

Petzold: s tím Finskem trochu pozor, jejich testy jsou k smíchu a hlavně tam většina lidí (z těch co si dělají zbroják) střílí od mala, takže něco trefit kulovnicí není problém. Klučina (Fin), kterého znám má od 18 jak kulovnici tak i brokovou kozlici. Běžně si loví večeři.... U nás se dá předpokládat, že velká část střelců má dost malé zkušenosti, protože na to prostě nemáme prostředí a podmínky, viz USA kde oblíbená kratochvíle je tzv. "plinking", kde si prostě na vlastním pozemku vystřílí pár set ran většinou z něčeho menšího, což u nás prostě nelze. Ne, že bych tě nějak chtěl kritizovat, to v žádném případe. Jen vím, jaký je rozdíl mezi tím, být párkrát na střelnici nebo mít zbraň doma a moct manipulaci pravidelně trénovat třeba hodinu denně. Bohužel, ne každý potom trénuje, byť jen se sušilkama. ZP mám od ledna a zbraň teprve od července... Vyzkoušel jsem od kamarádů a známých různé zbraně, ale prostě to není jako mít svou vlastní.

Jen pro ilustraci. Kamarád dělal ZP cca před 20 lety. Test v pohodě, tehdy měl možná ani ne polovinu otázek co dnes. Místo klasické CZ měl dělat rozborku nějakého Walthera, kterého jinde neměli a podle všeho něco s pevnou hlavní. Naštěstí mu dal komisař vybrat jinou zbraň, kterou v ruce měl a dal to. Od té doby pistoli nechce vzít do ruky a zásadně střílí revolvery.....

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#4912 » pát 30. zář 2016, 07:33

Úplně upřímně, nevím co je na testech ve Finsku k smíchu. Možná pro Finy, protože to většina z nich umí, to ano. Ale ve srovnání s naší praxí ? Pokud by se to zavedlo u nás, do dvou let by půlka členů ČMMJ pověsila flintu na hřebík. :-) :-)
Naše podmínky samozřejmě nejsou srovnatelné ani s US ani s Finskem, už jen kvůli rozloze a hustotě osídlení. Ale ve zkratce, kdo se naučit střílet chce, ten se to naučí, i u nás. Jen to chce trošku snahy. Byť v současné době nemají v současné době střelnice zrovna na růžích ustláno, je jich díkybohu pořád dost.

Když teď sednu do auta, tak jen u nás je v okruhu o poloměru cca 30 km asi 7 střelnic kde se DÁ domluvit. Z toho 3 komerční, které půjčují zbraně i lidem bez ZP.

Jsme ale dost OT, tak se omlouvám.



Irish_terrier
Příspěvky: 91

Příspěvek#4913 » pát 30. zář 2016, 10:56

Já musím dát za pravdu Petzoldovi. Myslivec jsem byl pouze na výjimku, kvůli chovu irských teriérů. Ale od myslivců, kterým jsem dal štěňata vím, že střelecké umění myslivců je obecně dosti slabé. Jedna má fena v Rumburku věčně dohledávala postřelenou zvěř, protože v tom jejich terénu na to ohaři prý nestačili. Ustřelený přední běh a zhaslá vysoká po 3 km, prý bohužel nebyla výjimkou :-(
Takže naprosto souhlasím, že myslivci by měli prokazovat umění střílet přesně. Fakticky postřelení = týrání zvířat.

A co se týká tréningu v domácím prostředí. Doma klidně mohu střílet vzduchovkou mnohem častěji a na střelnici pak skutečnou palnou zbraní.
Ony ty návyky až tak rozdílné nejsou.
Kdysi jsem toho se vzduchovkou nastřílel opravdu hodně. Když jsem pak na vojně dostal do ruky SA 58 a UK 59, tak jsem díky praxi se vzduchovkou nastřílel vše co se dalo. Před tím jsem žádnou palnou zbraň v ruce neměl.

Takže výmluvy, že v ČR nelze trénovat neberu. Když se chce, tak lze vše a i za rozumnou cenu. Samozřejmě kulovnice se po výstřelu chová trochu jinak než vzduchovka. Ale na zvěř se nestřílí rychopalbou. Měla by stačit jediná přesná rána na komoru. A v míření není zas tak velký rozdíl, mezi vzduchovkou a kulovnicí. Je to hlavně o klidu a soustředění.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4914 » pát 30. zář 2016, 12:22

A proto je dulezite (a dobře), ze se při ZP. na sk. C strili dlouhou malorážkou a u všech ostatních skupin to neni potřeba.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#4915 » pát 30. zář 2016, 12:37

Ani u těch, kteří si na čerstvý "E" pořídí Novohradský FSN 01 7,62x39 , nebo čerstvý "B"+"E" ....třeba HK G3 PTR .308 Win , ti bohatší třeba ORSIS T 5000 .338 Lapua Magnum a vydají se s ní na otevřenou střelnici ? :-) :-) :-)

Viděl jsem dost na to, abych si tebou dovolil nesouhlasit. Ale to už je u mně "evrgrýn" :)

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#4916 » pát 30. zář 2016, 13:03

:-) Jenze kdyz netrefi srnu a tak pak 2 hodiny blouma zranena v bolestech po lese, je to neco jineho, nez kdyz misto 10ky na terci netrefi 10ku, ale 1ku nebo netrefi terc vubec... To si proste maximalne udela ostudu...



Joab
Příspěvky: 65

Příspěvek#4917 » pát 30. zář 2016, 13:04

Petzold: Ten Orsis si můžu pořídit i normálně na to čerstvý pouhý "E", ne? Anebo jsem zas něco nepochopil:)

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#4918 » pát 30. zář 2016, 16:46

V podstatě asi ano, když splníš podmínku skrytého nošení, ale netuším zda to tak někdo má.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#4919 » pát 30. zář 2016, 16:59

Proč bys musel? vždyť to můžeš mít přeci opřený o noční stolek naprosto neskrytě. Tohle mi připadá jako ta lidová tvořivost, díky níž tady pak píšou jedinci, že jim policajti nechtěli dát povolení na kosu pro ochranu ZŽM. Chránit ZŽM si přeci nemusím jenom někde venku na ulici...



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#4920 » pát 30. zář 2016, 17:05

To zase takový problém není.... Kamarádovi na policii napsali na nošení brokovnici..... Je to sice kratší pumpa, ale to už rovnou může mít pod kabátem i dlouhou kulovnici vedle ní.... :) Na druhou stranu tak má napsaný i .44 Mag Taurus s 8,5" hlavní....

Jinak ty finské zkoušky: myslím, že odpovědět na otázky typu Slýcháte hlasy? nebo Bijete manželku? zase tak těžké není. Samozřejmě ta střelba je něco jiného... :mrgreen:

Jako kluk jsem se taky něco nastřílel z dlouhé vzduchovky, ale to má k péči o pistoli a střelbě z ní hodně daleko.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: pavelg a 11 hostů