Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



Irish_terrier
Příspěvky: 91

Příspěvek#3496 » čtv 7. dub 2016, 15:43

Zdravím Všechny.
Předem díky tvůrcům zdejšího webu za perfektní možnost přípravy na test.
Dnešní ZOZ Dvory u Nymburka.
Tam musím vyzdvihnout správce střelnice p. Františka Literu, za perfekní instruktáž i velice přijatelné ceny.
Dnes přijel p. komisař Kaupe, což mě díky informacím zde na fóru dost rozhodilo ...
Test jsem odevzdal první za necelých 10 min jako úplně první a za 79 bodů ...
Jak již zde psal Opcom, přístup p. Kaupeho byl naprosto seriozní. Předem vše přesně popsal a průběh zkoušek byl prakticky prakticky totožný, jak popsal Opcom. Takže jej nebudu již podrobně líčit.
11 nás psalo test, 2 neudělali.
Na manipulaci šlo 13, neuděli 4. Bohužel i jeden co opakoval.
Ale vždy pouze za hrubé porušení bezpečnosti.
Zbylých 9 jsme již nastříleli všichni.
Přiznám se, že jsem byl tak vynervovaný, že se mi třásly ruce. P. Kaupe mě uklidňoval a zeptal se, jestli nechci na uklidnění napít vody.
Ukazovák mi neustále klouzal přes lučík, ale nedotkl jsem se ani jej, natož spouště. To mi p. Kaupe vytkl, ale nevyhodil za to. Řekl, že ví, že spouště jsem se nedotkl, a ať to beru jako výstrahu. Při střelbách za stejný prohřešek již poletím.
Díky tomu jsem dostal mimo CZ 85 ještě malorážku a brokovnici. To jsem už zvládl bez chyb ...
Takže nejen podle mého názoru, naprosto seriózní přístup.

Takže ještě jednou díky i všem, tady na fóru za popisy zkoušek. I to mě připravilo na možné záludnosti, které ale dnes opravdu nenastali
Novým adeptům na ZOZ přeju stejně profesionální přístup zkoušejícího komisaře, jak dnes předvedl p. Kaupe.

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#3497 » čtv 7. dub 2016, 18:57

Zdary všem,
dnešní ZOZ Plzeň, Košutka. Já dělal ABE
Přihlášeno 20 lidí, dorazilo 11 ! z toho dva těsně po začátku (ale komisař p. Waltz jestli si správně pamatuju) dal ještě šanci těmhle opozdilcům (oficiální začátek byl 9:00, v reálu se začalo 9:05).
Z policie dvě paní jako dozor. Určitě nebyly z Plzně - města. .
Na začátku se nám komisař představil, vybral odměnu a platila se střelnice (500kč). První breafing byl krátký a výstižný s tím že po teorii představí praktickou část zkoušky. Ještě se ptal kdo měl praktickou někde na střelnici a kdo přišel "z voleje". Praktickou prý dělali všichni (já jsem tam byl se dvěma lidmi co jsme dělali přípravku na Leiku...). Během testu šel komisař na střelnici s dvěma repetenty z praktické (oba prošli) Výsledek praktické = všichni udělali. Během 10 minut... já z 79 :) ....

Pak se po krátké pauze probírala praktická. Komisař vše vysvětlil, názorně předvedl. Při manipulaci KKZ nechtěl RJ, stačila mu kontrola a odložení se závěrem vzadu. (k tomu se vrátím později). Malorážka a brokovnice manipulace standardní. Já šel na manipulaci jako čtvrtý (mohli jsme jak jsme chtěli). Dostal jsem CZ75, klasika popsat jednou větou = KKZ samonabíjecí, 9mm Luger. Značky ani nic dalšího neřešil. Udělal jsem kontrolu zbraně - OK. Pak jsem dostal sušilku a měl jsem nabít. Po nabití a výstřelu nevyšla rána. Vyřešte situaci. Tj čekat (řekl jsem jestli mám opravdu čekat 30 sec - řekl ne, stačí že jste to řekl, pokračujte). Zásobník ven, po stažení závěru vypadla střela (na stolek), já dokončil kontrolu, odložil zbraň. Ptal se na možnou příčinu, vzal jsem nábojnici, řekl jsem že vidím stopu úderníku (jakby ne, ta sušilka musel mít stovky úderů). Tj. vada náboje. Co s ním budete dělat. Klasika: řídící střeleb, správce. Chtěl rozborku, ale jen slovně. Když jsem pak říkal o RJ, tak se zeptal na alternativní postup. Takže vypuštění přes palce. Řekl mi jsem spokojen, pošlete dalšího...

Praktická střelba:
nepochopil jsem klíč jak ale volal si nás náhodně dle nějakého svého seznamu. Někdo střílel vše (ti co měli C plus E...) já jen KKZ. Pokyny při střelbě naprosto jednoznačné, odezvu od zkoušeného nevyžadoval. Mě z nervozity šlo napáskování pomalu, když jsem páskoval teprve pátou tak už hlásil do terče 5 ran pálit. Já jsem hlásil nejsem připraven, tak počkal až dopáskuji, zbraň nabíjet, pak pálit .. Trochu mě to rozhodilo, první střelu jsem dal za 5, ostatní do černého (7,8,8,9). No vzhledem k nervozitě jsem byl rád... BTW: Nastříleli všichni.

Takže asi netušené skóre = 100% úspěšnost ! Celkově zkouška trvala cca 3 hodiny....

Pokud někoho budou zajímat detaily, dopíšu.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#3498 » čtv 7. dub 2016, 19:18

ad pokyny, veleni ke strelbe, dost komisaru jsou uz starsi kousci a veli armadnim systemem. tj: (povel k napaskovani v armade neexistuje), "nabijet", to jest zasobnik do zbrane, natahnout a hlasit pripravenost, "ten a ten ke strelbe pripraven". existuje i povel "k boji", ale u ZOZ neni treba popisovat. pak veli cca "na terc 3 nastrelne/5 hodnocenych ran palit", odpoved "palit" a strilim. po ukonceni hlasim "ten a ten strelbu ukoncil". pak mame krasny vojensky povel "palbu zastavit, naboj skryj", u zkousky samozrejme variace, ale pointa "zbran vybit". na ten vyhodim zasobnik, pretahnu, dam ranu jistoty a hlasim "ten a ten zbran jistota". ridici veli "k prohlidce zbran", odpovidam "zbran", drzim zasobnik(y) v leve ruce, stahnu zaver aby bylo videt do komory a cekam az se podiva. ridici rekne "vidim". pustim zaver, dam zase ranu jistoty a ukladam zbran do pouzdra, v pripade zkousky na stolek.... jednoduche, ne?

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#3499 » čtv 7. dub 2016, 19:26

Serz: v případě mojí zkoušky hodně příkazů chybělo (oproti tvojemu popisu), ale komisař velel tak aby to člověk pobral....

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#3500 » čtv 7. dub 2016, 19:32

Komisař co byl u mojí zkoušky určitě na vojně byl (díky věku) ale možná zase díky tomu na vojenský dril odvyknul. Snažil se o dobrou atmosféru a to i udílením pokynů. Trochu mě příjde že ta zkouška byla hodně jednoduchá (v duchu tohohle fora jsem se připravoval na nejhorší...)

Uživatelský avatar
tomblaha
Příspěvky: 195

Příspěvek#3501 » čtv 7. dub 2016, 21:03

jj chápu, já jsem popisoval zkoušku. Jak jsem psal už jinde čekal jsem mnohem přísnější průběh.... Ono šlo hlavně o to že všichni co přišli napsali test bezproblému (nejhorší výsledek 76 bodů !) a všichni udělali manipulaci a všichni nastříleli. A proč? já se připravoval dost dlouho (půl roku) byl jsem na různých střelnicích, intenzivně se připravoval na praktickou atd.... a ostatní nejspíš to samé - tedy dle hovoru který jsme spolu v debatním kroužku vedli v přestávkách mezi jednotlivými etapami zkoušky.
Nic takového jako co se jak rozebírá, jak řešit kterou závadu ale spíš jsme se bavili kdo z čeho střílel, jak se mu dařilo atd...
Zkrátka komisař viděl že adepti se na to nevykašlali, chovali se bezpečně a uměli... tak proto mě přišla zkouška jednoduchá....



soliman
Příspěvky: 2

Příspěvek#3502 » pát 8. dub 2016, 13:35

Dnes zkouška v Drahanech. Naprosto korektní přístup komisaře i policistů. Díky zdejšími fóru za 79. Je neuvěřitelné, že je to zdarma, moc děkuji autorům. Střelba ze všeho díky E i C. Díky půlroční přípravě na střelnici také v klidu.



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#3503 » pát 8. dub 2016, 13:48

A nezbytná statistika? :)



soliman
Příspěvky: 2

Příspěvek#3504 » pát 8. dub 2016, 14:10

Cca 15 přítomných, cca 15 nepřišlo, asi 3 omluveni. Teoretickou neudělal jen jeden člověk o bod. Praktickou neudělali 2. Jeden nikdy nerozebíral zbraň, myslel že se to naučí tam. Druhý po návratu od terčů nezkontroloval zbraň.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#3505 » pát 8. dub 2016, 14:19

no co, ja z malorazky strilel taky az u zkousky :)

Uživatelský avatar
Octopuss
Příspěvky: 295

Příspěvek#3506 » pát 8. dub 2016, 20:52

Dneska jsem si byl v Byšicích zopakovat kurz, a říkali mi, že je to úplně na hlavu, žádostí jako kráva, a skoro vždycky nejmíň třetina lidí vůbec nedorazí. Fakt by se to mělo nějak (rozumně) postihovat. Nebo za žádost kasírovat klidně 300Kč, oni by si to snad lidi rozmysleli.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#3507 » pát 8. dub 2016, 21:46

Vážení přátelé,

praktická zkouška, které jsem se zúčastnil v minulém týdnu, mě překvapila svým rozsahem (žádné prosté stáhnutí závěru a rozborka-sborka), a proto budu nucen si jí brzy zopakovat. Aby se situace neopakovala, chtěl bych si tentokrát nacvičit opravdu kompletní přípravu. Otázka je, co to znamená kompletní, přesněji řečeno co ještě nevím, a může mě to čekat.

Rekapitulace toho, co vím:
- kontrola zbraně, zda není v nabitém stavu,
- rozborka, kontrola průchodnosti hlavně, popis hlavních částí zbraně, sborka,
- odstranění závady – zaseklý náboj,
- příprava ke střelbě,
- povely dávané řídicím střelby,
- selhání náboje,
- slabý výstřel,
- pád zbraně do sněhu,
- vypouštění kohoutu,
- zajištění zbraně,
- ukončení střelby,
- odložení zbraně se závěrem v poloze vzadu.
- Některé věci z výše uvedeného se navíc dají dát jako chyták, když se dělají v určitém pořadí.

Budu vděčný za jakékoliv doplnění tohoto seznamu, náměty, co ještě se má s pistolí nacvičit a případné upozornění na chytáky.

Taktéž pokud máte nějaké podobné postřehy k malorážce a brokovnici (kdyby náhodou, komisař se může taky špatně vyspat).

Děkuji!

SC



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#3508 » pát 8. dub 2016, 22:12

Pad zbrane do snehu??? To tu snad jeste nebylo... Ja bych se bal, ze zkoroduje, nebo dokonce zrezne ale jinak fakt netusim, co s tim ;-)

Uživatelský avatar
Octopuss
Příspěvky: 295

Příspěvek#3509 » pát 8. dub 2016, 22:32

SC1 píše:Vážení přátelé,

praktická zkouška, které jsem se zúčastnil v minulém týdnu, mě překvapila svým rozsahem (žádné prosté stáhnutí závěru a rozborka-sborka), a proto budu nucen si jí brzy zopakovat. Aby se situace neopakovala, chtěl bych si tentokrát nacvičit opravdu kompletní přípravu. Otázka je, co to znamená kompletní, přesněji řečeno co ještě nevím, a může mě to čekat.

Rekapitulace toho, co vím:
- kontrola zbraně, zda není v nabitém stavu,
- rozborka, kontrola průchodnosti hlavně, popis hlavních částí zbraně, sborka,
- odstranění závady – zaseklý náboj,
- příprava ke střelbě,
- povely dávané řídicím střelby,
- selhání náboje,
- slabý výstřel,
- pád zbraně do sněhu,
- vypouštění kohoutu,
- zajištění zbraně,
- ukončení střelby,
- odložení zbraně se závěrem v poloze vzadu.
- Některé věci z výše uvedeného se navíc dají dát jako chyták, když se dělají v určitém pořadí.

Budu vděčný za jakékoliv doplnění tohoto seznamu, náměty, co ještě se má s pistolí nacvičit a případné upozornění na chytáky.

Taktéž pokud máte nějaké podobné postřehy k malorážce a brokovnici (kdyby náhodou, komisař se může taky špatně vyspat).

Děkuji!

SC

To skoro vypadá, že jsi bez přípravy šel rovnou na zkoušku.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#3510 » pát 8. dub 2016, 22:37

Nejdriv je potreba pochopit principy, pak si tu manipulaci systematicky rozdelit a nakonec zjistis, ze je to dokolecka furt to samy - mozna jen drobnymi obmenami.

Obecne -
KONTROLA STAVU ZBRANE = VYBITI ZBRANE
Vzdy, kdyz zvedam/prebiram zbran, provedu kontrolu.
Stale mirim bezpecnym smerem. Prst stale mimo spoust (krome strelby, rany jistoty a spousteni kohoutu).
Vybiti = zasobnik ven, stahnout zaver, vizualni kontrola komory + sachty, rana jistoty.
Rozborka = rozebrat, sborka = kouknout do laufu, slozit, provest kontrolu funkcnosti (pretahnout zaver, zkusit spoust).
Zavady:
Nevystreli to (selhac) = pockat nejakou dobu (30s) a vybit
Vystreli to slabe = vybit (nekteri komisari chteji taky pockat 30s a nechtej ranu jistoty), rozebrat a zkontrolovat pruchodnost laufu
Sekla nabojnice (Zadrzka) = vybit
Spusteni kohoutu - nikdy ne jen silnym palcem - umet bezpecne az na zaver - od komisare zjistit, kam ho chce spoustet.
Preruseni strelby - PRST MIMO spoust, mirit bezpecnym smerem (coz uz jsme v kruhu v chapani pravidel), pripadne nejmin nebezpecnym smerm (kdyz nekdo vstoupi do dopadove plochy) - nekdo chce i zajistit, ale podle ma je to blbost - kdejaka zbran zajistit nejde a kdeko by z nervozity pri zajistovani mozna i vystrelil.
Tot vlastne vse...
Lehce rozebrany je to tady v tom prilozenym dokumentu... Na praktickou predevsim doporucuju kurz, protoze zadny video a zadny forum te neopravi, kdyz budes delat neco blbe. Bohuzel te neopravi ani pulka kamaradu strelcu :-(

Kazdopadne po-te, co se tu 2 mesice pohybujes a ctes to tu me celkem udivuje, ze te prekvapilo, ze zkouska neni o stazeni zaveru a rozebrani zbrane.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: fifal a 65 hostů