Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



rcc
Příspěvky: 205

Příspěvek#5191 » pon 16. led 2017, 22:52

U ZOZ se to chce soustředit a kontrolu provádět vždy. Nedá se tím nic pokazit.
V praxi mám zbraň buď u sebe v pouzdře na opasku, v domácím šuplíku nebo trezoru. Kontrolu neprovádím pouze v jednom případě, když zbraň putuje večer po práci z pouzdra do šuplíku a ráno ze šuplíku do pouzdra. Tato varianta nastává, když jsem celou dobu se zbraní doma a sám. V ostatních případech (zbraň do trezoru, z trezoru, přeprava na/ze střelnice, čištění) vždy zásobník ven (v trezoru samozřejmě zbraň bez zásobníku a náboje v komoře), palec do šachty, první stažení závěru - pohled o komory, druhé stažení závěru - pohled do komory, rána jistoty do bezpečného prostoru.



Střelec
Příspěvky: 1680

Příspěvek#5192 » čtv 19. led 2017, 19:09

Dobrý den,
jsem tu na fóru nový. Za týden mě čekají zkoušky na ZP v Otrokovicích v Guncenter.
Chtěl bych se zeptat, zda někdo neví, s jakými konkrétními zbraněmi tam probíhá manipulace a eventuálně, kolik se platí za pronájem střelnice. Poplatek za zkušebního komisaře je mi jasný, ale cenu pronájmu jsem nikde nenašel, ani na stránkách střelnice, které jsou aktualizovány naposled někdy před 10 lety.
Děkuji za případné odpovědi.



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#5193 » čtv 19. led 2017, 19:21

neni jednodušší zavolat přímo na štřelnici nebo si tam zajít?



Střelec
Příspěvky: 1680

Příspěvek#5194 » čtv 19. led 2017, 19:32

Co se třeba těch použitých zbraní týče, tak předpokládám, že komisař bude mít střelnici jen pronajatou na dobu zkoušky a nemusí mít se střelnicí prakticky nic společného. Samozřejmě jeho jméno neznám. Na pozvánce uvedeno není.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5195 » čtv 19. led 2017, 21:13

Komisař si nic nepronajímá. Prostě dostane přidělený termín zkoušky na určité střelnici. A jméno tě ani zajímat nemusí. Opravdu nemá se střelnicí nic společného. Zbraně ke zkoušce dodává střelnice. Takže si tam zavolej a domluv si návštěvu před zkouškou. Osaháš si tamní zbraně a pak tě nepřekvapí při manipulaci.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#5196 » pát 20. led 2017, 09:15

"Zbraně ke zkoušce dodává střelnice " to je zažitý pravidlo , ale nemusí to tak být.
Když jedu na střelnici ,kde jsem ještě nebyl ,vezu zbraně svoje pro případ ,že by se mi technicky nezamlouvaly :lol: navíc vozím některý jen na manipulaci.např. revolver.



Čop
Příspěvky: 145

Příspěvek#5197 » sob 21. led 2017, 20:11

Bratr měl zajímavý zážitek na střelnici v Katusicích. V přípravném kursu mu instruktor vysvětlil, že prst mimo spoušť znamená držení pažbičky celou sevřenou rukou a za ukazováček položený rovnoběžně s hlavní ho okamžitě vyhodí. Takže ony fotky, kde členové speciálních jednotek mají prst položený směrem dopředu, nebo výrobci, kteří na zbraních tvoří "odkládací" plošky na hlavni (P-07 apod.) jsou špatně. Bezpečný prostor je vymezen přesně daným bodem (ne plochou řekněme 1m2 na zdi) a jakákoliv odchylka od této tečky = vyhazov. Setkal jste se někdo s podobnými nesmysly?



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#5198 » sob 21. led 2017, 20:42

Čop - nepleť hrušky s jabkama, tedy střelecký ucha a speciální jednotky.
V Katusicích (a i jinde) to tak učí držet, páč třeba když já tam dělal zkoušku, tak 3 lidi vyhučeli za prst na spoušti. Je to každýho věc, jestli si troufne držet to s ukazováčkem podél rámu, spousta začátečníků s tím prostě má velikej probém.
Navíc to je podle mě zkreslená informace - určitě mu správce netvrdil, že ho někdo vyhodí za prst vedle rámu, a stejně tak mu určitě nevykládal nějaký kraviny o přesně daným bodu - je tam na zdi terč a to je bezpečnej prostor. A není malorážkovej.
I když uznávám, že výklad p. Kocourka může být pro totálního začátečníka poněkud zmatečnej a doporučuju si dát přípravu ještě někde jinde.



Čop
Příspěvky: 145

Příspěvek#5199 » sob 21. led 2017, 22:26

Můj milej, buď si jist, že rozhodně věřím spíš tomu, co řekne můj vlastní brácha, než tomu, co ty si myslíš :-)

A jinak - opět narážíme na to, že výklad zákona není jednoznačný. Takže rada pro začátečníky - ptejte se, jděte aspoň 2x na přípravu na konkrétní střelnici, pište si poznámky a hlavně nedohadujte se s komisařem, ani kdyby blábolil úplný 3,14čoviny.



pista1
Příspěvky: 109

Příspěvek#5200 » ned 22. led 2017, 00:03

2 Čop:
Taky jsem měl na kurzu pár super špeků, jako že bezpečnej prostor je malorážkovej terč na zdi, ani o cenťák vedle. U zkoušky pak ten terč, plus metr okolo.
Kurz: Stojí kolem tebe 2 - 6 policajtů, všichni se na něco ptaj a snažej se tě zmást otázkama aby vypadlo co nejvíc lidí. Zkouška: Stůl se zbaněma na jedný straně stojí komisař co se s tebou baví, na druhý sedí policajt, kterej je celou dobu z ticha a až když komisař řekne že mu to stačí tak položil jednu otázku. Další dva policajti se baví bokem a neruší. Ani nepotřebují nikoho mást, lidi vypadávají sami od sebe za to že udělají botu.

Na kurz sem šel jen proto abych si fyzicky ochmátnul zbraně, teoretickou manipulaci jsem měl nadrcenou za ty 2 měsíce od žásosti po zkoušky. To co instruktor s odpuštěním "plácal" na kurzu mnohdy odporovalo průběhům zkoušek popisovaným zde na serveru. myslel sem si svoje a dobře jsem udělal.

To že, je taková úmrtnost u zkoušek podle mě není tím že by byli tvrdý instruktoři, ale tím že se na to člověk pořádně nepřipraví.
Přitom těch postupů a kroků je pár. Za za ty dva, tři měsíce od podání žádosti do zkoušek, se to i bez zbraně musíš nadrilovat tak, že když zavřeš oči, daný postup se ti před nima přehraje. K tomu vůbec zbraň nepotřebuješ. Pokud jsi už střílel a víš, že ten terč trefíš tak stačí jen si tejden před zkouškou na střelnici půjčit zbraně co budou u zkoušky a vyzkoušet je.

U vlastní zkoušky pak už jet čistě mechanicky. Pokud se budeš držet nadrcenejch postupů. A základu, že manipuluješ se zbraní jen při pokynu a VŽDYCKY když vezmeš zbraň do ruky provedeš kontrolu. Nemůžeš vylítnout.
Ještě k tomu opěvovanýmu říkej při manipulaci nahlas každej krok co budeš dělat. To je dle mýho pěkná hovadina, taky sem tak začal, ale hned sem s tím přestal. Akorát tě to rozhodí a něco zvořeš. Když komisař požaduje rozborku. Tak jen řeknu: "provedu rozborku zbraně" a rozeberu jí, žádný přemýšlení nad tím co mám udělat, jestli jsem na něco nezapoměl. Čistě mechanickej postup.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#5201 » ned 22. led 2017, 05:59

Dotaz na zdejší komisaře - může dozorující policista pokladát nějaké otázky, tzn. zasahovat přímo do průběhu zkoušky?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#5202 » ned 22. led 2017, 08:12

Čop píše:....
V přípravném kursu mu instruktor vysvětlil, že prst mimo spoušť znamená držení pažbičky celou sevřenou rukou a za ukazováček položený rovnoběžně s hlavní ho okamžitě vyhodí.
......


To jako že by jsi, při umisťování prstu na spoušť, kompletně měnil úchop zbraně ? To je prostě blbost. Schválně si to zkus, uvidíš, že to prostě nejde. Skoro si myslím, že špatně pochopil, co instruktor říká. Pokud za to někdo vyhazuje, tak to je fakt hodně divný komisař.

Uživatelský avatar
HV
Příspěvky: 398

Příspěvek#5203 » ned 22. led 2017, 09:26

Grasel píše:Dotaz na zdejší komisaře - může dozorující policista pokladát nějaké otázky, tzn. zasahovat přímo do průběhu zkoušky?

Samozřejmě nemůže (nejsem komisař ale tohle je nad slunce jasné a párkrát to tady už padlo)

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#5204 » ned 22. led 2017, 09:34

Policajti nijak do zkoušky zasahovat nesmí. Nejsou tam od toho. Jsou tam jako kontrola na komisaře.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#5205 » ned 22. led 2017, 10:13

Čop: Omlouvám se, asi jsem se ještě úplně neprobudil :-), ale jak by to objímání pažbičky všemi prsty bez prstu na rámu mělo vypadat? To jako pod lučíkem :geek: ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: gomeb, Piggy a 3 hosti