Zbroják skupiny A + C - pistole

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#16 » čtv 1. říj 2015, 08:23

mikymoto píše:když se něco jmenuje ke sběratelským účelům, tak se asi nepředpokládalo, že se s tím bude pravidelně chodit střílet (střelba není zrovna typická sběratelská činnost).

Proč separovat sběratelství od faktu, že někdo předměty ze své sbírky používá? Proč by neměla být střelba sběratelská činnost? Mám kolegu, který sbírá krátké zbraně a taky s nimi střílí (on má ovšem i E, ale uvádím to pro ilustraci). Pak znám dalšího, který sbírá veterány a taky s nimi jezdí.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#17 » čtv 1. říj 2015, 10:38

ZoZ mluví jasně, nebo ne?
§ 28 odst. 5
Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, nebo na střelnici, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku.

Na A koupím a zaregistruji a mohu vesele střílet. Karabiny se vyrábí v mnoha pistolových rážích, tak se střelivem také problém nebude.



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#18 » čtv 1. říj 2015, 11:32

Znovu zopakuji: pri predchozi novelizaci padl navrh zakazat strelbu ze sbirkovych zbrani a padl. ;)



iloveguns
Příspěvky: 1433

Příspěvek#19 » čtv 1. říj 2015, 11:44

Nejspíš musel ten návrh asi padnout z důvodu, že je poněkud těžké definovat, co je a co není sbírková zbraň.



dave-cz
Příspěvky: 106

Příspěvek#20 » čtv 1. říj 2015, 14:09

graver píše:Pak znám dalšího, který sbírá veterány a taky s nimi jezdí.

Zákon definuje, že "historické vozidlo nelze provozovat na pozemních komunikacích za účelem podnikání a běžného denního užívání pro vlastní potřeby".

Jestli se nepletu, tak podobné omezení na zbraň kat. B získanou na ZP sk. A v zákonech není. A co není zakázáno, je povoleno, ne? Takže v nákupu a použití na střelnici nevidím problém.



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#21 » čtv 1. říj 2015, 17:20

iloveguns píše:Nejspíš musel ten návrh asi padnout z důvodu, že je poněkud těžké definovat, co je a co není sbírková zbraň.
Mýlíš se, je to velice snadné - je to zbraň registrovaná jen pro sběratelské účely. U držitele ZP jen skupiny A jsou to logicky všechny jeho zbraně, u držitelů A+něco všechny zbraně kat. A (nelze vydat výjimku na jiný než sběratelský účel), z kat. B a C pak ty, u kterých tak bylo rozhodnuto a vyznačeno v PZ (např. proto, že nemají platnou zkušebnu).
A důvod toho návrhu si lze přečíst v důvodové zprávě - nechce se mi teď hledat, proto volně parafrázuji: někteří držitelé ZP pod záminkou sběratelské činnosti hromadí zakázané zbraně, které pak zneužívají například ke střelbě na střelnici.
Fakt si nevymýšlím, ať se na místě propadnu do Západního Německa. :roll:
dave-cz: Podobné omezení je už v povaze ZP A, který neumožňuje používat zbraň "pro běžnou denní potřebu" ;)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#22 » čtv 1. říj 2015, 19:58

Piggy : Měl jsem rozepsané něco podobného (alespoň první polovinu) a pak jsem to zavrhnul jako bezdůvodné ke zveřejnění. Když ale čtu tvoji druhou polovinu zprávy, tak dost kulím oči nad "zneužíváním" zbraní na střelnici. No, zatím zvítězil zdravý rozum, uvidíme do budoucna.

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#23 » pát 2. říj 2015, 06:02

dave-cz píše:
graver píše:Pak znám dalšího, který sbírá veterány a taky s nimi jezdí.

Zákon definuje, že "historické vozidlo nelze provozovat na pozemních komunikacích za účelem podnikání a běžného denního užívání pro vlastní potřeby".

On s nimi nejezdí za účelem podnikání a "běžného denního užívání". Ale jezdí s nimi.



dave-cz
Příspěvky: 106

Příspěvek#24 » pát 2. říj 2015, 08:02

Autor tohoto tématu chce pistoli na "občasnou cvičnou střelbu". Když uznám analogii s historickými vozidly, tak je to podobné jako sváteční vyjížďka veteránem.



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#25 » pát 2. říj 2015, 10:58

Ta analogie je podle mě 100% - sváteční vyjížďka (účast na srazu) jako návštěva střelnice (účast v soutěži) není nic proti ničemu a tak to má zůstat.
Zpět k tématu: má-li držitel ZP A+C registrovanou pistoli do sbírky, smí střílet na střelnici, ale neměl by mít nikdy současně více než jedno nejmenší spotřebitelské balení stejného střeliva - nic mu ovšem nebrání po vystřílení každé jednotlivé krabičky si koupit další (což se bude pěkně vyjímat v CRZ).



cipis
Příspěvky: 2114

Příspěvek#26 » pát 2. říj 2015, 11:06

Když má A+C, tak to omezené samozřejmě není. To leda tak v případě samotného A.



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#27 » pát 2. říj 2015, 18:40

Máš pravdu, zákon to tak říká - je to poprvé, co jsem narazil na logickou chybu v zákoně, jdoucí ve prospěch střelce. :lol:



iloveguns
Příspěvky: 1433

Příspěvek#28 » stř 18. črc 2018, 21:50

Já mám například kromě všech ostatních skupin i skupinu A . Mám ji proto, abych mohl mít ve sbírce i zbraně, které nemají platnou tormentaci. Takže kdo má kromě A i další skupiny, může ze sbírkových zbraní střílet, pokud mají platnou tormentaci, a to bez omezení. Pokud má jen skupinu A, tak pro něj platí omezení v držení nábojů. Na rozdíl od Piggy si myslím, že zákon o zbraních nezná pojem sbírková zbraň, takže sbírková zbraň může být jakákoli zbraň, která je součástí nějaké sbírky a může jít o zbraň jakékoli kategorie.



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#29 » čtv 19. črc 2018, 11:00

Zase musím trochu oponovat:
- ze sbírkových zbraní s platnou tormentací může na schválené střelnici střílet držitel ZP A bez ohledu na to, zda má či nemá i jiné skupiny; a není to zcela bez omezení, musí dodržet provozní řád střelnice (ten může třeba zakazovat střelbu dávkou :o ).
- zákon sice nezná pojem "sbírková zbraň", ale zná pojem "zbraň registrovaná pro sběratelské účely". V poslední době ovšem vyvstal nový problém, totiž faktická nemožnost registrovat zbraň současně pro sběratelské a nějaké jiné účely (zákon tomu nebrání a dříve to nebyl problém, zřejmě je to chyba programu v CRZ). Takže by se mohlo stát, že bude obtížné až nemožné dokázat, že nějaká zbraň "je součástí nějaké sbírky". :?



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#30 » čtv 19. črc 2018, 11:09

Zbraň registrovaná pro sběratelské účely, pokud střílí dávkou patří mezi zakázané zbraně, na které musí být policií udělena výjimka. Policie ji veeeelmi nerada dává, co jsem slyšel. A za druhé, kdykoliv Vám můžou policisti zaklepat na dveře a provést kontrolu zabezpečení zbraní skupiny A, i když pořízených za účelem sběratelství. A bez povolení k prohlídce. Což by se mi moc nelíbilo, pouštět si domů x oblečených, obutých a ozbrojených lidí třeba ve 3 ráno...
Tedy si kulomet nekoupím ... :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 71 hostů