Novela evropske smernice o zbranich



Vici
Příspěvky: 40

Příspěvek#541 » pon 13. čer 2016, 10:17

Aktuální znění (z roku 2008) platné směrnice:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 28&from=CS

Původní návrh na změnu směrnice z listopadu 2015:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 50&from=EN

Změny oproti návrhu z listopadu 2015 o kterých 10.6. hlasovala a schválila je Rada EU:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... IT&from=EN

Všechny tyto odkazy jsou tady několikrát. Je to sice trošku skládačka, ale nic lepšího zatím není. Nikdo z ministrů nezmínil, že by rada před hlasování ještě něco měnila.
Ohledně parlamentu - předpokládám, že komise zapracuje změny které odhlasovala rada a posléze opět výbory dodají své pozměňovací návrhy. Že by do parlamentu šly dva návrhy směrnice (k jednomu z nich navíc skoro 1000 pozměňovacích návrhů) mi moc pravděpodobné nepřipadá.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#542 » pon 13. čer 2016, 10:27

vsl píše:LEX na webu stále nemá aktuálního nic (“Co přináší holandský návrh?” zmiňovaný výše popisuje návrh, ale stále ani slovo, jak to dopadlo a co bude dál)
ježíškunakřížku ... v pátek 10.6. se na Radě ministrů hlasovalo o tom Holandském návrhu viz. http://gunlex.cz/clanky/hlavni-clanky/2 ... dsky-navrh jak to dopadlo tam máte taky http://gunlex.cz/domu/kratke-zpravy/243 ... o-zbranich a co bude dál se zvěřejní ASAP.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#543 » pon 13. čer 2016, 12:01

Hele dotaz. My tady podepisujeme petice. LEX dělá co může. Ale co zbrojovky? To je přeci sakra silná loby. Asi to dělají potichu a "ze zadu", ale je to přeci musí zlobit ještě víc.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#544 » pon 13. čer 2016, 12:08

Těžko říct, jestli to zbrojovky nějak trápí... To by musel být evropský soukromý trh dostatečně velký, aby důležití hráči (nemyslím CZ UB) pocítili pokles prodeje... Ale pokud prodají dost ozbrojeným sborům a na jiných kontinentech, tak je nějaká Evropa trápit nebude.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#545 » pon 13. čer 2016, 12:14

Co je "velky"? Sig Sauer? H&K? FN? Glock? Stayer? CZ?

A jstlije to trapi... Osobne jsem videl 2 vyjadreni a v TV, radiu ci novinach dalsich nekolik, jak az se smernice muze zbrojovek dotknout (podle toho, jaka varianta se schvali).
V nejhorsim pripade presune CZUB vyrobu ze 2/3 mimo EU (u nas minus 10.000 pracovnich mist).
Stejne tak S&B (jehoz majitelem je Magtech) proste presune vyrobu do jizni ameriky... Zase minus stovky az tisice pracovnich mist.

Zbrojovky tky tlaci po sve linii, jenze to maji o to tezsi, ze jim kdokoliv muze rict: "vam jde o prachsprostej business".



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#546 » pon 13. čer 2016, 17:29

Vi nekdo jakej problem maji se zbranema zrovna Polaci, ze se jim zda smernice moc mekka? Lucembursko me nejak neprekvapuje, to je divna zeme, ale Polsko jsem povazoval za celkem normalni...

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 990

Příspěvek#547 » pon 13. čer 2016, 17:42

Polsko je silně katolická země, obávám se, že Poláci mají ze zbraním mezi lidmi stejný vztah jako k potratům - je to proti věrouce, tak omezit, zakázat. Musíme se milovat a ne střílet!!!

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#548 » pon 13. čer 2016, 17:54

Kluci já jsem se v těch textech a zdejší diskuzi už tak ztratil, že vlastně nevím "vo co go".

Nebudu teď brát na zřetel, že v Brusselu sedí, kdo sedí a dělá co dělá.

Může mi někdo prosím stručně a věcně (asi i pro více lidí) zrekapitulovat, co by změna za současného stavu (a měkčí nebude) znamenala ?

Co si myslím, že jsem pochytil :

1) V podstatě totální zákaz "vojenských zbraní" - tedy AK 47/74, SA 58, AR (kopie M16 apod.. deriváty) - zdůvodněno zásobníkem nad 30 (?)
2) Pistole se zásobníkem nad 20 + každá, která existuje ve full auto klonu a hrozí její úprava zpět na full auto (?)
3) Samonabíjecí dlouhé zbraně se zásobníkem nad 10 by měly být zakázány ? (no dobře..přeřazeny do A, což je vlastně totéž)

Jo, je to hnus, ale mě z toho zatím nevyšlo něco jako - kupte si revolver, je zatím jediný povolený...

Otázky :

1) Pistolí se to dotýká jak ? Dejme tomu běžných Glock 19, ČZ 75/85 apod ?
2) Jak se to dotýká brokovnic (pumpiček)
3) Jak se to dotýká kategorií a co se tady pořád řeší s psychotestama - já ty odkazy četl a asi blbě, protože jsem tam nenašel, že by měl nastat obecný posun o kategorii nahoru a tím by pro běžného smrtelníka zůstala k nákupu vlastně jen malorážka a že by člověk, který chce běžně držet A NOSTI pistoli musel jít na psychotesty. TO by přece znamenalo, že v den, kdy to nařízení VSTOUPÍ v platnost mám "nefunkční" zbrjní průkaz, protože nemám psychotesty.

Opravdu se omlouvám, ale ty informace se mi natolik slévají, že jsem z toho magor.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#549 » pon 13. čer 2016, 17:56

Paza:
Asi se mýlíš... Poláci jsou národ vlastencú až šovinistů. Svobody a zbraní si tuze váží.
vygůgli si: prywatne posiadanie broni
a uvidíš...



davidk
Příspěvky: 64

Příspěvek#550 » pon 13. čer 2016, 18:15

Nakoupíme revolvery a winchestrovky , seberou nám revolvery a winchestrovky. Dokud se u nás lidi kvůli tomu nezačnou masově bouřit po ulicích, nikdo s tím nic neudělá.
Já sám, až dojde dopis od cajtů všecko odevzdám, netoužím po cestě do eu koncentráku na "převýchovu".

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#551 » pon 13. čer 2016, 18:31

No vidíš, a já zas budu vycházet z Ústavy České republiky a z Listiny základních lidkých práv a svobod, kde se hovoří tak trochu něco o nedotknutelnosti osobního vlastnictví. A pak ještě také o neplatnosti retroaktivity zákona, kdy já jsem něco získal podle platné legislativy a teď mi to někdo odpírá. Takže dobrovolně určitě ne a už vůbec ne odevzdat. Nechtěl jsem se této diskuze účastnit ale toto už bylo skoro moc.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#552 » pon 13. čer 2016, 18:42


Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#553 » pon 13. čer 2016, 18:54

marinakus píše: ...


Já se v právnických záležitostech vůbec nevyznám. Ale vím že i přes přes Ústavu ČR a Listinu základních lidských práv a svobod lze vyvlastnit pozemky, pokud je to ve veřejném zájmu.
https://portal.gov.cz/app/zakony/zakonP ... al-content

Je nějaký zákon o vyvlastnění i na jiné věci, nebo opravdu jen pozemky?
A pokud jen na pozemky, jak moc práce by to bylo pro naše zákonodárce si patřičné zákony upravit tak, aby se to hodilo?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#554 » pon 13. čer 2016, 18:58

Vyvlastnění pozemků v zájmu státu je skutečně možné (nebo spíše vykoupení za cenu obvyklou a nikoliv spekulativní) .... jen si nějak nevzpomínám, že by to bylo použito. Třeba mě někdo opraví. Úprava ústavy skutečně celkem problém je.
Naposledy upravil(a) marinakus dne pon 13. čer 2016, 18:59, celkem upraveno 1 x.



ptarmigan
Příspěvky: 38

Příspěvek#555 » pon 13. čer 2016, 18:58

Jedna souvislost ohledně směrnice, která poměrně málo zaznívá. Politici ze zemí, kde mají již dnes přísné zákony, nemohou přijetím směrnice nic ztratit - jen získat. Jejich voličům se vlastně nic nestane, naopak, seberou se zbraně z jiných zemích, které by je (teoreticky) mohly ohrozit. Po průšvihu se SK zavařenkama to není těžké takto prodat. A navíc je navenek vidět, že politici něco dělají. Pro politiky ze zemí s restriktivními zbraňovými zákony (a těch je v EU většina) jde o win-win situaci - nemohou prohrát. Taky jeden z důvodů, proč na přijetí směrnice tak tlačí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 hostů