Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



Josef Spetl
Příspěvky: 19

Příspěvek#46 » úte 15. lis 2016, 20:43

Termín zkoušky: 11. 11. 2016
Místo: Čestice
Komisař: Ing. Soukup
Dobrý den a ahoj všem, pro počtení kdo má, pro info, kdo čeká nebo zvažuje.
Především chci poděkovat všem, kdo se podílí na tvorbě tohoto webu, obsah stránek byl pro mne velmi bohatou studnicí informací! Děkuji.
Žádost podána v Rychnově n. Kněžnou 8.8. 2016, termín zkoušky ihned u okénka určen na 11.11., kurz na 10.11. na 14 hod., Čestice (ne Čestlice
:-))
Kurz (myslím dobrovolný) začal ve čtvrtek ve 13 hod., 4 přišli pozdě, o změně jsme nevěděli. Teorie, ukázka zbraní, rozborka, sborka, funkce, rady co a jak. Přítomno 16 lidí, vč. 4 nebo 5 repetentů. Všeobecné veselí vzbudila odpověď na dotaz: "Kam má mířit hlaveň brokovnice při lámání zbraně, lámat pažbou nebo hlavní?" Odpoveď - cituji: "Přesně je to tak, že každý komisař to chce jinak." Jinak maximální snaha vše vysvětlit vč. detailního popisu funkce vypuštění závěru přes pojistku CZ vz 50 aniž by zbraň vystřelila.
K dispozici 3 ks CZ 50, po jedné malorážka a broková kozlice. Celkem mazec na tolik lidí. Dotazy jen pršely, zejména od repetentů, kteří nás nové informovali o průběhu minulé zkoušky, kdy z cca 14 šli na střelby 2. (Jel jsem domů s pocitem usmíření, že aspoň testy aby dopadly, že napoprvé se to nedává.)
Pak se šlo střílet. Opět vše vysvětleno, občas zádrhel. Pršelo, brzy tma. Poslední jsme stříleli, takřka po tmě, při nabíjení se člověk musel natočit na světlo mdlé žárovky, aby něco viděl. Ale i tak se dalo nastřílet. Anebo ne. U všeho tři nástřelné, 5 „ostrých“, u brokovnice jedna.

Zkouška. Moje vybavení – brýle, termoska s kávou, 2 Tatranky, jablko, teplé oblečení a boty.
4 se nedostavili, pan správce vybral poplatek, pak přijeli příslušníci Policie (paní z okresu, pán z kraje), nakonec komisař, normální člověk, žádný morous, snažil se zavtipkovat, (i tak vyhazoval).

Komisař vysvětlil jak vyplnit a jak opravit test, poradil kontrolovat řádky pomocí občanky.
1 nenapsal (3 chyby, komisař ukázal kde), 3 nebo 4 s chybou nebo dvěma (opět ukázal, kde byla chyba) zbytek 100%, bylo nás asi 16?
Komisař opět vysvětlil, co bude chtít u zkoušky, předem určil bezpečný prostor (terč na stěně, ani netrval na přemístění dle jeho určení, bylo připraveno jinde i se stolečkem, mimochodem, hezký zelený ubrus, nic strohého), bezpečné zacházení, pokyny. Zeptal se, zda máme kompenzační pomůcky (brýle), aby se někdo nevymlouval, že nenastřílel, protože neměl brýle. A kdo chce nástřelnou na brokovnici. Prostor pro dotazy. Na vše jasně odpověděl.

Testy jsem odevzdával mezi posledními, abych nešel na řadu první a mohl se na radu správce střelnice (opět dobrá rada, jak se později ukázalo) dotázat předešlých účastníků, na co je kladen důraz, po čem se jde. Takže jsem šel jako druhý a s prvním se potkal ve dveřích. :)
Na stole klasicky zlomená kozlice, malorážka se závěrem vzadu, nabitá (jak se ukázalo) CZ 50.
1. „Jaké zbraně můžete držet s vašimi skupinami, o které žádáte (A,B,E)?“- stačilo říci - všechny.
2. „Popište zbraně, co je to:“ – stačilo říci pistole - krátká kulová, malorážka - dlouhá kulová, brokovnice. „Co najdete na pistoli?“ – chtěl pět věcí a počítal je na prstech. V.č., zkušební značku, výrobce a značku, ráži a poslední ze mne nedostal – typ (např. 50, 75, 80).
3.„Tak mi to ukažte“ – zbraň ležela na levém boku, našel jsem jen v.č. Takže, klasika, zásobník ven, položil jsem levou ruku na závěr asi ve výši očí a zkontroloval, kde stojí komisař, nerad bych ho trefil. „Nebojte, chytám“, náboj vypadl na stůl, kontrola komory a šachty, „tady je výrobce a typ“. „Dobře, vidím“.
4. „Nabíjet“, „nabito“, „palte“, „závada, 30 sekund čekám“, „přebijte“, „závada odstraněna, střelba ukončena“, „ke kontrole zbraň“, „vidím“. „Proč to nevystřelilo“?
5. Zbraň držím stále v ruce. „Představte si, že v zásobníku je náboj“. Zásobník byl prázdný a ležel na stole. Ptám se pro jistotu: „v zásobníku je náboj?“. „Ano, v zásobníku je náboj“. „Nabíjet!“, zírám na závěr v zadní úvrati „Nabito“, „Palte“, „Závada, 30 sekund čekám“, „Odstraňte závadu“, po vyjmutí zásobníku slyším „V pořádku stačí, odložte zbraň, tak jak je“. Bez vypuštění závěru odkládám zbraň.
6. „Tak mi ještě rozeberte brokovnici“, ať bylo, jak bylo, hlaveň stále na terč, ale šlo to. „A teď ji složte“. „To mi stačí“. Ani nevím, jak jsem vypadl.
Postupně chodili ostatní a kdo měl štěstí, stačil se zeptat na předešlé otázky a činnosti. Asi 2 nebo 3 vypadli na malorážku - jak by ji uložili do skříně na přání komisaře se zásobníkem. Pokud šel nejdříve do zbraně zásobník, pak závěr dopředu, tak smůla. Jestli vypadl někdo na něco jiného nevím.
Teď stačilo nastřílet, celkem snadná záležitost (asi před 14 dny jsem z 50 střel na 15 m minul asi 2x), ale moje hlava si řekla ne. Byl jsem po praktické klidný, ale nervozita se stupňovala, tak jsem se snažil bavit s ostatními o čemkoli.
Komisař mi určil na střelbu pistoli a šel jsem první. Nástřel 5, 6,7 vlevo dole.
Ostrá – první rána sedmá hodina mimo kruhy. Na to jsem byl zvyklý, to je u mne normální, ale dříve jsem pak měl minimálně dalších 19. No prima. Muška mi tančila v hledí jako kdybych myl hadicí auto. Stáhnul jsem si zbraň na břicho a chvilku počkal. Bylo to lepší, ale nic moc. Tak dál. Druhá, třetí, čtvrtá nebyly vidět. Takže v černém nebo mimo. U poslední nebylo žádné buď anebo. Dvakrát jsem si stahoval zbraň na břicho, všichni již dostříleli (6 celkem najednou). Pěkně podržet (moc to nešlo) a čekat na výstřel. Trojka na třech hodinách. Komisař se u mého terče ani nezastavil. 7- 8- 7.
Tři nenastříleli. Jedna paní pistolí na 15 m, ostatní malorážka. Za sebe mohu říci, že nechápu, jak někdo nenastřílí malorážku, která je s oporou, kolega, který střílel v pátek vedle mne nechápe, jak někdo může nenastřílet z 10 m a klepal se, aby nedostal malorážku. Každý to má jinak. Test a střelbu neokecáte. A pokud něco umíte, musíte to u zkoušky umět prodat, jako v životě, ale to jen tak na okraj.:-)
Ještě trochu ekonomiky. Celkové náklady moje nutné:
100 Kč kolek na žádost, 2 000 Kč za zkoušku, 600 Kč komisaři, benzín na cca 100 km, zbývá lékařská prohlídka a 700 Kč za každou sk. ZP (3 x700).
Nepočítaje v to telefony.
K tomu celkové náklady moje dobrovolné: kurz Luková – 700 Kč (mohu jedině doporučit – 2x20 ran ze dvou různých pistolí + 20 ran malorážka(nebo tak nějak), brokovnice), tam pokyny pochopí i Rumun, 2 lahve vína, 1 slivovice, 2 Horalky pro známé, 1 600 Kč za hodinu za střelnici (ve dvou 200 nábojů), 460 km za benzin (z toho 140 zbytečně).
Tož tak no.
P.S. Všichni zúčastnnění se vyjadřovali shodně na přímosti a férovosti pana komisaře.



dominic_no
Příspěvky: 40

Příspěvek#47 » úte 22. lis 2016, 19:03

Termín: 22.11.2016
Místo: Střelnice Čekanice (Tábor)
Komisař: JUDr. Jan Urban

Tak dnes mám za sebou zkoušku odborné způsobilosti. Mám-li shrnout pocity a poznatky, které jsem za dnešek prožil, bylo by to asi takhle.

- Zajisté má před zkouškou každý strach, já měl opravdu velký, čekal jsem na tento den dva měsíce, a když jsem se konečně dočkal, vstával jsem v 5, protože už jsem nemohl spát. Potom, když se na místo dostavíte, tak stres trochu pomine, protože to "neznámo" už není tak neznámé a když vám komisař vysvětlí, jak zhruba si to představuje, a vy uvidíte, snad tedy ve většině případů, že to je taky jen člověk, tak vám trochu spadne kámen ze srdce. Když mluvím o komisaři z dneška, tedy o panu Urbanovi, myslím, že s klidem mohu říct, že na vás bude působit jakožto komisař jak má být. Působí přísně, ale má to v hlavě naprosto srovnané, o čemž myslím svědčí i jeho vzdělání. Nemáte se čeho bát, pokud nejste totální trubky a přemýšlíte co děláte. Testy se zkrátka naučte a nechoďte to jen zkoušet, co se týče rozborky, záleží asi na počtu žadatelů, ale já byl za minutu hotový s CZ-75, kterou jsem si mohl zvolit (na výběr byl ještě Glock, kterej mi moc nesedne). Komentujte co děláte a snažte se alespoň působit tak, že tomu trochu rozumíte. U střelby jsem šel mezi posledníma a bylo to trochu uchvátané, ale tady se pan Urban chová naprosto jako chápající člověk, přičemž jsem střílel z .22 pistole, myslím Walther (skupiny A, B, E + každý kdo neměl C, ti stříleli i z malorajdy dlouhé a z brokovnice). Pokud si nejste jistí, poradí a nevyhodí vás. Jediné co mě trochu překvapilo, je to, že jsem zde četl spoustu recenzí zkoušek, a při čekání na řadu se s žadateli bavili dohlížející policisté, přinejmenším správce. Tady tomu bylo tak, že si vás nikdo ani nevšiml, a všem jste byli naprosto ukradení. Na druhou stranu komisař to vynahradil na 100%.

Statisticky nás bylo myslím 14+4 opakující praktickou část, přičemž 2 vypadli, jeden na písemné o bod a druhý při rozborce, ale to si zavinil naprosto sám. Nevyndal zásobník.

Dnes jsem se tady v Táboře tedy setkal s ryzí férovostí a mám z toho dobrý pocit. Takto by to podle mě mělo probíhat. Podraz na nikoho z nás nečekal žádný.

Tímto chci ještě poděkovat všem, kteří se zde podělí o své zážitky a poznatky a hlavně přímé odpovědi od zkušenějších, bez kterých bych to dnes asi také těžko dával. :) :)



haito
Příspěvky: 112

Příspěvek#48 » úte 22. lis 2016, 20:58

Ahoj všem

Předem bych chtěl poděkovat VŠEM tvůrcům těchto stránek protože jsem při učení se na zkoušky čerpal hlavně odsud.

Datum zkoušky:22.11 2016
Zkoušející : Karel Zůbek
Místo: Radslavice(okres Přerov)

Dnes jsme úspěšně absolvoval ZOZ . Po napsání testu nás zůstalo z 22 tuším 16 a 4 nezvládli manipulaci či nenastříleli. Na zkoušce jsem byl docela vyklepaný, holt stres udělal svoje ale hlavně díky normálnímu nestresujícímu přístupu zkušebního komisaře můžu říct že jsem udělal. Vše vysvětlil, mohli jsme vznést dotazy, no asi ze srachu jsme se raději nikdo neptali :lol:

Měl jsem skupinu ABE.

Střílelo se z CZ 75, ZKM 451 a brokové kozlice

Dále bych vyzvednul i přístup správce střelnice p. Zeilera. Sám jsem se na zkoušku připravoval cca 14 dní teoreticky, poté asi 3x střelnice kde jsem si vyprosil i sborky rozborky zbraní. S jeho laskavým svolením jsem si mohl vyzkoušet i zbraně ze kterých se bude střílet. Upozornil nás na úskalí nového čepu na CZ75(já diky stresu ho vytahoval na dvakrát:-/, no hanba :roll: )

Myslím si že úmrtnost uchazečů byla odpovídající, ale za mne si nemyslím že by za ni mohl jakkoliv zkušební komisař.

Myslím že jsem popsal vše. Případné dotazy rád zodpovím na PM

PS: A děkuji z snahu pomoci od člena fóra "jirka 87" nakonec jsem jeho pomoci nevyužil z časových důvodů.



SJirka
Příspěvky: 97

Příspěvek#49 » stř 23. lis 2016, 18:01

Má zkušenost z dnešní zkoušky:
Daum 23.11.2016
Střelnice Magnum-Praha Suchdol
Komisař p. Babinský
Počet konajících zkoušku 14 + 4 opakovači z praktické, 18 celkem
Testy nenapsali 4 lidé, jinak téměř všichni plný počet. Poté praktická část, neúspěšně dalších 10. Ze všech 18 jsme udělali zkoušku jen čtyři, já jsem díkybohu mezi nimi. Komisař byl strašně přísný, jako člověk v pohodě, jasně nám řekl co a jak chce, mluvil pomalu a jasně, ale jakmile někdo sáhl na lučík, spoušť, před hlaveň během manipulace, jakmile někdo manipuloval se zbraní aniž by nevytáhl nejdříve zásobník, nedal ránu jistoty apod. šel okamžitě pryč. Byl opravdu nekompromisní. Na druhou stranu když se mu něco nelíbilo, napomenul, poté napomenul důrazně podruhé a pak konec. Všichni většinou udělali zásadní chybu, i když si jí uvědomují, stres dělá své. Mě osobně důrazně napomenul, když jsem natahoval závěr, že jsem měl prst-palec částečně přes výhozní okénko, takže závěr držet a natahovat opravdu za jeho konec, kde má žebrování. Poté mě napomenul, prý aby mě za to nemusel vyhodit, ať si dávám pozor při natahování, že zvedám mírně ústí hlavně výše než se mu líbí, i když jsem byl stále v bezpečném prostoru.
Takže já udělal, ale docela nervy, když jsem viděl, jak vyhazoval jednoho za druhým. Vše ale jasně řekl na začátku, takže už to bylo spíše o tom, jak je člověk schopen se soustředit a neudělat nesmyslnou chybu.



Kusák
Příspěvky: 28

Příspěvek#50 » čtv 24. lis 2016, 13:27

Datum 24.11.2016
Střelnice Trigger Service Brno.
Nahlášených 25, přišlo 18 (z toho 3 ženy), pak se přidali 3 na opakování praktické.
Komisař p. Šebela + uniformovaný policista.
Skupina: já pouze E (chtěl jsem ještě přidat B, ale na místě to už nešlo).
Před testem řekl co a jak k testům, manipulaci i střelbě.
Neodpouští nevyndání zásobníku, prst na spoušti a míření mimo bezpečný prostor, dokud není zbraň zkontrolovaná.
Dával vybrat, zda rána jistoty či vypuštění kohoutu, ale preferuje ránu jistoty a při ostrých střelbách si o ni přímo řekl.
Po zkontrolování zbraně už nevyžadoval míření do bezpečného prostoru, takže u rozborky si každý mohl natočit zbraň, jak mu to vyhovovalo.
Kvůli urychlení střeleb navrhl dát rovnou 5, kdo nenastřílí tak to bude považovat za nástřel a dá dalších 5 - nikdo neprotestoval.
Na povel "nabíjet" chtěl náboje do zásobníku, kontrolu zbraně, vložení zásobníku a natažení, aby byl náboj v komoře. Chtěl i zajistit zbraň, ale nakonec to nevyžadoval.
Teorii neudělali 2, na praxi šlo tedy 19.
Bral nás po třech, manipulovalo se najedou - zkontrolovat, zda zbraň není nabitá, rozborka, pojmenovat hlavní části zbraně, složení, simulace střelby (nabít 2 školní až po náboj v komoře a pak velel zastavit střelbu, tedy zásobník ven, vyhodit ten z komory, kontrolu a ránu jistoty a odložit).
Kdo měl B, D chtěl ještě rozebrat malorážku, kdo C tak i brokovnici.
Manipulaci neudělala jen 1 paní, která nějak blbě vyplnila přihlášku, měla tam skupiny, co ani nechtěla a nikdy nedržela malorážku, takže ji nerozebrala.
U střeleb jsem byl pěkně nervní, myslel jsem, že mám ještě jednu ránu a přitom už jich bylo 5, začal jsem zmatkovat, ale pak jsem se uklidnil a komisař mi přímo řekl zásobník ven, ránu jistoty a odložte.
Takže celkem úspěšnost veliká, komisař velmi férový, občas nějaký vtipem uklidnil atmosféru a chtěl vlastně předepsané minimum.
Začínalo se asi 9:15 a konec byl kolem 12:30.
Náklady: 2x střelnice s kamarády, co už mají zbroják - jen náboje a vstupné cca 2x600,-
Kolek 100,- na přihlášce.
Kurz přímo na Triggeru (docela drahý, protože v ceně není střelivo) 1500,- + 350,- za střelivo
Zkouška 1900,- (v ceně je odměna komisaři)
Zbývá doktorka, kolky...



j.kuntos
Příspěvky: 68

Příspěvek#51 » čtv 24. lis 2016, 14:58

23.11.2016, střelnice Čestlice
Skupinu jsem měl pouze E.
Nahlášených bylo něco přes dvacet, nakonec nás bylo cca. 8 + 5 opakovačů.

Testy udělali všichni, následovala tedy manipulace. Na ní vypadli asi 3 (nepočkali 30s, neuměli popsat hlavní části zbraně co jsem se od dvou dozvěděl, 3 šel ven asi za minutu a rovnou odešel, musel tedy udělat hned ze začátku nějakou extra botu) a 2 nenastříleli a jeden u střeleb špatně manipuloval.

Manipulace: komisař naprostý pohodář, férový, opravdu jsem po přečtení zdejších diskuzí ani nedoufal, že zkouší někdo normální. Nezkoušel chytáky, chtěl převzít zbraň, popsat části, rozborka a sborka, závada žádný výstřel, nějaké drobnosti a akorát převzít a zkontrolovat malorážku.

Střelby to samé, vše říkal, první 3 šli do terče, následných 5 také, takže supr, udělal jsem u střeleb menší botu jak říkal policista na 100 kliků :-D Ale nakonec vše v pohodě.

Cena 1899 Kč celkem.

Takže jdu k doktóremu, a pro ZP a několik NP :-D



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#52 » pát 25. lis 2016, 14:47

21.11.2016 střelnice Čestlice
Skupina B,E
Jméno komisaře si z hlavy nepamatuju, zkusím najít na potvrzení.
Počet cca 15 lidí, z toho 4 opakovali.

Testy udělali všichni, komisař byl příjemný, ale nekompromisní v manipulaci. Nesnažil se nikoho dusit nebo nachytávat, dokonce dal i návodnou otázku, když šlo o drobnost ale neodpustil žádnou chybu a byl přísný, vyžadoval pohotovost ve chvíli, kdy se něco zadrhlo. Mě docela dostal, když mi dal složit brokovnici, kterou jsem při nácviku v kurzu neměl vůbec v ruce s tím, že na B to není potřeba. Ale poradil jsem si a jen tak tak prolezl.Celkově neudělalo 6 lidí. Většinou zapomněli na něco zásadního (pojistka, kontrola hlavně) a nedošlo jim to dost rychle.

Střelby udělali pro uchazeče co nejsnazší, žádné další zkoumání bezpečné manipulace nad rámec nutnosti pro provedení střelby (přeci jen v manipulaci nás prověřil důkladně).

Za mě super, nebylo to jednoduché, ale byl to fér přístup a správci střelnice si s čekajícími povídali a ještě nám radili na co si dát pozor. Cena taky z těch levnějších.

Zdravotní způsobilost mám už také (byť jsem kvůli pánovi z Uherského Brodu musel málem na psychotesty "čistě pro jistotu"), takže v pondělí mažu žádat a k vánocům bude trezor a možná i něco do něj :)

Honza



tmks
Příspěvky: 19

Příspěvek#53 » pon 28. lis 2016, 12:50

říjen 2016 Leiko Plzeň
komisař p. Musil, naprosto korektní, vyžadoval maximální bezpečnost, minimum/žádné technické věci.
úspešnost uchazečů tak 4/5. Z povelů nám předem řekl že chce jen 2 (už si je nepamatuji), ale jak pro děti ze školky. Já jen KKZ Číza, kontrola, rozebrat, složit, druhá kóje, kontrola, nabít, 5 ran a "Tady to máte."
Vtipný/neočekávaný byl příkaz, při nataženém kohoutku: "Tak a teď chcete jít domů, co uděláte?" :)



biochemist
Příspěvky: 4

Příspěvek#54 » stř 30. lis 2016, 19:40

30. 11. 2016, Magnum, Praha
Skupina B, E
Komisař: J. Kolár
Test psalo 12 (3 nenapsali) a potom 2 opravkáři. Cca 6 lidí bez omluvy nedorazilo.
Komisař skvělý, nikoho nestresoval, požadoval hlavně bezpečnou manipulaci, umožňoval víc možností řešení situace, pokud byly správně (např. vypuštění kouhoutu vs. rána jistoty - tu nechtěl jen u slabé rány).
Manipulace: s dlouhými manipulovali jen ti, co měli C, jinak jen krátká. Natažená pistole na stole, hlaveň od vás, vybít (náboj v komoře i v zásobníku, na dotaz zásobník nevybíjet) odložit. Potom rozborka, kontrola hlavně (proč), popsat hlavní části zbraně, že sou na nich čísla a značky zkušebny, na hlavni pojmenovat ústí a komoru. Složit, test funkce, nabít, předvést přerušení střelby, přerušení střelby s odklonem (člověk na střelnici) a potom výstřel - závada slabá rána - čekat 30s, vypustit přes 2 palce, začal sem rozebírat - zastavil mne, dotaz, proč a co když je střela v hlavni (dál se nesmí střílet, zbraň do servisu). Z 12 2 neudělali (většinou kombinace menších chyb + nějaká větší na závěr, jeden z nich začal vypouštět kohout u člověka na střelnici + před tím měl problém udržet zbraň do bezpečného prostoru).
Střelba - nejdřív C s dlouhými, potom krátké. Na stolku 2 zásobníky (jeden na nástřelné, 2. na ostré), náboje a shadow ve střelecké pohotovosti. Chtěl sem i nástřelné, takže naplnit oba zásobníky. Potom nabít zbraň. Nástřelné rány, zbraň ke kontrole, odložit zbraň, kontrola terče + zalepit (3/3), zopakovat s ostrými (5/5), razítko, gratulace,... Šel jsem 7. přede mnou všichni nastříleli.



RostaKlusak
Příspěvky: 4

Příspěvek#55 » čtv 8. pro 2016, 22:59

Datum zkoušky: 8.12.2016
Zk. komisař: Zdeněk Chmelík
Místo: Nová Paka (teorie a manipulace budova dílen ISŠ Nová Paka, střelba střelnice Sopka).
Začátek: 8:15

Na začátku seznámení s plánem dne, představení pana komisaře, přítomných policistů.
Při kontrole občanských průkazů bylo možné změnit skupiny - jak přidat, tak ubrat.
Zaplacen poplatek střelnici a komisaři.
Vysvětlena teoretická část, jak vyplnit testy, kolik na to je času, nezmatkovat, pořádně číst otázky a odpovědi.

Teoretická část - test psalo 10 lidí, na plný počet uspělo 6 lidí (vč. mě), 2 lidé měli chyby, ale prošli, 2 neprošli.
Tzn. z 10 nás k manipulaci šlo 8, kde se k nám připojili ti, co opravovali (5 lidí).

Manipulace - z celkového počtu 13 lidí prošlo 6 - 3 noví (vč. mě) a 3 opraváři.
Zbraně: CZ 83, ZKM 451 a dvojka.
Komisař měl profesionální přístup, ale naprosto nekompromisní, vyžadoval manipulaci na 100 %, nechal na zkoušeném,
zda provede ránu jistoty či bezpečné vybití, na dotazy bez problémů odpovídal, ptal se, zda je otázce rozumět, upřesnil
zadání.
Příčiny neúspěchu - celkem klasika:
- nepočkání 30 vteřin při selhání/slabé ráně,
- začátek rozborky bez kontroly zbraně (tu jsem raději dělal vždy, když jsem zbraň odložil a zase vzal do ruky),
- ukončil zkoušku s "neprospěl" i po odložení malorážky s uzavřeným závěrem - prostě vše přesně podle pravidel.

Ostrá střelba - všech 6 nás to udělalo, zde již to bylo bez problémů, byla celkem zima...
Střílelo se ze zbraní stejných jako při manipulaci.
Povely:
- Připravit: nasadit chrániče sluchu, nabít zásobník,
- Nabíjet: provést kontrolu zbraně, zasunout zásobník, natáhnout, zaujmout postoj,
- Pálit: provést střelbu,
- Střelbu ukončit, zkontrolovat zbraň a zbraň odložit: vyjmout zásobník, opět provést kontrolu zbraně, vyžadována rána jistoty.
Měl jsem celkem pech - při ostré střelbě z CZ 83 se mi 2x zasekl náboj - vyřešeno vysunutím zásobníku, stáhnutím závěru - náboj vypadl
šachtou, opětovně jsem ho nabil do zásobníku a pokračoval (patrně problém v zásobníku - moc vzpřimoval náboje při podávání do nábojové
komory).

Ukončení a předání papírů o provedené zkoušce v cca 14.00.

Děkuji tomuto fóru, všem lidem, kteří si najdou čas a přispívají zde a také panu Zapadlovi, správci novopacké střelnice.



Zdenek1989
Příspěvky: 1

Příspěvek#56 » pát 9. pro 2016, 09:30

Datum zkoušky: 8.12.2016
Zk. komisař: Mgr. Ing. Robert Dostálek
Místo: Uherský Ostroh
Začátek: 8:00

Z 30 přihlášených se 8 nedostavilo. 4 nenapsali testy. Manipulaci se zbraní zvládli všichni a 4 nenastříleli. 1 nenastřílel pistoli a ostatní měli problém z malorážkou.

Komisař mi připadal naprosto férový, nedělal žádné záludnosti. Chtěl bezpečnou manipulaci, sborku rozborku, postup při závadě a nastřílet . Vše předem důkladně vysvětlil, žádný problém.

Jako přípravu jsem využil http://zbranekvalitne.cz/, kde najdete z teorie vše a praktickou přípravu jsem dělal http://www.guncenter.cz/ u Pepy. S Pepou jsem se naučil na praktickou část zkoušky a taky hodně nasmál. Pokud to Pepa čte, děkuji mnohokrát :)



Mossback92
Příspěvky: 1

Příspěvek#57 » úte 13. pro 2016, 15:30

Datum: 13. 12. 2016
Místo: B&H MAGNUM CLUB BRNO
Zkušební komisař: Jiří Mareček
Popis:
Svou přípravu na zkoušky bych navzdory šťastnému konci ostatním nedával za vzor, spíše za odstrašující příklad...:twisted: Má teoretická příprava spočívala v tom, že jsem si celkem třikrát přečetl všechny otázky s vyznačenými správnými odpověďmi na zbranekvalitne.cz a k tomu si prošel originální návod k ČZ-75 a několik webových stránek. Praktickou přípravu jsem vzhledem ke snaze nepřitížit mému napjatému studentskému rozpočtu realizoval skrze známého s přístupem na nejmenovanou vojenskou střelnici, kde jsme toho sice nastříleli víc než dost, ale "předpisové" manipulaci se zbraní a rozborce jsem (ke své škodě) tolik pozornosti nevěnoval...:roll:
A teď k samotné zkoušce. Dostavilo se 14 lidí, x dalších nedorazilo. Test neudělal jediný uchazeč, pár jedinců (včetně mé maličkosti) mělo jednu chybu, někdo asi i víc - dostali jsme k nahlédnutí listy s vyznačenou chybou. Po stručném a srozumitelném poučení od zástupce střelnice (nejspíše sám p. Hynšt) i komisaře jsme byli rozděleni do dvou skupin, v rámci nichž byli na střelbě vždy dva adepti, zatímco zbytek čekal před podzemním krytem, ve kterém se střelnice B&H MAGNUM nachází. Vzhledem k tomu, že jsem šel až ve druhé skupině, nevím jak dopadla ta první, každopádně pokud jde o "naši partu", o nikom vypadlém na praktické části nevím. Protože jsem usiloval o skupiny D a E, čekala mne pouze ČZ-75. Dlužno dodat, že můj "spolustřílející" zvládl za stejný čas kromě pistole i brokovnici a malorážku. Komisař mi přesně krok za krokem udílel pokyny a já jsem je už poněkud méně přesně realizoval. Kupříkladu jsem měl tendenci vyndávat ze zbraně za všech okolností zásobník, i když to zrovna náhodou komisař nechtěl. Žádnou závadu jsme sice nesimulovali, ale toho jsem si užil dost v přípravě, kdy se mi zasekla střela v hlavni. Pokud jde o spuštění kohoutu, komisař chtěl vidět jak ránu jistoty, tak pozvolné uvolnění za pomoci spouště - což jsem si musel zopakovat, protože napoprvé jsem k přidržení kohoutu nepoužil dva prsty levé ruky, ale jen palec, na což jsem byl taktně upozorněn. Nejvíc jsem si však "užil" rozborku a sborku - nervozitou zpocené dlaně v kombinaci s neschopností vytlačit záchyt závěru prsty (musel jsem si pomoct zásobníkem) stály za to...:oops: Nakonec jsem však čezetu zase poskládal a šlo se střílet na 15 m. První rána mi moc nesedla (zbraň měla subjektivně jiný úchop, zpětný ráz i mířidla než pistole, se kterou jsem střílel v rámci přípravy, ale zde bude na vině opět spíše nervozita), navíc se mi nedařilo optimálně zaostřit přes zamaštěné ochranné brýle, které jsem měl přes své dioptrické brýle. Výsledkem bylo, že jsem se začal až příliš soustředit na terč a zapomněl jsem na "učebnicové" sundání prstu ze spouště mezi výstřely (mezi nimiž jsem začal delší dobu "odpočívat"), na což jsem byl promptně upozorněn. Je mi ale jasné, že za to by leckterý komisař automaticky vyhazoval. Kromě nepovedené první rány, která sice skončila v terči, ale někde na kraji, ležely ostatní v rozmezí 6-9.
Co říci závěrem? Mou značnou nervozitu a ne zcela optimální přípravu naštěstí kompenzoval řekl bych až "otcovský" přístup komisaře i sympatická policistka, která se také snažila spíše radit než potápět. Jinak kdybych ještě někdy měl dělat zkoušky na ZP, rozhodně bych zvolil variantu zaplatit si kurz na střelnici, kde se zkouška koná a získat větší jistotu při zacházení se zbraní. "Ušetřené" peníze se proto chystám investovat do několika návštěv střelnice...



iceteddy
Příspěvky: 1

Příspěvek#58 » čtv 15. pro 2016, 02:05

Datum: 14. 12. 2016
Místo: Střelnice MAGNUM Praha 6 - Sedlec
Zkušební komisař: Ing. Ladislav Kaupe
Skupiny: B, E
Popis:
Začátek 9:00, na test se dostavilo 9 lidí (z kolika přihlášených nevím), 3 test nenapsali. Po testech se přidalo 6 opravářů. Před manipulací komisař poměrně detailně popsal, co po nás bude u zkoušky chtít (prakticky s námi skupinově v rychlosti prošel všechny základní úkony se zbraněmi) a jaké závady budeme simulovat a to pak během zkoušky i dodržel, nesnažil se o nějaké nachytávky. Nesnažil se nás stresovat, spíše naopak, snažil se o navození klidné atmosféry. U krátké zbraně chtěl mířenou ránu jistoty, kromě případu závady "slabá rána", tam si výslovně řekl o vypuštění přes dva palce na ozub. U dlouhých zbraní na ráně jistoty netrval, stačilo říct "teď bych dal ránu jistoty", ale když ji někdo opravdu dal, tak mu to nevadilo. Kromě Céčkařů, kteří dělali manipulaci i s dlouhýma, u ostatních většinou stačila jen manipulace s pistolí. Manipulaci neudělal 1 člověk, na čem pohořel bohužel nevím.
Před samotnou manipulací komisař určil co je bezpečný prostor (poměrně velkorysá plocha, která odpouštěla i mírné vybočení zbraně do stran nebo nahoru či dolů). Na začátku manipulace s krátkou zbraní chtěl komisař popis o jakou zbraň se jedná, potom chtěl uvedení zbraně do bezpečného stavu. Pistole byla v mém případě položená na druhém boku než ji pravák standardně odkládá, takže nejprve opatrné přetočení do správné polohy a pak úchop s prstem mimo lučík. Následovalo vyjmutí zásobníku, ve kterém byl náboj (palcem levá ruky jsem jej ze zásobníku vyhodil, na což komisař řekl, že dobře, nevím, jak by se tvářil, kdybych ho tam nechal..?), pak závěr dozadu, načež vylétl druhý náboj, který byl v komoře, kontrola komory, šachty, pustit závěr, mířená rána jistoty, zbraň odložena. Pak povel dva náboje do zásobníku nabíjet (celkem zásadní, znamená to opravdu jen do zásobníku, u povelu "dva náboje nabíjet" by to bylo asi spornější), poté povel "zbraň ke střelbě připravit", což znamenalo kontrolu zbraně s ránou jistoty, potom zásobník do zbraně a natáhnout závěr, hlásím "ke střelbě připraven", komisař hlásí "pálit", než to zmáčknu komisař hlásí "střelbu přerušit". Následuje pojistka a přitažení k tělu, komisař, že OK, a " ve střelbě pokračovat", natáhnu ruce, odjistím , mačkám spoušť, cvak (je tam samozřejmě cvičný náboj). Ptá se co se stalo, hlásím, že závada. On: jaká? Říkám "žádná rána". On: co budu dělat? Čekám 30 vteřin (na to si potrpěl), pak vybití zbraně, vyhození selhače, kontrola komora, šachta, rána jistoty. U selhače chtěl vědět, kde je závada, zda v náboji nebo ve zbrani a co udělám s vadným nábojem. Předání řídícímu střelby mu stačilo. Pak chtěl nabít jeden náboj a chtěl simulaci ukončení střelby tak aby zůstal závěr v zadní poloze. Zde nastal problém se školním nábojem, byl natolik ošoupaný, že ho vytahovač nechtěl ani na několikátý pokus vytáhnout, ve finále to skončilo vyrobenou zádržkou, takže rovnou chtěl její odstranění. Pak už jen se závěrem v zadní poloze hlášení "střelba ukončena", chtěl ke kontrole zbraň, tzn. vyndaný prázdný zásobník a komoru a šachtu k nahlédnutí, poté kontrola mnou a rána jistoty. Pak následovala rozborka, kde si potrpěl na pohlédnutí do hlavně, jak při rozebírání, tak i při skládání zbraně. Při rozborce chtěl pojmenovat hlavní části zbraně, kde jsou čísla a zkušební značky vědět nechtěl.
Myslel jsem, že už to bude všechno, ale vytáhl na mě ještě malorážku, chtěl zase popis o jakou zbraň jde, pak uvedení do bezpečného stavu, pak rozborka (vyndání závěru), opět pohled do hlavně při rozebírání i skládání, pojmenování hlavních částí zbraně. Při odložení se mu moc nelíbilo odložení s otevřeným závěrem "na kouli", ale chtěl malorážku přetočit, že prý "na to musí vidět". Ale z toho nic nedělal. Pak jen pronesl " v pořádku, já si chtěl jen něco ověřit". Co si chtěl ověřit se už asi nikdy nedozvím.. :-)
Průběh zkoušky z bezpečné manipulace natáčeli příslušníci PČR na kameru GoPro. Mimochodem oba policisti (v civilu) byli hodně v pohodě, jeden dokonce neustále vtipkoval, zřejmě pro odlehčení atmosféry, ale nutno říci, že během manipulace do zkoušky nijak nezasahovali ani ji nijak nekomentovali.
Před střelbou opět celoskupinově krátké vysvětlivky, hlavně ohledně případné nástřelné série. Přítomní se mezi sebou dohodli, že pustí napřed ty, co budou střílet jen z krátké zbraně, byli tam tuším tři Céčkaři, kteří pak stříleli i dlouhé.
Na střelišti panovala pohodová atmosféra, opět padl nějaký ten vtípek, od policisty dotaz, jestli chci nástřelnou sérii, povídám, že ne. Evidentně byl rád, že to nebudu zdržovat, asi mu už byla zima. Od komisaře povel "pět nábojů do zásobníku nabíjet", po napáskování povel "zbraň ke střelbě připravit". Takže zase nejdřív kontrola s ránou jistoty, pak zásobník do zbraně, natáhnout. Hlásím ke "střelbě připraven" a ukazováček držím demonstrativně hodně daleko mimo lučík. Komisař pak hlásí "pět ran do terče.....v čase......pálit!"
Zde chci zdůraznit, aby si všichni dávali bacha na to, že dokud nezazní slovo "PÁLIT!", tak neexistuje dávat prst na spoušť nebo někam do prostoru spouště, byť je nad slunce jasné, že ten povel nakonec přijde. Vyplatí se určitě být trpělivý a počkat, až komisař dořekne celou tu formulku (což mu ukládá zákon a celé se to taky natáčí), za tohle se dost často vyhazuje. Určitě není dobré podléhat pocitu, že když u bezpečné manipulace jsem toto dodržel, tak u vlastní střelby se na toto už tolik nehledí, opak je pravdou!
Pět ran jsem tam nasypal během asi 20ti sekund, chtěl jsem to mít radši rychle hotové, aby si komisař náhodou nevymyslel zase nějaké přerušení střelby apod. Na výsledek jsem nehleděl, stačilo mi, že 4 rány byly někde v černém, jedna skončila v šestce někde na osmé hodině, evidentně stržená. Po spočítání zásahů gratulace, štempl na osvědčení a opět vtípek na rozloučenou od policisty...
Po mě šel ještě jeden člověk na pistoli, pak už jen "lovci". Než jsem přišel na řadu, tak nastříleli všichni (včetně jedné zástupkyně něžného pohlaví), počítám, že Céčkaři to dali taky, ale na to už jsem nečekal.

Celkově musím kladně hodnotit přístup zkušebního komisaře jako velice klidný a vyrovnaný, bez snahy zkoušené nějak znervózňovat nebo na něčem nachytat, spíš to vypadalo, že jakoby chtěl, aby to maximum lidí udělalo. Na druhou stranu byl poměrně důkladný co se týče manipulace a rozborky jak u krátké, tak i u dlouhých zbraní. Stejně tak i oba přítomní policisté se nijak nesnažili uchazeče rozhodit, spíše naopak, měli snahu odlehčit atmosféru.

Cena za zkoušku na střelnici (dle mého názoru a informací z jiných střelnic poměrně vlídná) 1200,- Kč, komisař povinných 600,- Kč

Tímto chci poděkovat celému personálu střelnice MAGNUM Praha za kvalitní teoretickou i praktickou přípravu na zkoušku odborné způsobilosti.
Také chci poděkovat serveru zbranekvalitne.cz za poskytnuté informace a velice kvalitně zpracovanou aplikaci pro trénink na teoretickou část zkoušky, bez každodenního projíždění testových otázek bych to asi nedal.. :-)

To je asi vše, přátelé... :-)



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#59 » pon 19. pro 2016, 14:12

datum: 7.12.2016
místo střelnice Rosnička, Brno
komisař: JUDr. Záruba
+ 1 příslušník

Z 25 lidí přišlo 22, přišli také 2 na opakování praktické, shodou okolností kamarád, co nenastřílel, protože ho rozhodily 2-3 závady při ostré střelbě.
Teorii neudělalo 5-6 lidí, většinou o pár bodů, krom asi jednoho, co to měl hodně špatné.

Praktická část se poměrně natáhla, komisař si zval po jednom, manipulace se všemi 3 zbraněmi (CZ75, malorážka, brokovnice), preferoval u pistole ránu jistoty, u brokovnice nevyžadoval, u malorážky také ne (pokud někdo umí vypustit, tak může). U některých chtěl kompletní rozborku a sborku CZ75, u některých mu stačilo jen začít. Pokud uchazeč prošel, tak šel střílet. Chodilo se po jednom, zbytek sledoval na monitoru z kamery ze střelnice, co dotyčný uchazeč dělá.

Začátek byl poměrně ostrý, vylítlo dalších 5-6 lidí, většinou za nezkontrolování zbraně, možná dané trochu jinými povely, kdy komisař něco do puntíku přesně řekl a něco ne. A právě v tom obecném povelu (připravte zbraň ke střelbě) byl největší problém, protože většina z vyhozených neprovedla další kontrolu zbraně (pistole ležela na stavu se zásobníkem v sobě, tj. prvně vyndat zásobník, zkontrolovat zbraň, tu odložit, napáskovat zásobník, odložit a počkat na ten slavný povel - ten, když přišel, tak komisař očekával kontrolu zbraně (protože byla odložená), zasunutí zásobníku s náboji do zbraně, natažení závěru a vyčkání povelu ke střelbě, no a tady vyletěla většina z vyhozených lidí, protože tu zbraň nezkontrolovali). Jeden tuším nenastřílel, smažil to 10m před sebe do země ...

Já rozšiřoval, takže jsem měl být teoreticky v klidu (v nejhorším vyhozené prachy za kolky, střelnici a komisaře), nicméně jsem byl nervózní, tak asi nad mým způsobem rozdělání CZ75 kroutili hlavou oba (komisař i policajt), nicméně způsob byl bezpečný a výsledek stejný. Přišla nástřelná série, ze které jsem byl ještě více nervózní, tak jsem se radši ani neozval, když mi terč odjel na 20m, tak jsem to tam z toho Phantoma poslal, jeden výstřel, druhý výstřel, to jsem věděl, že je to špatně, tak jsem stáhl zbraň, abych se trochu rozdýchal a uklidnil, v tu ranu policajt i komisař hned čuměli, kde mám prst (vyloženě si natáhli hlavu až ke zbrani :) ), já si trochu odpočinul a poslal tam tu třetí. Přijel terč, první tam samozřejmě nebyla, dvě vlevo dole, u mě prostě klasika. Zalepilo se, poslal se terč na 15m, opět dojel na 20m, tak jsem se už ozval, tak s tím oba šachovali tak, že nakonec odjeli na 25m a u 15m to natvrdo vypnuli, tak to byla celkem zábava. Všech pět vlevo dole (prostě můj standard, když se soustředím, když nepřemýšlím a rychle střílím, tak je to v černém), takže pistole ok. Na malorážce bylo blbé světlo, nicméně v pohodě a brokna byla už banalita, to je nemožné se netrefit.

Kamarád opakovač už nastřílel v pohodě, možná byl rád, že jsme se tam potkali a mohli trochu pokecat při čekání. Kamarádka, co dělala nově zbroják, tak nastřílela nástřel vše do černého a při ostré ji jedna ulítla, že lízla bílé nad černým, tak se jí policajt hned ptal, kde slouží :D Měla totiž i Déčko. Já rozšiřoval o CD, ostatní už mám, kamarád měl ABE tuším.

Jinak komisař s policajtem přišli do místnosti, kde jsme čekali, po tom vyházení těch 5-6 lidí od praktické, a promlouval nám do duše, ať se uklidníme, že nic navíc nechce, že chce základní věci a ať na to dáváme pozor, protože se asi lekl, jak to lítá.

Jo, jinak na zbraních v Brně razí metodu, že když víte, že nepřijdete na zkoušku, tak nám stejně nic neříkejte, vyřešíme to potom.



husita
Příspěvky: 1

Příspěvek#60 » stř 21. pro 2016, 10:25

dominic_no píše:Termín: 22.11.2016
Místo: Střelnice Čekanice (Tábor)
Komisař: JUDr. Jan Urban

Tak dnes mám za sebou zkoušku...


Termín 20. 12. 2016, také Čekanice v Táboře a naprosto stejné pocity. Pan Urban je opravdu férový. U střeleb dokonce nevyhodil týpka, co tam mával hlavní dlouhé malorážky na všechny strany, i když se na něj tedy hodně naštval a zvýšil hlas. Týpek pak vypadl na střelbě na 25 m z té malorážky, měl jen tři zásahy (možná jenom dva).

Jinak se nás účastnilo asi 18 a z toho vypadl jen ten jeden na střelbě.

Za mě jen a jen kladné hodnocení. :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 hostů