Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



zpBE
Příspěvky: 1

Příspěvek#136 » úte 21. lis 2017, 20:54

Datum: 21.11.2017
Místo: střelnice Zahrádecký les, Dačice
Zkušební komisař: Tomáš Zelinka
Přihlášeno 14 + 5 opravkářů (celkem 3 ženy - prošla 1)
Skupiny: B + E
Další přítomní: Správce střelnice, 2 policisté v civilu
Zkouška se nenahrávala, celkově se konala na malé venkovní střelnici bez elektřiny, topení jen kamny, testy + manipulace uvnitř, střelby venku.
Čas 9:00-14:30
Cena: 600 komisař + 600 střelnice

Něco k úspěchům/neúspěchům:
5 vypadlo na testu
2-3 z manipulace
4 nenastříleli - většinou myslivci z pistole

Zkouška probíhala přesně tak, jak je tu již mnohokrát řečeno - tedy před každou částí vysvětlení co komisař chce a co ne. Prezentace podle OP, zaplacení komisaři, poté losování testů, samotné psaní. Po 5ti minutách jsem měl dopsáno, po dalších 5ti zkontrolováno (opravena 1 chyba), dalších 5 minut jsem seděl a koukal okolo, test jsem odevzdal okolo procházejícímu komisaři, protože byly dlouhé stoly a nechtěl jsem zvedat další zájemce. Postupně odevzdávali všichni, po 40 minutách měli všichni odevzdáno a komisař opravoval. Po opravách oznámil výsledky a šel se připravit na manipulaci do vedlejší místnosti. Měl jsem plný počet. Správce vybral za střelnici.

Komisař si volal na manipulaci po jednom. Nejspíš od posledního odevzdaného testu - šel jsem tedy na manipulaci jako poslední. Pár lidí vypadlo, většina udělala. Byl jsem na řadě. Se srdcem v krku jsem došel vedle. Popis zbraně včetně ráže, takže zbraň popsat, zkontrolovat (náboj v komoře), abych mohl otočit a podívat se na ráži. Vše ok, poté rozborka, popsání hlavních částí zbraní, sborka, kontrola funkčnosti a odložení zbraně. Najít náboj podle ráže v krabičce, nabít a simulovat střelbu. Bum, slabá rána - vyřešit. Vybil jsem zbraň, začal rozebírat a prý OK, zbraň jsem odložil s PROSPĚL, výsledek ihned zapsán na přihlášku. K manipulaci byla 2x ČZ 75, jedna v Lugeru, druhá .40S&W; revolver; malorážka a broková kozlice. Odešel jsem a přivolal dalšího. Při manipulaci vypadl i opravkář.

Samotná střelba v pohodě, venku, vše připravené, komisař si opět volal. Šel jsem asi 3.-4., na stole ČZ a 3 nástřelné. Zkopíruju zápisky z telefonu: Nastrelny 3 ze 3, 2 do jednoho mista, komisař to komentoval slovy "dve tu jsou, jedna vam ulitla", po pečlivém prohlédnutí terče: "ne, tady jsou dve v jedny dire". Následně to komentoval policista: "vy strilite jako Old Shatterhand, do jednoho mista. To jste dva co to umi". Zalepení terče a komisař skočil pro 5 ostrých, nabít a střílet, ke kontrole zbraň. 5 z 5, 4 vedle sebe v cernym a jedna ve trojce nahore, ale mel jsem zavadu na zbrani 2x, po druhém výstřelu - vyřešil komisař sám. Po nastřílení podepsat úspěch na přihlášce, zavolat dalšího a čekat na společné vyhlášení. Při vrácení zpátky do mistnosti šel správce proti mne a: "tak co?", já: "Vsech 5", pokyvnul hlavou, usmal se a rikal ze jsem to odstrilel jak cowboy. Čekání na ostatní až dostřílejí - jeden vypadl na malorážce, další se trefila jen jedním nábojem, další nenastřílel(i) z krátké (včetně dalšího co opravoval kvůli střelbě z krátké). Předání dokladu o odborné způsobilosti a hurá domů.

Použité materiály, kurzy: appka zbrojní průkaz (velké DÍKY!), stránky zbraněkvalitně (ještě větší DÍKY!!), před dlouhou dobou kamarád na střelnici, před cca 14dny praktické zaučení místním členem (smolda - také DÍKY!), youtube a před týdnem vystřílení pár desítek ran na předváděčce Glocku.

Všem hodně štěstí a málo stresu u zkoušek :-) hlavně to nepodcenit, stojí to peníze i čas.



OskaRus
Příspěvky: 123

Příspěvek#137 » pát 24. lis 2017, 16:35

Datum: 23.10.2017
Místo: střelnice Kapslovna, Praha
Zkušební komisař: Karel Adamec
Přihlášeno asi 11 + pár opravkářů (celkem 1 žena - prošla 1)
Skupiny: B + E
Další přítomní: Správce střelnice, 2 policisté v civilu
Zkouška se nahrávala, celkově se konala na vnitřní střelnici, testy + manipulace v učebně, střelby v tunelu.
Čas 9:00-odpoledne
Cena: 600 komisař + 1200 střelnice

Něco k úspěchům/neúspěchům:
nikdo nevypadl na testu dohromady v celé skupině dvě otázky chybně
nikdo nevypadl z manipulace
šel jsem zhruba v půlce a nikoho přede mnou nevyhodil ani od střelby že by 100% úspěšnost?

Zaplacení odměny komisaři i střelnici proběhlo u správce střelnice, čímž byly všechny finance hotové hned při příchodu na střelnici.

Sešli jsme se v učebně střelnice kapslovna. Taková malá třída s tabulí asi pro 20 lidí když se namačkají. Už ráno bylo vidět, že je pan Adamec dnes velmi dobře naložen, na všechny se usmíval. Velmi obsáhle nám vysvětlil co se od nás čeká jak si představuje manipulaci i střelbu a jaké příkazy můžeme čekat a jak je provádět. Dokonce nás vybízel k položení dotazů, které samozřejmě s náležitým vysvětlením zodpověděl.

Proběhla evidence podle dokladů a rozlosovaly se testy. Během testů tam byl dost hluk, protože se policisté i pan komisař poměrně nahlas bavili. Mě to trochu vadilo kvůli soustředění ale nakonec jsem měl i tak test bez chyby. Postupně odcházeli lidé z učebny na chodbu jak odevzdávaly testy. Po uběhnutí času na test si nás zavolali zpět do učebny a pan komisař vyhlásil výsledky. Všichni OK.

Na manipulaci si volal lidi po jednom. Myslivci měli na hraní na stole dvojku a malorážku ostatní jen CZ75. Určil se bezpečný směr a zbraně ležely na stolech. Zde jsme měli předvézt převzetí zbraně, vybití, napáskování zásobníku a nabití. Dost se m itřásly ruce ale vybití se povedlo vpohodě. Při nabíjení mi vyklouzl závěr z ruky při natažení (nenávidim CZ75) a abych si to zkontroloval vzal jsem za něj ještě jednou. Tím sem si samozřejmě způsobil dvojitou zádržku, kterou jsem nahlásil, následně odstranil a opět provedl nabití tentokrát úspěšně.
Veškerý svůj postup jsem komentoval jakobych to předváděl třídě prvňáčků, což mi jednak pomáhalo se zamyslet nad postupem a taky to dělalo dojem, jako že vim co dělám. Pan komisař nakonec hodnotil kladně že jsem si způsobenou závadu úspěšně odstranil a další manipulaci už po mě ani nechtěl.

U střeleb jsem měl obavu z malorážky kvůli zapsané skupině B. Nejprve odstříleli myslivci, kteří stříleli malorážku, pistoli i dvojku. Pak šli na řadu ostatní. Když jsem zjistil že se už z malorážky nestřílí hned jsem se tam nacpal a šel si bouchnout z nenáviděné CZ75. Tři nástřelné a pak 5 počítaných. Všechny bez problémů do terče. Při střelbě jsem se podle rad ostatních uchazečů soustředil hlavně na bezpečnou manipulaci. Ten terč fakt nejde minout pokud člověk nestrhává. Mnohem větší pravděpodobnost vyhazovu je za chybu v manipulaci při střelbách.

Použité materiály, kurzy: appka zbrojní průkaz (aktualni otazky, perfektni na drilovani v buse). Poštěl jsem si testy z náhodných otázek tak dlouho než se mi je dařilo dělat bez chyb nebo max s jednou chybou. Pak dvě odpoledne kompletní test na všechny otázky. Střílení před dlouhou dobou s instruktorem na střelnici, před podáním přihlášky s instruktorem na střelnici včetně manipulace a pak den před zkouškou s instruktorem na střelnici včetně manipulace. Zhruba jedno odpoledne nácvik manipulace doma u youtube se starou airsoftkou s blowbackem. Ty zbraně mají překvapivě realistický ovládání :-) .

Všem hodně štěstí u zkoušek :-) Dá se to udělat na poprvé i s kratší, ale intenzivní přípravou.



qp
Příspěvky: 5

Příspěvek#138 » ned 10. pro 2017, 10:23

Datum: 23. 10. 2017
Místo: B&H Magnum Brno
Účast: 14
Opakovači praktické části: asi 3
Neúspěšných v teoretické části: 4
Neúspěšných na manipulaci: 1

Jako absolvent kurzu (cena 2950,-), který probíhal v pátek a v sobotu přímo na střelnici BH Magnum jsem neměl žádný problém s testy, napsal jsem na 79 bodů. Jako uchazeč o skupiny ABCE jsem střílel ze všeho.

K samotné zkoušce: testy nedali 4 lidi ze 14 (nikdo z nich neznal zbraněkvalitně.cz), většinou jen o bod nebo dva - takže aplikace do mobilu a web je naprostá nutnost!
Sám jsem si koupil také knihu od pana Záruby Zbrojní průkaz 6. vydání, ale moc jsem ji nevyužil, vzhledem k výše zmíněnému školení u Ing. Hynšta nebyla potřeba a prakticky jsem ji otevřel asi 2x.

U praktické jsem přistupovali po dvojicích, hned z první dvojice vypadl uchazeč asi po 2 minutách, když při závadě nevytáhl nejdřív zásobník, škoda. Jinak klasicky rozborka/sborka, před rozborkou nám komisař tajně nachystal do zbraně náboj v komoře u pistole i u brokovnice i u malorážky, takže kdybychom to neprovedli správně (zásobník - závěr - vyndat náboj, podívat se do hlavně), tak se snažíme rozebrat nabitou zbraň a už bychom letěli!

Střelba z pistole zcela bez problémů, vše do černého - ačkoliv jsem neměl nastříleno skoro nic (za život dosud: 30ks z malorážky a 240ks z pistole, 5ks z útočné pušky, z brokovnice 2ks). Měl jsem strach z malolrážky, protože jsem s ní neměl moc zkušeností, ale díky tomu, jak mě Ing. Hynšt připravil, jsem s oporou nastřílel vše do černého. Brokovnice jak se říká - nelze se netrefit, problém nebyl.

Jeden uchazeč, který dělal zkoušky v B&H Magnum, ale připravoval se v Triggeru, střílel hodně zbrkle, během 15 sekund měl prázdný zásobník, prý byl zvyklý na Glocka, a teď měl střílet z CZ 75..., měl v černém jen 1, 3 na kraji terče vlevo dole a 1 zcela mimo, ale v duchu litery zákona nastřílel, takže taky odešel s osvědčením na ABE.

Celkově výborný dojem z celé zkoušky (pochopitelně, když jsem ji zvládl bez chyby). Podotýkám, že jsem člověk, který držel zbraň úplně poprvé v životě 28/10/2017 a za necelý měsíc 23/10/2017 bez problému absolvoval zkoušku odborné způsobilosti se všemi typy zbraní. Jednoznačně největší zásluhu na tom má zodpovědný didaktický způsob přípravy Ing. Hynštem a aplikace Zbraněkvalitně.cz do mobilu.



fenikso
Příspěvky: 21

Příspěvek#139 » úte 12. pro 2017, 16:38

Datum: 12.12.2017
Místo: B&H Magnum Brno
Přihlášeno bylo cca 20 + 4 na opravu
Skupiny: B+E
Čas 9:00-13:45
Cena: 600 komisař + 1100 střelnice

Berte mě s rezervou, mám to celé trochu v mlze.

Nejdříve se psal test, neprošel jeden, většina měla plný počet, občas někdo jednu chybku, tuším jeden prošel s odřenýma ušima. Poté nám komisař vysvětlil, jak bude zkouška probíhat, zodpověděl dotazy. Vysvětlil, že bude chtít ránu jistoty. Snažil se nás uklidnit a také nám řekl, že kdyby nervy moc pracovaly, že mu máme říct, že můžeme jít ven a odpočinout si, vydýchat se, a vrátit se. Myslím, že jeden člověk toho využil.

Sympatické také bylo, že všem rozdal A5 brožurku s opakováním. Jsou v ní povely, všechny kroky, kontrola, rozebrání a složení, bezpečnostní pravidla, závady ... prostě všechno. Důležité bylo, že řekl, že hodnotí činnosti, ne co žadatel řekne.

Začali jsme chodit po dvou na manipulaci a střelbu. Šel jsem až ke konci, a tedy musím říct, že to bylo celkem depresivní. Něco málo pod polovinu vypadlo. Ve všech případech kromě jednoho věděli, co udělali špatně. Jeden žadatel si moc jistý nebyl, prý jen stáhl závěr a nezkontroloval komoru... Sešla se tam přehlídka všeho možného, bylo vidět, že lidi jsou hodně nervózní a dělají chyby ve věcech, které ví. Z opakujících to myslím nedala většina. Co jsem slyšel a pamatuji si, tak:
* Nevytažení zásobníku při kontrole
* Někdo *řekl*, že počká 30 vteřin, ale hned hrabal na závěr
* Nerozebrání zbraně při slabé ráně
* Pár lidí nenastřílelo z malorážky, někdo z pistole na 15m u Déčka
* Někdo myslím nehlásil závadu a hned ji začal řešit

Střílelo se z malorážky, brokové kozlice a CZty. Z malorážky se střílelo s oporou. Vesměs se to nepřehánělo, tuším že opakující stříleli z více zbraní, ale jinak asi podle minima pro různé skupiny. Já měl B+E a manipulaci i střelbu jsem dělal jen s pistolí.

Při první kontrole byl v komoře náboj. Pak rozebrat a složit. Při povelu nabíjet školním nábojem jsem se ozval, že v zásobníku už jeden náboj je. Komisař řekl ať ho tam nechám a jelo se dál. Jako závadu jsem dostal slabou ránu. Poctivě jsem čekal, asi v polovině komisař přišel a řekl, že 30 sekund už uplynulo, když jsem zbraň zkontroloval a chystal se ji rozebrat, řekl, že už nemusím - rozebíral jsem ji chvilku před tím a do hlavně se díval taky.

Pár doporučení:

Na otázky a učení teorie, jednou zákony přečíst a pak jednoznačně aplikace do mobilu od Zbraněkvalitně.cz a drilovat otázky.

Podle mě na praktické nejvíce pracovala nervozita. Doporučuji to nepodcenit a na střelnici, kde budete na zkoušku, zajít, klidně vícekrát, a vše si vyzkoušet, zbraně osahat. Přidá vám to na klidu.

Na dané střelnici jsem dělal s panem Hynštem kurz a pak ještě opakování těsně před kurzem. Pan Hynšt je takový trochu divný patron, ale naučit umí, a co zpětně vnímám jako velké plus, při nácviku vás umí "vystresovat", aby navodil pocity jako na zkoušce :D.

Tím pádem jsem byl myslím více v klidu než hodně ostatních. Taky jsem měl osahané všechny zbraně, takže jsem například věděl, že ČZta, co jsem zrovna dostal, nejde moc dobře rozebrat. Jsem se s tím nepáral a hned jsem čep vyrazil zásobníkem. Jeden borec, co ji držel v ruce poprvé, ji rozebíral asi pět minut.

Střílet pomalu, v klidu, odpočinout si, vydýchat. Sám jsem na nečisto vždycky střílel do černého, na zkoušce o dost hůř. Viděl jsem jednoho z opravkářů, jak to tam nasypal, a vedle. Nástřelné jsem si nebral, co jsem se s lidmi bavil, nikomu to ani nepomohlo, další rány nastříleli hůř.

A kdybych šel znovu, rozhodně bych si vzal svačinu ;).



Buldam
Příspěvky: 24

Příspěvek#140 » stř 13. pro 2017, 23:43

Zkoušky na ZP , Praha - kapslovna
Komisař pokaždé super.
Říkám pokaždé protože jsem dělal opravky praktické části, co jsem pokazil? Střelby, pistoli jsem si strhával a to byl konec zkoušky, vždy jedna chyběla abych prošel tedy 3 ž 5ti.Není nic horšího než skončit maraton před cilem. U první praktické zkoušky jsem měl závadu třesk slabá rána, komisař vždy vyžadoval ránu jistoty. Dělala se jenom krátká zbraň CZ75.
U opravné zkoušky jsem měl závady na Cz 75 zádržku, ale podařil se mi zásobník vytrhnout a tak jsem pokračoval jako že nic , potom chtěl vidět přerušení střelby a práci s pojistkou, tresk slabá rána.
U brokové dvojky pouze popis části zbraně , a u malorážka komplet všechno. Ti co měli všechno bez chyby si na střelnici mohli vybrat z čeho chtějí střílet, tzn. Jestli jenom krátká a nebo i malorážka/ brokovnice. Ovšem pokud už někdo měl ž manipulace černý puntík střílel automaticky ze všeho .

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#141 » čtv 14. pro 2017, 10:02

Prosím - nezapomínejte uvádět jméno komisaře.



Koleczko
Příspěvky: 8

Příspěvek#142 » sob 16. pro 2017, 22:29

Datum: 7.12.2017
Místo: střelnice Dašice, Pardubice
Zkušební komisař: Petr Blažek
Přihlášeno: asi 14 kusů + asi 3 opravkáři (celkem 1 žena - prošlo 0)
Skupiny: A + E
Další přítomní: Správce střelnice (starší i mladší Sýkora), 2 uniformovaní policisté (muž a žena)
Čas: 8 – cca 13
Cena: 600 komisař + 1600 střelnice
Příprava: aplikace zbrojní průkaz pro iOS, 1x manipulace starší Sýkora týden předem, střelba na stejné střelnici několikrát během půlroku (většina v černé)

Uspěchy a neúspěchy:
- na testu 5 lidí pryč
- jeden vypadl z manipulace
- na střelbě asi už nikdo

Stručně průběh zkoušky jak jí absolvoval kamarád. Test měla většina do 10 až 15 minut hotovo. Přičemž většina účastníků měla plný počet, ale pár kusů několik chyb a 5 po testu skončilo. Jeden z žadatelů "army oblečení" (propadlý zbroják). Komisař u každé části řekl co bude vyžadovat a rozdal pokyny a ukázal fotky. Na skupiny A, E které měl kamarád byla manipulace pouze s CZ75, ke střelbě pak Glock. Na manipulaci při rozborce stačilo sejmot závěr z těla, při sborce pak kamarád z nervozity málem zapomněl vrátit rozborný čep. Při závadě pak ne zrovna vhodně usmítěný prst u kohoutu (prodávám jak jsem nakoupil). Na tyto dvě drobné chyby bylo nepřímo upozorněno zvukem směrem od dohlížejících policistů. Z manipulace vypadl jen jeden člověk a to ten, který předtím nejvíce mluvil o důležitosti bezpečnosti a kontrolování. Po manipulaci se komisař zeptal, kdo bude chtít nástřelné. Nástřelné, kontrola terče, zalepení terče, návrat zpět. Nabít 5 ostrých, ke střelbě připraven, pálit, vše v terči, hotovo. Papír o vykonané zkoušce a domů.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#143 » stř 20. pro 2017, 10:37

Doplním ke stejnému datu, trochu román, omluva.

Datum: 12.12.2017
Místo: B&H Magnum Brno
Přihlášeno bylo cca 20 + 4 na opravu
Skupiny: B+E
Čas 9:00-13:45
Cena: 600 komisař + 1100 střelnice
Jméno komisaře: polské jm. doplním


Příchod na střelnici všichni až na jednoho v čas.
Test nezvládl jeden, tuším zrovna opozdilec.
Dopsal jsem první, ale poučen z dřívějších čtení fora abych nešel první, jsem si počkal.


Po vyhlášení výsledku komisař seznámil s postupem na střelnici.
Podal brožurku A5 s povely ke střelbě a seznámil nás s úkony.
Jak konstatuje kolega nahoře - nestačí říct co budu dělat, ale musím provést.
Zbraň po první kontrole se bere jako bezpečná. (odložení před rozborkou a znovu zvednutí při stálém očním kontaktu)
Bralo se nakonec jak bylo zapsáno na papíře. (mohl jsem odevzdat a jít kouřit :)
Rána jistoty i u dlouhých nebo řekne.

"Nespěchejte, na vše máte čas. Než něco udělám tak si aspoň v duchu řeknu co chci dělat."
Byl jsem zavolán dolů na střelnici, čekalo se jinak nahoře v učebně.
Komisař určil bezpečný prostor směr terče.
Manipulace probíhala po 2 lidech ve stavech.
První povel, kontrola zbraně.
Zbraň položená na pojistce, nenatažená.
Vyhodil jsem zásobník a stáhl závěr. Vyskočil náboj.
Stáhl jsem raději ještě 2x a pak kontrola nábojové komory a zásobníkové šachty,čisto.
Rána jistoty a odložil vedle zásobníku.

Proveďte rozborku zbraně.
Dotázal jsem se raději, zda je možné rozebírat prstem v lučíku podle oficiálního návodu k CZ75B.
Trochu na mě hleděl, ale řekl že samozřejmě a zbraň máte zkontrolovanou, bezpečnou proč ne?
Koktal jsem něco o tom že v čechách se za to vyhazuje... Jen se usmál.
Rozebráno, kontrola 2x hlavně a složeno.
Kontrola funkčnosti. Závěr, pojistka, rána jistoty a vypuštění na ozub a opět natažení a rána jistoty.
Proveďte přípravu ke střelbě, zbraň je zkontrolovaná.
Jeden náboj nabíjet.
Nabíjím a natahuji závěr, zajišťuji. Hlásím, připraven ke střelbě.
Do terče pal (nelpěl na přesném znění povelu).
Odjišťuji a střílím. Slabá rána hlásí komisař na nás oba.
Vedle kolega to řekl za mě, jen jsem zopakoval.
Zvedám slabou ruku, hlásím závada, čekám 30s (nově už stačí asi 10s), psáno v brožurce.
Proč nemůžete střílet dál? V hlavni může zůstat náboj, provedu rozborku zbraně.
Vyndám zásobník po 30s a stahuji závěr. Začínám rozborku...
V pořádku, vybijte zbraň a odložte.
(drobně mě asi zkoušel, začal mluvit za mnou a trochu se mi zbraň pohla, ale pořád ve směru bezbečně) došlo mi to až později že třeba zkoušel zda se neotočím se zbraní

(berte že mám ZP teprve v žádosti a čekám) v případě postupu špatně, dejte vědět okamžitě ať někoho nematu
možné závady:
žádná rána - hlásím závada na zbrani, čekám 30s, až poté vyndám zásobník, stahuji a vyhazuji náboj
náboj dám správci střelnice. Rána jistoty. Možné příčiny: na zápalce je otisk, vadný náboj; na náboji není otisk, vadný bicí mechanismus
slabá rána - hlásím závada na zbrani, čekám 30s, až poté vyndám zásobník, stahuji závěr, provedu rozborku. Nedávám ránu jistoty! Možné příčiny: je potřeba zkontrolovat hlaveň a případně s nábojem donést puškaři.
zásek nábojnice - vyndám zásobník, stahuji závěr a dávám ránu jistoty
pohyb na střelnici - dávám prst mimo spoušť, zajišťuji zbraň, hlásím v bezpečném prostoru člověk, mířím mimo postavu v bezpečném směru (ne do země na nohy, né do stropu, atd). Asi je obhajoba že tam nemá co dělat a pro bezpečnost se dá udělat vše abych neohrozil i sebe, nebo střelce vedle mě.
co ještě padlo a není zaručeno, kolabs, poranění vedle člověka - zbraň zajistím a odložím směrem hlavní do bezpečného prostoru, pak pomáhám. (neověřeno, ale zkoušel mě komisař dřív, tohle mi prošlo jako v pořádku)


Pak už rovnou střelba, proběhla v podstatě stejně.
Nebral jsem nástřelnou.
Nabíjet, nabít do zásobníku 5 náboju, kontrola zbraně, rána jistoty. Do zbraně zásobník a natáhnout, zajistit. Hlásím ke střelbě připraven (pořád prst mimo spoušť). Do terče samostatně pal. Střílel jsem pomalu, zapřel jsem se o pult. Času hodně, po ráně jsem stáhl,zajistil,prst mimo spoušť vydýchal. Po dostřílení. Po dostřílení mě přeběhl správce a hlásí za mě, střelba ukončena. Ke kontrole zbraň. Vyndám zásobník, přiložím ke zbrani, kontrola v pořádku, uveďte zbraň do bezpečného stavu a odložte. Odložit zásobník, shazuji závěr, rána jistoty.

Pak bokem a vyplnit papíry o zvládnutí. Nebyl jsem si jist zda je to v pořádku. Otočil jsem se na správce a krčím rameny, zda je to vše? Kouká na mě jak na idiota (právoplatně) a ukazuje že OK. Čekám na podpis a slavím.


Za mě děkuji správci střelnice panu Hynštovi. Rozhodně doporučuji absolvovat kurz na střelnici, důkladná průprava a člověk si osahá zbraně co ho čekají.
Komisaře hodnotím velice kladně. Pomohl, uklidňoval, nedělal nástrahy co řekl už v úvodu. Dle mě férovej a klidnej člověk. Lepšího jsem nepotkal. O proti minulé zkoušce co jsem nedal cca 2 roky zpět (nenastřílel malorážku) jsem se zapotil o dost víc. Rozborky všeho, závady, nástrahy, popis části zbraně atd. Tak že za mě hodně férové jednání komisaře tentokrát.
Děkuji i správci Zbraně kvalitně. Hodně pomohla apka a testy zde. Samo i forum.

Přeji všem dalším hodně štěstí a nepodceňujte tak přípravu na střelnici kde jdete.



Donach
Příspěvky: 1

Příspěvek#144 » úte 9. led 2018, 13:50

Datum: 9.1.2018
Místo: střelnice Smiřice, kraj Hradec Králové
Zkušební komisař: Zdeněk Kopal
Přihlášeno cca 17 z toho cca 5 opravkářů
Skupiny: A + B + E
Další přítomní: Správce střelnice, další instruktoři co byli na kurzu, 2 policisté ve služebním
Zkouška se nahrávala, testy + manipulace uvnitř, střelby venku.
Čas 8:00-12:00
Cena: 600 komisař + 2500 střelnice (vč. kurzu, bez kurzu se platí 2500, při opakování 2000)

Něco k úspěchům/neúspěchům:
3 vypadli na testu
2 z manipulace (1x vynechání 30s po selhači, 1x položená zbraň s nataženým kohoutem)
nastříleli již všichni co prošli manipulací

Po sejití všech žadatelů a vybrání odměny se nám komisař přestavil, řekl akorát co bude následovat bezprostředně, popsal tedy co bude s testem, jak zaškrtávat apod. Každý pak losuje test, naráz se začíná, kdo skončil, odešel do druhé místnosti/ven kouřit.
Měl jsem hotovo jako jeden z prvních, radši jsem akorát projel otázky, jestli jsem neprohodil řádky -> plný počet.


Manipulace byla v nutném rozsahu. Dle mých skupin jsem manipuloval pouze s pistolí i přesto, že na kurzech raději učili se všemi 3 zbraněmi.
Obecně pan komisař nechtěl žádné složitosti, vždy stačil přesný krátký popis. Ideálně bylo dohodnuto, že bychom měli popisovat co děláme (nevyžadoval to, spíš vřele doporučoval). Před samotnou manipulací přesně řekl co a jak bude chtít a základy co rozhodně nedělat. Během manipulací ještě párkrát zaskočil upozornit, za co vyletěli předchozí (vcelku zbytečně - dalo by se říct, že se vyrazili sami...). Dle přístupu a opravdu to tak dodržel - jde mu především předvést opravdu bezpečnou manipulaci, než vyprávět nějaké romány.
Moje manipulace (CZ 75B) - komisařovy otázky:
"Zjistěte mi, v jakém je zbraň stavu, zdali je nabitá." - náboj v zásobníku
"Rozeberte zbraň k čištění." - kontrola hlavně při odkládání i při skládání
"Popište mi hlavní části zbraně." - tělo, hlavěň, závěr; "Co je to za kategorii zbraně?" - zbraň kategorie B
"Složte zbraň a přesvědčte se, že je vše čisté a funkční." - Před složením kontrola průchodnosti hlavně, po složení kontrola závěru, kontrola pojistky, SA/DA, bezp. ozubu
"3 náboje nabíjet."
"Připravit zbraň ke střelbě."
"Střílet na terč." -> závada, selhač -> "Popište jak závadu vyřešit." - čekám 30s... Po uplynutí zásobník, závěr, kontrola, rána jistoty, odkládám, náboj ťuknutý -> chyba v náboji
"Znovu připravit zbraň ke střelbě."
"V ohroženém prostoru se nachází zvíře!" - zbraň odklonit a zajistit
(po skončení simulace zvířete) "Střílet na terč."
"Ukončit střelbu." - zahlásil jsem závadu, ale bylo mi řečeno, ať pokračuji jako kdyby rána vyšla a ukončím střelbu
"Předložit zbraň ke kontrole." - v zásobníku zbyl jeden náboj, zbraň odkládám s nataženým závěrem, vybíjím zásobním, předkládám ke kontrole

Manipulace zabrala zhruba 5 minut a byl jsem pryč. Žádné záludnosti, papírky (i když jsem hlaveň kontroloval poctivě), všechno stručně, jasně stylem "Umíš = Není problém."
Většina žadatelů byla do 10 min venku.


Střelba pak probíhala po 2-3 lidech. Dostali jsme ochranu sluchu, byli jsme dotázáni, jestli budeme chtít nástřel (odmítli jsme). Začal povelem rovnou nabíjet. (Kontrolu již dopředu říkal že můžeme vynechat - zbraň byla vždy se staženým závěrem vzadu, takže bylo vidět, že je komora prázdná, zásobník byl též vždy mimo zbraň.)
"5 nábojů nabíjet" - nabito, čekám...
"Nabít zásobník do zbraně a připravit ke střelbě." - vložím zásobník, zamířím - "Připraven ke střelbě"
"Pálit na terč" - vystřílím 5 (3 jsem strhnul, naštěstí všech 5 v terči, 2 v černém)
"Ke kontrole zbraň" - vyhodit zásobník, ukázat - "Vše v pořádku, odložit zbraň"

Šlo se vyhodnotit k terčům - vše OK, zapsal do papírů, stvrzuji podpisem a jdu čekat na zbytek až odstřílí.

Dostáváme papír "Žádost o vydání zbrojního průkazu" a žádost o povolení ke koupi zbraně.
Následně se končí gratulací a předáním osvědčení o odborné způsobilosti a odchod.


Střelnici Smiřice můžu určitě doporučit, instruktoři milí, vše vysvětlí klidně 10x, při střelbě vás naučí i "hloupé" základy - jak správně držet zbraň a jak správně střílet naučili i lidi, co to v životě nedrželi (prošel i jeden postarší pár na Ečko - pán s paní zhruba 55+ let).

Samotnému komisaři já, ti co prošli ale ani ti co vypadli nemůžou nic vyčítat - pan komisař byl důrazný a spravedlivý, ale na vše dopředu upozornil a se vším seznámil velmi podrobně, nechtěl žádné nesmysly ale vše co je nutné umět a vědět a žádné naschvály se taky nekonaly. Za mě určitě velmi férový, klidný a příjemný pán, pokud uděláte vše jak se má, nezkouší vás "na něco dostat".

Přeji všem střelcům hodně štěstí!



Gromin
Příspěvky: 2

Příspěvek#145 » čtv 11. led 2018, 19:49

Datum: 11.1.2018
Místo: SSK Klatovy
Zkušební komisař: Musil Jan
Přihlášeno 21, přítomno 19, asi 4 opravkáři, úspěšných 17.
2 kolegové odešli po nepovedené manipulaci. Teoretické testy měli skoro všichni na plný počet.
Skupiny: A+B+E
Čas: 9:00-14:30
Cena: 600 komisař, 600 střelnice

Celkově probíhala zkouška v přátelském duchu. Teoretická část zkoušky byla většinou vyplněna do 15 minut, pak byl rozchod do 10:15, kdy začalo zkoušení z bezpečné manipulace. Nikdo ze zkoušených si nestěžoval na nějaké nepříjemné chování, jen někdy zkušební komisař zamotal zkoušeným hlavu s otázkami o nábojích. Ze začátku po každé manipulaci i vycházel přítomný policista a radil (dávejte si pozor na bezpečný prostor, dělejte to v klidu, buďte v klidu- všem se vám klepají ruce). Druhý policista pak s čekajícími byl ochotný ještě jednou projít rozborku zbraně, odpovídat na otázky a celkově se velmi přátelsky bavil, což pomohlo uvolnit atmosféru.
Přístup komisaře při bezpečné manipulaci byl věcný, celkem svižný a nikterak záludný (má zkušenost).
Správce střelnice si přál pistoli CZ75 šetřit a tak se vypouštěl kohout pouze přes palce. Pistole už něco pamatuje a šla rozložit lehce.
Ti co stříleli z malorážky byli překvapeni její vahou a před střelbami jsme byli i upozorněni, že to bude lepší bez nástřelu, protože se pak nestihnou unavit ruce. Jako opora se vzhledem k místním podmínkám používali futra.
Střelby pak proběhly u všech na plný počet a již v podstatně klidnější náladě, nežli před manipulací.
Jako podstatný problém se ukázalo lednové počasí, které podporovalo třes rukou.
Jinak trochu otravné soustavné čekání- kolegové chodili kouřit a vedla se diskuze.
Protože jsem četl hodně různých příběhů jak zkouška vypadala a následně stejně zažil něco originálního je nejlepší být připraven podle původních pokynů, kterými by se měli komisaři řídit. Níže je odkaz na postup, ze kterého jsou sami zkoušeni.
http://www.mvcr.cz/soubor/postup-pri-prokazovani-znalosti-z-postupu-ridiciho-strelby-pdf.aspx
Komisař vám stejně řekne, jak to chce on a jak je to podle něj správně... Potěšte ho a dělejte to tak.

Každopádně děkuji stránkám zbranekvalitne.cz za úžasnou teoretickou přípravu.
Těm, co ještě na svoji zkoušku můžu doporučit teorii na těchto stránkách a každopádně nějakou přípravu praktickou. Já měl půjčenou plynovku a trénoval s ní pokyny, nabíjení, závady atd. zkouška pak byla jen "rutina" (málem jsem ale taky udělal chybu a odložil zbraň s nataženým kohoutem). Jen ať nikoho nenapadá předvádět bezpečnou manipulaci, když si to několikrát v klidu nezkusil a jít na zkoušku z voleje. To jsou zbytečně vyhozené peníze...

Ostatním přeji ať se daří a komisaři i přítomným policistům děkuji za lidský přístup.



Koleczko
Příspěvky: 8

Příspěvek#146 » ned 21. led 2018, 13:23

Datum: 11.1.2018
Místo: KŘ PČR Jihlava, střelnice Třešť
Zkušební komisař: Petr Sulík + 2 policistky
Přihlášeno. přibližně 23 ks (všech věkových kategorií, z toho tři ženy)
Skupiny: A+E
Čas: 8:00-13:00
Cena: 600 komisař, 700 střelnice
Příprava: teorie - aplikace pro iOS, střelba během půlroku, manipulace střelnice Dašice a střelnice Třešť

Začátek byl v 8:00 ve vestibulu, odkud si nás dvě policistky odvedly do protilehlého křídla budovy, kde se psal test. Po prezenci, rozdání testů a zaplacení poplatku komisaři došlo na instruktáž jak vyplnit test (zmíněl byl i tento web) a v 8:35 se psalo. Většina z nás měla po 20 až 25 minutách hotovo, zkontrolováno a odevzdáno. Když všichni odevzdali vrátili jsme se opět do vestibulu, kde budeme cca 30 minut čekat než komisař opraví testy. Poté si komisař zavolal přibližně třetinu z nás. Tito kolegové nás opustily protože neprošli testem. Zbytku hromadně řekl co bude vyžadovat, na co si dát pozor a letmo hromadně prozkoušel znalost manipulace. Také si zavtipkoval at si k obědu nedáváme pivo nebo něco na kuráž. Policistky čekajícím nechaly k prostudování řád střelnice, kde budou následovat střelby.

K manipulaci si komisař volal po jednom do prosklené místnosti (u vestibulu), takže zájemci mohli sledovat průběh. Já jsem šel na manipulaci přibližně v polovině a předemnou vypadl pouze jediný uchazeč, který manipulovat velice nervózně a sáhl si před hlaveň. Na manipulaci byly připraveny CZ 85, malorážka a brokovnice. Pro mé skupiny byla manipulace pouze s CZ 85. Komisař mě seznámil s výsledem testu (100%), a poté určil bezpečný prostor a vydal pokyn k bezpečnému převzetí zbraně: Zásobník ven, dvakrát stáhnu závěr (náboj ven), hlásím "komora prázdná", kohout přes palce dolů (jak je požadováno). Následuje rozborka klasickým postupem, při které i kontroluji hlaveň a poté sborka a kontrola funkce zbraně. Pochvala od přítomných jak mi to se zbraní jde :) Otázka na stav zajištění pistole, napáskovat vyhozený náboj zpět do zásobníku, zásobník do zbraně, nabít, ránu jistoty a odložit. Následoval podpis, že jsem byl seznámen s řádem střelnice a informování, že se uvidíme cca ve 12:30 na střelnici.

Jelikož se mi nechtělo čekat, tak jsem se vydal do Třeště, kam se postupně sjížděli ti co nevypadli na manipulaci. Po půl jedné dorazil i komisař a policistky a krátce nás seznámi s dalším postupem a zaplatili jsme střelnici 700 Kč. Jelikož mám střelu pouze z pistole, tak jdu v první čtveřici (2/4 sportovní střelci). U stavů je Glock, CZ 75, CZ Duty a Phantom. Následuje vysvětlení o dodržování pravidel manipulace a co bude komisař vyžadovat a co nikoliv. Komu dělá problém střílet současně s dalšími může počkat. Kontrola zbraní. Nabíjet tři nástřelné, na pokyn pálit, kontrola zbraní, odložit, kontrola a zalepení terčů (všechny v terči), nabíjet pět ostrých, na pokyn pálit, kontrola zbraní, kontrola a zalepení terčů. Sice je asi umění se netrefit, ale mě se to povedlo a mám v terči a ješte daleko od středu jen 3 z 5. Což potvrzují i překvapené výrazy přítomných. Prý smůla, ale hlavně nejhorší výsledek co se mi povedl nastřílet. Beru tedy první možný opravný termín a za měsíc znovu.

Většinu dne člověk víceméně zabil čekáním. A musím říci, že zkouška probíhalo v pohodovém duchu a přítomné policistky a především zkušební komisař byli velmi příjemní. Obzvlášť u komisaře jsem raději čekal úplný opak a proto jsem byl příjemně překvapen (příjemný, žádné chytáky atd.).



Necroman
Příspěvky: 10

Příspěvek#147 » stř 31. led 2018, 18:16

Datum: 31.1.2018, čas 9:00-13:00
Místo: střelnice Magnum, Praha
Cena: 600 Kč komisař + 1200 Kč střelnice
Zkušební komisař: Hoško
Přihlášeno 12 uchazečů. Jeden se omluvil, tři nedorazili. Sešlo se nás tak 8 lidí včetně jedné slečny, co před dvěma týdny oslavila osmnáctiny a dělala skupinu B. Z policejní střední školy Trivis byla ale lépe připravená, než mnozí páni :)
Skupiny: A,B,E
Další přítomní: Správce střelnice, 2 policisté v civilu
Zkoušku nahrávali policisté na GoPro, testy uvnitř vytopené "klubovny", manipulace vedle v "učebně", střelby na polozakryté střelnici.

Na zkoušku jsem se učil přibližně od prosince 2017, absolvoval jsem jedno skupinové školení na té samé střelnici v prosinci, a jedno osobní týden před zkouškou tamtéž.

Zkouška byla od 9 hodin, nejprve jsme ale čekali asi 20 minut na policisty, kteří zřejmě uvízli v zácpě.
Samotný komisař byl hodně v pohodě, nejprve popsal celý průběh zkoušky a rozdal testy. Ty měli všichni za 15 minut hotové. Jeden nedal (67b), ostatní skoro všichni bez chyby.

Před manipulací jsme dostali další instruktáž, co vše komisař vyžaduje, za co vyhazuje a že manipulace bude vždy jen z té zbraně, co se bude i střílet. V případě ABE tedy chtěl jen krátkou zbraň, manipulovali jsme s CZ 85, která už toho hodně zažila. K mému překvapení všichni manipulaci dali, a z mé zkušenosti opravdu nechtěl nic, co nevyžaduje zákon. Jen klasika převzetí a kontrola zbraně, kde jsme měli popisovat, co děláme, potom rozborka, sborka, a nakonec nám předal zbraň s tím, že "nevyšla rána" nebo "slabý výstřel", jak to vyřešíme. Žádné dotazy na části zbraně, výrobní čísla, druhy střeliva, ani žádné záludnosti, prostě férová zkouška. Z doslechu asi polovině lidí dal slabý výstřel, kde trval na druhé úplné rozborce a sborce pro kontrolu střely v hlavni. K mému postupu neměl žádné připomínky a asi za 5 minut bylo hotovo.

Na střelbu jsme potom chodili po jednom. Byla vyžadovány sluchátka i brýle. Povely byly standardní "Na palebnou čáru", "Nabijte 5 nábojů" -> "Ke střelbě připraven", Střílejte 5 nábojů v čase x minut" -> "Střelba ukončena", "Vyndejte zásobník a předložte ke kontrole", "Dejte ránu jistoty a odložte zbraň".
Nástřelnou jsem dal v pohodě, ale u ostré mi třetí rána ulítla kousek pod kruh, ale naštěstí poslední dvě šly do terče. 8-)

Hned ten den jsem se ještě šel vyfotit, na poštu pro kolky a na policii zažádat o ZP spolu s nákupkem (2100 Kč+200 Kč), suma sumárum jsem jen za dnešek o 4 litry lehčí. Celkově tak spokojenost, zkouškou to ale nekončí, ale teprve začíná. Už se těším, až se přihlásím na nějaký kurz pro začátečníky a naučím se se zbraní více, než jen nezastřelit se při kontrole zbraně :lol:



mamlas
Příspěvky: 24

Příspěvek#148 » čtv 1. úno 2018, 12:06

Datum - 1.2.2018
Místo - střelnice Bula, Most
Komisař - p .Bečka v doprovodu policistky a policisty

Ke zkoušce se dostavilo 8 žadatelů + 1 na opravu z praktické části. U testů neprošel jeden žadatel o pouhý 1 bod a druhý, který udělal 7 chyb! Postupovalo nás tedy 7. První dva nenastříleli, další dva neprošli z manipulace, potom konečně jeden udělal. Potom jsem šel já. Bezpečná manipulace, rozborka, sborka - v pořádku. Pak mi komisař nahlásil závadu - nevyšel výstřel. Závadu jsem správně vyřešil, ale nevyčkal jsem povelu komisaře k odstranění závady. Děkujeme, nashledanou.

Jak dopadl poslední rozklepaný žadatel netuším. Celkové hodnocení - naprostá katastrofa.



johnik
Příspěvky: 1

Příspěvek#149 » čtv 8. úno 2018, 18:34

Datum: 8.2.2018
Místo: Přeštice
Cena: 600Kč komisař + 600Kč střelnice
Komisař: Tomáš Šafařík
Uchazečů: asi 16 (z toho 3 opravy), +/- nepamatuji si úplně přesně, samí muži, věk tak 25 až 60
Další přítomní: 2 policisté, 2 správci střelnice
Skupiny: A, B, C, E

Dorazil jsem asi v 8:40, už tam většina lidí byla, průběžně jsme platili poplatek. Jeden člověk nepřišel, začátek přesně v 9:00. Velmi stručný úvod jak bude zkouška probíhat, rozdání testů a psalo se. Většina měla hotovo tak po 15-20 minutách, po 30, myslím, už všichni. Jak se dokončovalo, průběžne jsme odcházeli "na mráz" (doslova) a komisař rovnou opravoval a pak nás zavolal všechny zpět na výsledky. Na testu pohořelo tak 5 lidí, většina hodně těsně. Buď jsem to nějak nepostřehl a nebo se u těch, co splnili, ani počet bodů už nehlásil.

Před druhou částí nám komisař ukázal zbraně, na kterých bude zkoušet manipulaci (CZ 75 B, malorážka a dvojka) a popsal, co bude chtít, s tím, že prý to dříve i ukazoval, ale že se to údajně již nesmí. Nakonec ale ukázal někomu na dotaz vypouštění palcem a např. upozornil, že malorážka je ten typ, kde se spoušť dává při rozborce dopředu, ne dozadu.

Na vlastní manipulaci jsme pak všichni čekali opět venku na mrazu a chodili po jednom dovnitř. Vypadl jen jeden a soudě podle dotazů, které během čekání měl, asi podcenil praktickou přípravu. Bylo to vesměs hodně rychlé, za sebe můžu říct, že naprosto korektní, bez chytáků a záludností a podobně. Začal jsem s pistolí - ukažte bezpečnou manipulaci, tj. kontrola zbraně, pak rozborka, než jsem jí udělal, zeptal jsem se, zda je OK palec v lučíku - bylo to OK, sborka, nabít, vystřelit - selhač, je-li řízená střelba hlásím závadu, čekám 30s, vybiju, co pak s nábojem jsme ani neřešili. Poslední požadavek byl, co dělat, je-li hlášeno přerušení střelby, stačilo zajistit pojistku a odložit zbraň. Nebyla požadována ani jednou rána jistoty, postačilo vypouštění. Na malorážku a brokovnici u mě ani nedošlo. Zřejmě, i když jsem byl dost nervózní, asi byla manipulace s pistolí dostatečně přesvědčivá, nevím :D Tímto díky za kurz i následnou pomoc s přípravou osazenstvu střelnice Leiko Plzeň.

Před odchodem na střelbu jsme dostali přesnou instruktáž, jak to bude probíhat, jaké budou povely a co se na ně očekává, včetně doporučení nepodcenit malorážku a vzít si u ní určitě nástřelnou sérii. Opět, žádné záludnosti se nekonaly. Povely byly akorát nabíjet, pálit, dokončit (tj. vyndat zásobník, ukázat spolu se zbraní ke kontrole). Pistole i zásobník s pěti náboji (plus jeden se třemi náboji pro ty, co chtěli nástřelnou) byly vždy připravené, kontrolu jsme již neprováděli. U dlouhých zbraní jsme dostali zbraň již nabitou a rovnou stříleli, po střelbě akorát vyndat zásobník a hotovo. Z brokovnice jsme stříleli jen jednu ránu, protože již po té první ráně všichni samozřejmě splnili požadované 3 zásahy. Celkově pak střelba dopadla pro všechny úspěšně a celkem nás dokončilo 10.

Co dodat? Mám z toho dne velmi příjemný dojem a soudě podle zkušeností některých tady jsme měli na komisaře štěstí. Ale i pánové od policie a ze střelnice byli velmi pohodoví a nápomocní.

Tak všem dalším hodně štěstí!



Beban
Příspěvky: 2

Příspěvek#150 » pon 19. úno 2018, 23:52

Datum: 15. 2. 2018
Střelnice Pospíšil Krásná Lípa (okr. Děčín), poplatek 1000 Kč
Komisař: Jan Korecký
Policista a policistka v civilu.
Účastníci: 6 mužů, jedna dáma pravděpodobně po třicítce.
Skupiny z těch, co byli na střelnici: B+C, B+C+E, E

Teoretická část zkoušky a manipulace probíhaly v salonku pivovaru Falkenštejn v Krásné Lípě. Přihlášeno 13, dostavilo se 7. Komisař velmi příjemný až povzbudivý, lidský. Na úvod vysvětlil, že tam není proto, aby někoho potopil, poté náležitosti teoretické části zkoušky. Test odevzdali všichni do deseti minut, vyhodnoceno téměř okamžitě. Na všech sedm lidí připadla pouze jedna chyba. Poté komisař na maketě zbraně předvedl, jak si představuje manipulaci. Netrval na jednom správném postupu, pouze akcentoval bezpečnost, tj. odložit zbraň s nataženým kohoutem = odchod, bezpečná odložení připouštěl čtyři, mj. včetně závěru v zadní poloze. Netrval ani na odkládání zbraně ovládacími prvky nahoru (pro praváka otrava).

Na samotnou manipulaci si nás bral do přilehlé kuchyňky, přítomen byl i policista. Zbraně standard CZ 75, malorážka CZ 45x, broková dvojka Brno (všechny střelnice v okrese Děčín mají tytéž zbraně). Za bezpečný prostor určen odkapávač na nádobí (spíše malý model) opřený o zeď "a kousek okolo". Zkouška trvala řádově jednotky minut na osobu. V mém případě u pistole zařazení zbraně, kontrola, rozborka (chválil podívání do hlavně), selhač. Za nenahlášení čekání jsem dostal velký vykřičník. Bezpečné odložení. U pušky zařazení zbraně, kontrola zbraně, rozborka, bezpečné odložení. U brokovnice kontrola, bezpečné odložení. Ani u jedné dlouhé jsem se nepodíval do hlavní. Manipulací neprošli 4 ze 7 účastníků! Ptali jsme se jen dvou: Jeden se nepodíval do zásobníkové šachty, druhý nebyl na kurzu, takže vůbec nevěděl, co se po něm bude chtít (na opakované zkoušce...).

Po manipulaci jsme jeli na střelnici. Tu netřeba komentovat, kdo zná, tak ví. Pan Pospíšil alespoň zatopil v kamínkách v chatičce. Střelby při dvou stupních pod nulou. Já sám jsem měl bohužel s nervozitou a zimou dost práce a také jsem zapomněl varování Luboše Cypricha (Ludvíkovice), k němuž jsem chodil na kurz, že Pospíšilova pistole střílí dolů. Takže jsem hned z pistole dal dva těsně pod terč a praktickou část si užiju znovu za měsíc v České Kamenici. Dříve bohužel žádné zkoušky v celém Ústeckém kraji nejsou (Chomutov jediný nevím, ten ověřím zítra).

Pro shrnutí nutno říct, že zkouška byla super. Komisař i policisté byli milí, hovorní, snažili se být nápomocní. Tak nějak bych si to představoval - rozhodně se (a to je dobře) nejednalo o některé hororové příběhy, o nichž je možno se nejen tady dočíst. Uspěli nakonec dva uchazeči. Komisaři i policistům patří dík ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 17 hostů