Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenostibobstein
Příspěvky: 1

Příspěvek#211 » čtv 29. srp 2019, 14:27

Datum: 29.8.2019
Místo: AVZO Odry (okres Nový Jičín)
Komisař: pan Hekele
Skupiny: A, B, E
Cena: 600 Kč + 900 Kč
Počet účastníků: 11+1 oprava praktické části

Na začátku byla prezence a placení poplatků. Poté nám komisař řekl, jaké používá povely (rozdal je i vytištěné), že trvá na ráně jistoty a vysvětlil, jak máme vyplnit test. Test měli všichni vyplněný za cca 15 minut. Všichni uspěli a šlo se na praktickou část. Tady 3 vyletěli, protože udělali chybu (prst v lučíku apod.). Manipulaci s brokovnicí a malorážkou měl jen ten, kdo si dělal sk. C. Já jsem tedy měl CZ 82 – popsat co je to za zbraň, rozborka, popsat hlavní části, simulace střelby (i s povely) – rána nevyšla – selhač – čekat 30s, zase kontrola zbraně a rána jistoty, pak kontrola náboje (zápalky). Někteří byli na praktické části docela dlouho. Bylo horko a dusno, což moc nepomohlo a na střelbě (malorážka) vyletěli další 2. Já jsem si vzal u pistole nástřelné, abych se uklidnil a pak jsem měl v pohodě 5/5 v černém.

Komisař byl korektní, férový, ale striktně trval na povelech a přísně vše sledoval. Nevymýšlel žádné chytáky apod.

Perfektní přípravu na praktickou část jsem měl v AVZO Odry u pana Kresánka. U teoretické části jsem dal na rady ze zdejšího fóra a nejprve si všechno přečetl (zákon, vyhlášky), pak aplikace na android (nejlépe utracených 40 Kč) za což zbranekvaltine.cz opravdu velké díky.

Uživatelský avatar
Jokinen
Příspěvky: 14

Příspěvek#212 » čtv 12. zář 2019, 09:40

Datum: 10.9.2019
Místo: Brno, AWIW
Komisař: Jiří Mareček
Skupiny: A, B, C, D, E
Cena: 1200 (AWIW) a 600 komisař. Příprava (1x kurz tamtéž je za 1200,-)
Počet účastníků: tuším 18 + 3 oáčko praktické části.


Prezentace a test - není co řešit. Neudělalo asi 5 lidí.
Manipulace: jasně vytyčil bezp. prostor, upozornil, že nevyžaduje ránu jistoty, ale doporučuje. Taky že vyhazuje za prst na spoušti, míření někam mimo atd. Hodně lidí na tom vyletělo. Já jsem měl CZ75, malorážka a brokovnice, bez záludností, bez dalších dotazů (sám jsem mu říkal jen co dělám po jeho pokynu. Takže on řekl nabíjet, já jsem spíš pro sebe řekl, že si zkontroluji zbraň atd).
Střelba ze stejného (M, K, K) byla pro mě horší, střílelo se z P09 a to je mě nesedící pistole :-) Ale nakonec jsem nastřílel 3x nástřel, zalepit, 5x. Do terče dopadly 4, 5. nebyla k nalezení), i když mě na začátku strašně překvapil dlouhý krok spouště a už jsme začínal zmatkovat. Zastavil mě, at položím zbran zpět a podíval se na ni. Mě to mezitím docvaklo, že je vše ok :-) Pak teda už to bylo v pořádku, dostal jsem potvrzení a už jen to vše s kolkama zanesl na PČR. Celkově velmi příjemný pán, i když asi docela náročný na požadavky, ale fér..Celkový dojem za 1.Acqua
Příspěvky: 3

Příspěvek#213 » ned 22. zář 2019, 19:09

Miesto: Brno, Rosnička
Komisár: Kubis (riadny termín), Záruba (opravný termín)
Skupiny: B, E
Cena: 1200,- + 600,-, 1000,- (oprava)

Teoretická časť: Stránky a úžasná aplikácia od ZbraněKvalitně mi prípravu na skúšky nesmierne uľahčili a sprehľadnili. Fóra a rozhovory s manželom tiež veľmi pomohli :) Teoretickú skúšku som zvládla bez problémov. Na mojom prvom termíne vypadli na písomnej časti asi 5 uchádzači, na druhom to boli 3, v oboch prípadoch skôr tesne, väčšinou o bod.

Praktická časť: V oboch prípadoch boli k dispozícii CZ75 (staršia na manipuláciu, novší model na streľbu), malorážka a broková kozlica

KUBIS
Komisár bol veľmi priateľský, zásady a požiadavky vysvetlil úplne jasne po vyhlásení výsledkov písomných testov. Stačí si len dobre zapamätať tie požiadavky, vymenuje a popíše naozaj všetko, čo po účastníkoch chce. Odo mňa požadoval:
  • správne pomenovanie všetkých zbraní - bolo treba uviesť detailnejšie, čiže napr. "dlouhá, planá, střelná, broková kozlice se šoupátkovou pojistkou"
  • predvedenie rozborky a zborky CZ75 a malorážky. Do týchto som tiež musela napáskovať 1 školný náboj a predviesť streľbu.
  • pomenovanie častí zbraní - nestačili iba základné, ako napr. puzdro záveru a hlaveň pri malorážke, ale chcel, aby som ďalej ukázala kde je zámněrná, hledí, poistka,..
  • vybitie bicieho mechanizmu vždy cez mierenú ranu istoty (mimo brokovnice)


Bohužiaľ nervozita asi urobila svoje, takže som nastrieľala iba 3 z 5. Výsledok skúšky oznámil hneď po ukončení streľby, takže všetci účastníci mohli ísť domov, keď skončila ich časť. Čo viem, tak z mojej skupiny nespravili ešte ďalší 3, pretože tiež nenastrieľali. Všetci sme sa stretli na opravnej skúške :)

ZÁRUBA
Komisár bol prísny, ale férový. Požiadavky vysvetlil úplne jasne - v podstate šlo o 2 zásady, ktoré ak dodržíte, už máte skúšku z veľkej časti za sebou:
1. počúvajte pokyny - Nerobte nič, kým to neprikáže a ak si nie ste istí, pýtajte sa. Ideálne celú dobu držte ruky za chrbtom a na nič nesahajte a ani ju nepúšťajte z ruky, pokiaľ to nedovolí (ani keď už všetko skontrolujete a dáte ranu istoty nepokladať zbraň na stôl)
2. vždy zbraň skontrolujte - Je úplne jedno, či ste ju pred chvíľkou rozobrali alebo práve idete strieľať na terč. Platí zásada "akonáhle beriem zbraň do ruky, kontrolujem ju". Na toto si dáva extrémny pozor.

Viac info:
  • Odo mňa požadoval iba predvedenie bezpečnej manipulácie so všetkými zbraňami. Možno je to tým, že to bola moja opravná skúška a manipuláciu som zvládla bez problémov už predtým. Tiež musím povedať, že po mojom poslednom neúspechu pri streľbe som toho veľa dobehla, cítila som sa oveľa sebaistejšie a myslím, že to bolo veľmi poznať.
  • V CZ75 bol hneď na začiatku napáskovaný školní náboj v zásobníku a pokiaľ viem, urobil to úplne každému účastníkovi, takže pozor na to.
  • Počas celej doby som nahlas opisovala, čo práve robím (napr. beriem do ruky zbraň, kontrolujem a hlásim šachta prázdna, komora prádzna, ...). Vyzeral s tým byť obzvlášť spokojný.
  • Po kontrole požadoval odloženie malorážky v stave so záverom v zadnej polohe. Preto obzvlášť čakajte na pokyny. Ja by som obvykle zrejme už začala spúšťať bicí mechanizmus naspäť alebo dávať ranu istoty a pod., ale tu proste nie. U kozlice mi povedal, že ju po kontrole môžem znova scvaknúť naspäť a odložiť tak. Vtedy som povedala, že v poriadku, ale ešte si dovolím zapnúť tú šoupátkovú poistku. Na to odkývol, že v poriadku a že môžeme prejsť ku streľbe.

Streľba z CZ75 dopadla nad moje očakávania (všetko v čiernom, 7-9), tak ma potešil komentárom, že som si určite chcela len prísť zastrieľať :) Zbraň opäť kontrolujte. Ak sa vydýchavate, určite pozor na prst - veľmi pozorne sleduje, či ste bezpeční aj pri pauze.

Vyhadzoval najčastejšie za:
  • neuposlúchnutie pokynov - uchádzač siahol na / položil zbraň, keď mu to ešte nedovolil
  • neskontrolovanie bezpečnosti zbrane

Výsledky naozaj vyhlasuje spoločne a verejne, takže si počkáte až na úplný koniec na oficiálne vyhlasovanie.hasmic
Příspěvky: 2

Příspěvek#214 » úte 1. říj 2019, 14:15

Datum: 1.102019
Místo: Libušín, okr. Kladno
Komisař: pan Pitro
Skupiny: B, D, E
Cena: 1800 Kč, poplatek střelnici spolu s platbou komisaři
Počet účastníků: 10+2 oprava praktické části

Komisař byl naprosto v pohodě, před zkouškou vysvětlil co očekává. Po testech (-2 uchazeči) manipulace. Vše předem vysvětlil, kromě závad řekl celý průběh zkoušky. Jak řekl, tak bylo. Dva nedali (prst na spoušti, druhý nečekal 30s). Střelby pro mé skupiny byl jen z pistole.
Celá zkouška korektní, žádné záludnosti. Kdybych si mohl vybrat komisaře příště, určitě bych pana Pitra bral znovu.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 1890

Příspěvek#215 » pát 4. říj 2019, 14:25

--- S vlastním dovolením jeden "přeposlaný případ" ze dneška - jako odstrašující příklad nekompetentního přístupu komisaře (pokud se to přesně takhle stalo ) ---

Datum: 4.10.2019
Místo: kraj HK
Komisař: Jiří Hora
Skupiny: B, E, ...
Počet účastníků praktické: 6

Info o zkoušce:
Situace/zadani máte "cizí" zbraň, tak si ji zkontrolujte před střelbou... Postup uchazece zásobník pryč, kontrola komory a šachty, zbran zkontrolovana = DQ. Duvod dle komisare měla následovat kontrola průchodnosti hlavně (rozborka). Z sesti lidi na zkousce takto vyhodil 5 pricemz ten jeden mel C brokovnici bez Pi tak proto prosel.

Diskuzi prosím v příslušném vláknu (viewtopic.php?f=57&t=586&p=198345#p198345), ne zde...

a) zkušební řád stanoví, jak vypadá kontrola zbraně (zásobník ven, stažení závěru, vizuálný kontroly a 4 způsoby ukončení)
b) zkušební řád jasně říká: "Kontrola technického stavu vnitřního mechanismu zbraně, ověření funkčnosti zbraně pro střelbu nebo průchodnosti vývrtu hlavně není povinnou součástí zkoušky."

Uživatelský avatar
TibaCze
Příspěvky: 1

Příspěvek#216 » stř 9. říj 2019, 07:35

Místo: Rosnička Brno
Komisař: Záruba + policistka
Skupiny: B+E
Cena: 1200,- střelnice + 600,- komisař
Počet účastníků: 15 , 2 nedošli + 3 opakující


:arrow: Test se píše v 1.patře budovy, taková menší zasedací místnost.
Po úvodním papírování (kontrola OP) a slovu komisaře se psal test, je nachystán v černých deskách s číselným označením sady testů.
Ten kdo to umí nebude mít problém, většina měla plný počet, jeden 74, jeden 73, a jeden 66 - ten se po testech rozloučil.
Vyhodnocení testů cca 15-20 minut, výsledky hlášeny veřejně všem.

:arrow: Na další část se jde dolů na střelnici, kde je recepce, jde tam koupit voda..Kafe a nějaký snack jde koupit u vstupu v automatu (pouze mince! :D)
Na manipulaci se chodilo po jednom, kdo udělal manipulaci ihned střílel.
Vše probíhá přímo na střelnici, kde je stůl a na něm nachystána CZ75, broková kozlice a malorážka. U pistole byl napáskovaný školní náboj v zásobníků.

:arrow: Po mě chtěl komisař kontrolu všech zbraní, rozborku a sborku CZ75. Dával si obzvláště pozor zda nemám prst na spoušti a kam mířím během kontroly.
:!: Vyžadoval vše na pokyn. Pokud neřekne zbraň odložit tak nepokládat..Pokyny dával jasně a zřetelně.

U střelby jsem si dal 3 nástřelné..ani jeden do černého, ale vše v okruží, klepali se mi ruky jak snad naposledy u maturity :lol: Dalších 5 ostrých jsem dal podobně.

:arrow: Po dostřílení dával pokyn na předložení zbraně ke kontrole, dal jsem zásobník k výhoznímu okénku. Poté dával pokyn uvést zbraň do bezpečného stavu a odložit.
:!: Jinak vyžaduje ránu jistoty. Spouštění přes prsty, říkal že ať si pak děláme u své zbraně, ale u zkoušek vždy rána jistoty.

Celkově to vše trvalo cca od 8:10 do 12:30 kdy předával doklad o odborné způsobilosti.
Já šel na manipulaci a střelbu jako třetí v cca 10:15 a pak jsem dvě hodiny čekal než skončí poslední a předá nám potřebné lejstro.

Vyhodil myslím 5-6 lidí za:
neudělal kontrolu zbraně před střelbou na terč
2x nenastřílel , jeden z malorážky
jeden řekl, že to jen neudělal a beze slov odešel.
a chybná manipulace

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti